Sfat privind librăriile online din România
Thread poster: Veronica Lupascu
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:41
Dutch to Romanian
+ ...
Oct 13, 2010

Bună ziua tuturor!

Intenţionez să cumpăr nişte dicţionare şi am găsit preţuri relativ bune pe internet. Există o serie de librării online (firme româneşti) - mă aflu în străinătate şi nu prea am altă opţiune - dar sunt oarecum sceptică... Am mai făcut cumpărături online, dar nu de pe situri româneşti şi vreau să mă asigur că primesc coletul de cărţi, având în vedere că voi efectua plata înainte ca pachetul să fie trimis.

Am auzit ş
... See more
Bună ziua tuturor!

Intenţionez să cumpăr nişte dicţionare şi am găsit preţuri relativ bune pe internet. Există o serie de librării online (firme româneşti) - mă aflu în străinătate şi nu prea am altă opţiune - dar sunt oarecum sceptică... Am mai făcut cumpărături online, dar nu de pe situri româneşti şi vreau să mă asigur că primesc coletul de cărţi, având în vedere că voi efectua plata înainte ca pachetul să fie trimis.

Am auzit şi citit despre cazuri când cumpărătorii au fost înşelaţi şi nu au mai primit produsele plătite deja.

Aş fi foarte recunoscătoare dacă aţi putea să-mi recomandaţi o librărie online de unde aţi cumpărat cărţi şi le-aţi şi primit sau despre care aţi auzit că funcţionează fără prea multe escrocherii.


Vă mulţumesc anticipat!


Veronica
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Librării online Oct 13, 2010

Am cumpărat de mai multe ori cărţi de la diverse librării online şi nu am avut niciodată probleme. Este adevărat că de fiecare dată am ales plata la primire.

De obicei, cumpăr de la www.librarie.net . Rareori am găsit la alte librării online o carte pe care nu o aveau ei. Îmi place şi cum este organizat site-ul.

Nu ştiu în ce măsură librăriile online româneşti livrea
... See more
Am cumpărat de mai multe ori cărţi de la diverse librării online şi nu am avut niciodată probleme. Este adevărat că de fiecare dată am ales plata la primire.

De obicei, cumpăr de la www.librarie.net . Rareori am găsit la alte librării online o carte pe care nu o aveau ei. Îmi place şi cum este organizat site-ul.

Nu ştiu în ce măsură librăriile online româneşti livrează în străinătate. Poate ar fi mai sigur să rogi un coleg din România să le comande pentru tine şi apoi să ţi le trimită prin poştă.

[Edited at 2010-10-14 07:39 GMT]
Collapse


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:41
Dutch to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Librărie.net Oct 13, 2010

Mulţumesc pentru răspuns, Mihai!

Situl în cauză pare şi cel mai serios, ce să zic...

În cazul meu voi efectua plata prin transfer bancar şi le voi trimite prin email o copie a ordinului de plată. Nu pot alege altă modalitate de plată.

Am contactat personalul lor şi se pare că fac livrări şi în străinătate prin curier sau Poşta Română. Voi suporta eu cheltuielile de livrare.

Vroiam doar să mă asigur că sunt o firmă se
... See more
Mulţumesc pentru răspuns, Mihai!

Situl în cauză pare şi cel mai serios, ce să zic...

În cazul meu voi efectua plata prin transfer bancar şi le voi trimite prin email o copie a ordinului de plată. Nu pot alege altă modalitate de plată.

Am contactat personalul lor şi se pare că fac livrări şi în străinătate prin curier sau Poşta Română. Voi suporta eu cheltuielile de livrare.

Vroiam doar să mă asigur că sunt o firmă serioasă şi mi-ai confirmat asta. Mulţumesc încă o dată. Şi o zi bună!

Collapse


 
cameliaim
cameliaim  Identity Verified
Spain
Local time: 09:41
Member (2005)
Spanish to Romanian
+ ...
Librărie.net Oct 13, 2010

Bună Veronica,

şi eu am cumpărat de mai multe ori de la ei, ultima dată în august, iar livrarea în Spania (4 volume groase ale dict. tehnic DE>RO plus alte câteva cărţulii) a costat 15€, mai mult decât acceptabil. Nu am avut niciodată probleme cu ei, îi recomand călduros.
Nu e musai să faci transfer bancar, când au toate cărţile (unele poate nu sunt disponibile pe loc), îţi trimit ei o confirmare care conţine un link prin care poţi plăti onlone cu cardu
... See more
Bună Veronica,

şi eu am cumpărat de mai multe ori de la ei, ultima dată în august, iar livrarea în Spania (4 volume groase ale dict. tehnic DE>RO plus alte câteva cărţulii) a costat 15€, mai mult decât acceptabil. Nu am avut niciodată probleme cu ei, îi recomand călduros.
Nu e musai să faci transfer bancar, când au toate cărţile (unele poate nu sunt disponibile pe loc), îţi trimit ei o confirmare care conţine un link prin care poţi plăti onlone cu cardul şi economiseşti comisionul băncii (nu ştiu dacă la voi există, banca mea, după târguieli, mi l-a lăsat la 2€).

[Editat la 2010-10-13 12:23 GMT]
Collapse


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:41
Dutch to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
@Camelia Oct 13, 2010

Mulţumesc pentru informaţii. Am contactat personalul librarie.net privind modalitatea de plată online. Aştept răspunsul acum.

Până atunci mai scot din lista de cărţi pe care le doresc, că s-a adunat o sumă frumuşică dar cum să aleg???


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 10:41
English to Romanian
+ ...
Teora Oct 13, 2010

Eu am cumparat de la Teora, dar tot ramburs ca Mihai. Foarte prompti si am primit si o reducere de 20% pt. ca am comandat online. Nu stiu daca mai au promotia respectiva. Succes!

 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:41
Dutch to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Teora Oct 13, 2010

Cristina Anghel wrote:

Eu am cumparat de la Teora, dar tot ramburs ca Mihai. Foarte prompti si am primit si o reducere de 20% pt. ca am comandat online. Nu stiu daca mai au promotia respectiva. Succes!


Mulţumesc, Cristina

Am vizitat situl lor, dar se pare că nu fac livrări în străinătate. Promoţia este încă valabilă.

Şi editura Niculescu oferă 10% reducere pentru orice comandă online. Au foarte multe dicţionare bilingve de specialitate. Dar iarăşi nu livrează în străinătate. Puteţi profita voi de ocazie însă


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 09:41
German to Romanian
+ ...
Altă soluţie: comandarea la adresa unui prieten din RO, trimitere prin AtlasSib Oct 13, 2010

Este calea pe care o practicam eu pe când mergeam mai rar în RO. Doar mai avem cu toţii rude şi / sau prieteni pe acolo!

Avantajul: se poate comanda de la orice librarie online.

AtlasSib este f. serios; pt. orice eventualitate se pot face asigurări suplimentare, pt. a fi acoperite cazurile când eventual totuşi se pierde ceva (asigurarea standard, pşrin plata tranmsportului, acoperă doar cam 45 euro- eventual deci prea puţin)..

Problematic este, d
... See more
Este calea pe care o practicam eu pe când mergeam mai rar în RO. Doar mai avem cu toţii rude şi / sau prieteni pe acolo!

Avantajul: se poate comanda de la orice librarie online.

AtlasSib este f. serios; pt. orice eventualitate se pot face asigurări suplimentare, pt. a fi acoperite cazurile când eventual totuşi se pierde ceva (asigurarea standard, pşrin plata tranmsportului, acoperă doar cam 45 euro- eventual deci prea puţin)..

Problematic este, desigur, dacă expeditorul şi/ sau destinatarul nu stau într-un oraş unde AtlasSib are punct de oprire/ birou, etc.
Collapse


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:41
Dutch to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
librarie.net - paypal Oct 13, 2010

Am primit acum raspuns. Librarie.net acceptă si metoda de plată prin PayPal. Destul de util in cazul nostru, cred eu.

 
Cristina Popescu (X)
Cristina Popescu (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 10:41
English to Romanian
+ ...
Cu siguranţă Librarie.net Oct 13, 2010

Şi eu cumpăr de câţiva ani cărţi de pe Librarie.net şi m-au impresionat întotdeauna prin promptitudine şi profesionalism, mai ales că am avut şi experienţe foarte neplăcute cu alte librării online. De obicei, în România, livrează cărţile de pe stoc în câteva zile, iar, dacă nu au cartea respectivă în momentul comenzii, te informează cât durează şi, când primesc cartea, te mai contactează o dată pentru confirmare.

Cu siguranţă sunt prompţi şi cu liv
... See more
Şi eu cumpăr de câţiva ani cărţi de pe Librarie.net şi m-au impresionat întotdeauna prin promptitudine şi profesionalism, mai ales că am avut şi experienţe foarte neplăcute cu alte librării online. De obicei, în România, livrează cărţile de pe stoc în câteva zile, iar, dacă nu au cartea respectivă în momentul comenzii, te informează cât durează şi, când primesc cartea, te mai contactează o dată pentru confirmare.

Cu siguranţă sunt prompţi şi cu livrările în străinătate.

[Edited at 2010-10-13 21:50 GMT]
Collapse


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:41
Dutch to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc tuturor pentru sugestii Oct 14, 2010

Eram confuză la început când am văzut câte librării online există în România. Am ales şi eu Librărie.net şi am şi comandat cărţile deja Abia aştept să le primesc

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Sfat privind librăriile online din România






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »