Pages in topic:   < [1 2]
[Examene MCC] Acte necesare pentru obtinerea Atestatului de traducator de la Min Culturii
Thread poster: Cristiana Coblis
Ruxandra Goga
Ruxandra Goga
Local time: 07:51
Examen Traducator Autorizat Jul 20, 2009

Salut.

Intentionez sa ma inscriu la examenul pentru obtinerea certificatului de traducator autorizat pentru Engleza -Romana - Stiinte Juridice, sesiunea Octombrie 2009.

Ma poate ajuta cineva cu exemple de subiecte date? Eu am tot cautat pe net si nu am gasit nimic.

Va multumesc frumos.


 
bestiuta4
bestiuta4
Romania
English to Romanian
+ ...
Rugaminte Aug 3, 2009

Buna Ruxandra

Si eu vreau sa dau examenul din octombrie si as vrea sa te rog, daca stii, sa-mi spui si mie cand incep inscrierile si cat dureaza. Eu lucrez foarte mult, cam 14 ore pe zi, si imi e destul de greu sa ajung acolo.

Multumesc frumos, in caz ca ai timp sa-mi rapunzi

A.


 
irinapopovici
irinapopovici
Local time: 06:51
Buna ziua, Aug 26, 2009

pot sa ma incsriu la examenul pentru obtinerea Atestatului de traducator chiar daca nu am absolvit facultatea de litere? sunt in Italia de cativa ani ,vorbesc si scriu bine italiana,public articole in italiana(am chiar o rubrica permanenta),am terminat facultatea de psico-pedagogie.

 
Elena Bucuresteanu
Elena Bucuresteanu
Romania
Local time: 07:51
Romanian to English
+ ...
Examenul CPPC Jan 21, 2010

Buna seara,

imi pare rau ca intervin dupa aproape un an de zile, dar in general nu prea sunt activa pe forumuri. Insa in tot acest timp multi dintre cei care au avut intrebari mi-au scris mesaj privat si le-am raspuns / transmis subiectele pe mail, asadar mai sigur trimiteti-mi intrebarile voastre si promit ca raspund!

Bafta tuturor!


 
MihaelaR
MihaelaR
Romania
Local time: 07:51
tarif examen Feb 10, 2010

Buna,tuturor!

Eu nu inteleg cum trebuie platita taxa.
400 lei pentru examen traducere din limba romana in limba engleza si 400 lei pentru traducere din limba engleza in limba romana sau 400 pentru traduceri din si in limba engleza?
De asemenea, pentru domenii diferite sunt examene diferite, cu taxe diferite?

Mihaela


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 07:51
German to Romanian
+ ...
Taxa examen MCC Feb 12, 2010

MihaelaR wrote:

Buna,tuturor!

Eu nu inteleg cum trebuie platita taxa.
400 lei pentru examen traducere din limba romana in limba engleza si 400 lei pentru traducere din limba engleza in limba romana sau 400 pentru traduceri din si in limba engleza?
De asemenea, pentru domenii diferite sunt examene diferite, cu taxe diferite?

Mihaela



Taxa este pt. fiecare probă în parte, pt. un singur domeniu. Deci dacă dai RO-EN şi EN-RO de exemplu pe ştiinţe juridice, vine 800 ron, iar dacă mai vrei încă un domeniu, plăteşti încă 800 ron şi dai încă 2 probe, una RO-EN şi una EN-RO, în zile diferite. Multă baftă!


 
bestiuta4
bestiuta4
Romania
English to Romanian
+ ...
intrebare Jun 30, 2010

As dori sa stiu daca pentru a sustine aceste examene la MC este obligatoriu sa fiu studenta. Eu am intrerupt studiile la fac de limbi straine, deci practic nu am terminat-o, dar nici studenta nu sunt.
va multumesc


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 07:51
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Nivelul minim de studii este bac Jul 1, 2010

Pentru informaţii privind înscrierea şi actele necesare: http://www.examentraducator.ro/files/inscrierea.htm

Alte informaţii despre examenul CPPC: http://www.examentraducator.ro

Baftă


 
MONICA GABRIELA BAGHIU
MONICA GABRIELA BAGHIU  Identity Verified
Spain
Local time: 06:51
Romanian to Spanish
+ ...
Texte examen Oct 5, 2010

Buna,
Am vazut pe forum ca unii dintre voi au dat examen de traducator si firma la care lucrez ma tot imping sa fac examenul acesta. Eu locuiesc si muncesc in Spania, deci ar trebui sa vin in Romania sa dau examenele, dar nu stiu ce fel de texte se dau. Unii zic ca sunt usoare, altii ca din contra. Pentru obtinerea autorizatiei MJ e necear atestatul in stiinte juridice, sau e valabil oricare domeniu? Eu as incerca cu economic, tehnic si juridic, dar nu stiu ce texte ar putea sa dea la exam
... See more
Buna,
Am vazut pe forum ca unii dintre voi au dat examen de traducator si firma la care lucrez ma tot imping sa fac examenul acesta. Eu locuiesc si muncesc in Spania, deci ar trebui sa vin in Romania sa dau examenele, dar nu stiu ce fel de texte se dau. Unii zic ca sunt usoare, altii ca din contra. Pentru obtinerea autorizatiei MJ e necear atestatul in stiinte juridice, sau e valabil oricare domeniu? Eu as incerca cu economic, tehnic si juridic, dar nu stiu ce texte ar putea sa dea la examen. Exista si oral=? sau doar scris?.
In speranta ca ma poti ajuta cu vreun text exemplu, din rom in alta limba, iti multumesc anticipat,
Cu respect, Monica Baghiu
Collapse


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 07:51
French to Romanian
+ ...
pe scurt Oct 6, 2010

pentru perechea engleză-română, se pare că subiectele sunt, de câţiva ani, extrase din acquis-ul comunitar. poţi să studiezi limba de lemn aferentă, dar, întrucât s-a tradus inimaginabil de mult, nu te va ajuta prea mult la restul termenilor (care pot fi de orice fel). nu ştiu dacă este aceeaşi situaţie pentru spaniolă şi, oricum, nu cred că există multe acte din acquis care să aibă originalul în spaniolă. examenul pentru română-limbă străină e o ţară a surprizelor ... See more
pentru perechea engleză-română, se pare că subiectele sunt, de câţiva ani, extrase din acquis-ul comunitar. poţi să studiezi limba de lemn aferentă, dar, întrucât s-a tradus inimaginabil de mult, nu te va ajuta prea mult la restul termenilor (care pot fi de orice fel). nu ştiu dacă este aceeaşi situaţie pentru spaniolă şi, oricum, nu cred că există multe acte din acquis care să aibă originalul în spaniolă. examenul pentru română-limbă străină e o ţară a surprizelor (eu am primit un articol despre drepturile de moştenire ale copiilor adoptaţi).

pentru a obţine autorizaţia de traducător de la MJ ai nevoie de certificat de la MC pentru domeniul ştiinţe juridice.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Examene MCC] Acte necesare pentru obtinerea Atestatului de traducator de la Min Culturii






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »