Diploma de educatoare, 1978- este totodata dipl. de bacalaureat, sau nu??
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:03
German to Romanian
+ ...
Mar 24, 2011

Întrebarea mea:
O diploma de educatoare, din 1978- este totodata şi dipl. de bacalaureat, sau nu??

Pe aceasta diploma, pt. o absolventa a Liceului pedagogic de educatoare (5 ani), o serie de ciudatenii:

 semneaza , pe prima pagina, numai ”Inspectorul şcolar general al judetului (Brasov)”, mai apare sigiliul inspectoratului scolar si semnatura titularului ; nu semneaza “Presedintele comisiei, secretarul comisiei ” , cum e la toate zecile de dipl. de
... See more
Întrebarea mea:
O diploma de educatoare, din 1978- este totodata şi dipl. de bacalaureat, sau nu??

Pe aceasta diploma, pt. o absolventa a Liceului pedagogic de educatoare (5 ani), o serie de ciudatenii:

 semneaza , pe prima pagina, numai ”Inspectorul şcolar general al judetului (Brasov)”, mai apare sigiliul inspectoratului scolar si semnatura titularului ; nu semneaza “Presedintele comisiei, secretarul comisiei ” , cum e la toate zecile de dipl. de bac. pe care le-am vazut,
 nicaieri nu apare termenul “bacalaureat”- nici pe fata, nici pe verso. Apare numai: examen de diploma, Diploma de educatoare.
 Pe verso apar si semnaturile de : director, secretar , Presedintele comisiei, secretarul comisiei. Deasemenea de doua ori sigiliul liceului, care apare si pe fata documentului, pe coltul fotografiei titularei
 Diploma n-are timbru sec, nici loc pt. un timbru sec.
 etc.

Dar in rest pare a fi o diploma originala, sunt chiar sigur ca este, n-am dubii, o si cunosc pe titulară!

Eu stiam ca TOATE diplomele de la (aceste) licee erau echivalate totodata cu dipl. de bacalaureat!

Este corect, sau nu?

Cele câteva dipl. de la licee pedagogice pe care le-am tradus se numeau, toate, "dipl. de bacalaureat", iar examenul "ex. de bacalaureat". E drept, n-am tradus niciodata o dipl. de educatoare, până acum.

Bernd

[Editat la 2011-03-24 11:17 GMT]

[Editat la 2011-03-24 11:55 GMT]
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:03
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Altfel întrebat: diplomele de educatoare, în general, sunt totodată şi dipl. de bacalaureat, sau Mar 26, 2011

La asolvenţii de licee pedagogice (am tradus vreo 5-6 diplome), pe diplomă scria totdeauna "dipl. de bacalaureat"- ceea ce la această educatoare nu este cazul.

De aceea îmi pun această întrebare- o fi sistematic, dintotdeauna, altfel la educatoare??

Pe de altă parte, dat fiind că au absolvit tot un liceu de 5 ani, nu prea pare verosimil!


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 14:03
French to Romanian
+ ...
anexa Mar 26, 2011

s-ar putea ca respectiva diplomă să fie anexă la diploma de bacalaureat. învăţământul de tipul ăsta (învăţători, educatori, asistente medicale) a avut tot felul de forme ciudate... în plus, până au mai existat liceele cu specializare profesională, pe lângă diploma de bacalaureat mai exista şi un certificat/diplomă de atestare a specializării (lăcătuş, electrician etc.)

eu aş întreba-o pe doamnă, pentru orice eventualitate.


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:03
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Doamna nu mai are nicio altă anexă sau diplomă! Mar 26, 2011

Mersi, Elvira!

Doamna nu mai are nicio altă anexă sau diplomă!

Eu am sunat la inspectorat, dar secretarele nu ştiau, iar de inspectoarea-şefă adjunctă n-am reuşit să dau. Aşa că le-am trimis un email- poate răspunde cândva, poate nu. Vom vedea.

În orice caz, NU pot face nicio remarcă de echivalenţă cu bac., cum aş fi dorit s-o fac, până ce n-am nimica în scris!



Elvira Daraban wrote:

s-ar putea ca respectiva diplomă să fie anexă la diploma de bacalaureat. învăţământul de tipul ăsta (învăţători, educatori, asistente medicale) a avut tot felul de forme ciudate... în plus, până au mai existat liceele cu specializare profesională, pe lângă diploma de bacalaureat mai exista şi un certificat/diplomă de atestare a specializării (lăcătuş, electrician etc.)

eu aş întreba-o pe doamnă, pentru orice eventualitate.


 
Alice Crisan
Alice Crisan  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:03
English to Romanian
+ ...
Diploma de bacalaureat/educatoare Mar 26, 2011

Da asa este pot sa confirm acest lucru.Mama mea a lucrat intr-un astfel de Liceu ca secretara multi ai de zile si ea completa diplomele de absolvire al absolventelor.Se facea un an in plus , deci fetele absolveau liceul la 19 ani si deveneau educatoare primind totodata repartitia.Nu se facea nici un curs in plus sau altceva dupa absolvire. Ma refer la anii `70-`80.

 
Alice Crisan
Alice Crisan  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:03
English to Romanian
+ ...
precizari Mar 26, 2011

Imi amintesc ca se punea mult accent in ultimul an pe psihopedagogia copilului.

 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:03
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc, Alice! Mar 26, 2011

Mulţumesc, Alice!

 
Alice Crisan
Alice Crisan  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:03
English to Romanian
+ ...
forumuri de specialitate Mar 27, 2011

Sper ca ajuta cu ceva aceasta informatie, daca mai este ceva in legatura cu acest subiect te rog nu ezita sa postezi si ma voi documenta pe parcurs.Din pacate multe cadre didactice din corpul profesoral nu mai sunt printre noi, dar mai iau legatura cu mama si deocamdata pot s-o consider in acest subiect o mina de aur.
Poate te ajuta si forumuri in legatura invatamantul prescolar.
<
... See more
Sper ca ajuta cu ceva aceasta informatie, daca mai este ceva in legatura cu acest subiect te rog nu ezita sa postezi si ma voi documenta pe parcurs.Din pacate multe cadre didactice din corpul profesoral nu mai sunt printre noi, dar mai iau legatura cu mama si deocamdata pot s-o consider in acest subiect o mina de aur.
Poate te ajuta si forumuri in legatura invatamantul prescolar.

http://forum.didactic.ro/viewforum.php?f=45

http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_151237/cumul-de-functii-in-invatamantul-prescolar.html
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 13:03
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumiri- încă odată! Mar 28, 2011

Mulţumiri- încă odată!

Alice Crisan wrote:

Sper ca ajuta cu ceva aceasta informatie, daca mai este ceva in legatura cu acest subiect te rog nu ezita sa postezi si ma voi documenta pe parcurs.Din pacate multe cadre didactice din corpul profesoral nu mai sunt printre noi, dar mai iau legatura cu mama si deocamdata pot s-o consider in acest subiect o mina de aur.
Poate te ajuta si forumuri in legatura invatamantul prescolar.

http://forum.didactic.ro/viewforum.php?f=45

http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_151237/cumul-de-functii-in-invatamantul-prescolar.html


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Diploma de educatoare, 1978- este totodata dipl. de bacalaureat, sau nu??






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »