Pages in topic:   < [1 2 3]
Ofertă ridicolă
Thread poster: Alina - Maria Chiteala
cameliaim
cameliaim  Identity Verified
Spain
Local time: 10:21
Member (2005)
Spanish to Romanian
+ ...
practica ne omoară May 2, 2011

cornelia mincu wrote:

următoarea afirmaţie m-a uns pe suflet: Lionbridge’s success is dependent on the quality work of its partners, and quality comes at a price.


teoria ca teoria, dar practica... îexista o pagină web a unui program european de activităţi pentru vârsta a treia (văd că deocamdată nu mi-o deschide browserul), iar varianta în limba română lasă enorm de mult de dorit; ce îmi amintesc acum este că celebra "Archivo General de Indias" a fost tradus ca "arhivele situate în India", când este arhicunoscut că în spaniolă când se vorbeşte de Indias (nu India, să nu confundăm), se referă la America, iar numele programului, "EST", de la iniţialele cuvintelor care îl alcătuiesc, a fost tradus în română ca ACEASTA (ESTA în spaniolă înseamnă aceasta), deşi în toate celelalte limbi se păstrase EST. Restul textului care mi-a fost trimis ca probă a fost măcelărit în acelaşi fel, iar la răspunsul meu documentat cu referinţe prin care îmi susţineam punctul de vedere încă nu am primit nicio reacţie (vorbesc de Lionbridge Spania).
Despre preţ n-am ajuns să vorbim.


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 11:21
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
La traduceri... May 2, 2011

nu stiu ce preturi au dar pentru alte tipuri de activitati pentru ei au preturi incredible de mici.
Oricum toate firmele sustin sus si tare calitate si preturi dar numai pentru ele. Pentru noi traducatorii mai ca melcul...


 
Pages in topic:   < [1 2 3]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ofertă ridicolă






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »