Pages in topic:   < [1 2]
ONORARIUL NOTARIAL POATE FI O CHELTUIALA DEDUCTIBILA A TRADUCATORULUI AUTORIZAT?
Thread poster: alinaramona
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 13:04
Romanian to English
+ ...
Suprataxă ŞI chitanţă pe numele lui? Nov 19, 2011

Nicolae Zarna wrote:

Mi se pare prea filozofică înrebarea. Sunt convins că niciunul dintre clienții mei nu bagă în contabilitate sume mai mari decât cele pe care le-a cheltuit. Toate lucrurile astea se fac prin transfer bancar, extrasele de cont fiind baza contabilității în comerțul internațional.


Nu era deloc filosofică întrebarea, dar poate nu te-am înţeles eu bine, crezând că suprataxa de 30 eur include şi onorariul notarului. Pentru că dacă îl include, clientului îi facturezi şi tu suma aceasta, şi notarul - însă el o plăteşte o singură dată (ţie, apoi tu notarului), dar dacă primeşte şi factura plus chitanţa sau bonul notarului, atunci practic o mai poate trece încă o dată în contabilitate... Eu aşa ştiu că firmele din RO apreciază astfel de situaţii... Nu că aş agrea principiul.

De altfel, suprataxa mi se pare foarte corectă - cum spuneam şi pe un alt fir, nu trebuie acoperit doar costul concret al deplasării şi onorariul, ci şi profitul nerealizat în acel timp.


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


ONORARIUL NOTARIAL POATE FI O CHELTUIALA DEDUCTIBILA A TRADUCATORULUI AUTORIZAT?






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »