Stimaţi colegi, cum apreciaţi VOI modul KudoZ de a defini leaderii?????
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 11:44
German to Romanian
+ ...
Jun 14, 2013

De exemplu, la lb. DE nu se mai mişcă mai nimica, de multe luni de zile. urmarea:

Aceia care au ajuns leaderi în urmă cu 3-5 ani sunt şi vor fi pentru mulţi ani încă ... "bătuţi în cuie" ca leaderi, întrucât nu se mai pot obţine puncte astăzi, la DE/RO, decât în total, probabil max. 30 - 50/ lună!!!

La ENR/O situaţia-i cu totul alta- o fi mai multe, MULT mai multe comenzi, iar la DE/ RO o deplină stagnare? Mă tem că da; că doar dicţ. tipărite, c
... See more
De exemplu, la lb. DE nu se mai mişcă mai nimica, de multe luni de zile. urmarea:

Aceia care au ajuns leaderi în urmă cu 3-5 ani sunt şi vor fi pentru mulţi ani încă ... "bătuţi în cuie" ca leaderi, întrucât nu se mai pot obţine puncte astăzi, la DE/RO, decât în total, probabil max. 30 - 50/ lună!!!

La ENR/O situaţia-i cu totul alta- o fi mai multe, MULT mai multe comenzi, iar la DE/ RO o deplină stagnare? Mă tem că da; că doar dicţ. tipărite, cel puţin, la DE/ RO sunt parcă per total mai bune şi mai multe, între timp, acoperă un total de terminologie probabil mai mare- dar sunt la fel de deficitare, cel puţin (ca ordin de mărime măcar; EXACT, e greu de apreciat, ar fi o bună temă de lucrare de dipl. sau de ... doftorat)/ masterat.

Ce se poate face, ca să se apropie mai mult de realitatea ACTUAlĂ, NU DE CEA DE ACUM X ANI?

EU ZIC CĂ AR TREBUI INTRODUS UN CALCUL PONDERAT CU NR. DE ÎNTREBĂRI PUSE PE AN, sau cam aşa ceva!

Deocamdată, ceea ce arată acea listare de lideri , mai ales "peste toţi timpii/ "toate generaţiile de trad." - este anacronic & COMPLETAMENTE inexact!, la DE/ RO cel puţin, nu reprezintă nici pe departe REALITATEA ACTUALĂ- chiar dacă se apropie relativ bine de ea, ÎNCĂ!!!!

DAR:
dar ce ne facem dacă unii dintre aceşti "leaderi" au ajuns de mult în ... coşciug, şi totuşi KodoZ se "laudă" cu ei ca ... leaderi?????

(asta se întâmplă / întâmpla acum câţiva ani de ex. pe siturile de trad. juraţi, din Bavaria, ale MJ Bavarez- şi poate/ probabil şi din alte Landuri!)



[Editat la 2013-06-14 04:22 GMT]
Collapse


 
Erzsebet Schock
Erzsebet Schock  Identity Verified
Germany
Local time: 11:44
German to Romanian
+ ...
Leaderi Jun 14, 2013

Bernd,

după părerea mea listarea nu este ”anacronică” atâta timp cât răspunsurile rămân la dispoziția tuturor pe internet și ajută încă și peste 10 -15 ani generații de traducători. A fost un efort mai mare sau mai mic depus poate cu ani în urmă, dar depus, mai ales că unele răspunsuri chiar nu sunt de găsit în dicționar. Că nu întotdeauna este ”răsplătit” răspunsul corect, de acord, dar asta e o altă poveste.
Eu n-aș pune prea mare v
... See more
Bernd,

după părerea mea listarea nu este ”anacronică” atâta timp cât răspunsurile rămân la dispoziția tuturor pe internet și ajută încă și peste 10 -15 ani generații de traducători. A fost un efort mai mare sau mai mic depus poate cu ani în urmă, dar depus, mai ales că unele răspunsuri chiar nu sunt de găsit în dicționar. Că nu întotdeauna este ”răsplătit” răspunsul corect, de acord, dar asta e o altă poveste.
Eu n-aș pune prea mare valoare pe locul pe care unul sau altul e listat. Până la urmă alte lucruri contează pentru cel care caută un traducător.

O seară plăcută,
Erzsebet

[Editat la 2013-06-14 17:43 GMT]
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 12:44
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Un gând despre KudoZ şi lideri Jun 20, 2013

Bernd Müller wrote:

dar ce ne facem dacă unii dintre aceşti "leaderi" au ajuns de mult în ... coşciug, şi totuşi KodoZ se "laudă" cu ei ca ... leaderi?????

(asta se întâmplă / întâmpla acum câţiva ani de ex. pe siturile de trad. juraţi, din Bavaria, ale MJ Bavarez- şi poate/ probabil şi din alte Landuri!)



[Editat la 2013-06-14 04:22 GMT]


Părerea mea este că acest subiect este un... "non-issue". Ca fost moderator de KudoZ, vă spun că sistemul nu a fost creat pentru stabilirea unei ierarhii cu „leaderi” (sic), ci pentru întrajutorare. Ca stimulent pentru participare, se acordă şi puncte, dar asta este pe planul al doilea. Eu am renunţat de mult să mai răspund, nu fiindcă nu aş mai vrea să ajut, ci fiindcă 1) nu-mi prea permite timpul şi 2) multe dintre întrebările pe care le mai văd din când în când nici nu ar trebui puse. Nu spun de ce, fiindcă asta este deja altă temă de discuţie. Cât despre ce ne facem cu cei „ajunşi în coşciug”? Păi, la fel ca şi cu toţi ceilalţi care au contribuit într-un fel sau altul la evoluţia (unor segmente ale) omenirii. Le păstrăm respectul cuvenit şi le mulţumim pentru ajutor. Şi poate le ducem munca mai departe, încercând să-i depăşim.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Stimaţi colegi, cum apreciaţi VOI modul KudoZ de a defini leaderii?????






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »