Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
[Autorizaţie MJ] lista de acte necesare la MJ pentru autorizare traducatori
Thread poster: Oana Dorobantu
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
alegeri locale si traduceri Jul 15, 2004

Daca stam sa ne gandim adanc, nu e chiar atat de putina legatura intre aceasta lege votata bulk impreuna cu alte zeci (dintre care trei chiar ne afecteaza considerabil) si activitatea noastra pe de o parte si alegerile locale...

Sa nu uitam ca in conformitate cu alta aliniere la legislatia si standardele comunitare, vom fi impartiti in regiuni pentru a putea atinge mai usor finantarea. Asa cum se stia de vreo 6 ani pe unde vor trece autostrazile si in functie de asta unii investito
... See more
Daca stam sa ne gandim adanc, nu e chiar atat de putina legatura intre aceasta lege votata bulk impreuna cu alte zeci (dintre care trei chiar ne afecteaza considerabil) si activitatea noastra pe de o parte si alegerile locale...

Sa nu uitam ca in conformitate cu alta aliniere la legislatia si standardele comunitare, vom fi impartiti in regiuni pentru a putea atinge mai usor finantarea. Asa cum se stia de vreo 6 ani pe unde vor trece autostrazile si in functie de asta unii investitori straini si-au facut anumite planuri si au cumparat anumite locatii, tot asa se stia dinainte de alegerile locale care vor fi regiunile si unde vor fi centrele lor, de unde marile batalii pentru anumite orase si de unde marea sarguinta si "votareala" dinainte de alegerile locale... sa nu ne imbatam cu apa chioara...

Ma intreb cu ce legi or sa ne mai dea in cap inainte de prezidentiale si generale... De fapt, ma cutremur...

Si pentru cei care au dubii, nu este o discutie politica, este o constatare amara.
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
English to Romanian
+ ...
Ca sa deviem de tot de la subiect Jul 15, 2004

Desigur, aveti dreptate amandoi, dar nu tine numai de traducatori sa schimbe ceva in tara asta, si astfel, revenim la vechea problema: Romania, o tara din care ai dori sa pleci.

Sau: De ce romanii nu-si aleg bine conducatorii.
Sau: De ce vedem circ la televizor?
Sau: Banul vorbeste.
Sau: Puterea vorbeste.

Peste tot e la fel. Numai ca noi nu am apucat sa vedem deloc cum este, cand e bine. Noi prindem sfarsitul povestii. Fara happy-end.



Cristiana Coblis wrote:

Daca stam sa ne gandim adanc, nu e chiar atat de putina legatura intre aceasta lege votata bulk impreuna cu alte zeci (dintre care trei chiar ne afecteaza considerabil) si activitatea noastra pe de o parte si alegerile locale...

Sa nu uitam ca in conformitate cu alta aliniere la legislatia si standardele comunitare, vom fi impartiti in regiuni pentru a putea atinge mai usor finantarea. Asa cum se stia de vreo 6 ani pe unde vor trece autostrazile si in functie de asta unii investitori straini si-au facut anumite planuri si au cumparat anumite locatii, tot asa se stia dinainte de alegerile locale care vor fi regiunile si unde vor fi centrele lor, de unde marile batalii pentru anumite orase si de unde marea sarguinta si "votareala" dinainte de alegerile locale... sa nu ne imbatam cu apa chioara...

Ma intreb cu ce legi or sa ne mai dea in cap inainte de prezidentiale si generale... De fapt, ma cutremur...

Si pentru cei care au dubii, nu este o discutie politica, este o constatare amara.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
strategia Jul 15, 2004

Stategia pe care am propus-o eu si care este impartasita de colegii cu care am mai vorbit a fost sa lasam sa treaca alegerile generale si sa se formeze comisiile parlamentare (pe noi ne intereseaza cele juridice) si sa incercam sa introducem un proiect de lege pe baza memoriului deja elaborat si care coincide pe alocuri cu unele cereri pe care le face FIT la adresa Comunitatii Europene.
De unde se pare ca nu suntem chiar singurii cu aceste probleme in Europa...

Mai in gluma s
... See more
Stategia pe care am propus-o eu si care este impartasita de colegii cu care am mai vorbit a fost sa lasam sa treaca alegerile generale si sa se formeze comisiile parlamentare (pe noi ne intereseaza cele juridice) si sa incercam sa introducem un proiect de lege pe baza memoriului deja elaborat si care coincide pe alocuri cu unele cereri pe care le face FIT la adresa Comunitatii Europene.
De unde se pare ca nu suntem chiar singurii cu aceste probleme in Europa...

Mai in gluma sau mai in serios, se pare ca domniile lor de la MC sunt de-a dreptul speriati de pisica moarta aruncata in ograda lor si incearca sa o amane pe un termen mai lung de un an...

Eu as recomanda un pic de rabdare, s-ar putea sa se sfatuiasca intre ei si sa decida ca sunt necesare mai multe sesiuni sau mai multi examinatori. De asemenea, nu cred ca vor pica foarte multi traducatori examenele de stiinte juridice, date fiind circumstantele... s-ar putea ca majoritatea sa se dovedeasca asi in materie
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:54
English to Romanian
Subiect? Care subiect?! Jul 15, 2004

Mai intai, ceea ce spune Cristina Coblis mi se pare judicios. Oricum, nu am o idee mai buna.

Al doilea, nu toata lumea poate (can, rather than may) sa plece din tara (cel putin pt. mine ar fi foarte greu, am 55 de ani).

Pe urma, indiferent daca ramanem sau nu aici, hai sa incercam sa facem o tara in care sa se poata trai normal, mi se pare o obligatie a noastra, a celor mai cunoscatori decat media, pentru ca, orice am spune, asa suntem cu totii pe acest Forum. Daca nici
... See more
Mai intai, ceea ce spune Cristina Coblis mi se pare judicios. Oricum, nu am o idee mai buna.

Al doilea, nu toata lumea poate (can, rather than may) sa plece din tara (cel putin pt. mine ar fi foarte greu, am 55 de ani).

Pe urma, indiferent daca ramanem sau nu aici, hai sa incercam sa facem o tara in care sa se poata trai normal, mi se pare o obligatie a noastra, a celor mai cunoscatori decat media, pentru ca, orice am spune, asa suntem cu totii pe acest Forum. Daca nici noua nu ne pasa, atunci cui?

E usor sa nu mergi la vot si sa spui ca romanii nu-si aleg bine conducatorii. Aleg si ei, cat pot mai bine, dintre acei romani care candideaza.

La TV este circ pt. ca TV lucreaza in functie de rating si pt. ca, de prea multe ori, lucratorii din medii sunt niste tineri poate plini de bune intentii, dar goi de gramatica, logica, retorica, cunostinte de stiinte politice etc etc. Si mai intervin si diferite interese, individuale si/sau de grup, din televiziuni.

Banul si puterea vorbesc in toata lumea, nu numai la noi. Structurile democratice, in masura in care exista, incearca sa modereze acest "discurs".

Povestea nu are niciodata sfarsit, iar happy end-ul este ceva propriu filmelor (era sa zic "propriu pielii", ca in reclama). In viata deznodamantul este doar mai mult sau mai putin pozitiv (sau negativ), niciodata alb sau negru pur. Nu am auzit de miliardari, someri sau, ca se revenim la oile noastre, traducatori total fericiti sau total nefericiti, indiferent de tara in care traiesc.

Cu rabdare vom reusi sa avem o reglementare corecta a activitatii de traducator. Nici Dumnezeu nu a facut lumea intr-o singura zi.

Cat priveste MC: nu ca as fi un mare sustinator al Bisericii Ortodoxe, dar un Ministru al Culturii care-l face mincinos pe un ierarh al bisericii...

Sper ca nu am jignit in vreun fel autoritatile. Maine, "la rece", am sa recitesc mesajul si am sa-l editez daca va fi cazul. Oricum, nu am nici cea mai mica intentie de a jigni pe vreunul din participantii de pe Forum.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
indiferent de cine guverneaza Jul 15, 2004

Dusul rece este si va fi intotdeauna faptul ca indiferent de cine este la guvernare, automat guvernantii sunt in tabara opusa (fata de noi, daca ne erijam in asociatie profesionala - sindicala din grup de initiativa sau de interes). De fapt, asta este mersul normal al lucrurilor.

Ar fi o naivitate din partea noastra sa ne imaginam ca daca guvernarea ar fi fost alta sau diferita situatia ar fi stat in alt fel.

Pentru a obtine o lege buna, normala si un statut al acestei
... See more
Dusul rece este si va fi intotdeauna faptul ca indiferent de cine este la guvernare, automat guvernantii sunt in tabara opusa (fata de noi, daca ne erijam in asociatie profesionala - sindicala din grup de initiativa sau de interes). De fapt, asta este mersul normal al lucrurilor.

Ar fi o naivitate din partea noastra sa ne imaginam ca daca guvernarea ar fi fost alta sau diferita situatia ar fi stat in alt fel.

Pentru a obtine o lege buna, normala si un statut al acestei profesii este nevoie de o activitate sustinuta si de lobby sustinut. Asa ceva nu se obtine peste noapte, ci este nevoie de multa munca si de o activitate pozitiva sustinuta.
Collapse


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
English to Romanian
+ ...
Observ ... Jul 15, 2004

ca atunci cand dispera unul dintre noi, ceilalti gandesc pozitiv. Sper sa reusim sa facem ceva, cu toate ca eu votez de cand am implinit 18 ani, si nu s-a intamplat nimic bun. Din contra.
Probabil ca situatia nu se raporteaza la o viata de om, ci la cateva generatii. Oricum, e bine sa stiu, ca daca merg acum la vot, generatiile viitoare, poate, o vor duce mai bine.
Iubesc sa fac parte din intreg, si sa ma numar printre anonimii care au avut simtul raspunderii. Imi place sa contribui
... See more
ca atunci cand dispera unul dintre noi, ceilalti gandesc pozitiv. Sper sa reusim sa facem ceva, cu toate ca eu votez de cand am implinit 18 ani, si nu s-a intamplat nimic bun. Din contra.
Probabil ca situatia nu se raporteaza la o viata de om, ci la cateva generatii. Oricum, e bine sa stiu, ca daca merg acum la vot, generatiile viitoare, poate, o vor duce mai bine.
Iubesc sa fac parte din intreg, si sa ma numar printre anonimii care au avut simtul raspunderii. Imi place sa contribui la binele global, si sa nu contez ca individ.

Dupa cum puteti observa, eu nu sunt intr-o pasa tocmai buna.
Daca scriu prostii, va rog sa le treceti cu vederea.

Cristina
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
esti foarte tonica Jul 16, 2004

Amara dar tonica, romanul face intotdeauna haz de necaz. De ce esti asa de abatuta, Cristina, tu esti chiar un caz fericit, ai atestatele pe stiinte juridice, lucky you! Nici nu stiai pe ce comoara ai pus mana la vremea respectiva!

Recitind mesajele mai vechi din forum observ va prin parte, perioada de inscriere la MC era 4-5 iulie, totusi suntem in 16 iulie si sunt inscrieri...

Pentru cei din provincie, as ruga pe cei care sunt in Bucuresti sa se uite pe aviziere (daca
... See more
Amara dar tonica, romanul face intotdeauna haz de necaz. De ce esti asa de abatuta, Cristina, tu esti chiar un caz fericit, ai atestatele pe stiinte juridice, lucky you! Nici nu stiai pe ce comoara ai pus mana la vremea respectiva!

Recitind mesajele mai vechi din forum observ va prin parte, perioada de inscriere la MC era 4-5 iulie, totusi suntem in 16 iulie si sunt inscrieri...

Pentru cei din provincie, as ruga pe cei care sunt in Bucuresti sa se uite pe aviziere (daca au mai ramas ceva hartii si nu le-au rupt traducatorii revoltati in zilele trecute) daca s-au mutat datele pentru examenele din sesiunile viitoare sau au ramas neschimabte:

"1.Sesiune ordinara:
examen: 29-31 octombrie 2004
inscriere: 5-6 iulie 2004 (personal, pt. cei din Bucuresti si cei din provincie)
28 iunie-4 iulie (prin corespondenta, numai pentru cei din provincie)
Taxa: 2.730.000 lei pt. fiecare proba
2.184.000 lei pt studenti, pensionari si someri

2. Sesiune de urgenta:
examen: 22-23 mai 2004
inscriere: 25-26 martie 2004
Taxa: 3.608.000 lei pt. fiecare proba
2.886.000 lei pt. studenti, pensionari si someri"

Probabil e prematur sa fie ceva vesti acum, insa daca aveti drum in zilele/saptamanile ce urmeaza pe acolo sau va intereseaza si pe voi problema, va rog sa ne trimiteti si nou informatiile privind sesiunile de examen viitoare.

Am un presentiment ca vor mai aparea cateva sesiuni in plus...

Numai bine si multumiri.
Collapse


 
Lia Sabau
Lia Sabau  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
English to Romanian
+ ...
in legatura cu legea 507/2002 Jul 30, 2004

ailioiu wrote:

Revedeti si thread-ul:
http://www.proz.com/topic/22642 - modifcarea legii 507/2002


Va rog sa verificati si voi - poate ma insel - dar eu stiu sigur ca Legea 507/2002 a fost abrogata.


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
English to Romanian
+ ...
taxa judiciara de timbru Sep 27, 2004

Are cineva idee unde se achita aceasta taxa pt. sectorul 3?
Cei de la trezorerie m-au trimis in Lucretiu Patrascanu, iar acolo, toate cele 3 institutii (Directia generala de finante publice Ilfov, Adm. Financiara, si Primarie) m-au trimis inapoi la trezoreria din Ciresului.

A platit cineva aceasta taxa? UNDE?????

Multumesc anticipat,
Cristina


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
English to Romanian
+ ...
Trezorerie Sep 27, 2004

Cristina Andrei wrote:

Are cineva idee unde se achita aceasta taxa pt. sectorul 3?

A platit cineva aceasta taxa? UNDE?????



Buna Cristina,

Eu am platit anul trecut, in august, pentru sectorul 6, dar cred ca nu s-au schimbat lucrurile si e la fel pentru toate sectoarele. Initial mi s-a spus si mie la Trezoreria si acolo m-au informat ca s-a schimbat metodologia. Apoi m-au indrumat (cred ca de la MJ) la CEC-ul mare, mai precis langa cladirea CEC-ului mare, spre Splai, pe colt. Tot de CEC apartine. Acolo am fost si am platit taxa judiciara (la vremea aia era 171000 lei), in contul MJ, sector 5. Poate n-ar strica sa mai dai un telefon la MJ (312 32 00, din ce am notat eu) sa-ti spuna si contul in care se transfera banii.

Mult succes!


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
English to Romanian
+ ...
Multumesc Oana Sep 27, 2004

Plata se face in "contul taxelor judiciare, la bugetul local", asa mi s-a spus de la Minister.
Se pare ca se poate si la trezorerie, o sa mai incerc o data si la trezorerie, daca nu, la CEC-ul mare, pt. ca cele de sector habar nu au.

Taxa a ramas 171.000 lei.

Tel. de la M. Justitiei este 310.32.00 pt. alti doritori de informatii.


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
English to Romanian
+ ...
CEC, agentia Victoria Sep 29, 2004

Am reusit sa platesc taxa de timbru la CEC-ul din Calea Victoriei, la agentia Victoria.

Program de lucru 08:00-15:00.


 
veraioa
veraioa
Local time: 09:54
English
ce acte imi trebuiesc pentru a obtine o autorizatie de la MJ dca sunt proaspat absolventa? Jun 26, 2005

Am terminat fac de limbi si literaturi straine si as vrea sa obtin o autorizatie de la Ministerul Justitiei. Ce acte imi trebuiesc mai concret? Cum obtin si de unde un atestat MC? Am inteles ca-mi trebuie o recomandare de la un loc de munca dar eu nu am muncit in domeniu.

Va multumesc


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:54
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
ATR Flash 8 şi 10 Jun 27, 2005

Stimată colegă,

Vei găsi informaţiile căutate în două articole detaliate publicate în ATR Flash nr. 8 şi în ATR Flash nr. 10: www.atr.org.ro/flash.html

De asemenea, lista de acte necesare se găseşte pe Forumul ATR şi pe situl MJ. Vei găsi link-uri şi lămuriri în articolele de mai sus.

Numai bine.

[Edited at 2005-06-27 08:28]


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Autorizaţie MJ] lista de acte necesare la MJ pentru autorizare traducatori






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »