Pages in topic:   < [1 2]
Îndrumar înfiinţare PFA
Thread poster: Filip Gadiuta
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 08:22
French to Romanian
+ ...
PayPal Apr 28, 2011

mda. nu ar strica nici pentru acesta un îndrumar, ca să nu mai învăţăm pe pielea proprie (46 euro comision la transferul pe card, iar ca bonus, nu se acceptă orice card de debit emis în România). într-adevăr, şi eu folosesc PayPal doar pentru plăţi din SUA şi fostele ţări sovietice (situaţia e cam aceeaşi, comisioane mari la transferurile internaţionale), şi pentru plăţi de valoare mică.

 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 08:22
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Banci - SRL Apr 28, 2011

Elvira Daraban wrote:
Ei bine, mama mea, fost inspector la finanţe (foarte competent şi mereu la zi cu cunoaşterea legislaţiei), actualmente expert contabil, şi încă unul foarte bun (şi nu o laud pentru că e mama) n-ar face aşa ceva şi ştie ea foarte bine de ce. Legea poate fi ocolită până la un punct, iar mie, de un paregzamplu, nu-mi convine să scot euro din cont cu ordine de deplasare nerealiste, ca să nu le spun altfel. Şi tot de la ea şi de la bancă ştiu că singurul motiv pentru care încadrarea conturilor de PFA/profesie liberă se face aşa cum se face este lipsa cadrului legislativ adecvat.

Nu e vorba de a face nefacute in contabilitate ci pur si simplu de a dispune de banii tai din SRL fara a fi nevoit sa astepti pana la sfarsitul anului ca sa tragi dividendele.
Chestia cu ordinul de deplasare - fii serioasa aia de la banca erau tampiti, pur si simplu nu au ei nicio treaba sa imi ceara documente justificative. Eventual cei de la finante.


 
Filip Gadiuta
Filip Gadiuta  Identity Verified
Romania
Local time: 08:22
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc! :D Apr 28, 2011

Mulţumesc mult pentru observaţii!
Am modificat îndrumarul pe baza comentariilor şi voi încerca şi pe viitor să-l actualizez cu evoluţiile cadrului de reglementare.

Filip


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Îndrumar înfiinţare PFA






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »