Pages in topic:   < [1 2]
Limba moldoveneasca
Thread poster: iuliarobgit
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
ne ducem off-topic Jun 27, 2013

Dar denumirea politica de limba (pe care si vorbitorii aromanei au interesul sa o foloseasca pentru a beneficia de drepturile minoritatilor, in strainatate mai mult decat in tara) e una, iar clasificarea din lingvistica e alta. Pana una-alta, aromana farserotilor din Dobrogea e foarte diferita de cea a aromanilor din Pind. Intre timp, Grecia oricum nu recunoaste nicio minoritate nationala.

Pe scurt, ca sa revenim la punctul comun cu discutia, interesele politice n-ar prea avea ce c�
... See more
Dar denumirea politica de limba (pe care si vorbitorii aromanei au interesul sa o foloseasca pentru a beneficia de drepturile minoritatilor, in strainatate mai mult decat in tara) e una, iar clasificarea din lingvistica e alta. Pana una-alta, aromana farserotilor din Dobrogea e foarte diferita de cea a aromanilor din Pind. Intre timp, Grecia oricum nu recunoaste nicio minoritate nationala.

Pe scurt, ca sa revenim la punctul comun cu discutia, interesele politice n-ar prea avea ce căuta în lingvistică.
Collapse


 
Iulia Dromereschi
Iulia Dromereschi  Identity Verified
Romania
Local time: 21:53
Member (2007)
French to Romanian
+ ...
Nici o diferenţă la nivel oficial Jun 28, 2013

Personal, lucrez şi spre "varianta" moldovenească a limbii române, pentru că nu are rost să explic agenţiilor externe că este vorba despre una şi aceeaşi limbă.

Din experienţa mea (familie şi excursii repetate dincolo de Prut, cunoştinţe suficiente, contact permanent cu vorbitorii), diferenţele există la nivel de limbă vorbită, mai ales prin prezenţa unor regionalisme întâlnite mai mereu şi dincoace de Prut, cât şi printr-o sumă de "rusisme" niciodată folo
... See more
Personal, lucrez şi spre "varianta" moldovenească a limbii române, pentru că nu are rost să explic agenţiilor externe că este vorba despre una şi aceeaşi limbă.

Din experienţa mea (familie şi excursii repetate dincolo de Prut, cunoştinţe suficiente, contact permanent cu vorbitorii), diferenţele există la nivel de limbă vorbită, mai ales prin prezenţa unor regionalisme întâlnite mai mereu şi dincoace de Prut, cât şi printr-o sumă de "rusisme" niciodată folosite în exprimarea oficială, însă (dacă doriţi, e ca în satul bunicii mele din Maramureş, unde se vorbeşte un amestec plăcut de maghiară şi română).

Oficial vorbind, am tradus documente ale Curţii de Conturi MD, printre altele, şi nu am remarcat nici măcar o singură particularitate lingvistică, nici măcar o singură deosebire, minoră sau majoră, între "moldovenească" şi "română".

Despre "dicţionarul" d-lui Stati nu mă voi pronunţa. Există motive suficiente pentru care a fost interzis.
Collapse


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 14:53
Romanian to English
+ ...
în materie penală sunt diferențe (personal le consider adorabile) Jun 29, 2013

ce îmi place cel mai mult din Codul Penal al Rep. Moldova:

Articolul 146. Omorul săvîrşit în stare de afect
Omorul săvîrşit în stare de afect survenită în mod subit, provocată de acte de violenţă sau de insulte grave ori de alte acte ilegale sau imorale ale victimei [ai prins nevasta în pat cu vecinu']

Articolul 149. Lipsirea de viaţă din imprudenţă [ noi îi zicem „Omor”]
(1) Lipsirea de viaţă din imprudenţă
<
... See more
ce îmi place cel mai mult din Codul Penal al Rep. Moldova:

Articolul 146. Omorul săvîrşit în stare de afect
Omorul săvîrşit în stare de afect survenită în mod subit, provocată de acte de violenţă sau de insulte grave ori de alte acte ilegale sau imorale ale victimei [ai prins nevasta în pat cu vecinu']

Articolul 149. Lipsirea de viaţă din imprudenţă [ noi îi zicem „Omor”]
(1) Lipsirea de viaţă din imprudenţă

Articolul 187. Jaful
(1) Jaful, adică sustragerea deschisă a bunurilor altei persoane,

Articolul 192. Pungăşia
(1) Pungăşia, adică acţiunea în scopul sustragerii bunurilor altei persoane din buzunare, genţi sau din alte obiecte prezente la persoană,

Articolul 219. Organizarea ori întreţinerea speluncilor pentru consumul substanţelor
narcotice sau psihotrope

Articolul 270. Oprirea samavolnică, fără necesitate, a trenului

Articolul 287. Huliganismul
(1) Huliganismul, adică acţiunile intenţionate care încalcă grosolan ordinea publică, însoţite de aplicarea violenţei asupra persoanelor sau de ameninţarea cu aplicarea unei asemenea violenţe, de opunerea de rezistenţă violentă reprezentanţilor autorităţilor sau altor persoane care curmă actele huliganice, precum şi acţiunile care, prin conţinutul lor, se deosebesc printr-un cinism sau obrăznicie deosebită,

Articolul 352. Samavolnicia
(1) Samavolnicia, adică exercitarea unui drept legitim sau presupus în mod arbitrar şi prin încălcarea ordinii stabilite, dacă s-au cauzat daune în proporţii mari intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

Eu le consider adorabile,
Liviu
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Limba moldoveneasca






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »