Pages in topic:   < [1 2]
Off topic: Despre concediu de maternitate (ingrijire copil)
Thread poster: Ioana Stan
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 00:01
Romanian to English
+ ...
Cum beneficiezi de concediu de maternitate ca PFA Sep 23, 2010

Stimate traducătoare graviduţe,

revin cu informaţii despre concediul de maternitate (pentru colegele care au venituri exclusiv din activităţi independente).
Conform unor acte normative pe care nu le am la îndemână acum, trebuie să depunem/încheiem o declaraţie de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii.

Pentru a putea beneficia de maximum 126 zile de concediu de sarcină şi lăuzie (din care obligatoriu se iau după naştere cel puţin 42 zile, iar
... See more
Stimate traducătoare graviduţe,

revin cu informaţii despre concediul de maternitate (pentru colegele care au venituri exclusiv din activităţi independente).
Conform unor acte normative pe care nu le am la îndemână acum, trebuie să depunem/încheiem o declaraţie de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii.

Pentru a putea beneficia de maximum 126 zile de concediu de sarcină şi lăuzie (din care obligatoriu se iau după naştere cel puţin 42 zile, iar concediul pentru creşterea copilului poate începe abia după ce expiră cele 42 de zile), trebuie să cotizăm cel puţin 1 lună în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. Cotizaţia este de 0,85% din venit, plafonat la 12 salarii minime.
Contribuţia aceasta este facultativă, nici nu prea ne spune de ea înainte să întrebăm. În orice caz, oricând se poate opta pentru ea, iar stagiul de cotizare începe luna următoare (cel puţin în cazul meu).

La Mureş, au cerut o simplă copie după decizia de impunere anticipativă pe 2010, am completat un formular, şi am plătit la casierie. Cotizaţia se plăteşte lunar, până în a 25 a lunii următoare.

Sper să vă fie utile informaţiile

Annamaria
Collapse


 
Jocelynne
Jocelynne  Identity Verified
Romania
Local time: 00:01
Hungarian to Romanian
+ ...
Concediu şi idemnizaţie de maternitate + creşterea copilului, informaţii valabile în Cluj Sep 26, 2010

Bună,


Am trecut şi eu recent prin această "experienţă", adică solicitarea acestor drepturi, şi iată care sunt cele mai importante informaţii de ştiut, pentru ca un PFA (traducător) care funcţionează în Cluj să beneficieze de concediul şi indemnizaţia de maternitate, respectiv cea de creştere a copilului.
1. Concediul de maternitate.
Are 126 de zile, se împarte în perioada prenatală, respectiv postnatală (obligatoriu min. 42 de zile), aşa cum
... See more
Bună,


Am trecut şi eu recent prin această "experienţă", adică solicitarea acestor drepturi, şi iată care sunt cele mai importante informaţii de ştiut, pentru ca un PFA (traducător) care funcţionează în Cluj să beneficieze de concediul şi indemnizaţia de maternitate, respectiv cea de creştere a copilului.
1. Concediul de maternitate.
Are 126 de zile, se împarte în perioada prenatală, respectiv postnatală (obligatoriu min. 42 de zile), aşa cum s-a mai scris.
Pentru a beneficia de indemnizaţie, trebuie să ai plătit min. 1 (una) lună cotizaţie (0,85%) din ultimele 6 luni anterioare începerii concediului de maternitate. În Cluj, pentru a încheia un contract de asigurare pentru concedii şi a plăti această cotizaţie de 0,85%, trebuie să te prezinţi la Casa de Asigurări de Sănătate cu următoarele documente: copie după buletin, decizie de impunere privind veniturile anticipate pe anul în curs, contractul de asigurare încheiat cu casa de pensii, respectiv o adeverinţă tot de la casa de pensii privind stagiul de cotizare.
Eu am cam luat-o în bască cu indemnizaţia de maternitate, pentru că - ştiind că voi naşte în mai şi probabil voi intra în concediu de maternitate prin aprilie, deci nu voi lucra decât vreo 4 luni maxim din acest an - la finanţe am declarat o sumă mai mică, adică o treime din veniturile realizate într-un an "normal". Iar când am ajuns la Casa de As. de sănătate, această sumă (venitul pe 4 luni), s-a împărţit la 12 luni, obţinându-se astfel venitul meu "lunar", după care am plătit cotizaţia de 0,85% şi în baza căreia am primit şi îndemnizaţia - care a fost de fapt doar o treime din ceea ce mi s-ar fi cuvenit. Şi mi s-a spus, că atunci când voi primi decizia de impunere finală să mă prezint să se facă rectificarea (adică am primit indeminaţia în aprilie-iunie 2010, şi se va face rectificare prin noiembrie-decembrie 2011, şi atunci voi primi diferenţa de bani....).
2. Concediul pentru creşterea copilului - de la terminarea concediului de maternitate până la vârsta de 2 ani a copilului (sau mai devreme, după caz).
Dosarul se depune la primărie, în termen de 60 de zile lucrătoare! (aşa mi s-a spus la primăria Cluj) de la terminarea concediului de maternitate.
Actele necesare sunt: formular tip, copia actului de identitate a părintelui care solicită indemnizaţia, copia certificatului de naştere a copilului, copia livretului de familie, copia autorizaţiei, deciziile de impunere pe ultimele 12 luni (în cazul PFA, deciziile pe ultimii 2 ani de fapt), adeverinţă de la sănătate că ai/nu ai beneficiat de concediu de maternitate, suspendarea autorizaţiei, extras de cont (opţional).
Suspendarea autorizaţiei: cum autorizaţiile de la Min. Justiţiei nu se suspendă, eu am urmat următoarea procedură: am depus la Adm. Financiară declaraţia 070 (suspendarea activităţii) împreună cu o copie a certificatului de naştere a copilului şi o copie a CIF-ului. După înregistrare la Registratura generală (cam. 08), am depus la cam. 09 (tot registratură) o cerere în care solicitam suspendarea impozitării pe motiv că nu desfăşor activitate, împreună cu copia declaraţiei 070, declaraţia 220 completată cu venitul realizat (aşa am primit o nouă decizie de impunere, care conţinea venitul realizat, în locul celui estimat, - decizia am depus-o apoi la dosarul de la primărie; să nu vă inducă în eroare numărul - se completează 220, pentru că 200 pt. venit realizat se poate depune doar în anul următor activităţii) şi copia certificatului de naştere a copilului. Răspuns (adresa prin care şi se comunică întreruperea activităţii) se primeşte teoretic după 2-3 săptămâni, practic după o lună şi jumătate, după ce am început să-i bat la cap, şi am fost de 3 ori să-i întreb, dacă au reuşit să emită această adresă (o ţidulă cu 3 rânduri.... ).
La dosarul de la primărie în locul suspendării autorizaţiei am depus această adresă împreună cu declaraţia 070 vizată de finanţe.
Cam atât....

Sper să vă ajute aceste informaţii, chiar dacă procedurile, documentele solicitate pot fi diferite de la judeţ la judeţ.
Baftă,
Eva
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 00:01
Romanian to English
+ ...
Indemnizaţia de maternitate Sep 26, 2010

Jocelynne wrote:

Pentru a beneficia de indemnizaţie, trebuie să ai plătit min. 1 (una) lună cotizaţie (0,85%) din ultimele 6 luni anterioare începerii concediului de maternitate. În Cluj, pentru a încheia un contract de asigurare pentru concedii şi a plăti această cotizaţie de 0,85%, trebuie să te prezinţi la Casa de Asigurări de Sănătate cu următoarele documente: copie după buletin, decizie de impunere privind veniturile anticipate pe anul în curs, contractul de asigurare încheiat cu casa de pensii, respectiv o adeverinţă tot de la casa de pensii privind stagiul de cotizare.
Eu am cam luat-o în bască cu indemnizaţia de maternitate, pentru că - ştiind că voi naşte în mai şi probabil voi intra în concediu de maternitate prin aprilie, deci nu voi lucra decât vreo 4 luni maxim din acest an - la finanţe am declarat o sumă mai mică, adică o treime din veniturile realizate într-un an "normal". Iar când am ajuns la Casa de As. de sănătate, această sumă (venitul pe 4 luni), s-a împărţit la 12 luni, obţinându-se astfel venitul meu "lunar", după care am plătit cotizaţia de 0,85% şi în baza căreia am primit şi indemnizaţia.
Eva


În primul rând, felicitări Evei şi mulţumiri pentru informaţiile detaliate!
Eu aşa am citit în OUG 158/2005 că e nevoie de 1 lună (22 zile lucrătoare) cotizaţie în ultimul an. Cele 6 luni au relevanţă la calcularea sumei indemnizaţiei, a cărei bază este venitul mediu pe ultimele 6 luni anterioare începerii concediului (mai precis, 85% din venitul mediu pe ultimele 6 luni).
Poate contează şi perioada din an în care se depune cererea, dacă este sau nu disponibilă decizia anticipativă pe acel an? Mă gândesc că ar trebui să se calculeze în baza registrului de încasări şi plăţi.
http://www.cnas.ro/legislatie/concedii-si-indemnizatii-medicale Aici textul actualizat al ordonanţei relevante, recomand şi consultarea tuturor actelor normative la care se face referire aici.

Aşadar se recomandă ca procedura de suspendare a activităţii să o începem încă din perioada concediului prenatal sau chiar puţin mai devreme?

Annamaria

Completare: la Mureş, pentru încheierea contractului pentru concedii medicale, la Casa de Asigurări de Sănătate nu s-a cerut decât copia deciziei anticipative pentru anul în curs. Nu s-a cerut adeverinţă de la pensii. La înregistrare, mi s-a spus că atunci când e cazul, vin doar cu certificatul de concediu medical.



[Edited at 2010-09-26 13:29 GMT]


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre concediu de maternitate (ingrijire copil)






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »