Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124] >
Off topic: najdziwniejsze/najśmieszniejsze tłumaczenia
Thread poster: Andrzej Lejman
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Polish to English
+ ...
radziecki akcent Dec 3, 2015

W programie dokumentalnym "Pionierzy telewizji" (Ale kino +).

To określenie dotyczy akcentu używanego przez amerykańskich aktorów, którzy grali szpiegów z "tamtej strony" w jakimś amerykańskim serialu.

Amerykański lektor czyta "Russian accent", więc dlaczego tłumacz przerobił to na "radziecki akcent"?
Przymiotniki "radziecki" i "rosyjski" nie są synonimami.


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Polish to English
+ ...
kable stalowe Dec 4, 2015

Już o tym pisałem w ubiegłym roku, ale trzeba powtórzyć:

„Kable stalowe” to niepoprawne tłumaczenie. Gdy w angielskim tekście widnieją „steel cables”, to zawsze chodzi o liny. W języku angielskim „steel cable” jest synonimem dla „steel rope”, często obydwa te określenia występują na przemian w jednym tekście.

Polscy producenci wytwarzają liny stalowe, a nie „kable stalowe” ani „stalowe kable”. Jeżeli nie wierzycie,
... See more
Już o tym pisałem w ubiegłym roku, ale trzeba powtórzyć:

„Kable stalowe” to niepoprawne tłumaczenie. Gdy w angielskim tekście widnieją „steel cables”, to zawsze chodzi o liny. W języku angielskim „steel cable” jest synonimem dla „steel rope”, często obydwa te określenia występują na przemian w jednym tekście.

Polscy producenci wytwarzają liny stalowe, a nie „kable stalowe” ani „stalowe kable”. Jeżeli nie wierzycie, to obejrzyjcie strony polskich producentów.

„Kable stalowe” znajdują się tylko na stronach i w opisach produktów, które zostały przetłumaczone przez automat albo przez tłumacza nieznającego terminologii technicznej. Gdy dodatkowo pracownicy hurtowni są leniwi albo mało spostrzegawczy, to te „kable” wiszą i straszą.

Kable to rodzaj przewodów elektrycznych, są wytwarzane z miedzi, przewodzą prąd elektryczny, na pewno nie przenoszą obciążeń mechanicznych (oprócz własnego ciężaru). Istnieją kable elektryczne z rdzeniem w postaci stalowej linki, która zwiększa wytrzymałość mechaniczną - to również nie są „kable stalowe”.

Niestety, na kanale DaVinci Learning polski tłumacz wstawił te nieszczęsne „kable stalowe”, konkretnie w programie dotyczącym budowy wiaduktu/mostu Viaduc Millau nad rzeką Tarn. Od tych „kabli” aż rdza chrzęści w uszach.
Collapse


 
Arrakis
Arrakis
Poland
Local time: 10:10
English to Polish
+ ...
Dziennik Urzędowy UE Apr 8, 2016

Akurat wpadło mi w ręce:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32014D0738

Dokument "DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI z dnia 9 października 2014 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do rafinacji ropy naftowej i gazu zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/
... See more
Akurat wpadło mi w ręce:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32014D0738

Dokument "DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI z dnia 9 października 2014 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do rafinacji ropy naftowej i gazu zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych".

Na rozgrzewkę cytat, "Program LDAR (leak detection and repair) (wykrywanie i naprawa wycieków)". Kwiatków jest tam niestety dużo, dużo więcej.

Arrakis
Collapse


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Member (2009)
English to Polish
+ ...
kolejny kabel Sep 24, 2016

Extension cable przetłumaczono jako...kabel rozszerzający. Żeby było ciekawiej, jest to podpis na rysunku. A na rysunku najzwyklejszy przedłużacz. Nawet bez rozgałęźnika.

 
Grzegorz Kurek
Grzegorz Kurek
Poland
Local time: 10:10
French to Polish
+ ...
Wajcha Oct 12, 2016

W TM otrzymanej od klienta do pewnej instrukcji obsługi wystąpił taki oto zwrot: "Wajcha, który zwalnia klapę...".
Zwracam uwagę, że nie dość że wajcha, to jeszcze TEN wajcha...
Trafienie 100%, wg rozliczenia 5% stawki podstawowej.


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Member (2009)
English to Polish
+ ...
koło Turreta Nov 2, 2016

Grzegorz Kurek wrote:

W TM otrzymanej od klienta do pewnej instrukcji obsługi wystąpił taki oto zwrot: "Wajcha, który zwalnia klapę...".
Zwracam uwagę, że nie dość że wajcha, to jeszcze TEN wajcha...
Trafienie 100%, wg rozliczenia 5% stawki podstawowej.


Tobie trafił się wajcha, a mnie "koło Turreta" - w oryginale turret. Może powinnam poprawić na Tourette'a bo zapewne z tym się skojarzyło szanownemu poprzednikowi.


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Polish to English
+ ...
prędkość protonów Nov 4, 2016

Kanał History, program o powstaniu wszechświata. Fragment programu dotyczy Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC, Large Hadron Collider), największej maszyny na Ziemi.

Polski lektor czyta, że wewnątrz LHC "...protony zderzają się z prędkością powyżej tysiąca kilometrów na godzinę...".

W oryginalnej angielskiej ścieżce dźwiękowej słychać: ...six hundred eighty million miles an hour...

W zasadzie nie ma się do czego przyczepić, przecież t�
... See more
Kanał History, program o powstaniu wszechświata. Fragment programu dotyczy Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC, Large Hadron Collider), największej maszyny na Ziemi.

Polski lektor czyta, że wewnątrz LHC "...protony zderzają się z prędkością powyżej tysiąca kilometrów na godzinę...".

W oryginalnej angielskiej ścieżce dźwiękowej słychać: ...six hundred eighty million miles an hour...

W zasadzie nie ma się do czego przyczepić, przecież tłumacz nie skłamał - prędkość protonów na pewno jest większa od 1000 km/godz.

Kiedyś już sugerowałem, żeby do tłumaczenia i korekty tekstów technicznych zatrudniać studentów politechniki, nie tylko studentów filologii. Ponawiam sugestię.



[Zmieniono 2016-11-04 11:52 GMT]
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Polish to English
+ ...
antyfrykcyjna formuła Nov 7, 2016

"... jest jedną z setek osób, które 3-krotnie wydłużyły żywotność silników w swoich autach i zmniejszyły zużycie paliwa nawet o 17%, stosując tylko tę nową antyfrykcyjną formułę."

W innym miejscu tekstu jest mowa nawet o "inteligentnych molekułach".
Mówiąc z angielska, oni zrobili mój dzień. ))


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Polish to English
+ ...
masło szea Nov 9, 2016

Usłyszane w radiowej reklamie. Domniemywam, że chodzi o "shea butter". Wszystkie znane mi strony z angielską wymową głoszą, że "shea" wymawia się [szej].

Czy polskie agencje reklamowe tworzą... pardą: stwarzają... the New Polish English?



Uzupełnienie: Google nie znajduje żadnego linku dla pytania: "masło szea" site:.pl

[Zmieniono 2016-11-09 12:23 GMT]


 
Grzegorz Kurek
Grzegorz Kurek
Poland
Local time: 10:10
French to Polish
+ ...
Inteligentne molekuły Nov 10, 2016

Andrzej Mierzejewski wrote:

"... jest jedną z setek osób, które 3-krotnie wydłużyły żywotność silników w swoich autach i zmniejszyły zużycie paliwa nawet o 17%, stosując tylko tę nową antyfrykcyjną formułę."

W innym miejscu tekstu jest mowa nawet o "inteligentnych molekułach".
Mówiąc z angielska, oni zrobili mój dzień. ))


Co prawda nie jest to bezpośrednio związane z tłumaczeniem, ale ostatnio w jakiejś naszej reklamie TV środka czystości dowiedziałem się, że zawiera on "molekułę higieny".
Wydaje się, że twórcom (albo lepiej kreatorom) reklam czasem brakuje jakiejś molekuły (jeżeli nie klepki, i to piątej).

A o tej formule antyfrykcyjnej to też już parę razy słyszałem. Mnie co prawda kojarzy się to tylko z ruchami frykcyjnymi, a nie silnikami samochodowymi, ale może jestem zboczony...

[Zmieniono 2016-11-10 09:19 GMT]


 
Elzbieta Pulawska
Elzbieta Pulawska  Identity Verified
Local time: 10:10
English to Polish
+ ...
Daleko szukać nie trzeba Nov 13, 2016

Patrz wpis poniżej pt. Nowe opcje członkostwa .... itd.

Abstrahując od interpunkcji:

Raczej nieważne, a nie nie ważne

Czy może istnieć pełnoetatowy freelancer?

Pozdrawiam


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Polish to English
+ ...
mocne tryby wyciągarki Nov 15, 2016

Opis wyciągarki samochodowej na kanale Discovery Science, program "Jak działają maszyny" (oryg.: How Things Work).

Kilka smakowitych fragmentów:

1. Lektor czyta: "...przekładnia, która dwieście razy zwiększa moc silnika". W oryginalnym dźwięku wyraźnie słychać "the pulling force".

Mój komentarz: chciałbym mieć przekładnię, która 200x zwiększy moją moc. Potrafiłbym na rowerze pociągnąć dużą przyczepę kempingo
... See more
Opis wyciągarki samochodowej na kanale Discovery Science, program "Jak działają maszyny" (oryg.: How Things Work).

Kilka smakowitych fragmentów:

1. Lektor czyta: "...przekładnia, która dwieście razy zwiększa moc silnika". W oryginalnym dźwięku wyraźnie słychać "the pulling force".

Mój komentarz: chciałbym mieć przekładnię, która 200x zwiększy moją moc. Potrafiłbym na rowerze pociągnąć dużą przyczepę kempingową pod stromą górę i przy tym potrafiłbym dorównać samochodom z silnikami o mocy około 100 KM. A poważnie: przypomnę, że w technice: force = siła. Czy osoba tłumocząca naprawdę nie odróżnia siły od mocy? Jeżeli nie, to sugeruję wrócić do podręczników fizyki ze szkoły średniej i dokształcić się z zasady działania przekładni (dla ułatwienia: analogicznie jak dla dźwigni).

Wiem, że w dialogach do filmów z cyklu "Gwiezdne Wojny" można przeczytać "Niech Moc będzie z tobą", gdy słychać "May the Force be with you". Niestety, z tego tłumaczenia wcale nie wynika, że zawsze wolno, należy i trzeba tłumaczyć Force = Moc. Film z gatunku "sajens fikszyn" to tylko film, można wymyślać nowe prawa fizyczne i chemiczne. W opisie technicznym takie tłumaczenie to zasadniczy błąd.

2. Lektor czyta: "Sekret wyciągarki nie tkwi w stalowej linie, a w układzie trybów, który reguluje jej pracę.". W oryginalnym dźwięku wyraźnie słychać "gears". Wyrażenie "układ trybów [...] reguluje pracę" przekładni brzmi tak, że do nagrody Ig Nobel może kandydować.

Mój komentarz - pytanie: czy osoba tłumocząca (używam takiego określenia, bo nie dotrwałem do końca programu, więc nie znam nazwiska tłumacza) zdała egzamin na prawo jazdy? Za moich czasów (w latach 70.) na kursach prawa jazdy wykładano budowę silnika spalinowego i układu napędowego. W szczególności można było dowiedzieć się, że układ napędowy zawiera nie tryby, ale koła zębate.

Z jednej strony rozumiem, że w 21 wieku, w celu zaoszczędzenia czasu i wysiłku intelektualnego, kursanci dowiadują się tylko, gdzie wlewać paliwo i że dizel to nie oktany, a całą resztą zajmą się ałtoryzowani serwisanci. Ale czy tłumacze z takim poziomem wiedzy powinni tłumaczyć opisy urządzeń, przy których należy należy odróżniać siłę od mocy i mieć chociaż podstawową znajomość terminologii?

3. Lektor czyta: "...smarujemy manualnie.".
W oryginalnym dźwięku wyraźnie słychać "...by hand.".

Mój komentarz: Czy osoba tłumocząca zna przysłówek "ręcznie"? Wyjaśnienie: używanie mądrze brzmiących (bo pochodzących z łaciny) wyrazów, na przykład "manualnie", nie zawsze powoduje, że tekst zabrzmi bardziej naukowo i technicznie. Niekiedy spowoduje, że będzie brzmiał śmiesznie.

Do ciągu dalszego nie dotrwałem.

A poważnie: czy zarząd studia opracowań filmów, które pracuje dla Discovery Science, zdaje sobie sprawę z poziomu tych tłumaczeń? Moim zdaniem, nie zdaje sobie sprawy. Moim zdaniem trzeba mieć trochę wiedzy, aby się taką tematyką zajmować. Przecież science = wiedza - to powinno zobowiązywać. Zatrudnianie studentów filologii angielskiej do tekstów technicznych nie jest gwarancją sukcesu. Po raz nie wiem, który sugeruję zatrudnianie studentów politechnik. Na pewno nie zrobią takich kompromitujących błędów jak pomylenie mocy z siłą i mówienie o "trybach" w przekładni.
Collapse


 
Andrzej Lejman
Andrzej Lejman  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Member (2004)
German to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
Bym się nie zakładał Nov 15, 2016

Andrzej Mierzejewski wrote:

Zatrudnianie studentów filologii angielskiej do tekstów technicznych nie jest gwarancją sukcesu. Po raz nie wiem, który sugeruję zatrudnianie studentów politechnik. Na pewno nie zrobią takich kompromitujących błędów jak pomylenie mocy z siłą i mówienie o "trybach" w przekładni.


Poza tym, w TV możliwe jest wszystko. Np. w Top Gear do Clarksona strzelali z "rewolweru kaliber 50 mm".


 
Grzegorz Kurek
Grzegorz Kurek
Poland
Local time: 10:10
French to Polish
+ ...
Chyba w każdym programie coś znajdziemy Nov 21, 2016

A w programach związanych z szeroko pojętym budownictwem stale słyszę, że coś nie jest wykonane z żelbetu, tylko ze wzmocnionego betonu (reinforced concrete)...

 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:10
Polish to English
+ ...
Dosłowność rulezzz, niestety. Nov 22, 2016

Wyrazy żelbet, żelbeton, żelazobeton od dawna są uznawane przez PKN na nieprawidłowe.
Obecnie mówi się np.: Prefabrykowane elementy zbrojone z autoklawizowanego betonu komórkowego - przykład: http://sklep.pkn.pl/pn-en-12602-2016-11e.html .

Określenie "beton zbrojony" jest całkowicie OK.

Ale, jak wiadomo, dosłowne tłumaczenie
... See more
Wyrazy żelbet, żelbeton, żelazobeton od dawna są uznawane przez PKN na nieprawidłowe.
Obecnie mówi się np.: Prefabrykowane elementy zbrojone z autoklawizowanego betonu komórkowego - przykład: http://sklep.pkn.pl/pn-en-12602-2016-11e.html .

Określenie "beton zbrojony" jest całkowicie OK.

Ale, jak wiadomo, dosłowne tłumaczenie często uznawane jest za najlepsze tłumaczenie, niestety. Szkoda, że tłumacze i korektorzy tych programów tak bardzo lubią dosłowność.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Off topic: najdziwniejsze/najśmieszniejsze tłumaczenia






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »