Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >
De bine
Thread poster: Ioana Costache
andreea
andreea
Romania
Local time: 12:39
English to Romanian
+ ...
Will Self - Cum trăiesc morţii Mar 15, 2008

Vreau să atrag atenţia asupra traducerii excelente a doamnei Alexandra Coliban a acestui roman, apărut la editura Humanitas în colecţia "Raftul Denisei". Romanul este extraordinar, iar traducerea doamnei Coliban nu îl "trădează" deloc. Cu unele mici excepţii, aproape că nu am simţit nevoia de a vedea cum "sună" şi versiunea originală, în engleză. Great job!

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 12:39
English to Romanian
La ce sunt bune limbile străine... May 8, 2008

http://www.physorg.com/news129393881.html

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 12:39
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Felicitări Ioanei Costache pentru recenzia publicată în ITI Bulletin May 19, 2008

Ţin să o feliclit pe colega noastră Ioana Costache, membră a ATR, pentru recenzia cărţii "Cinema Babel" publicată în revista ITI Bulletin numărul mai-iunie 2008, care tocmai a sosit în poştă O lectură foarte plăcută şi un comentariu pertinent şi avizat, aşa cum ne-a obişnuit Ioana. Felicitări şi mult succes în continuare!

 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc May 19, 2008

Mulţumesc mult, Cristiana, e un gest deosebit de gentil. Aprecierea colegilor înseamnă mult pentru mine

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 12:39
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Good question, Tatiana Neamţu - termen En-Ro în "ATA Chronicle" Jul 31, 2008

Am înotat puţin prin firele de discuţie până am regpsit firul aceasta "de bine":)

În numărul din iunie al "ATA Chronicle" - publicaţia Asociaţiei Americane a Traducătorilor - la rubrica tradiţională a lui John Decker "The Translation Inquirer", în care se aleg întrebări terminologice interesante, multe de pe ProZ, o întrebare în perechea engleză-română a atras atenţia autorului. Este vorba de termenul "triple-dummy" cu care s-a luptat colega noastră Tatiana Nea
... See more
Am înotat puţin prin firele de discuţie până am regpsit firul aceasta "de bine":)

În numărul din iunie al "ATA Chronicle" - publicaţia Asociaţiei Americane a Traducătorilor - la rubrica tradiţională a lui John Decker "The Translation Inquirer", în care se aleg întrebări terminologice interesante, multe de pe ProZ, o întrebare în perechea engleză-română a atras atenţia autorului. Este vorba de termenul "triple-dummy" cu care s-a luptat colega noastră Tatiana Neamţu: www.proz.com/kudoz/english_to_romanian/medical:_pharmaceuticals/2581186-triple_dummy.html

Citez din "ATA Chronicle", p.44.

(E-Ro) The conditions for a pharmaceutical trial included a phase called triple-dummy, and that caused problems for a member of ProZ trying to find good Romanian for the material. What is this concept and what is a good equivalent?


Pentru cei care nu cunosc rubrica din ATA Chronicle, se aleg în general termeni dificili, iar în partea a doua a rubricii se publică explicaţii la termenii din numărul trecut. Aşadar, probabil în numărul următor, ne vom reîntâlni cu termenul triple-dummy şi traducerea lui în română. Vă ţin la curent

Good question, Tatiana!

[Editat la 2008-07-31 20:56]
Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 12:39
English to Romanian
+ ...
I'm famous :)))) Jul 31, 2008

Ah, îmi amintesc cât m-am chinuit cu termenul ăsta. Abia aştept continuarea ...

Mulţumesc, Cristiana Musai-musai să ne ţii la curent.

[Editat la 2008-07-31 21:19]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:39
English to Romanian
Good question - continuarea Oct 22, 2008

Cristiana Coblis wrote:

Pentru cei care nu cunosc rubrica din ATA Chronicle, se aleg în general termeni dificili, iar în partea a doua a rubricii se publică explicaţii la termenii din numărul trecut. Aşadar, probabil în numărul următor, ne vom reîntâlni cu termenul triple-dummy şi traducerea lui în română. Vă ţin la curent


Între timp a apărut continuarea? Aştept curioasă.


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 12:39
English to Romanian
+ ...
Good question - continuarea Oct 22, 2008

Şi eu

 
macovei2000
macovei2000
Romania
Local time: 12:39
Romanian to Greek
permisiune Oct 23, 2008

Lucian Alexandrescu wrote:

http://www.physorg.com/news129393881.html


cer permisiunea sa mai public si pe alte forumuri. mersi

lucian tu esti expertul, cum e cu triple dummies?


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 12:39
English to Romanian
Dummies Oct 24, 2008

Am tradus dublu- (sau triplu-) substitut și clientul (firma care organiza studiul) nu a avut obiecții.
Am văzut și o opinie că ar însemna"dublu-orb', ceea ce nu e departe de adevăr, dar nu ajută cănd avem de tradus, de ex., "randomized, controlled, double-blind, double-dummy trial".
Permisiune pt. macovei2000: dacă îți este necesară permisiune, adresează-te site-ului respectiv.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 12:39
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
good question - continuarea... another good question Oct 28, 2008

Iar am înotat puţin după firul nostru "de bine" (aşa mai fac şi eu sport) - cred că ar trebui să-i dăm un nume mai lung ca să fie mai uşor de reperat

Dragă Tatiana, autoarea întrebării-vedetă, va trebui să mă mai ţii datoare puţin, deoarece încă nu a apărut răspunsul în ATA Chronicle. Între timp, m-am dumirit ce anume înseamn�
... See more
Iar am înotat puţin după firul nostru "de bine" (aşa mai fac şi eu sport) - cred că ar trebui să-i dăm un nume mai lung ca să fie mai uşor de reperat

Dragă Tatiana, autoarea întrebării-vedetă, va trebui să mă mai ţii datoare puţin, deoarece încă nu a apărut răspunsul în ATA Chronicle. Între timp, m-am dumirit ce anume înseamnă codurile (cifre... câteva, nu multe, dar tot cifre) din faţa fiecărei întrebări şi din faţa fiecărui răspuns. Astfel, se pare că întrebările îşi găsesc răspuns după câteva numere (de exemplu, în numărul 7 din iulie se publică răspunsuri la întrebări din numărul 4 adică din aprilie). Aşadar, voi reveni

Însă, în aceeaşi rubrică, uitându-mă după răspunsul la întrebarea Tatianei, am reperat o altă întrenare bună, în perechea de limbi EN>RO. Termenul care a atras atenţia lui John Decker de această dată este "infill", postat de colega noastră Monica Antohi: http://www.proz.com/kudoz/english_to_romanian/environment_ecology/2630861-infill.html

Iată încă o întrebare excelentă!

Datoria mea la capitolul răspunsuri s-a dublat, dar când apar răspunsurile în rubrica "The Translation Inquirer" de John Decker din ATA Chronicle, vă anunţ

Până atunci, sper să mai citesc multe lucruri de bine în acest fir
Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 12:39
English to Romanian
+ ...
Me/star :) Oct 29, 2008

Cristiana Coblis wrote:

Dragă Tatiana, autoarea întrebării-vedetă, va trebui să mă mai ţii datoare puţin, deoarece încă nu a apărut răspunsul în ATA Chronicle.


Aşteptăm, aşteptăm că nu avem altceva de făcut


Cristiana Coblis wrote:

Însă, în aceeaşi rubrică, uitându-mă după răspunsul la întrebarea Tatianei, am reperat o altă întrenare bună, în perechea de limbi EN>RO. Termenul care a atras atenţia lui John Decker de această dată este "infill", postat de colega noastră Monica Antohi: http://www.proz.com/kudoz/english_to_romanian/environment_ecology/2630861-infill.html

Iată încă o întrebare excelentă!


Felicitări şi colegei noastre, Monica Antohi.


 
Liviu-Lee Roth
Liviu-Lee Roth
United States
Local time: 06:39
Romanian to English
+ ...
ATA Chronicle Nov 1, 2008

Am primit astazi ultimul numar (10) pe octombrie si nu scrie inca nimic pentru colegii romani, dar sunt cateva articole interesante, printre care si analiza unui dictionar/glosar de termeni juridici Maghiar-EN nu foarte reusit (similar cu cel romanesc- se pare ca sunt la moda); diferentele dintre traducatori si interpreti cat si un articol intitulat " Traducatorii nu sunt toti egali" in care se propune crearea unei "scari" profesionale (trducator de nivelul 1,2,3.etc). Daca aveti posibilitatea... See more
Am primit astazi ultimul numar (10) pe octombrie si nu scrie inca nimic pentru colegii romani, dar sunt cateva articole interesante, printre care si analiza unui dictionar/glosar de termeni juridici Maghiar-EN nu foarte reusit (similar cu cel romanesc- se pare ca sunt la moda); diferentele dintre traducatori si interpreti cat si un articol intitulat " Traducatorii nu sunt toti egali" in care se propune crearea unei "scari" profesionale (trducator de nivelul 1,2,3.etc). Daca aveti posibilitatea, merita rasfoit.

[Edited at 2008-11-02 02:31]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 12:39
English to Romanian
De foarte bine şi felicitări! Jun 24, 2009

Fiind foarte prinsă în ultimul timp, am ajuns în cele din urmă şi la târgul de carte Bookfest. Printre altele, am luat şi "Oameni feroce"*, cu o reducere substanţială.
O carte-surpriză, sincer citind rezumatul nu mă atrăgea subiectul, dar stilul de scriere m-a captat imediat, am citit-o pe nerăsuflate, acţiunea are un ritm extrem de alert, nu există timpi morţi, personajele sunt bine conturate, epoca şi atmosfera absolut autentice, frazele curg natural, umorul e subtil şi
... See more
Fiind foarte prinsă în ultimul timp, am ajuns în cele din urmă şi la târgul de carte Bookfest. Printre altele, am luat şi "Oameni feroce"*, cu o reducere substanţială.
O carte-surpriză, sincer citind rezumatul nu mă atrăgea subiectul, dar stilul de scriere m-a captat imediat, am citit-o pe nerăsuflate, acţiunea are un ritm extrem de alert, nu există timpi morţi, personajele sunt bine conturate, epoca şi atmosfera absolut autentice, frazele curg natural, umorul e subtil şi crud, avem note de subsol, atât de necesare, cel puţin pentru mine, care nu eram familiarizată cu America anilor '70 şi nu mă puteam opri din citit la fiecare pagină ca să caut pe Google.
Felicitări, Bogdan! Un (prim?) proiect foarte reuşit, o traducere care nu sună şi nu se simte ca o traducere, ceea ce este cel mai important pentru o traducere

*Dirk Wittenborn, Oameni feroce, traducere din limba engleză de Bogdan Honciuc
http://www.pandoram.ro/allproducts.php/1/0/
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 12:39
Romanian to English
+ ...
Mulţumesc! Jun 25, 2009

Maria Diaconu wrote:

Fiind foarte prinsă în ultimul timp, am ajuns în cele din urmă şi la târgul de carte Bookfest. Printre altele, am luat şi "Oameni feroce"*, cu o reducere substanţială.
O carte-surpriză, sincer citind rezumatul nu mă atrăgea subiectul, dar stilul de scriere m-a captat imediat, am citit-o pe nerăsuflate, acţiunea are un ritm extrem de alert, nu există timpi morţi, personajele sunt bine conturate, epoca şi atmosfera absolut autentice, frazele curg natural, umorul e subtil şi crud, avem note de subsol, atât de necesare, cel puţin pentru mine, care nu eram familiarizată cu America anilor '70 şi nu mă puteam opri din citit la fiecare pagină ca să caut pe Google.
Felicitări, Bogdan! Un (prim?) proiect foarte reuşit, o traducere care nu sună şi nu se simte ca o traducere, ceea ce este cel mai important pentru o traducere

*Dirk Wittenborn, Oameni feroce, traducere din limba engleză de Bogdan Honciuc
http://www.pandoram.ro/allproducts.php/1/0/


Mulţumesc pentru laude, Maria. Sunt foarte flatat să le primesc din partea unui alt traducător. Eu rar sunt mulţumit de rezultatul muncii mele (întotdeauna se poate traduce cel puţin altfel, dacă nu mai bine) şi astfel de aprecieri mă surprind în mod plăcut.

Mi-ar plăcea mult să mai traduc romane, mi-e dor...

[Edited at 2009-06-25 09:42 GMT]


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


De bine






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »