Afiliere ProZ.com - preţurile noi (valabile din 22 iunie 2010)
Thread poster: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:56
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Jun 22, 2010

Dragi colegi,

Urez bun venit şi felicitări pentru afiliere noilor membrii plătitori ai ProZ.com. Să vă fie de folos! Noilor membri le recomand cu căldură să fie cât mai activi în sistemul KudoZ şi pe forumuri, şi să nu îşi neglijeze nici pagina de profil

De asemenea, aş vrea să vă anunţ că astăzi s-au modificat preţurile normale (în afara campaniilor) ale afilierilor la ProZ.com î
... See more
Dragi colegi,

Urez bun venit şi felicitări pentru afiliere noilor membrii plătitori ai ProZ.com. Să vă fie de folos! Noilor membri le recomand cu căldură să fie cât mai activi în sistemul KudoZ şi pe forumuri, şi să nu îşi neglijeze nici pagina de profil

De asemenea, aş vrea să vă anunţ că astăzi s-au modificat preţurile normale (în afara campaniilor) ale afilierilor la ProZ.com în contul local din România, după cum urmează:

- Prelungire afiliere (membri cu afilierea neexpirată): 320 lei
- Afiliere (utilizatori cu conturi gratuite): 350 lei
- Prelungirea / trecere la afiliere "corporate" (membri cu afilierea neexpirată): 450 lei
- Afiliere "corporate" (utilizatori cu conturi gratuite): 700 lei
- Afiliere la categoria student: 150 lei

În cazul în care nu aţi reuşit să profitaţi de campania de afiliere încheiată acum câteva zile (17 mai-17 iunie), de astăzi de aplică preţurile noi. Următoarea campanie de afilieri va fi, cel mai probabil, în iarnă.

Informaţii privind plăţile locale: http://www.proz.com/join-local/professional

Pentru orice nelămuriri sau informaţii suplimentare legate de plata afilierilor în contul local, vă rog să mă contactaţi prin email.

Mult spor în continuare şi o seară cât mai plăcută!
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 15:56
Italian to Romanian
Regim TVA Jun 23, 2010

Având în vedere că începând cu 1 ianuarie 2010 locul prestării serviciilor este locul unde se află beneficiarul, aş vrea să ştiu care este regimul TVA aplicabil în acest caz, mai ales ţinând seama de faptul că sediul prestatorului este în afara UE, dar acesta este înregistrat şi în UE (dacă am înţeles eu bine), iar plata se face în România. Bănuiesc că ar trebui să depunem decontul special 301 şi să plătim TVA corespunzătoare, dar nu sunt deloc sigură. Sper că pro... See more
Având în vedere că începând cu 1 ianuarie 2010 locul prestării serviciilor este locul unde se află beneficiarul, aş vrea să ştiu care este regimul TVA aplicabil în acest caz, mai ales ţinând seama de faptul că sediul prestatorului este în afara UE, dar acesta este înregistrat şi în UE (dacă am înţeles eu bine), iar plata se face în România. Bănuiesc că ar trebui să depunem decontul special 301 şi să plătim TVA corespunzătoare, dar nu sunt deloc sigură. Sper că proprietarii sitului sunt mai informaţi şi ne pot ajuta. Cristiana, ştii ceva în acest sens? Altfel, mă tem că nu vom putea deduce această cheltuială sau, şi mai rău, nici nu o vom putea face fără amendă de la fisc

[Edited at 2010-06-23 01:43 GMT]
Collapse


 
Anca Mihaela
Anca Mihaela
Romania
Local time: 15:56
English to Romanian
+ ...
afiliere proz Jun 24, 2010

Eu nu am reusit a deduc aceasta cheltuiala. Am primit o factura in limba engleza care nu m-a ajutat deloc. Ma refer in calitate de persoana juridica. Daca altii au reusit as dori sa stiu si eu cum au procedat.
Multumesc.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:56
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Regim TVA şi decontare Jun 24, 2010

Practic, sistemul de plăţi ProZ.com nu s-a modificat deloc după 1 ianuarie. ProZ.com are un număr de TVA pentru nerezidenţi în UE (emis în Germania). Taxele includ TVA în cazul afilierii corporative, însă nu se aplică TVA la celelalte afilieri (mă refer în practică, aşa funcţionează sistemul acum, nu sunt singură dacă este sau nu corect). O să pun această problemă a TVA-ului şi vă comunic răspunsul.

În privinţa decontării, faptul că factura este în engl
... See more
Practic, sistemul de plăţi ProZ.com nu s-a modificat deloc după 1 ianuarie. ProZ.com are un număr de TVA pentru nerezidenţi în UE (emis în Germania). Taxele includ TVA în cazul afilierii corporative, însă nu se aplică TVA la celelalte afilieri (mă refer în practică, aşa funcţionează sistemul acum, nu sunt singură dacă este sau nu corect). O să pun această problemă a TVA-ului şi vă comunic răspunsul.

În privinţa decontării, faptul că factura este în engleză nu este un impediment, suma achitată este menţionată atât în lei, cât şi în USD. Vă recomand să identificaţi modificările care trebuie efectuate la factură pentru a vă servi şi să contactaţi personalul ProZ.com solicitând modificarea facturii primite (puteţi face acest lucru printr-un support request). Nu este nicio problemă în acest sens, puteţi solicita modificarea facturii şi după emiterea ei, precizând ce date doriţi să fie introduse sau modificate.

De asemenea, celor care mă contactează le recomand întotdeauna să verifice şi să completeze datele fiscale din profil, înainte de introducerea afilierii. Sistemul fiind automat preia datele de facturare din anumite câmpuri din profil. Acest lucru se poate efectua accesând profilul propriu, pe fila Profile Updater > Financial (în partea de jos).

Dacă mai sunt şi alte întrebări legate de sistemul de plăţi, le pot trimite toate odată către angajatul ProZ.com care se ocupă de acest aspect.

[Editat la 2010-08-05 21:19 GMT]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:56
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Datele contului local pentru plata abonamentului ProZ.com Aug 4, 2010

Bună seara,
Vreau să vă anunţ că s-au modificat datele contului local, aşadar cele vechi nu mai sunt valabile. În cazul în care abonamentul ProZ.com vă expiră în perioada următoare şi doriţi să-l reînnoiţi, vă rog să mă contactaţi pentru a vă comunica datele contului nou şi alte informaţii relevante.
Mulţumesc şi o seară plăcută.

[Editat la 2010-08-05 21:19 GMT]


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:56
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
informaţii TVA Aug 19, 2010

Între timp, am transmis responsabilului proz.com cererile voastre, formulate mai sus, legate de informaţiile privind TVA-ul şi numărul TVA al Proz.com, şi mi s-a confirmat că vor corecta problemele acestea care apar pe facturile emise cu noul sistem (valabil pentru plaţile locale, deoarece pentru plăţile direct pe site am înţeles că această problemă nu există).

Mulţumesc pentru semnalarea problemelor şi dacă mai există şi altele, legate de plăţile locale, nu ez
... See more
Între timp, am transmis responsabilului proz.com cererile voastre, formulate mai sus, legate de informaţiile privind TVA-ul şi numărul TVA al Proz.com, şi mi s-a confirmat că vor corecta problemele acestea care apar pe facturile emise cu noul sistem (valabil pentru plaţile locale, deoarece pentru plăţile direct pe site am înţeles că această problemă nu există).

Mulţumesc pentru semnalarea problemelor şi dacă mai există şi altele, legate de plăţile locale, nu ezitaţi să mă contactaţi.

[Editat la 2010-09-23 18:49 GMT]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:56
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Update legat de problema TVA-ului intracomunitar Sep 23, 2010

La cererea voastră, am transmis anumite probleme legate de sistemul der plăţi locale al Proz.com şi s-au luat măsuri care sper să fie satisfăcătoare.

Vă informez că ProZ.com are un număr de înregistrare pentru TVA comunitar pentru nerezidenţi şi plăteşte de mai mulţi TVA în Europa. Aşadar, cu această ocazie contabilul Proz.com s-a informat mai atent asupra sistemului european. Pe noile facturi care sunt emise de sistemul de plăţi locale figurează acest număr
... See more
La cererea voastră, am transmis anumite probleme legate de sistemul der plăţi locale al Proz.com şi s-au luat măsuri care sper să fie satisfăcătoare.

Vă informez că ProZ.com are un număr de înregistrare pentru TVA comunitar pentru nerezidenţi şi plăteşte de mai mulţi TVA în Europa. Aşadar, cu această ocazie contabilul Proz.com s-a informat mai atent asupra sistemului european. Pe noile facturi care sunt emise de sistemul de plăţi locale figurează acest număr de TVA al Proz.com, care este un număr special pentru nerezidenţi înregistraţi în scopuri de TVA. De asemenea din câte am observat sistemul preia numărul de TVA al plătitorului pe facturi. Reiterez rugămintea de a vă completa datele fiscale (numărul de TVA) în profilul dvs. ProZ.com în cazul în care nu aţi făcut încă acest lucru.

Dacă mai sunt alte aspecte care au rămas fără răspuns, vă rog să-mi atrageţi atenţia şi voi face tot posibilul să obţin răspunsurile necesare sau să le ofer dacă sunt în măsură.

O seară plăcută.
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 15:56
Italian to Romanian
TVA pentru facturile emise de ProZ.com Sep 28, 2010

Cristiana Coblis wrote:

La cererea voastră, am transmis anumite probleme legate de sistemul der plăţi locale al Proz.com şi s-au luat măsuri care sper să fie satisfăcătoare.

Vă informez că ProZ.com are un număr de înregistrare pentru TVA comunitar pentru nerezidenţi şi plăteşte de mai mulţi TVA în Europa. Aşadar, cu această ocazie contabilul Proz.com s-a informat mai atent asupra sistemului european. Pe noile facturi care sunt emise de sistemul de plăţi locale figurează acest număr de TVA al Proz.com, care este un număr special pentru nerezidenţi înregistraţi în scopuri de TVA. De asemenea din câte am observat sistemul preia numărul de TVA al plătitorului pe facturi. Reiterez rugămintea de a vă completa datele fiscale (numărul de TVA) în profilul dvs. ProZ.com în cazul în care nu aţi făcut încă acest lucru.

Dacă mai sunt alte aspecte care au rămas fără răspuns, vă rog să-mi atrageţi atenţia şi voi face tot posibilul să obţin răspunsurile necesare sau să le ofer dacă sunt în măsură.

O seară plăcută.


Am găsit soluţia pe forumul italian http://www.proz.com/forum/italian/174944 (ultima postare, 8 iulie).

În esenţă, se spune că, sediul prestatorului fiind în afara UE, chiar dacă acesta are număr de înregistrare pentru TVA în UE, plata nu se declară, dar se înregistrează prin metoda reverse charge.
Potrivit legii române (directivei TVA http://codfiscal.money.ro/directiva-2006112ce-sistemul-comun-privind-taxa-pe-valoarea-adaugata/ ), aceasta ar însemna că plata nu se declară în declaraţia 390 VIES, dar se trece în decontul special 301 şi se plăteşte TVA corespunzătoare, ca în cazul oricărei achiziţii de servicii din afara UE (în cazul celor din UE, se declară şi în declaraţia 390 VIES).
Prin urmare, cei care sunt înregistraţi pentru TVA in conf. cu art 153 indice 1 din CF, nu ar trebui să treacă codul TVA în profil (acest număr putând fi furnizat numai clienţilor şi furnizorilor din UE). Începând de la 1 ianuarie 2010, în cazul ambelor categorii de persoane înregistrate pentru TVA (atât conform art. 153, cât şi art. 153 indice 1), ProZ.com nu ar trebui să încaseze TVA, aceasta fiind datorată de către beneficiarul serviciilor.
Cristiana, din postarea ta, nu am înţeles dacă contabilul ProZ.com este la curent cu normele privind TVA aplicabile în UE de la 1 ianuarie 2010.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Afiliere ProZ.com - preţurile noi (valabile din 22 iunie 2010)






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »