Autorizarea unui document in romana desi a fost tradus in engleza
Thread poster: steffani
steffani
steffani
Romania
Local time: 01:56
Nov 13, 2013

Salutare frati traducatori. Dupa cum am mai scris si ieri, sunt noua in domeniu (adica am mai lucrat pt cineva, dar nu-mi bateam capul cu autorizari, deci de aceea apelez la ajutorul vostru) si am o dilema, dupa cum urmeza:

Tocmai ce am primit o cerere de traducere/autorizare care suna cam asa:

"... am nevoie de o traducere a unor formulare din romana in engleza.

Dupa traducere formularele (exceptand contractul) vor fi completate de catre noi si vor fi sem
... See more
Salutare frati traducatori. Dupa cum am mai scris si ieri, sunt noua in domeniu (adica am mai lucrat pt cineva, dar nu-mi bateam capul cu autorizari, deci de aceea apelez la ajutorul vostru) si am o dilema, dupa cum urmeza:

Tocmai ce am primit o cerere de traducere/autorizare care suna cam asa:

"... am nevoie de o traducere a unor formulare din romana in engleza.

Dupa traducere formularele (exceptand contractul) vor fi completate de catre noi si vor fi semnate in original.

Dupa semnare va vom transmite documentele in engleza semnate scanat precum si documentele completate in romana.

Vom avea nevoie de o incheiere de traducator autorizat pe documentele in Romana.



Practic dumneavoastra le traduceti in engleza dar imi puneti incheierea pe originalele din romana.

Contractul nu are nevoie de incheiere (nu va fi semnat sau completat acum)...."


Din cate am inteles, d-l participa la o licitatie si documentele trebuie sa fie in romana. Dar cum se procedeaza in cazul de fata?
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

Va multumesc anticipat!
Collapse


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 01:56
French to Romanian
+ ...
nu e imposibil Nov 22, 2013

Pentru traducerea legalizată (autorizată) vei traduce din nou documentele completate, semnate, conform normelor, în română. Oricum, nu se pot legaliza decât documentele semnate, deocamdată.
Ce mi se pare mai problematic e faptul că vor să le legalizezi traduceri după documente scanate. În privința asta, în locul tău, m-aș sfătui cu notarul la care ți-ai depus specimenul de semnătură.


 
steffani
steffani
Romania
Local time: 01:56
TOPIC STARTER
Multumesc mult pt raspuns Nov 24, 2013

Elvira Daraban wrote:

Pentru traducerea legalizată (autorizată) vei traduce din nou documentele completate, semnate, conform normelor, în română. Oricum, nu se pot legaliza decât documentele semnate, deocamdată.
Ce mi se pare mai problematic e faptul că vor să le legalizezi traduceri după documente scanate. În privința asta, în locul tău, m-aș sfătui cu notarul la care ți-ai depus specimenul de semnătură.


Problema este ca d-l nu vrea sa le legalizeze, ci doar sa autorizez traducerea, pt ca la licitatie i se cere sa fie depuse documentele in lb. romana.
Toate bune si frumoase, acum urmeaza de fapt problema: am tot citit despre modificarea incheierii traducatorului, dar eu nu stiu exact cum se fac aceasta autorizare. Din moment ce clientul vrea doar autorizare si nu si legalizare, din cate am inteles formula nu se schimba si o folosesc pe asta: “Eu, ………………, traducator autorizat de Ministerul Justiţiei cu autorizaţia nr. ……, certific autenticitatea acestei traduceri din limba ……… in limba ….., în conformitate cu DOCUMENTUL ORIGINAL care mi-a fost prezentat”.
1. Este corecta formula aceasta?
2. Unde si cum anume se aplica aceasta incheiere, pt ca eu am mai multe documente fiecare a cate o pagina sau jumatate de pagina. Am inteles de la un alt traducator, ca se pune aceasta incheiere pt fiecare document in parte, nu conteaza marimea. Se pune pe o foie separata, se pune pe verso, nu stiu nici cum.
Poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns sau cu un exemplu de traducere autorizata.

Multumesc anticipat pt orice raspuns, dar si pt raspunsurile de pana acum.
O zi frumoasa in continuare.


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 01:56
French to Romanian
+ ...
semnătură și ștampilă Nov 25, 2013

pe vremuri era suficient să semnezi și să ștampilezi fiecare pagină a traducerii, dacă e vorba de limba secundară. nu știu ce se mai cere la licitații acum.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Autorizarea unui document in romana desi a fost tradus in engleza






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »