Pages in topic:   [1 2] >
62 de lei pentru specimenul de semnatura???
Thread poster: S_G_C
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:56
English to Romanian
Sep 4, 2011

Ma poate lamuri cineva?

Maine dimineata trebuie sa ma prezint la un notar din orasul in care sunt acum - NU orasul de domiciliu. Am de legalizat o traducere.

Aseara am aflat o chestie, confirmata acum:

Cum ca "facerea" specimenului de semnatura costa 62 de lei.

Este adevarat?

Daca da, cum asa?

In 2003 m-am inscris la 3 notari din orasul de domiciliu, unde eram atunci, si nu am platit niciun fel de taxa, doar am lasat o
... See more
Ma poate lamuri cineva?

Maine dimineata trebuie sa ma prezint la un notar din orasul in care sunt acum - NU orasul de domiciliu. Am de legalizat o traducere.

Aseara am aflat o chestie, confirmata acum:

Cum ca "facerea" specimenului de semnatura costa 62 de lei.

Este adevarat?

Daca da, cum asa?

In 2003 m-am inscris la 3 notari din orasul de domiciliu, unde eram atunci, si nu am platit niciun fel de taxa, doar am lasat o copie dupa cartea de identitate, una dupa autorizatie si o cerere semnata in stilul in care urma sa semnez si pe traduceri.

Sunt f. deranjata de ce am aflat, mai ales ca nu am pregatita suma asta, cum am mai spus, nu toti traducatorii o duc bine.
Collapse


 
diana_carburean
diana_carburean
Romania
Local time: 01:56
Greek to Romanian
+ ...
Nu ar fi prima oara... Sep 5, 2011

Se vede ca aceasta practica - nu stiu cat de legala - e tot mai raspandita in ultima vreme printre notarii patriei.
Mie nu mi s-a cerut asa ceva, dar i s-a intamplat unei colege la Targoviste, oras in care domiciliaza (caz in care nu se putea invoca faptul ca s-ar percepe o suprataxa pentru cei care nu locuiesc in orasul in care vor sa efectueze legalizarea unei traduceri).
Inca o data...nu stiu daca aceasta practica este legala sau nu, dar daca nu este, trebuie reclamata mai depart
... See more
Se vede ca aceasta practica - nu stiu cat de legala - e tot mai raspandita in ultima vreme printre notarii patriei.
Mie nu mi s-a cerut asa ceva, dar i s-a intamplat unei colege la Targoviste, oras in care domiciliaza (caz in care nu se putea invoca faptul ca s-ar percepe o suprataxa pentru cei care nu locuiesc in orasul in care vor sa efectueze legalizarea unei traduceri).
Inca o data...nu stiu daca aceasta practica este legala sau nu, dar daca nu este, trebuie reclamata mai departe.
Numai bine,
Diana
Collapse


 
Ioana N
Ioana N
Romania
Local time: 01:56
English to Romanian
Cate bordeie... Sep 5, 2011

Si in Bucuresti mi s-a intamplat acelasi lucru... la un birou mi-au cerut in jur de 45 de lei (prin februarie, intrucat am aflat ca intre timp au crescut tarifele) pentru specimen de semnatura, iar la alte trei birouri notariale a fost gratuit, toti se uitau oblu la mine cand intrebam cat costa specimentul de semnatura.

Incearcati si la alti notari din localitatea cu pricina, in masura in care se poate si nu e musai sa lucreati cu biroul respectiv.

Numai de bine,
... See more
Si in Bucuresti mi s-a intamplat acelasi lucru... la un birou mi-au cerut in jur de 45 de lei (prin februarie, intrucat am aflat ca intre timp au crescut tarifele) pentru specimen de semnatura, iar la alte trei birouri notariale a fost gratuit, toti se uitau oblu la mine cand intrebam cat costa specimentul de semnatura.

Incearcati si la alti notari din localitatea cu pricina, in masura in care se poate si nu e musai sa lucreati cu biroul respectiv.

Numai de bine,
Ioana
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:56
English to Romanian
TOPIC STARTER
89 de lei... Sep 5, 2011

Mda, e adevarat, eu am platit 89 de lei azi-dimineata, pentru ca au fost 4 exemplare.

Macar imi foloseste la orice alt notar din oras.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 01:56
Romanian to English
+ ...
Specimen pentru notar sau în alt scop? Sep 5, 2011

Poate costa, perfect legal, dacă specimenul de semnătură este necesar pentru alte scopuri (de ex. la bancă).
Dar a pretinde plată pentru luarea în evidenţă ca traducător la notarul respectiv este cel puţin de prost gust, ţinând cont de faptul că traducătorul luat în evidenţa îi va genera notarului un venit frumuşel prin clienţii pe care îi trimite la el pentru legalizarea semnăturii...

Când m-am înscris anno şi eu la un notar ("mi-am depus specimenul d
... See more
Poate costa, perfect legal, dacă specimenul de semnătură este necesar pentru alte scopuri (de ex. la bancă).
Dar a pretinde plată pentru luarea în evidenţă ca traducător la notarul respectiv este cel puţin de prost gust, ţinând cont de faptul că traducătorul luat în evidenţa îi va genera notarului un venit frumuşel prin clienţii pe care îi trimite la el pentru legalizarea semnăturii...

Când m-am înscris anno şi eu la un notar ("mi-am depus specimenul de semnătură"), vroia să mă taxeze... când i-am spus că în acest caz îmi duc afacerile la un alt notar, a renunţat la idee. Am scris o cerere de mână, cum că solicit luarea în evidenţa lui, am semnat, am ştampilat, depus copie după autorizaţie şi atât a fost. De atunci colaborăm fără probleme.

Dacă vă taxează pentru aşa ceva, e posibil ca secretara să nu ştie despre ce e vorba...
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:56
English to Romanian
TOPIC STARTER
Legal sau nu... Sep 5, 2011

La mine stia secretara f. bine despre ce e vorba.

Ideea este ca eram si foarte presata de timp, traducerile legalizate trebuiau sa ajunga urgent in alta localitate.

Am plecat la 8 dimineata de acasa si m-am intors pe la 12:30. Am trecut pe la 4 notari pana sa reusesc sa le legalizez, asta fiindca nu aveam originalele-originale (intelegeti voi).

La un birou mi-au spus ca nu ma pot inscrie la ei, doar la Camera Notarilor.

[Edited at 2011-09-05 21:17 GM
... See more
La mine stia secretara f. bine despre ce e vorba.

Ideea este ca eram si foarte presata de timp, traducerile legalizate trebuiau sa ajunga urgent in alta localitate.

Am plecat la 8 dimineata de acasa si m-am intors pe la 12:30. Am trecut pe la 4 notari pana sa reusesc sa le legalizez, asta fiindca nu aveam originalele-originale (intelegeti voi).

La un birou mi-au spus ca nu ma pot inscrie la ei, doar la Camera Notarilor.

[Edited at 2011-09-05 21:17 GMT]
Collapse


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Autentificarea specimenului de semnătură Sep 5, 2011

Cred că e vorba de lucruri diferite. Să-i laşi notarului copia după autorizaţie şi o semnătură ca să te aibă în evidenţă pentru traduceri nu costă nimic. Dacă, aşa cum spune Anamaria, e vorba de autentificarea specimenului tău de semnătură pentru alte scopuri (la bancă, la Registrul Comerţului…), atunci plăteşti ca pentru orice alt serviciu notarial. Notarul îţi dă o hârtie în care tu declari că aşa arată semnătura ta, iar el zice că ai semnat în faţa lui şi... See more
Cred că e vorba de lucruri diferite. Să-i laşi notarului copia după autorizaţie şi o semnătură ca să te aibă în evidenţă pentru traduceri nu costă nimic. Dacă, aşa cum spune Anamaria, e vorba de autentificarea specimenului tău de semnătură pentru alte scopuri (la bancă, la Registrul Comerţului…), atunci plăteşti ca pentru orice alt serviciu notarial. Notarul îţi dă o hârtie în care tu declari că aşa arată semnătura ta, iar el zice că ai semnat în faţa lui şi aşa e. Am avut nevoie de asta în 2008 şi m-a costat 60 de lei, bine măcar că nu s-a scumpit prea multCollapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:56
English to Romanian
TOPIC STARTER
Diferenta? Sep 6, 2011

Stati asa, ca nu mai pricep nimic...

Si in 2003, si acum, m-am prezentat la notar pentru a-mi depune specimenul de semnatura in vederea legalizarii traducerilor efectuate de catre mine, ca traducator autorizat. Nici atunci si nici acum nu m-a interesat banca, Registrul Comertului, doar colaborarea cu acel birou notarial, pentru traduceri.

In 2003 nu am platit nimic, doar am lasat copii dupa acte si o cerere, acum am platit 89 de lei. Si am lasat si copii dupa acte.
... See more
Stati asa, ca nu mai pricep nimic...

Si in 2003, si acum, m-am prezentat la notar pentru a-mi depune specimenul de semnatura in vederea legalizarii traducerilor efectuate de catre mine, ca traducator autorizat. Nici atunci si nici acum nu m-a interesat banca, Registrul Comertului, doar colaborarea cu acel birou notarial, pentru traduceri.

In 2003 nu am platit nimic, doar am lasat copii dupa acte si o cerere, acum am platit 89 de lei. Si am lasat si copii dupa acte.

Si este vorba despre acelasi lucru.

Concret, ieri:

- Buna ziua, sunt traducator autorizat, doresc sa legalizez niste traduceri facute de mine, uitati, astea sunt.

(S-au uitat 3 persoane peste ele, doua secretare si un notar).

- Mai intai trebuie sa va facem un specimen de semnatura, va costa atat.

Si a trebuit si sa fug pana acasa si sa refac ordinea de capsare a documentelor, ca aici sunt alte reguli.
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 01:56
Romanian to English
+ ...
Au stors bani... Sep 6, 2011

Ioana Costache wrote:

Cred că e vorba de lucruri diferite. Să-i laşi notarului copia după autorizaţie şi o semnătură ca să te aibă în evidenţă pentru traduceri nu costă nimic. Dacă, aşa cum spune Anamaria, e vorba de autentificarea specimenului tău de semnătură pentru alte scopuri (la bancă, la Registrul Comerţului…), atunci plăteşti ca pentru orice alt serviciu notarial. Notarul îţi dă o hârtie în care tu declari că aşa arată semnătura ta, iar el zice că ai semnat în faţa lui şi aşa e. Am avut nevoie de asta în 2008 şi m-a costat 60 de lei, bine măcar că nu s-a scumpit prea mult


Serenity,

Pentru aşa ceva nu se plăteşte. Doar este de faţă când semnezi şi semnătura ta e necesară pentru el, nu pentru o altă entitate. Legalizează un document (specimenul de semnătură) care rămâne la el??? Le generezi lor un venit (pentru legalizarea semnăturii de pe traducerile viitoare), şi tot tu plăteşti pentru că lucrezi cu ei?... Nu! Trebuia să le spui că foarte bine, mergi la un alt notar care nu te taxează pentru clienţii viitori pe care îi trimiţi la el...

Legalizarea semnăturii e altceva. Documentele traduse vor fi utilizate undeva şi într-adevăr, notarul atestă că semnătura respectivă este a ta. Această legalizare costă indiferent cine duce documentele la legalizat (tu sau clientul, după ce tu ţi-ai lăsat specimenul de semnătură, pe o cerere simplă, la notar).


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:56
English to Romanian
TOPIC STARTER
Eh... Sep 6, 2011

Annamaria Amik wrote:



Serenity,

Pentru aşa ceva nu se plăteşte. Doar este de faţă când semnezi şi semnătura ta e necesară pentru el, nu pentru o altă entitate. Legalizează un document (specimenul de semnătură) care rămâne la el??? Le generezi lor un venit (pentru legalizarea semnăturii de pe traducerile viitoare), şi tot tu plăteşti pentru că lucrezi cu ei?... Nu! Trebuia să le spui că foarte bine, mergi la un alt notar care nu te taxează pentru clienţii viitori pe care îi trimiţi la el...

Legalizarea semnăturii e altceva. Documentele traduse vor fi utilizate undeva şi într-adevăr, notarul atestă că semnătura respectivă este a ta. Această legalizare costă indiferent cine duce documentele la legalizat (tu sau clientul, după ce tu ţi-ai lăsat specimenul de semnătură, pe o cerere simplă, la notar).


Eh, uite ca eu am platit. Si zau daca mai aveam chef sa mai bat nush cate locuri in cautare de notari, cum am spus, eram deja la al 4-lea. Si asa nu stiu toate cotloanele orasului, cartierele...

Clientul inca nu a intrat in posesia documentelor, of...


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 01:56
Italian to Romanian
+ ...
Reclamatie Sep 6, 2011

Serenity wrote:

Annamaria Amik wrote:



Serenity,

Pentru aşa ceva nu se plăteşte. Doar este de faţă când semnezi şi semnătura ta e necesară pentru el, nu pentru o altă entitate. Legalizează un document (specimenul de semnătură) care rămâne la el??? Le generezi lor un venit (pentru legalizarea semnăturii de pe traducerile viitoare), şi tot tu plăteşti pentru că lucrezi cu ei?... Nu! Trebuia să le spui că foarte bine, mergi la un alt notar care nu te taxează pentru clienţii viitori pe care îi trimiţi la el...

Legalizarea semnăturii e altceva. Documentele traduse vor fi utilizate undeva şi într-adevăr, notarul atestă că semnătura respectivă este a ta. Această legalizare costă indiferent cine duce documentele la legalizat (tu sau clientul, după ce tu ţi-ai lăsat specimenul de semnătură, pe o cerere simplă, la notar).


Eh, uite ca eu am platit. Si zau daca mai aveam chef sa mai bat nush cate locuri in cautare de notari, cum am spus, eram deja la al 4-lea. Si asa nu stiu toate cotloanele orasului, cartierele...

Clientul inca nu a intrat in posesia documentelor, of...


Mie nu mi s-a intamplat nicaieri asa ceva (in Bucuresti) dar daca s-ar intampla as solicita textul de lege care impune aceasta taxa si in caz contrar as face o mare reclamatie la camera notarilor (local sau national). Fac burtile mari pe socoteala noastra...de la 17,80/exemplar cat costa o legalizare acum cateva luni, au ajuns la 37,20 lei/exemplar in prezent.
Si nu numai atat, aplicarea apostilei pe documentele emise de notariate costa frumoasa suma de 43,40 lei ( http://www.cnpb.ro/content/view/22/38/1/3/) in timp ce prefectura (care nu pune apostile pe acte notariale...nu se stie dece...) incaseaza 25,00 lei/exemplar apostilat.
Cred ca ar trebui sa ne cerem drepturile atat timp cat le avem...daca vom continua sa nu contestam vom deveni mai mult decat presul unora.

Lara


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 01:56
English to Romanian
TOPIC STARTER
Apostila Sep 6, 2011

Lara, dar eu am citit ca prefecturile pun apostila...

Adica, daca eu, de exemplu, dau peste un client care are nevoie SI de apostila, si ma deplasez la prefectura, nu pot sa rezolv problema?

Si atunci, unde ma duc?


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 01:56
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Notarii Sep 7, 2011

Este si logic pentru ca ei au camera notarilor si cand ridica preturile le ridica toti nu ca noi. Daca ai o diploma si mergi la 10 birouri vei primi 10 preturi diferite. Daca mergi la 10 notari vei primi aceleasi preturi sau cu un minus / plus 2-3%.
Atata timp cat nu o sa intelegem ca e timpul sa ne organizam si sa avem si noi un organism care sa ne reprezinte si sa aliniem toti preturile o sa ne tot miram de preturile notarilor si de ce ei au vila cu piscina si noi nu ne permitem factura
... See more
Este si logic pentru ca ei au camera notarilor si cand ridica preturile le ridica toti nu ca noi. Daca ai o diploma si mergi la 10 birouri vei primi 10 preturi diferite. Daca mergi la 10 notari vei primi aceleasi preturi sau cu un minus / plus 2-3%.
Atata timp cat nu o sa intelegem ca e timpul sa ne organizam si sa avem si noi un organism care sa ne reprezinte si sa aliniem toti preturile o sa ne tot miram de preturile notarilor si de ce ei au vila cu piscina si noi nu ne permitem factura la internet.
Collapse


 
Daniela Ciobeica
Daniela Ciobeica
Local time: 01:56
Italian to Romanian
+ ...
Nu numai prefecturile... Sep 7, 2011

Autoritatile abilitate sa aplice apostila sunt prefecturile, tribunalele si camera notarilor in functie de tipul documentului pentru care se solicita apostilarea.
Eu vorbeam despre diferenta de pret practicata de entitatile de mai sus. Fiecare entitate a stabilit propriul pret (nu stiu conform carei legi) pentru aplicarea aceleiasi apostile si nu mi se pare deloc un lucru corect.
Documentele (departajate in functie de tipul acestora) ce se vor apostila de autoritatile mentionate ast
... See more
Autoritatile abilitate sa aplice apostila sunt prefecturile, tribunalele si camera notarilor in functie de tipul documentului pentru care se solicita apostilarea.
Eu vorbeam despre diferenta de pret practicata de entitatile de mai sus. Fiecare entitate a stabilit propriul pret (nu stiu conform carei legi) pentru aplicarea aceleiasi apostile si nu mi se pare deloc un lucru corect.
Documentele (departajate in functie de tipul acestora) ce se vor apostila de autoritatile mentionate astfel:
http://www.expertforyou.ro/servicii/apostila/
Spor la lucru!
Lara
Collapse


 
Cordus Iulia
Cordus Iulia  Identity Verified
Romania
Local time: 01:56
French to Romanian
+ ...
Depinde de notar Oct 22, 2011

Am platit ieri 80 de lei pentru specimenul de semnatura, desi il depusesem si la tribunal cand m-am inregistrat acolo.
Acum am hartia la mana, semnata, stampilata si cu holograma lor aurie. Macar e singura data cand fac aceasta investitie.
Totusi, corect ar fi sa platim toti aceeasi taxa, indiferent de judetul/orasul de provenienta.


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


62 de lei pentru specimenul de semnatura???






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »