Autorizatie traducator en-ro - diploma de licienta sau masterat?
Thread poster: Dhammer
Jan 27, 2011

am aruncat o privire aici

http://www.just.ro/Sections/Informatiiutile/Actelenecesarepentruautorizareatraducătorilor/tabid/428/Default.aspx

dar nu inteleg urmatorul lucru , la punctul 2




2. Unul dintre următoarele acte de studii:
a) copia legalizată a diplomei de licenţă sau echivalentă
... See more
am aruncat o privire aici

http://www.just.ro/Sections/Informatiiutile/Actelenecesarepentruautorizareatraducătorilor/tabid/428/Default.aspx

dar nu inteleg urmatorul lucru , la punctul 2




2. Unul dintre următoarele acte de studii:
a) copia legalizată a diplomei de licenţă sau echivalentă din care rezultă specializarea în limba sau limbile străine pentru care solicită autorizarea;
sau
b) copia legalizată a diplomei de licenţă care atestă că a absolvit un institut de învăţământ superior în limba străină pentru care solicită autorizarea;
sau









''copie legalizata a diplomei de licienta sau echivalenta''





ce anume ar fi ''echivalenta" ? eu daca am o diploma de master in traductologie en-ro as putea sa obtin autorizatia de traducator ? multumesc

[Edited at 2011-01-27 15:06 GMT]

si inca o intrebare, unde as putea sa sun pt a afla mai multe detalii ? un numar de tel pt informatii la ministerul justitiei exista ?

[Edited at 2011-01-27 15:09 GMT]

[Edited at 2011-01-27 16:32 GMT]
Collapse


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 16:36
French to Romanian
+ ...
contact Jan 27, 2011

exista pe undeva, pe site, o rubrica de contact foarte bine ingropata, iar daca ajungi la doamnele cu pricina iti urez succes, nu le da amabilitatea afara din casa.

 
Dhammer
Dhammer
TOPIC STARTER
reply Jan 27, 2011

si inca o chestie, imi poate confirma cineva cu autorizatia de traducator, ce ani de facultate a urmat, eu stiu , ca de exemplu : limba si literatura romana/engleza/franceza/germana , sau poate limbi moderne aplicate, etc

 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 16:36
French to Romanian
+ ...
cautare mai atenta Jan 28, 2011

mai sunt cateva subiecte pe aceasta tema pe forumul proz, poti sa le cauti. pe de alta parte, singura autoritate in materie de acte pentru dosar este ministerul justitiei, asa ca ti-as recomanda sa incepi de acolo.

succes


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Autorizatie traducator en-ro - diploma de licienta sau masterat?






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »