Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:53
English to Romanian
Dacă stau să mă gândesc... Aug 15, 2006

Maria Diaconu wrote:

Cristiana Coblis wrote:

Nici eu, dar mie îmi miroase a reclamă.


Da' ştiu că te pricepi Acum mă gândesc şi eu că miroase a reclamă de la o poştă. Bună mişcare!


Da, corect, singurul motiv cât de cât plauzibil e reclama. Ai dreptate, Cristina!


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 03:53
Italian to Romanian
SiteAdvisor Aug 28, 2006

Ad-on pentru IE şi FF, semnalează siturile nesigure, foarte util atunci când căutăm pe Google şi Yahoo. Este gratuit şi poate fi descărcat aici http://www.siteadvisor.com/

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
SiteAdvisor Sep 1, 2006

Lucia Abil wrote:

Ad-on pentru IE şi FF, semnalează siturile nesigure, foarte util atunci când căutăm pe Google şi Yahoo. Este gratuit şi poate fi descărcat aici http://www.siteadvisor.com/


Mulţumim pentru recomandare, Lucia. L-am instalat şi eu şi pare într-adevăr foarte util. Te poate feri de diverse belele. Căutând referinţe, putem ajunge pe tot felul de site-uri şi e bine să ştim la ce ne expunem.


De menţionat că este un software dezvoltat de McAfee şi că are recenzii excelente pe www.download.com şi pe www.time.com .


[Edited at 2006-09-01 15:55]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Clicknet va mări substanţial viteza de descărcare de la 1 noiembrie Sep 1, 2006

De exemplu, cei cu viteza de 512 vor trece la 1536, gratuit. Din păcate, creşterea pe upload nu va fi la fel de consistentă.

Cei care se abonează acum vor beneficia imediat de viteză sporită.

Amănunte aici .

[Edited at 2006-09-01 16:05]


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 03:53
Italian to Romanian
Belele şi, în altă ordine de idei, Clicknet Express Sep 1, 2006

Eu mi-am infectat de 2 ori computerul intrând din Google pe situri aparent inofensive. Antivirusul (Norton, la vremea aceea) nu a blocat situl dar, din fericire, a putut apoi să-mi dezinfecteze computerul.

În ceea ce priveşte Clicknet Express, eu sunt foarte mulţumită (am 1024 cu 256). Au fost foarte puţine întreruperi (îl am din decembrie 2005) şi nu de mai mult de câteva minute (mai dese şi mai de durată au fost întreruperile de curent electric!). E-mailul nu-l folos
... See more
Eu mi-am infectat de 2 ori computerul intrând din Google pe situri aparent inofensive. Antivirusul (Norton, la vremea aceea) nu a blocat situl dar, din fericire, a putut apoi să-mi dezinfecteze computerul.

În ceea ce priveşte Clicknet Express, eu sunt foarte mulţumită (am 1024 cu 256). Au fost foarte puţine întreruperi (îl am din decembrie 2005) şi nu de mai mult de câteva minute (mai dese şi mai de durată au fost întreruperile de curent electric!). E-mailul nu-l folosesc intensiv, dar nicio surpriză neplăcută până acum. Ce nu-mi place este că nu au Control Panel pentru hosting (dar nici RDS nu are, după ştiinţa mea).
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Control Panel pentru hosting Sep 1, 2006

Într-adevăr, Clicknet-ul merge excelent. Lucrurile par să se fi schimbat mult în bine la Romtelecom. I-a forţat şi concurenţa.

Eu nu am încercat hostingul de la Romtelecom fiindcă sunt foarte mulţumit de cel oferit de Proz, inclus în pachetul de membru (are Control Panel - cPanel). Plus că, la Proz ai 100 MB, în vreme ce la Romtelecom doar 30 MB. Pentru e-mail, mi-am cumpărat propriul domeniu, tot prin Proz (10 USD pe an), iar contul de e-mail îmi ocupă o mică parte
... See more
Într-adevăr, Clicknet-ul merge excelent. Lucrurile par să se fi schimbat mult în bine la Romtelecom. I-a forţat şi concurenţa.

Eu nu am încercat hostingul de la Romtelecom fiindcă sunt foarte mulţumit de cel oferit de Proz, inclus în pachetul de membru (are Control Panel - cPanel). Plus că, la Proz ai 100 MB, în vreme ce la Romtelecom doar 30 MB. Pentru e-mail, mi-am cumpărat propriul domeniu, tot prin Proz (10 USD pe an), iar contul de e-mail îmi ocupă o mică parte din hosting.

Clicknet oferă, ce-i drept, un spaţiu generos pentru căsuţa de e-mail (100 MB), numai că e-mailul respectiv este sub forma [email protected], iar dacă la un moment dat te hotărăşti să renunţi la serviciile lor, rămâi oarecum în pom.

[Edited at 2006-09-01 22:15]
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 03:53
English to German
+ ...
noul Yahoo! m(sn)ail Oct 12, 2006

Mihai Badea wrote:

Deocamdată este în stadiu beta, dar eu o folosesc de câteva zile şi nu am avut nicio problemă. Oricum, se poate reveni foarte uşor la interfaţa veche.

Deocamdată, trecerea la interfaţa nouă se face pe bază de invitaţie din partea Yahoo. Totuşi, există trucuri prin care poţi să îţi iei singur invitaţia.

http://blogs.pcworld.com/techlog/archives/001938.html

http://googlesystem.blogspot.com/2006/04/get-yahoo-mail-beta.html


[Edited at 2006-07-17 10:16]


... nu văd de ce şi-ar dori cineva noul Yahoo mail, pentru că e lent ca un tren personal


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:53
English to Romanian
Problema cu noul yahoo mail Oct 12, 2006

Nu ştiu eu să-l folosesc sau...
... nu pot să sufăr că deschide mesajele de unul singur. Practic poate să deschidă orice porcărie de spam care a scăpat nefiltrat. Sau există o setare pentru deschiderea mesajelor, pe care nu o văd eu?


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Problema cu noul yahoo mail Oct 12, 2006

Maria Diaconu wrote:

Nu ştiu eu să-l folosesc sau...
... nu pot să sufăr că deschide mesajele de unul singur. Practic poate să deschidă orice porcărie de spam care a scăpat nefiltrat. Sau există o setare pentru deschiderea mesajelor, pe care nu o văd eu?


Cum adică deschide mesajele de unul singur? Eu, ca să îmi citesc mesajele, trebuie mai întâi să dau un clic pe Inbox, iar apoi clic pe fiecare mesaj pe care vreau să îl deschid. Nu mi se deschide niciun mesaj în mod automat. La tine cum se întâmplă?

În ceea ce priveşte lentoarea, Bogdan are dreptate, e mai lent decât Yahoo-ul vechi. Deocamdată, e în stadiul beta şi probabil că îl vor îmbunătăţi, dar, oricum, nu cred că ne putem aştepta să meargă la fel de repede ca un client de e-mail, care are toate mesajele stocate pe calculator. Totuşi, eu prefer interfaţa nouă tocmai fiindcă seamănă foarte mult cu cea a unui client de e-mail.

[Edited at 2006-10-12 16:36]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:53
English to Romanian
Se deschid mesajele ca în Outlook Express Oct 12, 2006

Mihai Badea wrote:
Totuşi, eu prefer interfaţa nouă tocmai fiindcă seamănă foarte mult cu cea a unui client de e-mail.


De asta nu îl prefer eu: nu pot să sufăr clienţii de e-mail. Preferinţă personală. Deci problema este că se deschid automat, la fel ca în Outlook Express, vezi mesajul în josul paginii.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Setare Oct 12, 2006

Maria Diaconu wrote:

De asta nu îl prefer eu: nu pot să sufăr clienţii de e-mail. Preferinţă personală. Deci problema este că se deschid automat, la fel ca în Outlook Express, vezi mesajul în josul paginii.


Maria, cred că setarea pe care o căutai este View (ultimul element din şirul Reply, Forward ...) şi deselectezi Reading Pane.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:53
English to Romanian
OK, îi mai dau o şansă noii versiuni yahoo mail Oct 12, 2006

Mihai Badea wrote:
Maria, cred că setarea pe care o căutai este View (ultimul element din şirul Reply, Forward ...) şi deselectezi Reading Pane.


Asta căutam! Mulţumesc. Pur şi simplu nu înţelegeam ce şi cum funcţionează. Dar rămâne faptul că este foarte încet. Îl voi folosi o vreme, să văd ce avantaje are. La asta sunt bune discuţiile cu colegii


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:53
English to Romanian
Din nou despre yahoo mail beta Oct 13, 2006

Acum am început să-l folosesc şi începe să-mi placă. Dar este foarte derutant la început. Sunt multe schimbări nu numai de design, dar şi de denumiri (în loc de Addresses avem Contacts, ca la gmail) şi de funcţii.
Îmi place că nu mai deschide altă pagină atunci când ataşez un fişier.
Nu-mi place că nu mai am opţiunea de a folosi semnătura la ce mesaje vreau eu şi de a nu o folosi atunci când nu vreau. În noua versiune, ori se adaugă automat, ori nu. Există
... See more
Acum am început să-l folosesc şi începe să-mi placă. Dar este foarte derutant la început. Sunt multe schimbări nu numai de design, dar şi de denumiri (în loc de Addresses avem Contacts, ca la gmail) şi de funcţii.
Îmi place că nu mai deschide altă pagină atunci când ataşez un fişier.
Nu-mi place că nu mai am opţiunea de a folosi semnătura la ce mesaje vreau eu şi de a nu o folosi atunci când nu vreau. În noua versiune, ori se adaugă automat, ori nu. Există posibilitatea asta, să o introduc doar la mesajele la care vreau eu? În afară de schimbarea setării respective de fiecare dată, evident... În vechea versiune era doar o căsuţă "Use signature" sub fiecare mail compus. Acum nu mai este.
Credeţi că la un moment dat va dispărea opţiunea de "Switch back"? Poate mă întorc la versiunea veche, după ce constat că această beta are unele dezavantaje sâcâitoare.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:53
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Office 2007 - păreri? Oct 14, 2006

Folosesc de ceva vreme varianta Beta oferită spre testare de Microsoft (parţial şi pentru că m-am plictisit de moarte de Win/Office XP - e ca o pereche de pantofi scâlciaţi de acum 10 ani). Dacă mai există şi alţi "cobai" ai Office 2007 beta, ce părere aveţi de noua interfaţă, noile meniuri? Aţi găsit ceva util sau interesant?

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:53
English to Romanian
Office 2007 / Windows Vista Oct 14, 2006

Vrem sau nu, la Windows Vista vom trece cu toţii mai devreme sau mai târziu. Cu Office 2007 e altă poveste. Diferenţele faţă de Office 2003 par mai mari decât cele dintre Vista şi XP (în măsura în care sunt competent să le apreciez).
Am să trec Vista aproape imediat după ce va fi pusă pe piaţă. E un progres incontestabil. În privinţa lui Office 2007, am să aştept câteva luni, să văd ce mai spun şi alţii pe Internet. Posibil, am să rămân la 2003, iar dacă dest
... See more
Vrem sau nu, la Windows Vista vom trece cu toţii mai devreme sau mai târziu. Cu Office 2007 e altă poveste. Diferenţele faţă de Office 2003 par mai mari decât cele dintre Vista şi XP (în măsura în care sunt competent să le apreciez).
Am să trec Vista aproape imediat după ce va fi pusă pe piaţă. E un progres incontestabil. În privinţa lui Office 2007, am să aştept câteva luni, să văd ce mai spun şi alţii pe Internet. Posibil, am să rămân la 2003, iar dacă destul de mulţi vom face la fel, Microsoft va avea o problemă.
Pentru un traducător profesionist, celelalte OS şi Officeuri (open source) nu merită luate în discuţie, chiar dacă nu costă nimic.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »