Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124] >
Off topic: najdziwniejsze/najśmieszniejsze tłumaczenia
Thread poster: Andrzej Lejman
Szymon Metkowski
Szymon Metkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
German to Polish
+ ...
Różne takie Jul 21, 2011

Zgadzamy się co do jednego - konsekwencja jest najważniejsza.

Nie mam nic przeciwko stosowaniu zapisu skróconego, ale moim zdaniem 100 Watt w tekście źródłowym należy tłumaczyć jako 100 watów, a nie 100 W. Przy barach rzeczywiście trudno rozpoznać, ale jeżeli reszta jednostek jest w zapisie rozwiniętym, to można chyba przyjąć, że ciśnienie też.


 
Jaroslaw Michalak
Jaroslaw Michalak  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
Member (2004)
English to Polish
SITE LOCALIZER
Ale o co chodzi? Jul 21, 2011

bartek wrote:
Czy ktoś zwrócił uwagę na reklamę "Volkswagena EosA" - to "eosa" wywołuje u mnie mdłości. W szkole mnie nauczono, że jeśli obok siebie występują dwa rzeczowniki, odmieniamy tylko pierwszy z nich.


Chyba nie bardzo rozumiem...?


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
Polish to English
+ ...
Eos - kobieta czy mężczyzna? Jul 22, 2011

Zależy, jaki rodzaj nadamy wyrazowi Eos.

Eos jest boginią z greckiej mitologii
... ta Eos różanopalca
z dumną twarzą robotnicy.
(K.I. Gałczyński)

Marketingowcy potraktowali wyraz Eos jako imię męskie, dlatego w dopełniaczu i bierniku mają Volkswagena Eosa.
Może z Erosem im się pomyliło?


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
Polish to English
+ ...
znowu wymowa Jul 25, 2011

Animal Planet, serial "Pokochaj koty", odcinek 5.

Prawie wszyscy znają kota Garfielda z komiksów i filmów.
Lektor najwyraźniej jest wyjątkiem, bo wymawia [gerfild] - wyraźne E w pierwszej sylabie, chociaż w oryginalnym dźwięku wszyscy mówią [garfild], czyli A.
Czy tłumacz nie mógłby na wszelki wypadek zapisać lektorowi wymowę GARFILD - wielkimi literami i podkreślić literę A?


 
nikodem
nikodem
Local time: 10:27
German to Polish
+ ...
Sobie a muzom... Aug 4, 2011

Siedzę ja sobie przedwczoraj przed telewizorem (TV Polonia), oglądam (niemiecki) program o von Stauffenbergu, niczego złego nie podejrzewając. W tle słychać oryginalny ton wypowiedzi członka rodziny "Er war ein musischer Mensch" (w dosłownym tłumaczeniu "Był człowiekiem oddanym Muzom" tzn. fascynującym się kulturą, sztuką, artystycznie usposobionym). Pan lektor dzielnie czyta tłumaczenie "Pasjonowała go muzyka"...

No cóż, false friend, jak malowany......
See more
Siedzę ja sobie przedwczoraj przed telewizorem (TV Polonia), oglądam (niemiecki) program o von Stauffenbergu, niczego złego nie podejrzewając. W tle słychać oryginalny ton wypowiedzi członka rodziny "Er war ein musischer Mensch" (w dosłownym tłumaczeniu "Był człowiekiem oddanym Muzom" tzn. fascynującym się kulturą, sztuką, artystycznie usposobionym). Pan lektor dzielnie czyta tłumaczenie "Pasjonowała go muzyka"...

No cóż, false friend, jak malowany...
Collapse


 
polskiexpert
polskiexpert
United Kingdom
Local time: 09:27
Member (2010)
Polish to English
+ ...
lokalizacja seriali Aug 5, 2011

Dodam swoje 3 grosze:)
Lokalizacja brytyjskich seriali, np 'Little Britain'. 'Ich Troje' zamiast 'Westlife', inne ciekawe perełki-adaptacje.
'Spolszczone' bryt. osobliwości... polecam do śmiechu:)


 
bartek
bartek  Identity Verified
Local time: 10:27
English to Polish
+ ...
dywizje firmy Aug 8, 2011

Słuchajcie, ja wiem, że jestem old bag i nie nadążam. Ale czy możecie mi powiedzieć, co za .... (wstawić ulubione słowo) wymyślił, żeby tłumaczyć "division" firmy jako dywizję?

Gdzie jest ten morderca języka polskiego???!!!

Dostałam sporawą partaninkę wraz z glosariuszem, którego muszę się trzymać (chyba pokręciłoby mnie, gdybym się trzymała takiej jakości glosariusza) i tam jak wół napisano, że "division" to dywizja w firmie ma być, a jak
... See more
Słuchajcie, ja wiem, że jestem old bag i nie nadążam. Ale czy możecie mi powiedzieć, co za .... (wstawić ulubione słowo) wymyślił, żeby tłumaczyć "division" firmy jako dywizję?

Gdzie jest ten morderca języka polskiego???!!!

Dostałam sporawą partaninkę wraz z glosariuszem, którego muszę się trzymać (chyba pokręciłoby mnie, gdybym się trzymała takiej jakości glosariusza) i tam jak wół napisano, że "division" to dywizja w firmie ma być, a jak nie chcę to mogę sobie wpisać "zakład" (co też odpada, nawiasem mówiąc). Mocno wstrząśnięta popatrzyłam do gugla - zobaczcie sami, bo ja już nie mam zdrowia.

Czy ja czegoś nie wiem? Czy się obudziłam w jakimś koszmarze?

Miłej nocki

T.
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
Polish to English
+ ...
spolszczanie Aug 9, 2011

Marcin Rachmiel wrote:

'Ich Troje' zamiast 'Westlife',
'Spolszczone' bryt. osobliwości... polecam do śmiechu:)


Pośmiać się zawsze można, ale jak przetłumaczyć "Westlife", aby był sens?
Coś proponujesz? Nie znam tego programu, więc ja tak tylko z ciekawości pytam.

AM


 
nikodem
nikodem
Local time: 10:27
German to Polish
+ ...
Militaryzacja Aug 9, 2011

bartek wrote:

Słuchajcie, ja wiem, że jestem old bag i nie nadążam. Ale czy możecie mi powiedzieć, co za .... (wstawić ulubione słowo) wymyślił, żeby tłumaczyć "division" firmy jako dywizję?

(...)

Czy ja czegoś nie wiem? Czy się obudziłam w jakimś koszmarze?

Miłej nocki

T.


To chyba logiczne: oficerowie pracują w sztabie dywizji...

http://www.siemens.pl/home/siemens_compliance_compliance_organisation.asp
http://ceo.cxo.pl/artykuly/35928/Czego.pilnuje.oficer.bezpieczenstwa.html

Spocznij, wolno palić


 
Krzysztof Kajetanowicz (X)
Krzysztof Kajetanowicz (X)  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
English to Polish
+ ...
TV Aug 9, 2011

"You're white trash!"

"Jesteś biała i wstrętna!"


 
polskiexpert
polskiexpert
United Kingdom
Local time: 09:27
Member (2010)
Polish to English
+ ...
boysband Aug 13, 2011

Andrzej Mierzejewski wrote:

Marcin Rachmiel wrote:

'Ich Troje' zamiast 'Westlife',
'Spolszczone' bryt. osobliwości... polecam do śmiechu:)


Pośmiać się zawsze można, ale jak przetłumaczyć "Westlife", aby był sens?
Coś proponujesz? Nie znam tego programu, więc ja tak tylko z ciekawości pytam.

AM



proponowałbym jakiś polski boysband...

polecam również groteskowy dowcip 'Little Britain'


 
Grzegorz Gryc
Grzegorz Gryc  Identity Verified
Local time: 10:27
French to Polish
+ ...
Hiszpańskie popuszczanie cugli fantazji w kontekście budowlanym... Aug 15, 2011

Hej

Mam ci korektę i takie dwa eliptyczne zwroty w kontekście budowlanym:
- brida riost. fija
- brida riost. giratoria
Trados wali koniec segmentu po kropce, to dość ważne, bo jak się nie patrzy w źródło, to można nie załapać, że to całość.

To "riost." nie istnieje w słowniku, ale człowiekowi pomogło z bazy, że o coś z usztywnieniem ch
... See more
Hej

Mam ci korektę i takie dwa eliptyczne zwroty w kontekście budowlanym:
- brida riost. fija
- brida riost. giratoria
Trados wali koniec segmentu po kropce, to dość ważne, bo jak się nie patrzy w źródło, to można nie załapać, że to całość.

To "riost." nie istnieje w słowniku, ale człowiekowi pomogło z bazy, że o coś z usztywnieniem chodzi.

No to mamy:
- kołnierz uszt. zawias
- kołnierz uszt. obrotnica
bo, otwierając słowniki, lecimy:
- brida to nie może być "uzda, cugle, zrosty (rany)", więc następny z kolei musi być "kołnierz".
- fija to musi być "zawias", nie ma siły, bo nie ma żadnego innego znaczenia (przymiotnik fijo w rodzaju męskim jest dopiero z dziesięć haseł dalej...),
- giratoria wymaga więcej pracy, bo to na rusztowaniu jednak chyba nie może być "szafa biurowa obrotowa", więc pewnie jakoś z pomocą gugla wyszło "obrotnica" (pewnie skrót myślowy od "placa giratoria", ale skoro tak dużo tych skrótów w tym tekście, to chyba możliwe...).

Teraz:
- wrzucamy w gugla "kołnierz usztywniający" i "obrotnica" (no, zawias to chyba jednak każdy wie jak wygląda...), żeby zobaczyć, jak to może wyglądać,
- w tekście do tłumaczenia jest obrazek wyglądający mniej więcej jak ten na str. 4 ulotki z www.cas-per.com/pdf/utillajedeconstruccion.pdf (tuż nad numerem strony u dołu, z lewej i prawej strony numeru, takie wyglądające trochę jak kajdanki).

Jak się komuś chce znaleźć podobny obrazek po polsku (nie na stronach od kajdanek tylko budowlanych), to toto się nazywa złącze krzyżowe (stałe i obrotowe)...

Zdrówkot
GG
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
Polish to English
+ ...
Jedyne rozwiązanie: obejrzeć. Aug 16, 2011

Często tak jest, że tylko ilustracja pomaga.

 
Krzysztof Kajetanowicz (X)
Krzysztof Kajetanowicz (X)  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
English to Polish
+ ...
product placement Aug 17, 2011

Już niedługo na ekranach telewizorów będziemy podziwiać takiego dziwoląga:

Audycja zawiera lokowanie produktu.

W oryginale było zapewne: the broadcast contains product placement.

Desperacka próba tłumaczenia product placement to jedno, ale jak można "zawierać lokowanie"?

Nie można było "w audycji zastosowano..."?

A jest to coś, co będzie się
... See more
Już niedługo na ekranach telewizorów będziemy podziwiać takiego dziwoląga:

Audycja zawiera lokowanie produktu.

W oryginale było zapewne: the broadcast contains product placement.

Desperacka próba tłumaczenia product placement to jedno, ale jak można "zawierać lokowanie"?

Nie można było "w audycji zastosowano..."?

A jest to coś, co będzie się pojawiało na ekranie non stop...
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:27
Polish to English
+ ...
Baterie wielokrotnie ładowane Aug 18, 2011

Dziś w programie o technologii wytwarzania litu na Discovery Science.
Chodzi o rechargeable batteries, czyli akumulatory elektryczne.
Tłumacz zna wyraz "akumulator", bo lektor określenia "baterie wielokrotnie ładowane" używa tylko raz, a następnie kilka razy mówi o akumulatorach.
Ale po co w ogóle rozpowszechniać ten wynalazek, gdy wyraz "akumulator" jest w języku polskim używany od ponad 100 lat?


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Off topic: najdziwniejsze/najśmieszniejsze tłumaczenia






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »