Inscrierea in ROI si obtinerea certificatului de evitare a dublei impuneri
Thread poster: S_G_C
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
Jun 25, 2013

Pe scurt, trebuie sa ma prezint la Finantele locale pentru a obtine aceste doua documente.

Cu ce acte trebuie sa ma prezint si ce anume trebuie sa fac? Am cautat informatii pe Net, dar sunt alambicate. Multumesc.

Mentionez ca sunt PFA neplatitoare de TVA in Romania.

[Edited at 2013-06-25 15:01 GMT]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
Certificatul de rezidenţă fiscală Jun 25, 2013

Serenity wrote:

Pe scurt, trebuie sa ma prezint la Finantele locale pentru a obtine aceste doua documente.

Cu ce acte trebuie sa ma prezint si ce anume trebuie sa fac? Am cautat informatii pe Net, dar sunt alambicate. Multumesc.

Mentionez ca sunt PFA neplatitoare de TVA in Romania.

[Edited at 2013-06-25 15:01 GMT]


Îţi răspund la partea a doua, pentru că la înregistrarea în ROI m-am dus frumos la asistenţă contribuabili şi m-au ajutat ei, într-adevăr este un mic hăţiş... dar m-au ajutat cu informaţii şi s-a rezolvat foarte repede, nu te teme că îţi cer cine ştie ce documente pe care nici nu la ai, trebuie doar să le explici la ce îţi trebuie şi faptul că nu eşti plătitor de TVA.
Pentru evitarea dublei impuneri trebuie să obţii certificatul de rezidenţă fiscală, pentru care îţi trebuie:
- o cerere tip pe care o iei de la administraţia financiară, mi s-a spus că e pe net, dar n-am găsit-o, oricum o iei de acolo şi o completezi cu indicaţiile funcţionarului;
- copie după buletin;
- timbru fiscal de doi lei.
Atenţie că e valabilă doar pentru un an şi doar pentru o ţară, deci pentru fiecare ţară sau fiecare an de activitate trebuie să iei alt certificat, vestea bună e că se eliberează destul de repede.
Trebuie să ai impozitele plătite la zi. Ţi se eliberează un certificat bilingv în română şi engleză pe care îl trimiţi firmei externe pentru care prestezi servicii.
În concluzie, fă întâi un drum până la poştă şi ia 2 timbre fiscale (sau mai multe, că nu poţi şti când îţi trebuie), necesare pentru cele două documente de care ai întrebat.
Cât despre înregistrarea în ROI, când am făcut-o eu, acum ceva ani, se cerea formularul 091 şi formularul 095 (fiecare în două exemplare), copie după buletin, copie după CIF-ul pe care îl aveam deja şi cazier judiciar. Nu am idee dacă s-a schimbat între timp, am văzut şi eu informaţii diverse pe net. Dar, cum spuneam, asistenţa pentru contribuabili există şi funcţionează
Baftă şi să auzim de bine!


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
+ ...
Certificat de evitare a dublei impuneri? Jun 26, 2013

Nu este cumva un document necesar numai persoanelor juridice?

Eu m-am înregistrat în ROI și atât. Am primit un cod de înregistrare fiscală cu RO în față (acel „EU VAT number”), pe baza căruia emit facturi și în Europa, și în afară.
Singura diferență este că în afara Europei (sau pentru pesoane fizice din Europa) încasez TVA.


[Edited at 2013-06-26 08:45 GMT]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
Certificatul de rezidenţă fiscală Jun 26, 2013

Florin_ wrote:

Nu este cumva un document necesar numai persoanelor juridice?

Eu m-am înregistrat în ROI și atât. Am primit un cod de înregistrare fiscală cu RO în față (acel „EU VAT number”), pe baza căruia emit facturi și în Europa, și în afară.
Singura diferență este că în afara Europei (sau pentru pesoane fizice din Europa) încasez TVA.


[Edited at 2013-06-26 08:45 GMT]


Florin, eu am interpretat întrebarea lui Serenity ca făcând referire la ceea ce se numeşte "certificat de rezidenţă fiscală", şi mie mi-a fost cerut de o firmă din UE, cu atenţionarea că dacă nu-l trimit, îmi reţin impozit în ţara respectivă. Am comentat că deoarece sunt înregistrată în ROI şi figurez în VIES, ceea ce poate fi verificat foarte uşor pe site-ul VIES, în consecinţă îmi plătesc impozitele în România, mi se pare redundant acest certificat. Ei însă au spus că le este necesar, că îl cer autorităţile de acolo. Aşa că m-am conformat. Atenţie însă că acest certificat se eliberează doar dacă ai impozitele plătite la zi, logic.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
TOPIC STARTER
Raspuns Jun 26, 2013

Este cum spune Maria. Mi s-a spus ca, in lipsa acelui certificat bilingv, mi se va retine impozit si in tara respectiva.

Multumesc pentru informatii.

O sa achit impozitul anticipat pe anul acesta, impozitul pe anul trecut doar in noiembrie il pot achita, cel putin asa a fost anul trecut, nu l-am putut achita mai repede, pentru ca nu erau emise deciziile de impunere.

Maria, in afara de declaratiile de
... See more
Este cum spune Maria. Mi s-a spus ca, in lipsa acelui certificat bilingv, mi se va retine impozit si in tara respectiva.

Multumesc pentru informatii.

O sa achit impozitul anticipat pe anul acesta, impozitul pe anul trecut doar in noiembrie il pot achita, cel putin asa a fost anul trecut, nu l-am putut achita mai repede, pentru ca nu erau emise deciziile de impunere.

Maria, in afara de declaratiile de pana acum - 200, 220, 390B, pe care eu le depun anual - dupa inscrierea in ROI, va trebui sa depun, anual, si alte declaratii?
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
Declaraţia 390 VIES Jun 26, 2013

Serenity wrote:

Maria, in afara de declaratiile de pana acum - 200, 220, 390B, pe care eu le depun anual - dupa inscrierea in ROI, va trebui sa depun, anual, si alte declaratii?


Da, lunar se depune declaraţia 390 VIES care se descarcă de pe site-ul ANAF şi se completează în calculator, se tipăreşte în 2 exemplare şi se copiază şi pe un CD pe care îl prezinţi funcţionarului.
Atenţie: doar dacă într-o lună prestezi servicii intracomunitare, depui 390 VIES în luna următoare, până la 25 ale lunii. Dacă nu prestezi într-o anumită lună, nu depui nimic. Se completează în lei, la cursul BNR din ziua emiterii facturii.
Dacă întârzii cu depunerea, se penalizează cu un anumit procent, nu mai ştiu care, din suma declarată.
Nu e chiar mare filosofie
Un amănunt: certificatul de rezidenţă fiscală îl vei solicita pentru CIF-ul acela cu RO în faţă pe care îl primeşti după înregistrarea în scop de TVA şi înscrierea în ROI, ceea ce înseamnă că stai întâi să primeşti acest CIF şi după aceea îl foloseşti pentru a completa cererea pentru certificatul de rezidenţă fiscală. Asta cred că presupune 3 drumuri până la respectiva instituţie, să mă corecteze cineva dacă greşesc.
Baftă!


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
TOPIC STARTER
Mulţumesc Jun 27, 2013

Mulţumesc, Maria.

O să văd la faţa locului câtă foială şi punere pe drumuri va fi. Din motive personale, orice drum în plus mă destabilizează financiar. E o parte a activităţii de traducător care nu-mi place deloc.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
Hârtii prin poştă Jun 27, 2013

Serenity wrote:

Mulţumesc, Maria.

O să văd la faţa locului câtă foială şi punere pe drumuri va fi. Din motive personale, orice drum în plus mă destabilizează financiar. E o parte a activităţii de traducător care nu-mi place deloc.


Cel puţin teoretic, orice documente se pot trimite prin poştă. Costă 5,70 lei o scrisoare cu confirmare de primire.


 
Iulia Dromereschi
Iulia Dromereschi  Identity Verified
Romania
Local time: 12:57
Member (2007)
French to Romanian
+ ...
Certificat condiţionat Jun 28, 2013

Îmi cer scuze pentru intervenţia poate neavenită, însă doresc să "profit" de întrebarea referitoare la certificat pentru a-mi lămuri propria dilemă.

Este al treilea an consecutiv când solicit eliberarea acestui certificat, necesar pentru evitarea plăţii impozitului într-o altă ţară UE. De data aceasta, pe lângă copia după buletin şi timbrul fiscal de 4 lei, mi s-a cerut să aduc şi o copie după declaraţia 200, incluzând drepturile de proprietate intelectuală
... See more
Îmi cer scuze pentru intervenţia poate neavenită, însă doresc să "profit" de întrebarea referitoare la certificat pentru a-mi lămuri propria dilemă.

Este al treilea an consecutiv când solicit eliberarea acestui certificat, necesar pentru evitarea plăţii impozitului într-o altă ţară UE. De data aceasta, pe lângă copia după buletin şi timbrul fiscal de 4 lei, mi s-a cerut să aduc şi o copie după declaraţia 200, incluzând drepturile de proprietate intelectuală.

Puţin uimită, am aflat că trebuie să rectific declaraţia 200, astfel încât ea să conţină şi venitul provenit din contractele mele de anul trecut cu o editură românească. Eu însă am semnat un contract în care era specificată o sumă/pagină NET. Editura a plătit deja cei (cred) 10% necesari către Fisc.

Dacă eu rectific declaraţia 200, asta înseamnă că voi plăti 16% (+ 5,5%, etc.) şi pentru ce s-a plătit deja de către editură, practic impozitându-mi-se "suma netă"?

Vă mulţumesc foarte mult.
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 12:57
English to Romanian
TOPIC STARTER
Întrebări Sep 10, 2013

Lămuriţi-mă puţin:

Codul acela cu RO în faţă îl folosesc şi pentru ţări din afara Uniunii Europene?

Când anume percep TVA folosind acest cod? Răspunsul lui Florin mă bagă în ceaţă, văd că pomeneşte de două situaţii, persoane fizice şi persoane juridice.

Iulia, eu nu am primit încă certificatul pentru că d-na de la ghişeu nu s-a putut lămuri cum de un traducător poate deţ
... See more
Lămuriţi-mă puţin:

Codul acela cu RO în faţă îl folosesc şi pentru ţări din afara Uniunii Europene?

Când anume percep TVA folosind acest cod? Răspunsul lui Florin mă bagă în ceaţă, văd că pomeneşte de două situaţii, persoane fizice şi persoane juridice.

Iulia, eu nu am primit încă certificatul pentru că d-na de la ghişeu nu s-a putut lămuri cum de un traducător poate deţine două coduri, unul cu RO şi unul fără RO. A zis că cel cu RO, fiind cel mai recent, îl anulează pe cel fără RO. Deocamdată i-am dat pace, sunt prinsă cu alte treburi.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Inscrierea in ROI si obtinerea certificatului de evitare a dublei impuneri






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »