Mecanic motoare termice – definiţia din COR 1998
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 01:24
German to Romanian
+ ...
Sep 30, 2013

"mecanic motoare termice", definiţia din COR

Este un termen - calificarea / meseria dintr-un atestat de la Liceu industrial, 1998.

Are cineva la îndemână definiţia din COR , de prin anul 1998, pentru codul :

7233.2.3 (??) - mecanic motoare termice?

Eu n-o găsesc, în internet sau în Codul meu vechi din 1995 (carte), doar diverse liste- dar fără detalierea pregătirii, a activităţii acestui mecanic/ fără linkuri la vreo definiţie.
... See more
"mecanic motoare termice", definiţia din COR

Este un termen - calificarea / meseria dintr-un atestat de la Liceu industrial, 1998.

Are cineva la îndemână definiţia din COR , de prin anul 1998, pentru codul :

7233.2.3 (??) - mecanic motoare termice?

Eu n-o găsesc, în internet sau în Codul meu vechi din 1995 (carte), doar diverse liste- dar fără detalierea pregătirii, a activităţii acestui mecanic/ fără linkuri la vreo definiţie.

Motivul întrebării mele, cam curioase, e drept:
În Wikipedia, lexicoane (româneşti) etc. "motoare termice" se numeşte ansamblul tuturor motoarelor bazate pe efecte termice/ energie termică - cu ardere internă, cu abur, turbinele, motoarele de rachetă/ cu reacţie, Stirling etc. - pe când aici, la COR, s-a făcut o încălcare a acestei definiţii- dar nu ştiu exact, în ce sens şi măsură. Şi de aceea n-o pot traduce, în germană.

Evident că o meserie care să acopere toate domeniile de motoare enumerate mai sus nu există- asta exista , poate, prin/ pe la 1870- 1900, când de-abia au început să apară motoarele cu ardere internă, automobilele etc.!

Ba, există chiar 2 variante, la COR- dar nu cunosc anii în care erau valabile:

Mecanic motoare termice 7231.2.5
mecanic motoare termice 7233.2.3

Vezi:
http://www.anc.edu.ro/afisare/tip.php?l=calificare&rowstart=...

De ce nu le-o mai fi adăugat încă câteva precizări, pt. o specificare clară??
Sau se vorbeşte oare numai cu cifre: mie-mi trebuie un Mecanic motoare termice 3, mie un Mecanic motoare termice 5?


[Editat la 2013-09-30 10:32 GMT]
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:24
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
codul ocupatiilor -2013 Oct 8, 2013

deși e cam târziu , poate ajută:

http://www.mmuncii.ro/j3/index.php/ro/munca/c-o-r


Poate fi mecanic motoare termice nivel 3 sau nivel 5.
In funcție de vechime , punctaj la fișa de evaluare,etc , sunt mai multe nivele de salarizare pentru aceeasi calificare.


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 01:24
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mersi! Oct 14, 2013

Mersi!

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Mecanic motoare termice – definiţia din COR 1998






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »