Off topic: (OT) Meciul de ieri, de fotbal
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 06:28
German to Romanian
+ ...
Jul 4, 2010

Treebuie să aduc o mare lauda la adresa minunatei echipe pe care o avem la acest campionat mondial de fotbal: eu sunt mandru de aceasta echipa, care a reusit sa-i ingenunchieze pe englezii prea aroganti in domeniul fotbalului, si sa-i mature din campionat pe baietii lui Maradona, cel care cam prea a vorbit prostii inaintea acestui meci! Aseara, la Munchen, oras cu mult peste 1 milion de locuitori, au fost blocate strazile Leopoldstr. - Siegestor (Arcul de triumf)- Ludwigstr., si lumea sarbato... See more
Treebuie să aduc o mare lauda la adresa minunatei echipe pe care o avem la acest campionat mondial de fotbal: eu sunt mandru de aceasta echipa, care a reusit sa-i ingenunchieze pe englezii prea aroganti in domeniul fotbalului, si sa-i mature din campionat pe baietii lui Maradona, cel care cam prea a vorbit prostii inaintea acestui meci! Aseara, la Munchen, oras cu mult peste 1 milion de locuitori, au fost blocate strazile Leopoldstr. - Siegestor (Arcul de triumf)- Ludwigstr., si lumea sarbatorea in delir, în picioare sau stând jos, în fund, la 30 ° C; peste tot tricolorul german, sticle de bere (si cam multe cioburi, din pacate), canta lumea, sufla in buzbuz... (cum s-o mai numi acele trompete africane primitive) - pacat ca nu am avut aparatul de fotografiat la mine! Iar in Parcul Olimpic din Munchen pare-se ca a fost si mai si- n-am mai mers si pe acolo, m-am grabit sa ajung acasa sa vad meciul Spania- Paraguay- care m -a cam lăsat decepţionat şi mi-a aratat că de fapt echipa noastra n-are nici-un dusman de aceeasi talie, dintre aceste 2 tari. Doar daca spaniolii au jucat intr-adevat teatru (cum a afirmat un comentator), ca sa-i linisteasca pe nemti inainte de a dezlantui o furtuna teribila asupra lor, in semifinala! Vom vedea, miercuri; dar nu mi-e teama!

Dar o sa iau ap. foto cu mine , pt. serbarea de după finala- pt. care le tin baiatilor pumnii, s-o castige! Bravo, bravo, baieti! Sunteti o echipa nemaipomenita! Si Bravo, bravo!!! , antrenorului Ioghi (diminutic care în DE se scrie Jogi)! ---

Bernd

[Editat la 2010-07-04 04:54 GMT]

[Editat la 2010-07-04 04:59 GMT]
Collapse


 
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 07:28
English to Romanian
+ ...
Totuși, cu frică... Jul 8, 2010

Bernd Müller wrote:

Treebuie să aduc o mare lauda la adresa minunatei echipe pe care o avem la acest campionat mondial de fotbal: eu sunt mandru de aceasta echipa, care a reusit sa-i ingenunchieze pe englezii prea aroganti in domeniul fotbalului, si sa-i mature din campionat pe baietii lui Maradona, cel care cam prea a vorbit prostii inaintea acestui meci! Aseara, la Munchen, oras cu mult peste 1 milion de locuitori, au fost blocate strazile Leopoldstr. - Siegestor (Arcul de triumf)- Ludwigstr., si lumea sarbatorea in delir, în picioare sau stând jos, în fund, la 30 ° C; peste tot tricolorul german, sticle de bere (si cam multe cioburi, din pacate), canta lumea, sufla in buzbuz... (cum s-o mai numi acele trompete africane primitive) - pacat ca nu am avut aparatul de fotografiat la mine! Iar in Parcul Olimpic din Munchen pare-se ca a fost si mai si- n-am mai mers si pe acolo, m-am grabit sa ajung acasa sa vad meciul Spania- Paraguay- care m -a cam lăsat decepţionat şi mi-a aratat că de fapt echipa noastra n-are nici-un dusman de aceeasi talie, dintre aceste 2 tari. Doar daca spaniolii au jucat intr-adevat teatru (cum a afirmat un comentator), ca sa-i linisteasca pe nemti inainte de a dezlantui o furtuna teribila asupra lor, in semifinala! Vom vedea, miercuri; dar nu mi-e teama!

Dar o sa iau ap. foto cu mine , pt. serbarea de după finala- pt. care le tin baiatilor pumnii, s-o castige! Bravo, bravo, baieti! Sunteti o echipa nemaipomenita! Si Bravo, bravo!!! , antrenorului Ioghi (diminutic care în DE se scrie Jogi)! ---

Bernd

[Editat la 2010-07-04 04:54 GMT]

[Editat la 2010-07-04 04:59 GMT]



... a jucat Germania aseară împotriva Spaniei, și a pierdut. De acord că sunt o echipă bună și de viitor, de la mijloc în sus, dar ce aveți de gând să faceți cu Arne Friedrich acolo, cuplul de fundși centrali mi se pare punctul vulnerabil în Mannschaft (sau cum s-a fi ortografiind).

...vuvuzea, vuvuzele - așa se numesc trompetele acelea.

...pronostic pt finala, guldenul mai tare ca peseta

doru


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 07:28
English to Romanian
+ ...
Vuvuială Jul 8, 2010

Se pare că singularul e de fapt "vuvuzelă". Probabil e mai obscur fiindcă o vuvuzelă nu vine niciodată singură.

Eu unul sunt foarte supărat că "a vuvui" nu e şi antonim al lui "a tutui". La urma urmei, "a tutui" înseamnă şi a face "tu-tu". Nu e corect.

[Edited at 2010-07-08 15:48 GMT]


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 06:28
Dutch to Romanian
+ ...
a tutui Jul 9, 2010

Valentin Alupoaie wrote:

Se pare că singularul e de fapt "vuvuzelă". Probabil e mai obscur fiindcă o vuvuzelă nu vine niciodată singură.

Eu unul sunt foarte supărat că "a vuvui" nu e şi antonim al lui "a tutui". La urma urmei, "a tutui" înseamnă şi a face "tu-tu". Nu e corect.

[Edited at 2010-07-08 15:48 GMT]


De fapt NODEX dă şi această definiţie pentru "a tutui", folosit ca verb intranzitiv:

A TUTUÍ2 tútui intranz. A produce sunete grave și prelungi (prelungi = 90 de minute, fără să respiri); a face „tu-tu”. /Onomat.
http://dexonline.ro/definitie/tutui

iar în Dicţionarul de Argouri găsim:

tutuí2, tutuiésc, vb. IV (reg.) 1. a suna din bucium (adică dintr-o vuvuzelă demodată ). 2. a alunga (hm..., se referă cumva şi la efectul produs de vuvuzele?).
http://dexonline.ro/definitie/tutui


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 07:28
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
a vuvuzi Jul 9, 2010

După părerea mea, vuvuzelele acestea merită un verb propriu în orice limbă La noi, a vuvui înseamnă a cânta la tamburină, care e un instrument rezonabil, şi nu e corect pentru bietele tamburine să fie băgate în aceeaşi oală cu vuvuzelele.

Hai Spania!


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 07:28
Romanian to English
+ ...
Vuvuzela Concerto in B-flat Jul 9, 2010

http://www.buzzfeed.com/ashleytalong/vuvuzela-concerto-in-b-flat-hpz

Apropos de vuvuzela


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


(OT) Meciul de ieri, de fotbal






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »