Aș vrea să traduc o carte
Thread poster: George Blum
George Blum
George Blum  Identity Verified
Local time: 15:36
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Jan 23, 2017

Stimați colegi,

Am cumpărat de pe Amazon o carte de popularizare în domeniul medical, pe care tare aș vrea să-l traduc. Fiind traducător tehnic, tot ce am tradus pînă acum a fost solicitat direct de fabricanții de tehnologii, utilaje, echipamente, proceduri, etc., deci aceștia au fost cei care au publicat și difuzat manualele de utilizare, de întreținere sau service respective (unele au ajuns pînă la 600 de pagini...).
Situația este cu totul alta c
... See more
Stimați colegi,

Am cumpărat de pe Amazon o carte de popularizare în domeniul medical, pe care tare aș vrea să-l traduc. Fiind traducător tehnic, tot ce am tradus pînă acum a fost solicitat direct de fabricanții de tehnologii, utilaje, echipamente, proceduri, etc., deci aceștia au fost cei care au publicat și difuzat manualele de utilizare, de întreținere sau service respective (unele au ajuns pînă la 600 de pagini...).
Situația este cu totul alta cînd intră în joc alți factori: autorul, editura, drepturile de autor, etc. Cer sfatul colegilor care au trecut printr-o experiență similară (Și au reușit!): care sunt demersurile, și în ce succesiune, pentru o astfel de tentativă? Vă mulțumesc anticipat.

Cu salutări colegiale,
George
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Aș vrea să traduc o carte






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »