Külföldi freelancerek megbízása magyar cégként - adók és járulékok
Thread poster: csviktor
csviktor
csviktor
Hungary
Local time: 01:47
English to Hungarian
+ ...
Dec 14, 2018

Sziasztok! Kiakaszt a NAV. Magyar cégem van, s külföldi freelancereket szeretnék megbízni szövegírási feladatokkal. A NAV válaszát a könyvelőm úgy értelmezte, hogy minden freelancertől kell illetőség igazolás.

Ez az illetőség igazolás a freelancer országa szerinti Adóhatóság és TB hatóság igazolása, hogy a freelancer a saját országában fizeti az adót és az egészségügyi hozzájárulást. Ha ilyenem nincs, akkor az év lezárását követően a c�
... See more
Sziasztok! Kiakaszt a NAV. Magyar cégem van, s külföldi freelancereket szeretnék megbízni szövegírási feladatokkal. A NAV válaszát a könyvelőm úgy értelmezte, hogy minden freelancertől kell illetőség igazolás.

Ez az illetőség igazolás a freelancer országa szerinti Adóhatóság és TB hatóság igazolása, hogy a freelancer a saját országában fizeti az adót és az egészségügyi hozzájárulást. Ha ilyenem nincs, akkor az év lezárását követően a cégemnek a kifizetett összeg után be kell fizetnem Magyarországon az SZJA-t és az EHO-t.

Tudtok ti erről valamit?
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 02:47
Romanian to English
+ ...
A gyakorlat román szabadúszókkal Dec 15, 2018

A magyar adózási szabályokban nem vagyok annyira jártas, de ez a kérdés felmerült más országból származó cégek esetén is, főleg a spanyolok szeretik kérni az illetőségigazolást. Amennyiben a külföldi szabadúszónak van az országában kiadott közösségi adószáma (EU VAT number), s a legtöbbnek van, értelmetlennek látom ezt a felvetést, hiszen a közösségi adószám egyértelműen bizonyítja, hogy a saját országában adózik. Ezt szoktam válaszolni, amikor kér... See more
A magyar adózási szabályokban nem vagyok annyira jártas, de ez a kérdés felmerült más országból származó cégek esetén is, főleg a spanyolok szeretik kérni az illetőségigazolást. Amennyiben a külföldi szabadúszónak van az országában kiadott közösségi adószáma (EU VAT number), s a legtöbbnek van, értelmetlennek látom ezt a felvetést, hiszen a közösségi adószám egyértelműen bizonyítja, hogy a saját országában adózik. Ezt szoktam válaszolni, amikor kérik, s ezt a választ elfogadják. Szerintem az illetőségigazolásra akkor van szükség, ha a szabadúszó szerzői jogdíjas szerződés alapján dolgozik.

Romániában bejegyzett szabadúszóként több magyar cégnek is dolgozom, számlát állítok ki, a számlára a közösségi adószámomat írom azzal a megjegyzéssel, hogy a szolgáltatás nem tartozik a román áfa hatálya alá, tehát fordított adózás történik. Ehhez a számlámon fel kell tüntetnem a magyar cég közösségi adószámát is. Tudtommal a magyar cég, ha áfaalany a saját országában, a szolgáltatásomhoz kapcsolódó áfát bevallja előzetesen felszámított adóként és fizetendő adóként is, így nem kell ténylegesen befizetnie semmit, csak papírmunkát végeznie.
Ez az eljárás minden más EU-beli ügyfelemmel is, nem csak a magyar cégekkel. Ezek EU-szintű szabályok.

A magyarországi kollégák talán pontosabb információval szolgálhatnak.
Collapse


 
csviktor
csviktor
Hungary
Local time: 01:47
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Szabadúszók Dec 15, 2018

Annamaria Amik wrote:

A magyar adózási szabályokban nem vagyok annyira jártas, de ez a kérdés felmerült más országból származó cégek esetén is, főleg a spanyolok szeretik kérni az illetőségigazolást. Amennyiben a külföldi szabadúszónak van az országában kiadott közösségi adószáma (EU VAT number), s a legtöbbnek van, értelmetlennek látom ezt a felvetést, hiszen a közösségi adószám egyértelműen bizonyítja, hogy a saját országában adózik. Ezt szoktam válaszolni, amikor kérik, s ezt a választ elfogadják. Szerintem az illetőségigazolásra akkor van szükség, ha a szabadúszó szerzői jogdíjas szerződés alapján dolgozik.

Romániában bejegyzett szabadúszóként több magyar cégnek is dolgozom, számlát állítok ki, a számlára a közösségi adószámomat írom azzal a megjegyzéssel, hogy a szolgáltatás nem tartozik a román áfa hatálya alá, tehát fordított adózás történik. Ehhez a számlámon fel kell tüntetnem a magyar cég közösségi adószámát is. Tudtommal a magyar cég, ha áfaalany a saját országában, a szolgáltatásomhoz kapcsolódó áfát bevallja előzetesen felszámított adóként és fizetendő adóként is, így nem kell ténylegesen befizetnie semmit, csak papírmunkát végeznie.
Ez az eljárás minden más EU-beli ügyfelemmel is, nem csak a magyar cégekkel. Ezek EU-szintű szabályok.

A magyarországi kollégák talán pontosabb információval szolgálhatnak.


Hamarosan pont lesz egy román szabadúszóm, aki számlát ad nekem. Őutána be kell fizetnem Magyarországon a 27% ÁFÁ-t. De az angol szabadúszók valamilyen önadózói státuszban vannak, így nincs VAT számuk. Őket megbízási díjjal fizetem ki, s ha nem kapok illetőség igazolást, akkor végső soron be kell fizetnem utánuk Magyarországon a 16% SZJA-t.


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 01:47
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
mi van ezen meglepő? Dec 15, 2018

Évekkel ezelőtt dolgoztam az (***)nak, az összes fellépő vendégművésztől is illetőségigazolást kért a NAV. Mindenkitől kérik. Ha volt szerződésed, annak keretein belül nyilatkozni lehetett volna. Önmagában a kérés se nem szokatlan, se nem törvényellenes.

[Edited at 2018-12-15 12:50 GMT]

[Edited at 2018-12-15 12:51 GMT]


 
csviktor
csviktor
Hungary
Local time: 01:47
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Illetőségigazolás Dec 15, 2018

Erzsébet Czopyk wrote:

Évekkel ezelőtt dolgoztam az (***)nak, az összes fellépő vendégművésztől is illetőségigazolást kért a NAV, miért lennél te kivétel? Mindenkitől kérik. Ha volt szerződésed, annak keretein belül nyilatkozni lehetett volna, akkor nem kérnék most. De önmagában a kérés se nem szokatlan, se nem törvényellenes.


Erzsébet valamit félreértett. Én vállalkozás vagyok, aki most bővíti a céget külföldi szabadúszókkal. Korábban volt egy szerb szabadúszóm, az ő szerződésében ez benne volt:

Személyi jövedelemadó: A Magyar Köztársaság és a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság (Szerbia) között a kettős adóztatás elkerüléséről a jövedelem- és a vagyonadók területén Budapesten, 2001. június 20-án aláírt Egyezményt (a továbbiakban: Egyezmény) a 2003. évi XXV. törvény hirdette ki. A szerb illetőségű megbízott önálló tevékenységből származó jövedelme - magyarországi állandó bázis hiányában - csak Szerbiában adóztatható [Egyezmény 4. és 14. cikk].

Az ÍRÓ és a VÁLLALAT megegyezik, hogy az ÍRÓ Szerbiában válik biztosítottá, mivel ott végzi a megbízási szerződés szerinti tevékenységét.

Kértünk NAV állásfoglalást is, de ahelyett, hogy egy igen/nem kérdésre válaszoltak volna, egy 3 oldalas választ küldtek 30 nap után. A könyvelőm meg van győződve arról, hogy ha a megbízási szerződésben a fenti adózást kikötöm, az nem elég, hanem mindenképpen illetőségigazolást kell szereznem.

Adószakértőt meg nem találok, akiket eddig felhívtam, pár perc után levágtam, hogy teljesen inkompetensek a témában. Ezért érdeklődtem itt is.

------------------------------

Közben megtaláltam a választ, egy UK freelancer segített benne.

[Edited at 2018-12-15 19:31 GMT]


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 19:47
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Nem alkalmazottak, nem bért fizetsz Dec 17, 2018

Nekem az nem stimmel ebben, hogy a külföldön élő szabadúszókat nem alkalmazod, hanem általuk nyújtott szolgáltatást veszel igénybe. Nem munkabért fizetsz ki, hanem egy szolgáltatás díját, amit költségként számolsz el (nem bérköltségként). Vagy nem?
A külföldi szabadúszók gyakran nem magánszemélyként, hanem egyéni vállakozóként (egyszemélyes cégként) számláznak amúgy is, nem? Az EHO meg az SZJA a bérek és juttatások után van (belföldi személy
... See more
Nekem az nem stimmel ebben, hogy a külföldön élő szabadúszókat nem alkalmazod, hanem általuk nyújtott szolgáltatást veszel igénybe. Nem munkabért fizetsz ki, hanem egy szolgáltatás díját, amit költségként számolsz el (nem bérköltségként). Vagy nem?
A külföldi szabadúszók gyakran nem magánszemélyként, hanem egyéni vállakozóként (egyszemélyes cégként) számláznak amúgy is, nem? Az EHO meg az SZJA a bérek és juttatások után van (belföldi személy esetén), de itt nem erről van szó. Én dolgozom rendszeresen magyar és EU-s cégeknek is, ez a probléma soha nem merült fel. Egyszer egy spanyol cég vinnyogott valamit az illetőségigazolásról, de aztán két oda-vissza email után jobb belátásra tértek. Ott is egy túlbuzgó könyvelő nem értette a vonatkozó rendelkezéseket.

Ja, a vendégművészek (zenészek, cirkuszosok stb.) az szerintem más tészta, főleg azért, mert ők konkrétan Magyarországon végzik a munkát, munkaszerződéssel.

[Edited at 2018-12-17 05:27 GMT]
Collapse


 
csviktor
csviktor
Hungary
Local time: 01:47
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Illetőségigazolás Dec 17, 2018

Katalin Horváth McClure wrote:

Nekem az nem stimmel ebben, hogy a külföldön élő szabadúszókat nem alkalmazod, hanem általuk nyújtott szolgáltatást veszel igénybe. Nem munkabért fizetsz ki, hanem egy szolgáltatás díját, amit költségként számolsz el (nem bérköltségként). Vagy nem?
A külföldi szabadúszók gyakran nem magánszemélyként, hanem egyéni vállakozóként (egyszemélyes cégként) számláznak amúgy is, nem? Az EHO meg az SZJA a bérek és juttatások után van (belföldi személy esetén), de itt nem erről van szó. Én dolgozom rendszeresen magyar és EU-s cégeknek is, ez a probléma soha nem merült fel. Egyszer egy spanyol cég vinnyogott valamit az illetőségigazolásról, de aztán két oda-vissza email után jobb belátásra tértek. Ott is egy túlbuzgó könyvelő nem értette a vonatkozó rendelkezéseket.

Ja, a vendégművészek (zenészek, cirkuszosok stb.) az szerintem más tészta, főleg azért, mert ők konkrétan Magyarországon végzik a munkát, munkaszerződéssel.

[Edited at 2018-12-17 05:27 GMT]


A törvény szerint a Magyarországon végzett munka után meg kell fizetni az adókat és járulékokat. Ha valaki alvállalkozóként dolgozik nekem, akkor megfizeti a saját adóit és járulékait. Ha alkalmazottként, akkor a munkabér után fizetendő adókat és járulékokat kell levonnom tőle. Ha megbízottként, akkor pedig a megbízotti díj után SZJA-t és járulékot kell fizetni.

Szerintem az illetőségigazolás célja az, hogy bizonyítsa, tényleg nem Magyarországról dolgozik nekem valaki. Kb. fél perc létrehozni bármelyik magyarnak egy freelancer portálon egy fiókot, vagy paypal számlát, s onnantól már ő hazudhatja magát külföldinek. Ekkor nekem már nem kellene megfizetnem utána az adókat és járulékokat.

Az, hogy valaki hogy csinálja, nem jelent semmit. Most az a szabály, ha nincs illetőségigazolás, akkor az adóév végén az SZJA-t meg kell fizetnem a külföldi freelancer után. Amúgy az UK freelancerek 3 kattintással tudnak ilyet kérni, a probléma esetleg az lehet, ha valaki feketén dolgozna az interneten. Az egyik freelancerem már meg is kérte az UK igazolást, most várunk az adóhivatala válaszára. A héten elkészül a szerződés is, így megkötöm vele a megbízási szerződést, a jövő évi első kifizetésig meg várhatóan ideérkezik az illetőség igazolása is. Személy szerint a jövőben csak olyan freelancerekkel fogok dolgozni, akik be tudják mutatni az illetőségigazolást, így védve van a cégem Magyarországon.

Ha valaki vállalkozó külföldön, akármilyen formában, de van EU VAT száma, akkor nem kell illetőségigazolás tőle. Viszont az ő számlája után nekem Magyarországon be kell fizetnem a 27% ÁFÁ-t.


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 19:47
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Nem mindenhol 3 kattintás Dec 18, 2018

csviktor wrote:
Amúgy az UK freelancerek 3 kattintással tudnak ilyet kérni, .


Az "USA freelancerek" esetén ez egy 3-oldalas kérelmező dokumentum kitöltését jelenti, papíron, tollal, majd ezt fizikailag postázni, USD 85 díjjal együtt. Ha nem egyéni vállalkozó az illető, hanem mondjuk partnership, vagy akár csak egy egyszerű S-cég, akkor mindjárt USD 185 a befizetendő díj. (Ezt most emelték, hurrá.)
Lehet egyazon kérelmi lapon több évre visszamenőleg és több országra vonatkozóan is kérni az igazolást, és akkor csak egyszer kell ezt a díjat befizetni, viszont az adott naptári évre vonatkozóan, vagy az előző évre vonatkozóan, amikor még nem adtad be az adóbevallást (mert azt a köv. év április 15-ig kell megtenni) csak úgy kérhetsz ilyet, ha büntetőjogi felelősséged tudatában... stb. írásban nyilatkozol, hogy abban az évben az USA-ban van/lesz adórezidens státuszod. De persze akkor a következő évben megint ugyanez a móka megy, megint 85 dolcsi.
Ja, és a kérelem beadása után 4-6 héten belül postázzák az igazolást.
Ezt csak azért mondom, hogy értsd, nem biztos, hogy azért ódzkodnak a "freelancerek" ettől, mert lusta dögök és nem képesek azt a 3 kattintást megtenni, hanem mert esetleg ettől kicsit bonyolultabb és költségesebb a dolog.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Külföldi freelancerek megbízása magyar cégként - adók és járulékok






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »