Neacceptare a CIF de catre parteneri UE
Thread poster: Roxana Emanuela
Roxana Emanuela
Roxana Emanuela  Identity Verified
Belgium
Local time: 14:40
English to Romanian
+ ...
Oct 20, 2010

M-am tot uitat prin forum dar nu am gasit ceva similar, asa ca ma vad nevoita sa deschid un nou thread. Scuze daca se suprapune totusi unuia existent si nu am observat eu.

Am o problema cu un potential client, o firma din Grecia. Am facut o oferta chiar aici pe proz si am fost acceptata. Erau chiar grabiti si mi-au cerut imediat datele necesare compeltarii unui contract.

Problema este ca atunci cand le-am dat numarul meu de inregistrare fiscala (cel de pe CIF), l-au ver
... See more
M-am tot uitat prin forum dar nu am gasit ceva similar, asa ca ma vad nevoita sa deschid un nou thread. Scuze daca se suprapune totusi unuia existent si nu am observat eu.

Am o problema cu un potential client, o firma din Grecia. Am facut o oferta chiar aici pe proz si am fost acceptata. Erau chiar grabiti si mi-au cerut imediat datele necesare compeltarii unui contract.

Problema este ca atunci cand le-am dat numarul meu de inregistrare fiscala (cel de pe CIF), l-au verificat pe VIES (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do) si evident ca apare ca fiind nevalid. Cum sa fie valid, ca doar nu-s platitor de TVA?! Le-am explicat repetat diferenta dintre PFA si o firma platitoare de TVA, m-am consultat si cu o prietena de la Fisc, sa fiu sigura ca stiu ce spun - nimic! Raspunsul sec a fost: "Unfortunately if it does not show in VIES, we cannot collaborate with you."

Stie careva daca exista vreo alta modalitate prin care imi pot verifica numarul de inregistrare fiscala sau vreun link catre o pagina de legislatie care sa-i faca sa inteleaga ca nu-s firma, ci independent? Multumesc mult!
Collapse


 
Antonia Toth
Antonia Toth  Identity Verified
Local time: 15:40
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
VIES Oct 20, 2010

Citiți cu atenție următorul fir de discuții și vă veți lămuri:

http://www.proz.com/forum/romanian/132188-eu_vat_number_pentru_colaborarile_externe-page7.html


 
Roxana Emanuela
Roxana Emanuela  Identity Verified
Belgium
Local time: 14:40
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Oct 20, 2010

Acolo eram acum, merci mult!

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Neacceptare a CIF de catre parteneri UE






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »