Lucrează cineva cu CafeTran?
Thread poster: George Blum
George Blum
George Blum  Identity Verified
Local time: 02:28
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Mar 20, 2013

Stimaţi colegi,

Am aflat de pe o listă de corespondentă de programul CafeTran, elaborat de traducătorul şi dezvoltatorul Java, Igor Kmitowski din Polonia. Fiind scris în Java poate fi utilizat pe toate platformele care rulează Java: Microsoft, Linux sau Apple. Costă (doar) 80 EUR și cei care-l folosesc afirmă că este foarte puternic, rivalizând cu Trados Studio, DejaVu X sau WordFast.

L-a încercat cineva dintre voi? Sunt curios, deoarece rularea unui progr
... See more
Stimaţi colegi,

Am aflat de pe o listă de corespondentă de programul CafeTran, elaborat de traducătorul şi dezvoltatorul Java, Igor Kmitowski din Polonia. Fiind scris în Java poate fi utilizat pe toate platformele care rulează Java: Microsoft, Linux sau Apple. Costă (doar) 80 EUR și cei care-l folosesc afirmă că este foarte puternic, rivalizând cu Trados Studio, DejaVu X sau WordFast.

L-a încercat cineva dintre voi? Sunt curios, deoarece rularea unui program performant pe un Mac ne-ar putea spori considerabil productivitatea. Cel puțin, eu sunt exasperat de ponderea timpilor morți în timpul traducerii cu Windows (XP sau 7, DejaVu sau Trados).

Cu salutări colegiale,
George
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:28
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Demo Mar 20, 2013

Nu am încercat. Versiunea demo pare cam limitată (30 de segmente/sesiune). În 30 de segmente, lucrurile probabil vor merge ca pe roate. Pe mine nu mă încântă programele în Java, au și ele problemele lor. Mi se pare că și Wordfast Pro e tot în Java și cam lasă de dorit.
Și pe mine mă exasperează lentoarea cu care se mișcă aceste programe pe computere bune. De regulă, se întâmplă când memoriile sunt mari sau când e setat să caute prea multe match-uri (de exemplu, su
... See more
Nu am încercat. Versiunea demo pare cam limitată (30 de segmente/sesiune). În 30 de segmente, lucrurile probabil vor merge ca pe roate. Pe mine nu mă încântă programele în Java, au și ele problemele lor. Mi se pare că și Wordfast Pro e tot în Java și cam lasă de dorit.
Și pe mine mă exasperează lentoarea cu care se mișcă aceste programe pe computere bune. De regulă, se întâmplă când memoriile sunt mari sau când e setat să caute prea multe match-uri (de exemplu, sub 70%). În condițiile în care nu îmi impune nimeni ce să folosesc și eu folosesc un program mai compact care merge mai rapid și nu produce atâta balast pe calculator.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Lucrează cineva cu CafeTran?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »