Pages in topic:   < [1 2]
Inspecția fiscală
Thread poster: Florin Ular
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 07:39
English to Romanian
+ ...
Mai multe calculatoare May 27, 2010

Eu cred ca depinde de fiecare inspector fiscal, dupa cum crede de cuviinta. Eu intreb intotdeauna inainte de a cumpara ceva, daca nu sunt sigura. De exemplu, am sa intreb cat de curand daca pot trece la cheltuieli o pereche de ochelari de vedere. Asta ca sa nu am surprize.

In privinta calculatoarelor, e simplu. Daca intreaba de ce 2 calculatoare si 1 laptop, raspunsul este: un calculator este de rezerva, in caz ca se strica celalalt (daca sunt in mijlocul unui proiect!?), iar laptop
... See more
Eu cred ca depinde de fiecare inspector fiscal, dupa cum crede de cuviinta. Eu intreb intotdeauna inainte de a cumpara ceva, daca nu sunt sigura. De exemplu, am sa intreb cat de curand daca pot trece la cheltuieli o pereche de ochelari de vedere. Asta ca sa nu am surprize.

In privinta calculatoarelor, e simplu. Daca intreaba de ce 2 calculatoare si 1 laptop, raspunsul este: un calculator este de rezerva, in caz ca se strica celalalt (daca sunt in mijlocul unui proiect!?), iar laptopul este, normal, pentru portabilitate in caz de calatorii de afaceri etc.

Scuze de lipsa diacriticelor, m-am grabit...

[Edited at 2010-05-27 12:16 GMT]
Collapse


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 07:39
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
2-3-4 May 28, 2010

Nu doar intr-un singur caz am patit sa lucrez pe 2 calculatoare tot intorcandu-ma de la unul la altul. Daca inspectorul vrea sa vada ca pot sau cum e - il invit cu mare drag
Daca ma chinui putin pot lucra si la 3 pentru ca pe unu merge imprimanta si pe restul nu, pe altul merge scanerul si pe restul nu etc etc.
Scuze de greseli e totusi 4 dimi


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 07:39
English to Romanian
+ ...
Ce tâmpenie.... May 30, 2010

Mai rămâne acum să ne spună şi cât să vorbim la telefon în interes profesional, ce abonamente la internet să ne luăm, ce configuraţii trebuie să aibă calculatoarele pe care le folosim...

Faza cu decontarea benzinei mi se pare o aberaţie... adică cum să-ţi poţi trece maşina la cheltuieli, dar nu benzina ???? Bine că şi cea cu lumina e la fel de aberantă...

Când aud chestii din astea mă apucă aşa un dor de ducă....

Calculatoarele s
... See more
Mai rămâne acum să ne spună şi cât să vorbim la telefon în interes profesional, ce abonamente la internet să ne luăm, ce configuraţii trebuie să aibă calculatoarele pe care le folosim...

Faza cu decontarea benzinei mi se pare o aberaţie... adică cum să-ţi poţi trece maşina la cheltuieli, dar nu benzina ???? Bine că şi cea cu lumina e la fel de aberantă...

Când aud chestii din astea mă apucă aşa un dor de ducă....

Calculatoarele sunt instrumentele noastre de lucru, mi se pare normal să vreau un instrument mai bun ca să lucrez mai bine, aşa cum mi se pare normal să am un instrument de rezervă şi unul pentru lucrări speciale. Un tehnician are mai multe şurubelniţe şi un fotograf profesionist mai multe aparate foto... Eu de ce nu aş putea avea mai multe instrumente de lucru ????

Din moment ce le folosesc pentru a-mi desfăşura activitatea în bune condiţii, chiar nu înţeleg care e problema şi de ce ar trebui să mă justific în faţa cuiva pentru modul în care îmi desfăşor eu activitatea. Eu nu mă duc să întreb de ce, atunci când plătesc impozitul, trebuie să vorbesc cu trei cucoane, în loc să vorbesc cu una singură. Prima îmi dă o hârtie cu care mă duc la a doua, a doua scoate o chitanţă la imprimantă şi o dă peste birou, la a treia cucoană, căreia eu îi dau banii.... Păi aşa, după mintea mea, ar fi de ajuns una singură pentru treaba asta...
Collapse


 
oannna
oannna
English to Romanian
Platitor de TVA in urma inspectiei Jun 24, 2010

si eu ii multumesc lui Florin pentru informatii si as mai avea cateva curiozitati in sensul ca si eu am avut "onoarea" de a fi inspectata de catre fisc. depasind plafonul de 119.000 ron (35.000 eur) am devenit platitor de tva. problema ar fi (pe langa cresterea pe viitor a tarifului cu tva-ul) plata in prezent a TVA-ului retroactiv adica sumele calculate de la momentul depasirii plafonului si pana in prezent.

cautand informatii pe acest forum, au fost unele voci care sustineau ca tr
... See more
si eu ii multumesc lui Florin pentru informatii si as mai avea cateva curiozitati in sensul ca si eu am avut "onoarea" de a fi inspectata de catre fisc. depasind plafonul de 119.000 ron (35.000 eur) am devenit platitor de tva. problema ar fi (pe langa cresterea pe viitor a tarifului cu tva-ul) plata in prezent a TVA-ului retroactiv adica sumele calculate de la momentul depasirii plafonului si pana in prezent.

cautand informatii pe acest forum, au fost unele voci care sustineau ca traducatorii nu sunt platitori de tva.
va rog, daca ar putea cineva sa ma indrume catre textul de lege care spune acest lucru intr-un fel sau altul, fiindca astfel as putea sa-i lamuresc si eu pe domnii de la fisc.

va multumesc anticipat,
oana gheorghiu

[Edited at 2010-06-24 09:29 GMT]
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 07:39
English to Romanian
Intrebare Feb 18, 2013

Florin_ wrote:

Este o decizie internă, pe care o emiți tu la fiecare început de an prin care stabilești intervalul de numerotare pentru facturi.
Modele se gasesc și pe net. Eu am folosit exemplul următor:

Nr.: 1
Data: 01.01.2007



Subsemnatul X, în calitate de traducător autorizat, în conformitate cu prevederile:
- OMF nr. 2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar contabile de către persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată,
- art. 155 alin.(5) din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumită în continuare Codul Fiscal,
- OMF nr. 2217/2006 privind organizarea evidenței în scopul taxei pe valoarea adăugată conform art. 156 alin. (1)-(3) din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare,
- Ordinul 3420/21.12.2009 - pentru modificarea și completarea unor ordine ale ministrului finanțelor publice,
emit următoarea


D E C I Z I E


Art. unic:
Se stabilește plaja de numerotare pentru facturi

de la nr. 0001 la nr. 1000, începând cu data de: 01.01.2007





…………………………………………

L.S.


La finalul anului, se emite și o decizie prin care se anulează numerele nealocate/neutilizate pentru această perioadă.


Florin





Adica nu era voie sa merg in continuare cu acelasi facturier si acelasi chitantier? Le folosesc pe aceleasi, din 2011 incoace. Asa activitate bogata am avut, ha ha, ca n-am reusit sa le termin.

Am avut decizie interna de numerotare, numai ca mi s-a virusat calculatorul si am pierdut o gramada de date. Nu am mai apucat sa fac back-up.


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 07:39
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Facturi și chitanțe Feb 19, 2013

Serenity wrote:

Adica nu era voie sa merg in continuare cu acelasi facturier si acelasi chitantier? Le folosesc pe aceleasi, din 2011 incoace. Asa activitate bogata am avut, ha ha, ca n-am reusit sa le termin.

Am avut decizie interna de numerotare, numai ca mi s-a virusat calculatorul si am pierdut o gramada de date. Nu am mai apucat sa fac back-up.



Este voie să folosești și facturile/chitanțele pe care le ai deja, dar poți și să-ți stabilești propriul mod de numerotare dacă vrei, deoarece, din 2007, facturile nu mai sunt documente cu regim special, nu mai trebuie semnate/ștampilate și le poți face pe calculator după propriul model (cu condiția să includă informațiile cerute de Finanțe).


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 07:39
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Cred ca am mai povestit pe undeva cum a fost la mine Feb 19, 2013

Dar mai spun o data:
Nu s=au legat de facturile emise, pentru ei facturile emise sunt venituri si nu au nicio treaba cu ele. Eu am avut inclusiv numere incurcate la inceput de an (inca nu se dusesera aburii alcoolului de Revelion) si nu au zis absolut nimic.
In schimb s-au legat de cheltuieli cat au putut. Bineinteles ca am fost nevoita sa le explic (adica sa le pun un plic in geanta) ca toate sunt in regula si mi-au dat numai benzina jos. Oricum a fost destul. Daca nu era "explicati
... See more
Dar mai spun o data:
Nu s=au legat de facturile emise, pentru ei facturile emise sunt venituri si nu au nicio treaba cu ele. Eu am avut inclusiv numere incurcate la inceput de an (inca nu se dusesera aburii alcoolului de Revelion) si nu au zis absolut nimic.
In schimb s-au legat de cheltuieli cat au putut. Bineinteles ca am fost nevoita sa le explic (adica sa le pun un plic in geanta) ca toate sunt in regula si mi-au dat numai benzina jos. Oricum a fost destul. Daca nu era "explicatia" imi dadeau mai toate cheltuielile jos si cred ca o luam o capul.
Nu am primit nicio amenda nimic.

In schimb de cand ANAF-ul a preluat CASS m-am trezit ca am de plata din urma cu zecile de milioane. Imi cam vine sa imi iau campii cu statul roman.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Inspecția fiscală






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »