Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Aforisme, maxime, cugetari şi versuri despre traduceri şi traducători
Thread poster: Irina Lazarescu
adio0067
adio0067
Local time: 16:36
English to Romanian
+ ...
Completare Sep 25, 2008

Irina Lazarescu wrote:
Femeile sunt ca traducerile: cele mai bune nu-s fidele, si cele fidele nu-s bune.
..Probabil de aceea avem mai multe traducatoare decat traducatori.

Lucian, multumim pentru punctul de vedere masculin.
Din intimplare, in zicerea anonima de mai sus era vorba si de feminism si de traduceri.
Scuze pt colegii traducatori care s-au simtit ofensati, dar nu a fost cu intentie!


Citatul nu e anonim, îi aparţine poetului rus Evghenii Alexandrovici Evtuşenko.

Unul dintre postulatele lui Murphy afirmă:
"Dacă nu înţelegi un cuvânt, ignoră-l. Traducerea va suna bine şi fără el."
În alternativă, o zicală foarte cunoscută spune "se non è vero, è ben trovato".

Ferească-ne zeii de ambele.


 
veronica drugas
veronica drugas  Identity Verified
Italy
Local time: 15:36
Italian to Romanian
+ ...
Citat Sep 25, 2008

Cristiana Coblis wrote:

Milán Kundera este unul dintre autorii mei preferaţi, îl devorez încă din liceu, acum mai mult îl recitesc (căci sunt o recititoare convinsă, iar culmea recitirii este de la coadă la cap)

"Gândirea comună europeană este opera colosală a traducătorilor. Fără traducători nu ar exista Europa, nu ar exista literatura mondială. Fără traducători eu nu l-aş fi citit pe Cervantes, iar dumneavoastră pe Kafka. Traducătorii sunt de o mie de ori mai importanţi decât deputaţii din Parlamentul European."
Milán Kundera


[Editat la 2008-09-24 21:14]


Ahhh, Cristiana, asa da!
Si mie imi place enorm Kundera iar citatul asta intentionez sa il scot la imprimanta si sa il pun la vedere in birou!

Veronica


P.S. Absolut de acord cu tine cat priveste recitirea!


 
adio0067
adio0067
Local time: 16:36
English to Romanian
+ ...
Revin Sep 25, 2008

Înţeleg că mesajul meu anterior nu întruneşte condiţiile pentru a fi publicat ? Doream doar să particip la o discuţie interesantă alături de dvs. Mai fac o încercare, de astă dată cu o cugetare proprie:

Traducătorul e un cameleon al cuvintelor, cromatoforii săi lingvistici imită invariabil opera de care s-a ataşat.

Întotdeauna m-am întrebat care este sensul butadei “traduttore, traditore”. Nu cumva oare, pentru a nu trăda originalul, condiţia
... See more
Înţeleg că mesajul meu anterior nu întruneşte condiţiile pentru a fi publicat ? Doream doar să particip la o discuţie interesantă alături de dvs. Mai fac o încercare, de astă dată cu o cugetare proprie:

Traducătorul e un cameleon al cuvintelor, cromatoforii săi lingvistici imită invariabil opera de care s-a ataşat.

Întotdeauna m-am întrebat care este sensul butadei “traduttore, traditore”. Nu cumva oare, pentru a nu trăda originalul, condiţia este de a ne trăda pe noi înşine ? ca fiinţe gânditoare ?
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:36
English to Romanian
Citatul din Kundera Sep 25, 2008

Ciudat, dar nu m-am gândit până acum cât de mult datorează traducătorilor nu numai "cultura" în sens larg, ci şi, individual, fiecare cititor de cărţi scrise în altă limbă decât a sa! Adevărul este că am citit destul de puţine cărţi în limba originală. La vârsta când citeam mult, nu ştiam rezonabil de bine decât franceza.
Îmi fac probleme că nu m-am gândit niciodată să privesc importanţa traducătorilor din unghiul acesta, cu toate că este... elementar, Wats
... See more
Ciudat, dar nu m-am gândit până acum cât de mult datorează traducătorilor nu numai "cultura" în sens larg, ci şi, individual, fiecare cititor de cărţi scrise în altă limbă decât a sa! Adevărul este că am citit destul de puţine cărţi în limba originală. La vârsta când citeam mult, nu ştiam rezonabil de bine decât franceza.
Îmi fac probleme că nu m-am gândit niciodată să privesc importanţa traducătorilor din unghiul acesta, cu toate că este... elementar, Watson! Scuza cum că eu nu sunt Kundera mi se pare dubioasă: sigur că nu sunt. Poate că (şi asta) asta face un geniu - exprimă inatacabil adevăruri altfel la îndemâna tuturor.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 16:36
English to Romanian
Legile lui Murphy nu sunt 100% adevărate, dar nici 100% greşite Sep 25, 2008

Uneori, cuvântul pe care nu îl înţelege traducătorul poate fi neesenţial pentru sensul textului. De cele mai multe ori însă, tocmai acel cuvânt luminează sau, cel puţin, conferă sens textului.
Oricum, atunci când traduc, cuvintele pe care nu le cunosc nu sunt problema cea mai mare. Dicţionare, Internet, căutarea sensului care se potriveşte cu contextul... Muncă, mai mult sau mai puţin, de rutină. Cel mai greu este atunci când ştiu cuvintele, dar nu îmi este clar ce a
... See more
Uneori, cuvântul pe care nu îl înţelege traducătorul poate fi neesenţial pentru sensul textului. De cele mai multe ori însă, tocmai acel cuvânt luminează sau, cel puţin, conferă sens textului.
Oricum, atunci când traduc, cuvintele pe care nu le cunosc nu sunt problema cea mai mare. Dicţionare, Internet, căutarea sensului care se potriveşte cu contextul... Muncă, mai mult sau mai puţin, de rutină. Cel mai greu este atunci când ştiu cuvintele, dar nu îmi este clar ce a vrut să spună autorul.
Cum procedez eu: citesc fraza cu pricina de câteva ori (în gând, eventual chiar cu voce tare), până când începe să "sune bine". Atunci când sună ca la BBC, înseamnă că am prins sensul corect şi pot să trec la redarea lui în română. Pentru mine, chestia asta (subiectivă şi, poate, bizară) funcţionează! Cei care îmi revizuiesc traducerile îmi reproşează tot felul de lucruri, dar greşeli de sens - nu.
Collapse


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 10:36
German to English
+ ...
barbatii sunt aprioric, infideli :) Sep 25, 2008

[quote]Lucian Alexandrescu wrote:

Irina Lazarescu wrote:
Femeile sunt ca traducerile: cele mai bune nu-s fidele, si cele fidele nu-s bune.
..Probabil de aceea avem mai multe traducatoare decat traducatori.


Cute... Dar dacă spunem "Bărbaţii sunt ca traducerile:" etc. ?!!!))

__________________________________

Cred ca asta vrea sa zica:):):):)


Niste consideratii interesante:

http://www.multilingualwebmaster.com/library/puns_translation.html


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:36
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
literatura rusa nu e marea mea preferinta Sep 26, 2008

adio0067 wrote:

Irina Lazarescu wrote:
Femeile sunt ca traducerile: cele mai bune nu-s fidele, si cele fidele nu-s bune.
..Probabil de aceea avem mai multe traducatoare decat traducatori.

Lucian, multumim pentru punctul de vedere masculin.
Din intimplare, in zicerea anonima de mai sus era vorba si de feminism si de traduceri.
Scuze pt colegii traducatori care s-au simtit ofensati, dar nu a fost cu intentie!


Citatul nu e anonim, îi aparţine poetului rus Evghenii Alexandrovici Evtuşenko.

Unul dintre postulatele lui Murphy afirmă:
"Dacă nu înţelegi un cuvânt, ignoră-l. Traducerea va suna bine şi fără el."
În alternativă, o zicală foarte cunoscută spune "se non è vero, è ben trovato".

Ferească-ne zeii de ambele.


Multumesc pt informatie! Imi place literatura rusa , dar nu am timp si dispozitie, pentru a o lectura ! (de traduceri vorbesc, pentru ca in original imi depasesc limitele cunostintelor de limba rusa, plus numele kilometrice ale personajelor ,cu patronimice)


 
adio0067
adio0067
Local time: 16:36
English to Romanian
+ ...
Răspuns Sep 26, 2008

Cu multă plăcere, Irina.

Citatul din Murphy (dacă el este autorul) era o simplă glumă şi trebuia luat ca atare, nu era necesar să fie luat în serios. De altminteri, acesta e motivul pentru care am folosit în mesaj simbolul emoţional. Sau să-i spun emoticon ? sau imagem, de la imagine + emoţie ? Eh, mai bine nu-l puneam deloc.


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 10:36
German to English
+ ...
ale consideratii interesante si articole Sep 26, 2008

http://www.observatorcultural.ro/Istoria-traducerilor-si-Lucian-Blaga*... See more
http://www.observatorcultural.ro/Istoria-traducerilor-si-Lucian-Blaga*articleID_3022-articles_details.html
http://www.translationdirectory.com/article343.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_machine_translation

cat despre legile lui Murphy niciuna nu e mai adevarata decat GIGO
( si aceasta remarca este o gluma )
Collapse


 
EuMC2 (X)
EuMC2 (X)

Citat controversat Sep 29, 2008

Irina Lazarescu wrote:
Femeile sunt ca traducerile: cele mai bune nu-s fidele, si cele fidele nu-s bune.
..Probabil de aceea avem mai multe traducatoare decat traducatori.


Irina, nu cred ca multa lume s-a simtit ofensata de citatul tau, cel putin nu lumea cu simtul umorului


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 16:36
French to Romanian
+ ...
ţţţţţţţ Sep 30, 2008

Irina Lazarescu wrote:
Multumesc pt informatie! Imi place literatura rusa , dar nu am timp si dispozitie, pentru a o lectura !

timpul şi dispoziţia ar trebui să se mai şi facă, în cazul nostru, altfel ne seacă izvorul de cuvinte. şi să vezi atunci trădare

[Edited at 2008-09-30 11:45]


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:36
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
cam incepi o zi de lucru Oct 1, 2008

Se aplica foarte mult in domeniul traducerilor...

"Niciodată să nu lucrezi înainte de micul dejun. Dacă totuşi trebuie să lucrezi, serveşte mai întâi micul dejun!"
Josh Billings


 
adio0067
adio0067
Local time: 16:36
English to Romanian
+ ...
Citat Oct 1, 2008

Traducerea este modalitatea cea mai profundă de a citi.
(Gabriel García Márquez)


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:36
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Frumos spus, frumos tradus Oct 1, 2008

adio0067 wrote:

Traducerea este modalitatea cea mai profundă de a citi.
(Gabriel García Márquez)


Frumos spus, frumos tradus

PS: Mulţumesc colegelor care au readus firul la nobila sa intenţie iniţială: de a ne îndemna să reflectăm la misiunea traducătorului şi a traducerii.


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 16:36
Romanian to English
+ ...
Interesant Oct 1, 2008

Cristiana Coblis wrote:

Milán Kundera este unul dintre autorii mei preferaţi, îl devorez încă din liceu, acum mai mult îl recitesc (căci sunt o recititoare convinsă, iar culmea recitirii este de la coadă la cap)

"Gândirea comună europeană este opera colosală a traducătorilor. Fără traducători nu ar exista Europa, nu ar exista literatura mondială. Fără traducători eu nu l-aş fi citit pe Cervantes, iar dumneavoastră pe Kafka. Traducătorii sunt de o mie de ori mai importanţi decât deputaţii din Parlamentul European."
Milán Kundera


[Editat la 2008-09-24 21:14]


De unde e acest citat, Cristiana? Aş vrea să văd ce mai zice... dacă e în engleză sau română


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Aforisme, maxime, cugetari şi versuri despre traduceri şi traducători






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »