Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >
Profesjonalizm na forum
Thread poster: M.A.B.
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 12:50
Member (2003)
Polish to German
+ ...
OT on: Równoległe przewijanie dwóch plików w Wordzie Dec 10, 2009

Zobacz sobie w menu "Widok" (albo"Okno", sorry mam jeno niemieckiego Worda i nie wiem).
Po otwarciu dwóch dokumentów powinna być tam opcja "porównaj obok z" albo nazywająca się podobnie. Jej wybranie spowoduje ustawienie obu dokumentów równolegle na ekranie, a ponieważ synchronizacja przewijania jest włączona domyślnie, to można je bardzo wygodnie porównywać.

OT off

Zgadzam się w całej rozciągłości z duchem pomocy, której dość chętnie tu i
... See more
Zobacz sobie w menu "Widok" (albo"Okno", sorry mam jeno niemieckiego Worda i nie wiem).
Po otwarciu dwóch dokumentów powinna być tam opcja "porównaj obok z" albo nazywająca się podobnie. Jej wybranie spowoduje ustawienie obu dokumentów równolegle na ekranie, a ponieważ synchronizacja przewijania jest włączona domyślnie, to można je bardzo wygodnie porównywać.

OT off

Zgadzam się w całej rozciągłości z duchem pomocy, której dość chętnie tu i ówdzie udzielam. Nie zmnienia to jednak mojego nastawienia, iż czasami w duchu się nad danym wątkiem uśmiechnę. Niestety również, czasami odpowiedzi wypadają wtedy bardzo oschłe... zwłaszcza w pewnym języku obcym.
Zgadzam się jednak również z autorem wątku, że niektóre rzeczy powinny być dla nas oczywiste, gdyż komputer jest naszym narzędziem pracy.
Jeżeli przyszedłby do mnie hydraulik, aby zamontować umywalkę, i wyciągnąłby super nowoczesną wiertarkę, a potem zapytał mnie, jak jej używać, to chyba zmieniłbym hydraulika, a nie tłumaczył mu jak używać jego narzędzia pracy. Czy komuś z Was chciałoby się pojechać do warsztatu samochodowego i tłumaczyć mechanikowi, jak napompować opony?
Jednakże sam fakt, że niektóre rzeczy powinny być oczywiste, nie kwalifikuje żadnego z nas do oceniania, co do tych rzeczy należy. Dlatego takie dla niektórych pewnie oczywiste pytania na forum pozostaną. I będą też (oczywiście, miejmy nadzieję) opdowiadacze na takie pytania. Jak już tu wyżej słusznie napisano: nie o wszystko trzeba pytać, ale też nie ma potrzeby czytania wszystkiego.
Odpowiadać nie muszę. Czasami pewnie się w duchu uśmiechnę, często pewnie nawet sobie coś pomyślę, ale jeżeli odpowiem, to postaram się z sensem. Albo po prostu pominę wątek.
Collapse


 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 12:50
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Czyli przyzwalamy na szum informacyjny Dec 10, 2009

i mnożenie bytów. Nie szukamy w pomocy do programu, nie patrzymy w słownikach, ładujemy wszystko do internetu i zaśmiecamy fora.

Można nie przeglądać wątków, to fakt. Ale - właśnie ze względu na chęć pomocy - mam nastawione powiadamianie o wszystkich nowych wątkach w tym polskim forum. A po samym tytule ciężko przypuszczać, że ktoś zapyta o coś tak elementarnego. A jak już się przeczytało, to chyba można mieć własną opinię? I ją tu wyrazić? Żeby w pr
... See more
i mnożenie bytów. Nie szukamy w pomocy do programu, nie patrzymy w słownikach, ładujemy wszystko do internetu i zaśmiecamy fora.

Można nie przeglądać wątków, to fakt. Ale - właśnie ze względu na chęć pomocy - mam nastawione powiadamianie o wszystkich nowych wątkach w tym polskim forum. A po samym tytule ciężko przypuszczać, że ktoś zapyta o coś tak elementarnego. A jak już się przeczytało, to chyba można mieć własną opinię? I ją tu wyrazić? Żeby w przyszłości było lepiej? Czy też jesteśmy politycznie poprawni, i pytania mogą być "mądre inaczej", ktoś ma warsztat "dobry inaczej", szanuje cudzy czas "inaczej" itd. itp.? A przecież tu np. rozwiązanie jest w zasięgu ręki - choćby przez kliknięcie pomocy w dyskutowanym tu Ekselu. Wiem, że Mikromiękki pomoc pisze (i tłumaczy) w sposób niełatwy dla przeciętnego "klawiaturostukacza", ale dopiero jak tam się nie znajdzie, to powinno się uderzać po pomoc.
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 12:50
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Do każdego szumu można napisać filtr Dec 10, 2009

Tylko mi proszę powiedz, kto ma ten filtr napisać i na jakich kryteriach bazować?
Czy Ty je wyznaczysz? Czy ja? Czy jeszcze ktoś?
Bo jakkolwiek byśmy tego nie widzieli, filtr zatwierdzony przez Ciebie i mnie będzie arbitralny, i to bardzo. A przecież ani Ty, ani ja nie jesteśmy reprezentatywni dla tego forum, ani dla żadnego innego.
No i jeżeli już tak, to czemu nie zablokować też zbyt skomplikowanych postów?
Naprawdę, przy całym zrozumieniu Twojej intencj
... See more
Tylko mi proszę powiedz, kto ma ten filtr napisać i na jakich kryteriach bazować?
Czy Ty je wyznaczysz? Czy ja? Czy jeszcze ktoś?
Bo jakkolwiek byśmy tego nie widzieli, filtr zatwierdzony przez Ciebie i mnie będzie arbitralny, i to bardzo. A przecież ani Ty, ani ja nie jesteśmy reprezentatywni dla tego forum, ani dla żadnego innego.
No i jeżeli już tak, to czemu nie zablokować też zbyt skomplikowanych postów?
Naprawdę, przy całym zrozumieniu Twojej intencji (obsługi Worda i Tradosa nauczyłem się całkowicie sam, Worda przede wszystkim z doskonałych plików pomocy - jeszcze czasy Worda 5 DOS/Windows - a Tradosa metodą prób i błędów oraz tutoriali) nie widzę, abyśmy mieli tu prawa do decydowania za kogokolwiek.
Przecież podobnie jest w kudosach.
Jeżeli zaczniemy limitować dostęp do takich funkcji, to całkowicie zniszczymy tego już i tak mocno podupadłego ducha ProZ.
Collapse


 
Krzysztof Kajetanowicz (X)
Krzysztof Kajetanowicz (X)  Identity Verified
Poland
Local time: 12:50
English to Polish
+ ...
Nie. Dec 10, 2009

Nie jestem za zaostrzeniem cenzury. Jeśli ktoś zadaje głupie pytanie, ignoruję je. Po to właśnie tyle tematów mieści się na ekranie, żeby sobie wybrać te, które nas interesują.

 
Marcin Rey
Marcin Rey  Identity Verified
Poland
Local time: 12:50
Polish to French
+ ...
RTFM Dec 10, 2009

http://pl.wikipedia.org/wiki/RTFM

 
M.A.B.
M.A.B.
Poland
Local time: 12:50
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Byłeś przecież moderatorem Dec 10, 2009

Jerzy Czopik wrote:

Tylko mi proszę powiedz, kto ma ten filtr napisać i na jakich kryteriach bazować?
Czy Ty je wyznaczysz? Czy ja? Czy jeszcze ktoś?


Wszystkie wypowiedzi przepuszczałeś? Bo wiele moich nieraz było usuwanych czy niepublikowanych. Czyli są jakieś filtry i ktoś je wyznaczył. Decyzja moderatora jest arbitralna, ale jeśli bazuje na obowiązujących tu zasadach, trzeba ją uznać za słuszną.
Ja mam np. prawa do usuwania pytań KudoZ - jeśli łamią zasady lub poprosi mnie o to pytający, usuwam. A przecież ponoć "nie ma głupich pytań". Ale są takie, które są zbędne. I o to właśnie cały czas mi tu chodzi. W takich przypadkach moderator powinien np. zamykać wątek i pisać do forumowicza: znajdziesz to w pomocy/zadaj pytanie na forum komputerowym/itd. itp. Wiem, że może za dużo chcę... No ale cóż.


 
lim0nka
lim0nka  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 11:50
English to Polish
a ja współczuję autorom takich wątków... Dec 10, 2009

Widocznie wśród swoich znajomych na GG, Skajpie czy chociażby dostępnych przez e-mail nie mają kogoś,
komu mogliby zadać takie pytanie, kiedy szukanie odpowiedzi w Helpie okaże się ponad ich siły.


 
TranslateThis
TranslateThis  Identity Verified
Local time: 05:50
Spanish to English
+ ...
Nie taka znowu oczywista oczywistość Dec 11, 2009

Rozumiem, że pewne rzeczy są dla niektórych osób (i może nawet dla większości) oczywiste, ale od kiedy to Excel jest podstawowym narzędziem tłumacza np. tekstów literackich? Osobiście nie widzę w tymże pytaniu nic nieprofesjonalnego. Raczej nie zapytałabym o nic podobnego na polskim forum Proza, ale to tylko dlatego, że istnieją inne fora, które zdają się być nieco przyjaźniejsze. Czasami bezskutecznie szukamy odpowiedzi na proste (dla innych) pytanie. Straciliśmy kupę cza... See more
Rozumiem, że pewne rzeczy są dla niektórych osób (i może nawet dla większości) oczywiste, ale od kiedy to Excel jest podstawowym narzędziem tłumacza np. tekstów literackich? Osobiście nie widzę w tymże pytaniu nic nieprofesjonalnego. Raczej nie zapytałabym o nic podobnego na polskim forum Proza, ale to tylko dlatego, że istnieją inne fora, które zdają się być nieco przyjaźniejsze. Czasami bezskutecznie szukamy odpowiedzi na proste (dla innych) pytanie. Straciliśmy kupę czasu, a rozwiązania problemu jak nie było, tak nie ma. Wówczas zapytanie na forum to SOS w nadziei, że ktoś po fachu rzuci nam koło ratunkowe. I że uda nam się uniknąć ataku rekinów.

Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich wyrozumiałych mentorów, którzy niestrudzenie udzielają pomocy niesfornym pytaczom oraz tych, dla których nie wszystko jest oczywiste i ... nadal mają odwagę pytać.

TT

PS: Miałam swego czasu okazję pracować z wybitnym tłumaczem, z dużo większym ode mnie doświadczeniem w pracy z Tradosem, Wordem, itd. Ku mojemu zdziwieniu, nie znał on wielu prostych i wręcz oczywistych dla mnie funkcji, np. Alt+tab.
Collapse


 
Krzysztof Raczkowiak
Krzysztof Raczkowiak  Identity Verified
Poland
Local time: 12:50
English to Polish
+ ...
Ostatnio sam zadałem głupie pytanie:-) Dec 11, 2009

Termin gonił, plik był dość wymagający, a tu nagle literki zaczęły zjadać literki. Zabijcie mnie, ale nie wiedziałem, że to przez przypadkowe naciśnięcie Insert! Tłumaczyłem w Tradosie, więc automatycznie powiesiłem psy na SDL (zamiast na MS). Nieocenieni forumowicze pomogli, Jerzy nawet łaskawie nie rzucił nic o komputerowym przedszkolu:-), a ja mogłem spokojnie ukończyć zlecenie. Nikt nie jest doskonały.
Pamiętajmy też, że praca freelancera jest o tyle specyficzn
... See more
Termin gonił, plik był dość wymagający, a tu nagle literki zaczęły zjadać literki. Zabijcie mnie, ale nie wiedziałem, że to przez przypadkowe naciśnięcie Insert! Tłumaczyłem w Tradosie, więc automatycznie powiesiłem psy na SDL (zamiast na MS). Nieocenieni forumowicze pomogli, Jerzy nawet łaskawie nie rzucił nic o komputerowym przedszkolu:-), a ja mogłem spokojnie ukończyć zlecenie. Nikt nie jest doskonały.
Pamiętajmy też, że praca freelancera jest o tyle specyficzna, że często wiąże się z samotnością. Nie jesteśmy robotami-profesjonalistami jeno ludźmi, a ludzie ze sobą rozmawiają. Nawet zadając nieprofesjonalne pytania. Ponadto, zadanie tzw. niemądrego pytania świadczy też o zaufaniu do odbiorców. Fatyczna funkcja e-komunikacji? Być może.
Jeżeli ktoś uważa, że wątek jest nieprofesjonalny i niepoważny, niech go nie otwiera. End of story.
A właściwie jeszcze nie end: przeczytałem wątek i jestem zaskoczony i bardzo zbudowany postawą ogromnej większości forumowiczów. Obawiałem się jakiegoś e-linczu na osobie, która ośmieliła się zadać tak nieprofesjonalne pytanie na forum, które profesjonalizmem stoi, a tu taka manifestacja szacunku i zrozumienia dla innych! Dobrze wiedzieć, że za innymi komputerami siedzą ludzie, a nie profesjonalne maszynki do robienia tekstów.
Zgadzam się natomiast, że niektóre pytania na KudoZ są przerażające. Ja na takie pytania staram się nie odpowiadać i klikać do tego "Vote non-Pro", którą to metodę polecam.
BTW: Osobiście nie znoszę Excela, a poza tym to wcale nie jest narzędzie dla tłumaczy.

Pozdrawiam,
Krzysiek
Collapse


 
Magdalena Szewciów
Magdalena Szewciów  Identity Verified
Poland
Local time: 12:50
English to Polish
+ ...
Dziwi mnie, że ten wątek się pojawił Dec 11, 2009

Wydawało mi się, iż poziom Prozu jest wyższy (jeśli chodzi o poziom reprezentowany przez szeroko rozumiany światopogląd użytkowników) względem innych forów, gdzie ciągle zauważam przepychanki, wkładanie palców w oko tym, co to nie boją się pytać.

Cieszę się jednak, że Wasz odzew, koleżanki i koledzy, w większości udowadnia, że WARTO i NALEŻY pytać (potwierdzając swoistą elitarność tego forum).

Mam poczucie, że profesjonalista to również
... See more
Wydawało mi się, iż poziom Prozu jest wyższy (jeśli chodzi o poziom reprezentowany przez szeroko rozumiany światopogląd użytkowników) względem innych forów, gdzie ciągle zauważam przepychanki, wkładanie palców w oko tym, co to nie boją się pytać.

Cieszę się jednak, że Wasz odzew, koleżanki i koledzy, w większości udowadnia, że WARTO i NALEŻY pytać (potwierdzając swoistą elitarność tego forum).

Mam poczucie, że profesjonalista to również mentor, który co najwyżej wzdycha, jeśli mniej doświadczona osoba pyta o coś oczywistego, ale POMAGA. Dywagacje na temat sensu pytania o rzeczy ewidentne są dla mnie nieuzasadnione - zawsze pewne pytania będą oczywiste dla jednych, a zbyt trudne dla drugich, nawet jeśli będzie to matematyka stosowana czy neurochirurgia.
Collapse


 
Marcin Rey
Marcin Rey  Identity Verified
Poland
Local time: 12:50
Polish to French
+ ...
a samochód? Dec 11, 2009

Samochód też jest podstawowym narzędziem pracy tłumacza, a jednak pytania mechaniczne zadaję raczej na forach samochodowych.

 
Piotr Rypalski
Piotr Rypalski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:50
English to Polish
+ ...
Ditto Dec 11, 2009

Zgadzam się z Magdą w 100%. Moim zdaniem profesjonalizm na jeszcze jedno oblicze, które ujawnia się w umiejętności bezinteresownej pomocy. Wielokrotnie przekonałem się, że prawdziwi profesjonaliści w naszym (i nie tylko naszym) fachu chętnie dzielą się wiedzą, a jeśli nawet uważają jakieś pytanie za naiwne czy "nieprofesjonalnie" trywialne, to nie mówią tego głośno. Bo w sumie po co: żeby pokazać swoją wyższość na zasadzie "Boszsz, jak można TEGO nie wiedzieć i zajm... See more
Zgadzam się z Magdą w 100%. Moim zdaniem profesjonalizm na jeszcze jedno oblicze, które ujawnia się w umiejętności bezinteresownej pomocy. Wielokrotnie przekonałem się, że prawdziwi profesjonaliści w naszym (i nie tylko naszym) fachu chętnie dzielą się wiedzą, a jeśli nawet uważają jakieś pytanie za naiwne czy "nieprofesjonalnie" trywialne, to nie mówią tego głośno. Bo w sumie po co: żeby pokazać swoją wyższość na zasadzie "Boszsz, jak można TEGO nie wiedzieć i zajmować mój cenny czas"? Moim zdaniem wraz z profesjonalizmem nabiera się (albo przynajmniej powinno się nabierać) dystansu do siebie i innych.

pozdrawiam,
P.
Collapse


 
Jerzy Czopik
Jerzy Czopik  Identity Verified
Germany
Local time: 12:50
Member (2003)
Polish to German
+ ...
Polskie forum należy do najlepszych na ProZ Dec 11, 2009

Magdalena Szewciów wrote:

Wydawało mi się, iż poziom Prozu jest wyższy (jeśli chodzi o poziom reprezentowany przez szeroko rozumiany światopogląd użytkowników) względem innych forów, gdzie ciągle zauważam przepychanki, wkładanie palców w oko tym, co to nie boją się pytać.

Cieszę się jednak, że Wasz odzew, koleżanki i koledzy, w większości udowadnia, że WARTO i NALEŻY pytać (potwierdzając swoistą elitarność tego forum).

Mam poczucie, że profesjonalista to również mentor, który co najwyżej wzdycha, jeśli mniej doświadczona osoba pyta o coś oczywistego, ale POMAGA. Dywagacje na temat sensu pytania o rzeczy ewidentne są dla mnie nieuzasadnione - zawsze pewne pytania będą oczywiste dla jednych, a zbyt trudne dla drugich, nawet jeśli będzie to matematyka stosowana czy neurochirurgia.


Zwróćcie proszę uwagę, że wątek nie tylko się pojawił, lecz trwa na tym forum.
To nie tylko zasługa naszej moderatorki, która w tym przypadku wykazuje doskonałą cierpliwość i wyczucie, że dyskusja jest potrzebna i nie blokuje jej, lecz także Was, szanownych uczestników tej dyskusji. Mimo dość kontrowersyjnego wątku nikt nikomu do oczu nie skacze, co w innych miejscach już dawno by nastąpiło.
To z kolei świadczy, ne nasza polska społeczność na ProZ osiągnęła poziom dorosłości, jeżeli mogę się tak wyrazić. Nie tylko jesteśmy w stanie szczerze i otwarcie dyskutować, lecz także mamy świadomość wartości tego, co tu robimy.
Zostańmy więc w tym duchu i piszmy te filtry tylko wewnętrznie dla siebie.
Piotrze, masz rację:
Wielokrotnie przekonałem się, że prawdziwi profesjonaliści w naszym (i nie tylko naszym) fachu chętnie dzielą się wiedzą, a jeśli nawet uważają jakieś pytanie za naiwne czy "nieprofesjonalnie" trywialne, to nie mówią tego głośno. Bo w sumie po co: żeby pokazać swoją wyższość na zasadzie "Boszsz, jak można TEGO nie wiedzieć i zajmować mój cenny czas"? Moim zdaniem wraz z profesjonalizmem nabiera się (albo przynajmniej powinno się nabierać) dystansu do siebie i innych.

Dobrze, że o tym przypomniałeś.
Więc czy samochód, czy co innego - skoro nie wiem, to przecież mogę zapytać

Pozdrawiam już pomału świątecznie
J.


 
Bogusław Kucharski
Bogusław Kucharski  Identity Verified
Poland
Local time: 12:50
English to Polish
+ ...
MS Excel 2003 i ultraprofesjonalizm Dec 11, 2009

M.A.B. wrote:

(...) "jak otworzyć kilka plików w osobnych oknach". (...)


Myślę, że jeszcze nikt o tym nie wspomniał, więc zaryzykuję i wspomnę.
Nie chodziło o otwieranie kilku plików Worda, Corela, PowerPointa, Mozilli Firefox czy Adobe Readera. Chodziło o otwieranie kilku plików EXCELA tak, aby były widoczne OBOK siebie.
Dla wyjaśnienia: MS Excel 2003 (którego ja też używam) ma tę wadę, że nie wyświetla domyślnie dwóch otwartych plików XLS obok siebie - MS Excel 2003 wyświetla te pliki w jednym oknie tak, że widać albo jeden z nich ALBO drugi. Pliki można co prawda rozmieścić w jednym oknie ale nie da się tak pracować np. wykorzystując dwa monitory. Aby porównać zawartość plików lub kopiować i wklejać dane z komórek trzeba ciągle przełączać się pomiędzy oknami, co mnie osobiście bardzo wkurzało. I rzeczywiście najsensowniejszym remedium na "niewielki pomyślunek" kogoś z MS, to po prostu uruchomić Excela przez funkcję Uruchom (i tylko przez nią, o ile się orientuję).

Oczywiście wszyscy mamy certyfikaty i zaświadczenia o tym jak to profesjonalnie potrafimy jednym palcem obsłużyć produkty całego MS Offica i SDL Tradosa, ale akurat to pytanie nie było tak bardzo "nieprofesjonalne" i pozbawione sensu. Przy odrobinie dobrej woli można sobie sensowność tego pytania znaleźć w internecie. Podobnie jak przy odrobinie doświadczenia można sobie rozwiązanie problemu pt. MS Excel 2003 znaleźć w internecie.

Pytanie tylko gdzie najpierw napisać: czy na przyjazne forum, gdzie ludzie nawzajem sobie pomagają czy wyklikać sobie szczęście samemu w Googlu.

I moim zdaniem taki jest sens istnienia forów w ogóle: nie tylko dla promocji swojego nieskończonego profesjonalizmu alfy i omegi (to nie jest prywatna wycieczka ale ogólne wrażenie), ile miejsce dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, jeśli ktoś dzielić się chce. Przecież każdy z nas ma święte prawo ignorować i to przecież nie musi być od razu wada. Nie, to nie.
Zgadzam się, że czasami niektóre pytania są z gatunku podstawowych ale, przepraszam bardzo, ja też kiedyś tam byłem i bardzo dobrze pamiętam jak to jest wahać się czy zapytać czy może wyśmieją. I jeśli już miałbym wybierać co mnie bardziej irytuje: pytania o wkłady do długopisów czy apel o "profesjonalność", to z rozbawieniem przyznaję, że nie mam pojęcia - "przecież się nie rozdwoję".


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 12:50
English to Polish
+ ...
??? Dec 11, 2009

Rey Marcin wrote:
Samochód też jest podstawowym narzędziem pracy tłumacza, a jednak pytania mechaniczne zadaję raczej na forach samochodowych.

Żeby unaocznić, że nie wszystko jest takie, jak się komuś wydaje - właśnie przeżyłam ciężkie zdziwienie. Nie wiem, jakim cudem dopuszczono mnie do zawodu te XX lat temu, skoro nie miałam i nadal nie mam prawa jazdy...


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Profesjonalizm na forum






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »