Ierarhia programelor de studii universitare în domeniul filologic
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:32
German to Romanian
+ ...
Oct 4, 2011

Tocmai am primit, prin ATR blog, o informaţie cu acest titlu- şi-mi pun următoarele întrebări:

1. Ce înseamnă această ierarhizare? Înseamnă că universităţile au programe de studiu f. bune (grupa A) până la f. proaste (grupa E)?
Dar, dacă-s proaste, de ce le aprobă Ministerul competent??

2. Ce efect direct şi ulterior are oare această ierarhizare?
- Oricum, studenţii sunt înscrişi deja!

3. Există asemenea ierarhizări ale
... See more
Tocmai am primit, prin ATR blog, o informaţie cu acest titlu- şi-mi pun următoarele întrebări:

1. Ce înseamnă această ierarhizare? Înseamnă că universităţile au programe de studiu f. bune (grupa A) până la f. proaste (grupa E)?
Dar, dacă-s proaste, de ce le aprobă Ministerul competent??

2. Ce efect direct şi ulterior are oare această ierarhizare?
- Oricum, studenţii sunt înscrişi deja!

3. Există asemenea ierarhizări ale programelor de studii universitare şi în / pt. alte domenii, în RO???
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:32
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
domenii de studiu Oct 5, 2011

Bernd Müller wrote:
1. Ce înseamnă această ierarhizare? Înseamnă că universităţile au programe de studiu f. bune (grupa A) până la f. proaste (grupa E)?

Cred că nu este totuşi o noutate, unele universiăţi sunt mai bune, altele mai puţin Am înţeles că evaluarea se va face anual, aşadar este de aşteptat ca universităţile să se mobilizeze ca să obţină performanţe mai bune la evaluările viitoare sau să renunţe la programele de studiu neperformante. E de aşteptat ca studenţii buni să se orienteze către facultăţile mai bune, iar cei mai puţin buni către cele din partea de mijloc sau de jos a listelor. Din câte am înţeles, nu va mai fi aşa de uşor să intri nici cu taxă la o universitate bună, deoarece s-a redus numărul de locuri cu taxă faţă de anii trecuţi. Este, de asemenea, foarte posibil ca unele universităţi să-şi mărească taxele ca urmare a celor două aspecte de mai sus. De câţiva ani universităţile se plâng că nu au fonduri chiar şi cu numărul mare de studenţi cu taxă pe care îi acceptau anterior. Va exista o diferenţă care va trebui acoperită. Astea sunt opiniile mele. Rămâne de văzut ce efecte va avea această ierarhizare în viitor, dacă va fi continuată cu consecvenţă. Mie mi se pare un lucru util.

3. Există asemenea ierarhizări ale programelor de studii universitare şi în / pt. alte domenii, în RO???

Da, absolut. În articolul de pe ATR Blog am selectat numai domeniul relevant pentru cititorii noştri. În articol există link către documentul sursă oficial cu toate domeniile de studiu. Întregul document are aproximativ 60 de pagini dacă bine reţin.

Detalii sunt disponibile pe site-ul Ministerului: http://www.edu.ro/index.php/pressrel/16185


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 15:32
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Cred şi eu că o să aibă efecte benefice această clasificare! Oct 6, 2011

Multumesc, Cristiana! M-a indus în eroare denumirea de "chestionar" al linkului- şi căutând cu Google, am dat de extrem de multe rezultate, dar tocmai la acest "chestionar" nu m-am uitat!

Într-adevăr, cred şi eu că o să aibă efecte benefice această clasificare!



În articolul de pe ATR Blog am selectat numai domeni
... See more
Multumesc, Cristiana! M-a indus în eroare denumirea de "chestionar" al linkului- şi căutând cu Google, am dat de extrem de multe rezultate, dar tocmai la acest "chestionar" nu m-am uitat!

Într-adevăr, cred şi eu că o să aibă efecte benefice această clasificare!



În articolul de pe ATR Blog am selectat numai domeniul relevant pentru cititorii noştri. În articol există link către documentul sursă oficial cu toate domeniile de studiu. Întregul document are aproximativ 60 de pagini dacă bine reţin.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Ierarhia programelor de studii universitare în domeniul filologic






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »