Completare chitanta traduceri + obligatie emitere factura?
Thread poster: Sonia1978
Sonia1978
Sonia1978
Local time: 12:52
English to Romanian
+ ...
Aug 30, 2013

1. Avand in vedere ca din aceasta luna trebuie sa trecem onorariul in incheierea traducerii, intrebarea mea este: ce suma trebuie trecuta pe chitanta?
Spre exemplu: pentru traducerea unui inscris ce urmeaza a fi legalizat de notar, eu fac 2 exemplare originale din traducerea finala (unul pentru client, unul pentru arhiva notarului) cu incheiere pe fiecare exemplar. Daca eu cer clientului 50 lei pe traducere si tai chitanta pe aceasta suma, pot trece 50 lei pe ambele incheieri? Practic, cel
... See more
1. Avand in vedere ca din aceasta luna trebuie sa trecem onorariul in incheierea traducerii, intrebarea mea este: ce suma trebuie trecuta pe chitanta?
Spre exemplu: pentru traducerea unui inscris ce urmeaza a fi legalizat de notar, eu fac 2 exemplare originale din traducerea finala (unul pentru client, unul pentru arhiva notarului) cu incheiere pe fiecare exemplar. Daca eu cer clientului 50 lei pe traducere si tai chitanta pe aceasta suma, pot trece 50 lei pe ambele incheieri? Practic, cele doua exemplare vor fi identice, avand acelasi numar de chitanta si aceeasi suma. Este corect?



2. Este obligatorie emiterea de factura (pe langa chitanta) pentru persoane fizice? Pana in prezent eu eliberam doar chitanta.

Din articolul postat aici
http://program-facturi.ro/media/images/art%20155%20din%20codul%20fiscal.pdf
inteleg ca nu e obligatorie emiterea facturii.



multumesc!
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Completare chitanta traduceri + obligatie emitere factura?






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »