Off topic: Doctorate/titluri de doctor acordate unor cadre din străinătate
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 16:38
German to Romanian
+ ...
Mar 30, 2013

Pentru un studiu intern m-ar interesa în ce măsură şi condiţii s-au acordat titluri de doctori unor cadre din străinătate, care au predat la universităţi din România, etc..

Mai ales, la universităţile din Bucureşti şi din Sibiu, facultăţile de drept în special.

Ne interesează în special dacă au existat şi aici probleme de genul celora cu diplomele acordate de univ. particulară Spiru Haret- dintre care, după cum am auzit, multe au fost retrase/ anu
... See more
Pentru un studiu intern m-ar interesa în ce măsură şi condiţii s-au acordat titluri de doctori unor cadre din străinătate, care au predat la universităţi din România, etc..

Mai ales, la universităţile din Bucureşti şi din Sibiu, facultăţile de drept în special.

Ne interesează în special dacă au existat şi aici probleme de genul celora cu diplomele acordate de univ. particulară Spiru Haret- dintre care, după cum am auzit, multe au fost retrase/ anulate, pt. anumiţi ani de studiu/ absolvire.

Concret, s-a vorbit adesea despre acordarea titlului de "dr." pt. persoane, din străinătate mai ales (sau exclusiv?) care au predat la anumite universităţi, cursuri predate în bloc, pare-se gratuit, sau în alte "condiţii deosebite".

Cunoaşte cineca asemenea discuţii/ probleme/ cazuri?

Desigur că poate să-mi trimită e-mail şi direct pe adresa mea de email, daca nu doreşte să discute aici, în public, problema:

[email protected]

Cu mulţumiri anticipate!
Collapse


 
iuliarobgit
iuliarobgit  Identity Verified
Italy
Local time: 16:38
Romanian to Italian
+ ...
Titluri de doctor Aug 12, 2013

buna seara Bernd,
m-ai facut sa zambesc deoarece aici in Italia orice absolvent de oricare facultate devine automat doctor!
In Se mai invata mult si bine pana unul devine doctor dupa absolvirea unei facultati. Practic oridecate ori am onoarea sa intalnesc un proaspat absolvent si mi se prezinta cu doctor xy imi vine buna dispozitie. Sper a mea sa fie o ironie sanatoasa!
Tu ai pus o intrebare foarte specifica la care nu pot raspunde, totusi .... iti doresc buna dispozitie!
... See more
buna seara Bernd,
m-ai facut sa zambesc deoarece aici in Italia orice absolvent de oricare facultate devine automat doctor!
In Se mai invata mult si bine pana unul devine doctor dupa absolvirea unei facultati. Practic oridecate ori am onoarea sa intalnesc un proaspat absolvent si mi se prezinta cu doctor xy imi vine buna dispozitie. Sper a mea sa fie o ironie sanatoasa!
Tu ai pus o intrebare foarte specifica la care nu pot raspunde, totusi .... iti doresc buna dispozitie!
Iulia
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Doctorate/titluri de doctor acordate unor cadre din străinătate






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »