Contract cu o firma din strainatate pe drepturi de autor?
Thread poster: Marian Cristian Bratescu
Marian Cristian Bratescu
Marian Cristian Bratescu
Romania
Local time: 07:38
English to Romanian
May 25, 2011

Stimati colegi,

a facut vreunul dintre dumneavoastra (in Romania) vreun contract cu o firma din strainatate, dar nu pe PFA, ci pe drepturi de autor? Stie cineva cum se face declaratia la ANAF in cazul acesta? E vorba de redevente platite de firma, de impozitul perceput de statul roman si mai sunt si altele, probabil. E posibil deci un astfel de contract pe drepturi de autor, intre mine, ca traducator, si o firma din strainatate?

Va multumesc pentru ajutor!

... See more
Stimati colegi,

a facut vreunul dintre dumneavoastra (in Romania) vreun contract cu o firma din strainatate, dar nu pe PFA, ci pe drepturi de autor? Stie cineva cum se face declaratia la ANAF in cazul acesta? E vorba de redevente platite de firma, de impozitul perceput de statul roman si mai sunt si altele, probabil. E posibil deci un astfel de contract pe drepturi de autor, intre mine, ca traducator, si o firma din strainatate?

Va multumesc pentru ajutor!

Cristi B.
Collapse


 
Filip Gadiuta
Filip Gadiuta  Identity Verified
Romania
Local time: 07:38
English to Romanian
+ ...
16%, declaratia 201 + 5.5%? May 26, 2011

Am văzut o asemenea situaţie. O administraţie de sector din Bucureşti a făcut aşa: a cerut completarea declaraţiei 201 (venituri din străinătate) în luna mai următoare anului respectiv, la care a cerut anexarea traducerii contractului şi a extraselor de cont cu sumele încasate. Impozitul aplicat a fost de 16% (deci nu cota care era atunci pentru drepturi de autor!).
Din ce am înţeles din legea contribuţiilor la sănătate, cred că şi Casele de sănătate se vor simţi î
... See more
Am văzut o asemenea situaţie. O administraţie de sector din Bucureşti a făcut aşa: a cerut completarea declaraţiei 201 (venituri din străinătate) în luna mai următoare anului respectiv, la care a cerut anexarea traducerii contractului şi a extraselor de cont cu sumele încasate. Impozitul aplicat a fost de 16% (deci nu cota care era atunci pentru drepturi de autor!).
Din ce am înţeles din legea contribuţiilor la sănătate, cred că şi Casele de sănătate se vor simţi îndreptăţite să ceară 5,5% pentru aceste venituri din străinătate.
Posibil ca practica administrativă să varieze de la judeţ la judeţ; eventual cereţi o clarificare scrisă

Nu ştiu în ce măsură clientul din străinătate este familiarizat cu regimul special al contractelor de drepturi de autor din România - în RO nu e musai să fii comerciant (PFA/SRL) pentru asemenea contracte. Dacă vă cere „invoice” şi „VAT number” pentru un contract de cesiune D.A., mai bine vă faceţi PFA/I.I., zic eu. Altfel ar putea apărea unele probleme (emitere facturi fără a fi înregistrat ca comerciant etc.).
Collapse


 
Marian Cristian Bratescu
Marian Cristian Bratescu
Romania
Local time: 07:38
English to Romanian
TOPIC STARTER
Multumesc! May 26, 2011

PFA sau intreprindere individuala par variantele cele mai logice, deocamdata. Partenerul strain ar putea fi bagat in ceata de legile noastre stufoase. Multumesc inca o data pentru raspuns!

Cristi B.


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 07:38
English to Romanian
+ ...
Venituri din străinătate Jun 4, 2011

Eu am fost informată la Administraţia Financiară că se numesc venituri din străinătate doar acelea obţinute din salarii.

În cazul unui contract pe drepturi de autor, ca traducător, depinde de ţară (dacă este din UE sau nu). În cazul SUA, de exemplu, factura o trimit ei, nu traducătorul, şi intervine problema dublei impuneri (există un formular de completat).

Dacă nu sunteţi PFA şi nu le trebuie factură din Ro, ar trebui să treceţi venitul în decl
... See more
Eu am fost informată la Administraţia Financiară că se numesc venituri din străinătate doar acelea obţinute din salarii.

În cazul unui contract pe drepturi de autor, ca traducător, depinde de ţară (dacă este din UE sau nu). În cazul SUA, de exemplu, factura o trimit ei, nu traducătorul, şi intervine problema dublei impuneri (există un formular de completat).

Dacă nu sunteţi PFA şi nu le trebuie factură din Ro, ar trebui să treceţi venitul în declaraţia fiscală la proprietate intelectuală (drepturi de autor). Vorbiţi întâi la asistenţă contribuabili unde veţi primi toate lămuririle.
Collapse


 
Marian Cristian Bratescu
Marian Cristian Bratescu
Romania
Local time: 07:38
English to Romanian
TOPIC STARTER
Multumesc! Jun 13, 2011

Multumesc mult! Chiar saptamana asta voi obtine informatiile necesare de la circa financiara.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contract cu o firma din strainatate pe drepturi de autor?






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »