Întrebare la adresa juriștilor din grup: purtare chipiu ”Captain”
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 04:44
German to Romanian
+ ...
Jun 18, 2010

Salutări!


Am următoarea întrebare:

Cum vede jurisdicția română și Codul penal purtarea unui chipiu, cum îl poți cumpăra la mare, alb, cu cozoroc negru, cu inscripția ”Captain”, fără vre-o stemă, grad etc.? Este permisă purtarea de către un civil oarecare, sau poate fi ea amendată/ urmărită după codul penal, fiind considerată o purtare de insigne etc. false? Oricum, cumpărarea e permisă, deci și probarea- cel puțin.

Mersi!
... See more
Salutări!


Am următoarea întrebare:

Cum vede jurisdicția română și Codul penal purtarea unui chipiu, cum îl poți cumpăra la mare, alb, cu cozoroc negru, cu inscripția ”Captain”, fără vre-o stemă, grad etc.? Este permisă purtarea de către un civil oarecare, sau poate fi ea amendată/ urmărită după codul penal, fiind considerată o purtare de insigne etc. false? Oricum, cumpărarea e permisă, deci și probarea- cel puțin.

Mersi!
Bernd Mueller
ing., traducător autorizat pt. limba română
Collapse


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 22:44
Romanian to English
+ ...
purtare chipiu, Jun 18, 2010

bunul simț ar spune că simpla purtare a unui chipiu, fără uniformă și fără a pretinde că ești căpitan, nu ar ridica nicio problemă, dar ....nevăzute sunt căile Domnului ....

 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 04:44
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mersi, Lee! Jun 18, 2010

Totuși- ”bunul simț” este o noțiune atât de nesigură, chiar dacă este tare îndrăgită la români, încât m-aș bucura dacă și-ar spune părerea un jurist. Cel puțin în legislația germană există, la Codul Penal, un articol care s-ar putea aplica- dar numai un jurist ar putea spune, și acolo, care-i situația concretă, în cazul de față.
Este vorba, de fapt, de a purta acest chipiu ca parasolar- nimic mai mult nici mai puțin!
Ciao, și un WE plăcut!
Ber
... See more
Totuși- ”bunul simț” este o noțiune atât de nesigură, chiar dacă este tare îndrăgită la români, încât m-aș bucura dacă și-ar spune părerea un jurist. Cel puțin în legislația germană există, la Codul Penal, un articol care s-ar putea aplica- dar numai un jurist ar putea spune, și acolo, care-i situația concretă, în cazul de față.
Este vorba, de fapt, de a purta acest chipiu ca parasolar- nimic mai mult nici mai puțin!
Ciao, și un WE plăcut!
Bernd



lee roth wrote:

bunul simț ar spune că simpla purtare a unui chipiu, fără uniformă și fără a pretinde că ești căpitan, nu ar ridica nicio problemă, dar ....nevăzute sunt căile Domnului ....
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 05:44
English to German
+ ...
Portul ilegal de uniformă Jun 18, 2010

Infracţiunea la care faci referire se numeşte port ilegal de uniformă.

Din cîte îmi amintesc (nu am mai citit demult despre această infracţiune) doar portul unor însemne oficiale ALE STATULUI ROMÂN sau portul unei uniforme FĂRĂ DREPT se pedepseşte.

De aici eu trag următoarea concluzie: numai portul unor însemne sau uniforme oficiale se pedepseşte şi, în special în ceea ce priveşte uniforma, aceasta trebuie să fie completă (deci şi cu însemne) şi
... See more
Infracţiunea la care faci referire se numeşte port ilegal de uniformă.

Din cîte îmi amintesc (nu am mai citit demult despre această infracţiune) doar portul unor însemne oficiale ALE STATULUI ROMÂN sau portul unei uniforme FĂRĂ DREPT se pedepseşte.

De aici eu trag următoarea concluzie: numai portul unor însemne sau uniforme oficiale se pedepseşte şi, în special în ceea ce priveşte uniforma, aceasta trebuie să fie completă (deci şi cu însemne) şi, mai ales, susceptibilă să provoace confuzie (în special cu privire la calitatea celui ce poartă uniforma).

În cazul concret descris de tine, mă îndoiesc că ar fi vorba de această infracţiune pentru următorul motiv: uniforma marinărească nu cred că poate fi considerată ca uniformă oficială a STATULUI român; portul doar a chipului (deci a unei uniforme incomplete) nu este capabilă să provoace confuzie publicului.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 05:44
English to Romanian
A existat o interpelare concretă din partea... Jun 18, 2010

...unui "organ" (poliţie sau whatever)?
Dacă nu a existat, postarea este doar ca să "vorbim discuţii".


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 05:44
English to Romanian
+ ...
??? Jun 18, 2010

Citind postările de aici, mă întreb şi eu: actorii care îmbracă diverse uniforme, adecvate rolului lor, trebuie să ceară cuiva vreo permisiune?

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:44
English to Romanian
Actorii cu şapcă şi halat :) Jun 18, 2010

Dasa Suciu wrote:

Citind postările de aici, mă întreb şi eu: actorii care îmbracă diverse uniforme, adecvate rolului lor, trebuie să ceară cuiva vreo permisiune?


Sigur că în cazul actorilor din filme/teatru este vorba despre altceva, doar ei joacă un rol şi toată lumea ştie asta.
S-a pus problema în schimb, dacă vă amintiţi, actorilor care joacă rolul de medic dentist, spre exemplu, în reclamele în care ne sfătuiesc cu ce să ne spălăm pe dinţi - aici era o problemă de etică.
Dar, vorba lui Lucian, "vorbim discuţii"
Weekend plăcut tuturor!

[Editat la 2010-06-18 16:50 GMT]


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 05:44
English to Romanian
+ ...
... doar ei joacă un rol şi toată lumea ştie asta... Jun 18, 2010

Nu ştiu de ce discuţia asta mă duce cu gândul la Radu Mazăre şi de aceea mă amuză şi mai mult. Şi el a jucat un simplu rol, dar lumea s-a luat tare de el ...

Weekend plăcut!


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 22:44
Romanian to English
+ ...
art.241 CP Jun 19, 2010

Explicațiile pertinente ți le-a dat Bogdan.
ca să te lămurești pe deplin uite un comentariu la obiect:
XYZ nu a incalcat nici un regulament militar la mitingul electoral de la Cluj pentru ca nu a purtat o uniforma militara completa, a declarat purtatorul de cuvant al Ministerului Apararii Nationale, Constantin Spanu, citat de NewsIn.

"Din punct de vedere al regulamentelor militare, nu este vorba de o uniforma militara completa. Mai exista si elemente care lipseau,
... See more
Explicațiile pertinente ți le-a dat Bogdan.
ca să te lămurești pe deplin uite un comentariu la obiect:
XYZ nu a incalcat nici un regulament militar la mitingul electoral de la Cluj pentru ca nu a purtat o uniforma militara completa, a declarat purtatorul de cuvant al Ministerului Apararii Nationale, Constantin Spanu, citat de NewsIn.

"Din punct de vedere al regulamentelor militare, nu este vorba de o uniforma militara completa. Mai exista si elemente care lipseau, cum ar fi semnele de arma, ecusonul cu numele, ecusonul de identificare cu Romania, sau gradele. Doar toate aceste elemente alcatuiesc o uniforma militara completa", a declarat Spanu.

Liviu
Collapse


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 22:44
Romanian to English
+ ...
referitor la postarile anterioare Jun 19, 2010

Dasa si Maria,
Intrucat am lucrat trei ani la Studiourile Buftea la cateva filme politiste, pot sa va spun ca ei poarta uniformele pe platoul de filmare si actioneaza ca militari pe platoul de filmare, nu in Piata Amzei...
Toate filmele cu teme de armata, politie, etc, au cate un consilier de la ministerul de resort. Nu se pune problema de etica in cazul actorilor care INTERPRETEAZA roluri de doctori, etc. Scenariile sunt scrise de persoane cu legatura in domeniul respectiv, nu este
... See more
Dasa si Maria,
Intrucat am lucrat trei ani la Studiourile Buftea la cateva filme politiste, pot sa va spun ca ei poarta uniformele pe platoul de filmare si actioneaza ca militari pe platoul de filmare, nu in Piata Amzei...
Toate filmele cu teme de armata, politie, etc, au cate un consilier de la ministerul de resort. Nu se pune problema de etica in cazul actorilor care INTERPRETEAZA roluri de doctori, etc. Scenariile sunt scrise de persoane cu legatura in domeniul respectiv, nu este "creatia" actorului; el doar interpreteaza rolul!

Liviu
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 04:44
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Tocmai asta- problema- eu vreau să port chipiul la Eforie-Nord, eventual și în Piața Amzei etc., Jun 20, 2010

când îmi arde soarele bucureștean creierii!

Bernd



lee roth wrote:

Dasa si Maria,
Intrucat am lucrat trei ani la Studiourile Buftea la cateva filme politiste, pot sa va spun ca ei poarta uniformele pe platoul de filmare si actioneaza ca militari pe platoul de filmare, nu in Piata Amzei...
Toate filmele cu teme de armata, politie, etc, au cate un consilier de la ministerul de resort. Nu se pune problema de etica in cazul actorilor care INTERPRETEAZA roluri de doctori, etc. Scenariile sunt scrise de persoane cu legatura in domeniul respectiv, nu este "creatia" actorului; el doar interpreteaza rolul!

Liviu


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 22:44
Romanian to English
+ ...
Bernd, Jun 20, 2010

Chiar nu ai înțeles nimic din ce s-a postat ?
Eu mă refeream că un actor nu se duce în Piața Amzei îmbrăcat cu UNIFORMA COMPLETA.
Cred că este too "much ado about nothing".
Postarea anterioară "Pieții Amzei" este elocventă. Cine are de înțeles, va înțelege !


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 04:44
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Văd că nu m-am expromat destul de clar- sau n-am fost atent, ca lipsesc ceva litere din postarea m Jun 21, 2010

, după cum văd- poate din cauza căldurii- care tot încă persistă la București, de-abia de mâine se ameloriează, pare-se:


Răspunsul meu , corect, era:
”tocmai asta era problema: eu vreau să port chipiul la Eforie-Nord, eventual și în Piața Amzei etc., când îmi arde soarele bucureștean creierii!

Problemă care acum este clarificată.”

Mulțumiri la toți, iar tema pt. mine poate fi considerată de acum încheiată!
<
... See more
, după cum văd- poate din cauza căldurii- care tot încă persistă la București, de-abia de mâine se ameloriează, pare-se:


Răspunsul meu , corect, era:
”tocmai asta era problema: eu vreau să port chipiul la Eforie-Nord, eventual și în Piața Amzei etc., când îmi arde soarele bucureștean creierii!

Problemă care acum este clarificată.”

Mulțumiri la toți, iar tema pt. mine poate fi considerată de acum încheiată!

Când ajung acasă, poate că postez o poză cu chipiu- mă mai gândesc!

O săptămână frumoasă tuturor! Ciao,
Bernd.





lee roth wrote:

Chiar nu ai înțeles nimic din ce s-a postat ?
Eu mă refeream că un actor nu se duce în Piața Amzei îmbrăcat cu UNIFORMA COMPLETA.
Cred că este too "much ado about nothing".
Postarea anterioară "Pieții Amzei" este elocventă. Cine are de înțeles, va înțelege !


[Bearbeitet am 2010-06-21 05:44 GMT]
Collapse


 
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 05:44
Hebrew to Romanian
+ ...
chipiu Jul 21, 2010

Bernd Müller wrote:

Salutări!


Am următoarea întrebare:

Cum vede jurisdicția română și Codul penal purtarea unui chipiu, cum îl poți cumpăra la mare, alb, cu cozoroc negru, cu inscripția ”Captain”, fără vre-o stemă, grad etc.? Este permisă purtarea de către un civil oarecare, sau poate fi ea amendată/ urmărită după codul penal, fiind considerată o purtare de insigne etc. false? Oricum, cumpărarea e permisă, deci și probarea- cel puțin.

Mersi!
Bernd Mueller
ing., traducător autorizat pt. limba română



După părerea mea, purtarea unui astfel de chipiu alb cu cozoroc negru ar trebui să fie total interzisă dacă nu este însoţită de o legitimaţie valabilă de căpitan, cu fotografie şi ştampilă de la Ministerul Transporturilor.
Pentru a avea pe litoral o ţinută decentă şi absolut legală, conform C.P.P., propun să fie cumpărată o altă şapcă, de orice culoare, inclusiv a cozorocului (cu condiţia să fie perfect asortate, eventual în culori calde care să sugereze peisajul marin) pe care să fie inscripţionate cuvinte nelegate de armată (bineînţeles nu obscene), neriscând astfel un eventual arest...


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Întrebare la adresa juriștilor din grup: purtare chipiu ”Captain”






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »