Despre noile modificări fiscale
Thread poster: Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 08:26
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Sep 7, 2010

Dragi colegi,

Ca mulţi dintre voi, sunt afectată de Ordonanţa 58/2010 şi normele de aplicare. Întrucât sunt şi angajată şi mi se opresc deja din salariu toate contribuţiile la stat, mi se pare incorect să contribui şi ca PFA la pensii şi şomaj (la sănătate era deja cazul) atâta timp cât nu văd cum aş putea beneficia de ele.

Să le iau pe rând:
Deşi plătesc contribuţia la sănătate pe toate veniturile impozabile, dacă, Doamne fereşte, a
... See more
Dragi colegi,

Ca mulţi dintre voi, sunt afectată de Ordonanţa 58/2010 şi normele de aplicare. Întrucât sunt şi angajată şi mi se opresc deja din salariu toate contribuţiile la stat, mi se pare incorect să contribui şi ca PFA la pensii şi şomaj (la sănătate era deja cazul) atâta timp cât nu văd cum aş putea beneficia de ele.

Să le iau pe rând:
Deşi plătesc contribuţia la sănătate pe toate veniturile impozabile, dacă, Doamne fereşte, ajung în sistemul public de sănătate, nu beneficiez de asistenţă medicală proporţional cu contribuţia. În cel mai rău caz, mă duc şi cu aspirina de acasă.

În cazul pensiilor, cred că e mai mult o măsură de solidaritate impusă cu pensionarii actuali. Când (dacă?) ajung eu la pensie, o să se ţină cont de ambele contribuţii? Sau atunci o să fiu eu la mila contribuabililor din acel moment, generaţia de azi despre care nu prea am cuvinte de laudă? Măcar dacă aceşti bani se duceau într-un cont personal, ca la pensiile private, îi dădeam cu dragă inimă. Dar aşa...

Am ajuns şi la şomaj. Cum pot eu, ca PFA, să beneficiez de şomaj (ţinând cont că sunt şi salariată)? O să fiu salariată, pe de o parte, şi şomeră în baza contribuţiei ca PFA, dacă nu-mi mai merge activitatea de independent?

Observaţiile astea sunt un pic întârziate în lumina ultimelor veşti. Ca şi cum dracul nu era destul de negru, se anunţă noi modificări ale Codului Fiscal începând cu ianuarie 2011. Contribuţii totale de vreo 34%, la care se adaugă impozitul de 16%, deci putem fi fericiţi că jumătate din banii pe munca noastră se duc pe apa sâmbetei... pardon, a statului.

În condiţiile astea, vi se mai pare rentabil să fiţi PFA? Vă gândiţi să măriţi tarifele? Cum vă gândiţi să vă adaptaţi/să protestaţi? A, apropo de protestat, PFA-urile nu prea s-au înghesuit să protesteze împotriva unor măsuri abuzive (după părerea mea) şi, în plus, şi prost aplicate, în schimb s-au dus cuminţi şi ascultătoare să plătească.

Ce părere aveţi despre toate astea?
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 08:26
English to Romanian
+ ...
părerea mea Sep 7, 2010

Dragă Ella,


Nu întâmplător am sugerat un powwow, nu întâmplător se anunţă atâţi participanţi. Probabil că mulţi dintre colegii de breaslă discută deja aceste aspecte între ei, iar alţii îşi fac probleme singuri, acasă, văzând că aceste subiect nu se discută mai pe larg pe forum.
Din câte ştiu eu, proz nu permite discuţii cu tentă politică, iar acest subiect are mare legătură cu politica. Inclusiv protestele.
Eu sugerez să partici
... See more
Dragă Ella,


Nu întâmplător am sugerat un powwow, nu întâmplător se anunţă atâţi participanţi. Probabil că mulţi dintre colegii de breaslă discută deja aceste aspecte între ei, iar alţii îşi fac probleme singuri, acasă, văzând că aceste subiect nu se discută mai pe larg pe forum.
Din câte ştiu eu, proz nu permite discuţii cu tentă politică, iar acest subiect are mare legătură cu politica. Inclusiv protestele.
Eu sugerez să participi şi tu la powwow şi să vedem ce se întâmplă până atunci cu legislaţia.

Cristina
Collapse


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 08:26
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
pow-wow Sep 7, 2010

Nu ştiam de pow-wow, nu intenţionam să instig la revoltă sau să debat aspecte politice. Mă interesa strict reacţia traducătorilor la aceste modificări.
Mulţumesc pentru informaţie şi sugestie.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 08:26
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
reacţiile traducătorilor într-un fir paralel Sep 7, 2010

Dragă Ella B,
Poţi citi ce cred alţi traducători despre aceste modificări şi propunerile de modificări viitoare într-un fir de dicuţie paralel: http://www.proz.com/topic/174070 (ultimele mesaje sunt foarte recente, din 3 sept.)


 
Bogdan Dusa
Bogdan Dusa  Identity Verified
Romania
Local time: 08:26
English to Romanian
+ ...
2 plati separate, angajat si PFA Sep 7, 2010

Chiar daca ti se pare incorect sa platesti contributii ca PFA, in conditiile in care platesti ca angajat, totusi acest lucru este corect. Si am sa-ti spun de ce: din punct de vedere al fiscului, sunt 2 contribuabili diferiti: angajatul si PFA-ul. Nu are nicio importanta ca au acelasi nume, ca e vorba de aceeasi persoana, sunt 2 inregistrari diferite. Tu te vezi ca o singura persoana care ar plati de 2 ori. Fals, din pacate. Fiscul vede (corect) 2 persoane care platesc fiecare in parte contributi... See more
Chiar daca ti se pare incorect sa platesti contributii ca PFA, in conditiile in care platesti ca angajat, totusi acest lucru este corect. Si am sa-ti spun de ce: din punct de vedere al fiscului, sunt 2 contribuabili diferiti: angajatul si PFA-ul. Nu are nicio importanta ca au acelasi nume, ca e vorba de aceeasi persoana, sunt 2 inregistrari diferite. Tu te vezi ca o singura persoana care ar plati de 2 ori. Fals, din pacate. Fiscul vede (corect) 2 persoane care platesc fiecare in parte contributiile aferente.
Acuma, sigur ca e revoltator ca darile la stat sa fie marite in cazul PFA-urilor, ajungand sa fie la fel de mari ca si cele aferente angajatilor, dar asta e deja alta discutie...
Cum zicea si Cristina, vino la powwow, e chiar luna asta, stam la o bere si discutam cu totii pe indelete...

Take care,
Bogdan
Collapse


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 08:26
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
OK Sep 7, 2010

Şi dacă mă îmbolnăvesc sau intru în concediu de maternitate, trebuie să aleg care dintre cele două "personalităţi" ale mele e bolnavă sau însărcinată? În cazul ăsta, pot beneficia ambele de concediu medical? Adică se calculează procentul ăla din veniturile cumulate? Că dacă e corect să plătesc în dublă calitate, mi se pare la fel de corect să şi beneficiez în dublă calitate. Nu?

 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 08:26
Romanian to English
+ ...
De acord cu Bogdan Sep 7, 2010

Bogdan Dusa wrote:

Chiar daca ti se pare incorect sa platesti contributii ca PFA, in conditiile in care platesti ca angajat, totusi acest lucru este corect. Si am sa-ti spun de ce: din punct de vedere al fiscului, sunt 2 contribuabili diferiti: angajatul si PFA-ul. Nu are nicio importanta ca au acelasi nume, ca e vorba de aceeasi persoana, sunt 2 inregistrari diferite. Tu te vezi ca o singura persoana care ar plati de 2 ori. Fals, din pacate. Fiscul vede (corect) 2 persoane care platesc fiecare in parte contributiile aferente.
Acuma, sigur ca e revoltator ca darile la stat sa fie marite in cazul PFA-urilor, ajungand sa fie la fel de mari ca si cele aferente angajatilor, dar asta e deja alta discutie...
Cum zicea si Cristina, vino la powwow, e chiar luna asta, stam la o bere si discutam cu totii pe indelete...

Take care,
Bogdan


Într-adevăr, nu e injust ca să fie impozitat întregul venit, dar este nedrept că - cel puţin până nu se iau măsuri - se impozitează aceeaşi persoană în *aceeaşi calitate* de două ori, cum e cazul la pensii (Legea 19 şi OUG 58).
E nedrept ca o PFA, care suportă tot riscul afacerii sale şi nu prea are siguranţa zilei de mâine, să plătească aceleaşi contribuţii pe care le plăteşte angajatorul pentru angajat plus angajatul care totuşi poate spera cât de cât că va avea loc de muncă şi luna viitoare, şi în plus, nu are nicio obligaţie birocratică legată de contribuţiile acelea. La fel de nedrept este să se impună o contribuţie de care probabil nu va putea beneficia nicio PFA (şomajul).

Eu din păcate nu pot ajunge la powwow, dar aştept cu nerăbdare concluziile şi vă susţin toate eforturile.

Annamaria


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre noile modificări fiscale






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »