Pages in topic:   < [1 2 3]
Ratujmy Kudozy!!!
Thread poster: Tomasz Poplawski
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:30
Polish to English
+ ...
Forum istnieje. Oct 31, 2013

elzbieta jatowt wrote:

Konkretnie dla kudoza widziałabym specjalne forum, z możliwością filtrowania poprzez pary językowe pt. Obserwatorium Kudosa, gdzie moderatorem absolutnym byłby ktoś „zasłużony” i gdzie możliwa byłaby analiza takich różnych kwiatków. Myślę, że Proz zyskałoby na prestiżu,
Franela


Nie rozumiem, co masz na myśli.

Forum istnieje. Jeżeli znajdujesz "kfiatek", to możesz napisać o nim w wątku "Najśmieszniejsze/najdziwniejsze ..." albo założyć nowy wątek po hasłem "arbitraż".

Opcji filtrowania masz kilka: pary językowe, dziedziny zainteresowań, "Wpisz tego pytającego na listę ulubionych lub odrzucanych".

Jeżeli pytacz spośród kilku odpowiedzi wybiera błędną, to problem ma właśnie on, bo podpisuje się pod tłumaczeniem, a nie autor błędnej odpowiedzi. Najwyraźniej pytacz nie ma wiedzy, nie rozumie tekstu, który tłumaczy.

Co do "gdzie moderatorem absolutnym byłby ktoś „zasłużony”...", to mam pytania:
1. Jakie zasługi byłyby odpowiednie?
2. Jak wybierać takiego moderatora, jeżeliby kilka osób było chętnych?
3. Czy uczestnicy forum będą mieli obowiązek realizowania decyzji moderatora i jak ich do tego nakłaniać?

Obawiam się, że realizacja Twojego pomysłu mogłaby spowodować sytuację zbliżoną do obserwowanej w partiach politycznych. Chyba lepsza jest anarchia taka, jak do tej pory.


 
elzbieta jatowt
elzbieta jatowt  Identity Verified
France
Local time: 10:30
French to Polish
+ ...
Anarchia a częściowa kontrola kolegialna. Oct 31, 2013

Kudoz jest dla mnie otwartym projektem – korzystać mogą wszyscy, ale uczestniczyć w jego rozwoju mogą jedynie zarejestrowani zwolennicy, tzn. tacy co zadają pytania lub na nie odpowiadają.
Forum „Obserwatorium”, które zaproponowałam byłoby takim kolegialnym instrumentem kontroli „stanu zdrowia”. Uczestnictwo w nim byłoby możliwe dla wszystkich zarejestrowanych, aktywnych „Kudozian”.
Kto moderuje? Najpierw dyskutujemy o konkretnym pytaniu, powołując się
... See more
Kudoz jest dla mnie otwartym projektem – korzystać mogą wszyscy, ale uczestniczyć w jego rozwoju mogą jedynie zarejestrowani zwolennicy, tzn. tacy co zadają pytania lub na nie odpowiadają.
Forum „Obserwatorium”, które zaproponowałam byłoby takim kolegialnym instrumentem kontroli „stanu zdrowia”. Uczestnictwo w nim byłoby możliwe dla wszystkich zarejestrowanych, aktywnych „Kudozian”.
Kto moderuje? Najpierw dyskutujemy o konkretnym pytaniu, powołując się wyłącznie na numer pytania, używając konkretnych argumentów i proszę bardzo, poprawnego języka.
Moderator, ten statusowy Proz’a, w każdej chwili może niepoprawną treść wątku (niezgodność z regulaminem Proz) usunąć lub podać głosowaniu poprzez formularz o wielorakim wyborze: Kontynuujemy dyskusję, czy zamykamy z wpisem do glosariusza, czy zamykamy bez wpisu.
Kto wypełnia formularz?
Albo każdy, albo ochotnicy, którym brać oddała swój głos przez prokurę (jak w wyborach).
Nie wiem, czy to rozwiązanie coś zmieni w jakości, ale powinniśmy dołożyć starań, by Kudoz zachował prestiż.
Franela
Collapse


 
asia20002
asia20002  Identity Verified
Poland
Local time: 10:30
English to Polish
+ ...
pytanie Nov 2, 2013

Czyli jak rozumiem, gdy ktoś ma wątpliwości związane z danym pytaniem, mógłby je przedstawiać na forum? Nie wiem, jak wyobrażasz sobie takie głosowanie na forum, raczej to technicznie niewykonalne. A co z już zamkniętymi pytaniami, czy taka decyzja "forum" mogłaby zmienić decyzję pytającego?

 
maciejm
maciejm  Identity Verified
Poland
Local time: 10:30
English to Polish
+ ...
Można prawie wszystko Nov 3, 2013

asia20002 wrote:

Czyli jak rozumiem, gdy ktoś ma wątpliwości związane z danym pytaniem, mógłby je przedstawiać na forum?


Mógłby i może je przedstawić na forum. Zobacz, jak to kiedyś było. Były (i są, bo nikt ich nie wykasował) wątki na tym forum, których temat zaczynał się od "Arbitraż KudoZ....".

asia20002 wrote:
Nie wiem, jak wyobrażasz sobie takie głosowanie na forum, raczej to technicznie niewykonalne.


A dlaczego niewykonalne? Patrz wyżej. Nie raz i nie dwa właśnie na forum ustalano, jak powinna brzmieć odpowiedź na dane pytanie. Z tym, że działo się tak już po zamknięciu danego pytania i wybraniu przez pytającego błędnej odpowiedzi.

asia20002 wrote:
A co z już zamkniętymi pytaniami, czy taka decyzja "forum" mogłaby zmienić decyzję pytającego?


Pytający tu nie ma nic do powiedzenia. Jeżeli źle wybrał, to – jak napisał Andrzej – jego problem. Natomiast to, że pytający źle wybrał nie oznacza, żeby z glosariusza robić śmietnik. I dlatego moderator może, i w przeszłości niejednokrotnie to robił, zmienić po dyskusji na forum błędny wpis w glosariuszu.

Jedyne czego nie można zrobić, to odebrać autorowi błędnej odpowiedzi wybranej przez pytającego punktów, ale komu na nich dziś zależy?

M

[Edited at 2013-11-03 18:31 GMT]


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spain
Local time: 10:30
English to Polish
+ ...
O matko... Nov 26, 2013

maciejm wrote:
Zobacz, jak to kiedyś było. Były (i są, bo nikt ich nie wykasował) wątki na tym forum, których temat zaczynał się od "Arbitraż KudoZ....".

Poczułam się jak Matuzalem
Bo jest już całe pokolenie, które tego zwyczajnie nie pamięta i pamiętać nie może, bo ich tu jeszcze nie było.
"Kiedyś" to był portal społecznościowy... a myśmy byli 1. jakby ciut młodsi oraz 2. jeszcze nie zniechęceni do działania przez... No dobra, zmilczę, bo mi ten post wykasują...


 
Pages in topic:   < [1 2 3]


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ratujmy Kudozy!!!






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »