Urgent - Reinceperea activitatii PFA dupa suspendare
Thread poster: Ndreea87
Ndreea87
Ndreea87
Romania
Local time: 02:51
Jun 26, 2013

Buna ziua,

As avea cateva intrebari cu privire la reinceperea activitatii dupa o perioada de inactivitate temporara, daca m-ar putea ajuta cineva.
In urma cu 3 ani am devenit traducator autorizat, insa circumstantele au facut sa fiu nevoita sa-mi suspend activitatea pe o perioada nedeterminata imediat dupa obtinerea autorizatiei.
Mi-ar putea spune cineva care e procesul pentru reinceperea activitatii? La Administratia Financiara mi s-a spus ca ar fi nevoie doar de declar
... See more
Buna ziua,

As avea cateva intrebari cu privire la reinceperea activitatii dupa o perioada de inactivitate temporara, daca m-ar putea ajuta cineva.
In urma cu 3 ani am devenit traducator autorizat, insa circumstantele au facut sa fiu nevoita sa-mi suspend activitatea pe o perioada nedeterminata imediat dupa obtinerea autorizatiei.
Mi-ar putea spune cineva care e procesul pentru reinceperea activitatii? La Administratia Financiara mi s-a spus ca ar fi nevoie doar de declaratia 220, dar ca ar trebui sa ma prezint si la ORC. Pana acum nu am avut nimic de-a face cu ORC ca PFA, exista intr-adevar un motiv de a merge si acolo?

In plus, in momentul in care mi-am suspendat activitatea de PFA nu terminasem toate formalitatile, insa nici nu mi s-au cerut in niciun moment nici de la Tribunal, nici de la Admin. Fin. Nu am stampila, facturier, chitantier, registre, etc (mentionez ca, de fapt, nu am avut niciun fel de activitate propriu-zisa).
As vrea sa stiu daca acestea se mai pot obtine (cu intarziere) si daca este nevoie de inregistrarea lor la Admin. Fin. Exista riscul de a primi amenda in cazul de fata? Aceste registre au si varianta electronica?

Multumesc anticipat,
Andreea
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Urgent - Reinceperea activitatii PFA dupa suspendare






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »