Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 03:42
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Vista şi Office 2007 Oct 14, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:
Vrem sau nu, la Windows Vista vom trece cu toţii mai devreme sau mai târziu. Cu Office 2007 e altă poveste. Diferenţele faţă de Office 2003 par mai mari decât cele dintre Vista şi XP (în măsura în care sunt competent să le apreciez).

Sunt de acord. Şi eu aştept lansarea Vista, numai să se întâmple odată! Mă sâcâie deja toate update-urile instalate la XP, cârpeli şi iar cârpeli.

Sunt chiar foarte mari diferenţe între Office 2003 sau XP şi Office 2007 (cum s-o fi numind). În orice caz, sunt vizibile şi se simt în funcţionarea cea de toate zilele, care este diferită. Întrebarea este dacă schimbările radicale sunt în bine sau în rău... Asta e mai greu de spus. Într-adevăr, la început e şocantă difrenţa. Nu numai pentru că noua culoare este gri! Totul pare schimbat, nu găseşti ce cauţi etc. ceea ce conduce la prima reacţie de respingere. Apoi, dacă începi să scotoceşti prin meniuri, să lucrezi cu ele, se văd anumite diferenţe. Unele opţiuni sunt mai la îndemână pentru că meniurile au fost reorganizate pe un nou concept. Altele sunt greu de găsit şi trebuie săpat prin help. De exemplu, opţiunea de a înregistra un macrou e adânc ascunsă. Una peste alta, după ce l-am folosit mai mult sau mai puţin stresată/agasată de noutăţi, au început să-mi placă meniurile noi. Parcă unele lucruri sunt chiar unde trebuie, altele sunt mult mai accesibile şi mai logic amplasate.
Alte surprize. Evident, corectorul ortografic pe română nu mai merge cu noul Office. Mai puţin evident, nici Trados!!! Cu alte cuvinte, dacă se va lansa, noul Office ne va costa şi un upgrade de Trados (nu că acesta nu s-ar fi întâmplat oricum anual...)


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:42
English to Romanian
Office 2007 Oct 15, 2006

Cristiana, exact asta am citit şi eu pe Net, că Word 2007 necesită o perioadă de adaptare, te cam enervează la început, dar global e un progres. Faptul că meniurile sunt mai bine organizate mi se pare o chestie epocală
N-am instalat nici Vista, nici Office 2007, (timp, poate complicaţii cu funcţionarea sistemului, teama de instabilităţi după ce versiunile astea nu vor mai funcţiona etc). Abia aştept însă să
... See more
Cristiana, exact asta am citit şi eu pe Net, că Word 2007 necesită o perioadă de adaptare, te cam enervează la început, dar global e un progres. Faptul că meniurile sunt mai bine organizate mi se pare o chestie epocală
N-am instalat nici Vista, nici Office 2007, (timp, poate complicaţii cu funcţionarea sistemului, teama de instabilităţi după ce versiunile astea nu vor mai funcţiona etc). Abia aştept însă să apară. Vista pare o treabă foarte serioasă (şi foarte scumpă, mai ales că am impresia că numai versiunea Premium - sau aşa ceva - merită; şi foarte consumatoare de resurse hard). În privinţa Officeului, depinde destul de mult de avantajele pe care le are (sau nu le are) faţă de 2003. Am lucrat cu Office 97 foarte multă vreme, mult după ce au apărut versiuni mai noi (dar 2003 mi se pare un progres).
Mulţumiri pt. detalii.
A propos de peticele pt. XP: acum câteva zile au venit vreo 14
Collapse


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 03:42
English to Romanian
+ ...
Hasta la vista, mi computador Oct 15, 2006

Testul ăsta cică vă zice dacă aveţi calculator destul de strong pentru Vista, a apărut pe forumul francez.

Mi-a recunoscut greşit capacitatea hardului şi deloc unitatea optică (deşi nu sunt tocmai vechituri), în rest a fost OK

Use the force!
... See more
Testul ăsta cică vă zice dacă aveţi calculator destul de strong pentru Vista, a apărut pe forumul francez.

Mi-a recunoscut greşit capacitatea hardului şi deloc unitatea optică (deşi nu sunt tocmai vechituri), în rest a fost OK

Use the force!

http://www.ati.com/technology/windowsvista/AreYouVistaReady.html
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 03:42
English to German
+ ...
despre Micro$oft Office, dar şi alte programe Oct 15, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

Cristiana, exact asta am citit şi eu pe Net, că Word 2007 necesită o perioadă de adaptare, te cam enervează la început, dar global e un progres. Faptul că meniurile sunt mai bine organizate mi se pare o chestie epocală
N-am instalat nici Vista, nici Office 2007, (timp, poate complicaţii cu funcţionarea sistemului, teama de instabilităţi după ce versiunile astea nu vor mai funcţiona etc). Abia aştept însă să apară. Vista pare o treabă foarte serioasă (şi foarte scumpă, mai ales că am impresia că numai versiunea Premium - sau aşa ceva - merită; şi foarte consumatoare de resurse hard). În privinţa Officeului, depinde destul de mult de avantajele pe care le are (sau nu le are) faţă de 2003. Am lucrat cu Office 97 foarte multă vreme, mult după ce au apărut versiuni mai noi (dar 2003 mi se pare un progres).
Mulţumiri pt. detalii.
A propos de peticele pt. XP: acum câteva zile au venit vreo 14


Prin specificul activităţii, am avut întotdeauna nevoie de un program de prelucrare de text şi, în general, de programe de tip "office".

De-a lungul timpului am devenit destul de exigent cînd vine vorba de programe de acest gen, mai ales programe de prelucrare de text.

În mare, acestea sînt punctele pe care le urmăresc:
a) ergonomia;
b) scalabilitatea;
c) răspîndirea.
d) resursele consumate;

a) În primul rînd ergonomia: programul trebuie să aibă toate funcţiile necesare unei folosiri cît mai ample, dar acestea trebuie să fie structurate în aşa fel, încît funcţiile cele mai utilizate să fie cît mai la îndemînă.

Strîns legată de ergonomie, cel puţin din punctul meu de vedere, este şi posibilitatea oferită de program de a personaliza barele de unelte şi meniurile.

Un alt element de ergonomie este şi concentrarea programului asupra unei singure sarcini, pe care trebuie să o rezolve fără cusur. Prefer un program care ştie să facă un singur lucru, dar bine, unui program care face de toate, dar nimic bine.

b) Scalabilitatea presupune ca acelaşi program să se descurce cu acceaşi uşurinţă cu o sarcină simplă, cît şi cu una complexă.

c) Răspîndirea e asigurată de penetrarea Windows-ului şi a percepţiei generale că nu există alt program de prelucrare de text.

d) În ceea ce priveşte resursele consumate, aici regula este "cu cît mai puţin, cu atît mai bine".
Într-adevăr, avem procesoare care singure au mai multă putere ce calcul decît toate serverele de la NASA din anii 70, dar mi se pare o lene intelectuală să scrii programe cum îţi vine la mînă (adică fără optimizare) şi să aştepţi ca stîngăciile de concepţie şi programare să fie compensate de hardware din ce în ce mai performant.

Dacă privesc din acest unghi şi analizez Microsoft Word ajung la următoarele concluzii:

a) Ergonomie: În general meniurile sînt destul de bine organizate - poate este şi puterea obişnuiţei, iar începînd cu versiunea 7 (Office, respectiv Word 97), fiecare buton de pe bara de unelte se poate adăuga, modifica şi elimina. Punctaj: 8 din 10.

Ceea ce, din punctul meu de vedere, constituie punctul forte a Word-ului, printr-o dezvoltare făcută doar din punct de vedere al Departamentului vînzări, a făcut să fie şi principalul handicap.

Cred că este un pas înapoi în materie de ergonomie, dacă un program de prelucrare de text are ambiţia de a fi şi program de navigare pe internet, de exemplu.

Asta face ca Word 2003 şi Word XP să-mi fie total nesuferite. Punctaj: 6 din 10.

b) Scalabilitate: Din acest punct de vedere am considerat că Microsoft Word acoperă bine această cerinţă.

Oferă destule unelte şi pentru a tehnoredacta o lucrare amplă (cel mai mare proiect a fost redactarea unui document de cca. 750 pagini A4, cu structură, cuprins pe mai mult de 20 de pagini, cu referinţe încruşiate, etc. - o lucrare de doctorat), dar e şi suficient de simplu pentru a scrie o cerere de 10 rînduri, fără să te împiedici în prea multe briz-briz-uri.

c) Răspîndire: A avut Microsoft grijă (mai cu licenţă, mai fără) ca pe aproape fiecare calculator din România să fie instalat Word, plus că există versiune chiar şi pentru MacIntosh.

d) Resurse consumate: Pînă la versiunea 2003, Word-ul se comporta decent în această privinţă: un procesor de 300 MHz, 64 MB RAM şi 100 MB spaţiu pe harddisk erau suficient să ruleze.

După aceea, lucrurile au început să o ia razna, fără ca să se justifice în vreun fel foamea de resurse cu vreun cîştig real pentru utilizator.

Am căutat şi alternative la Word şi pot spune că nu am găsit (încă) nici unul care să îndeplinească în totalitate sarcinile.

Am testat suite gratuite (OpenOffice www.openoffice.org, AbiWord www.abisource.com), şi programe comerciale.

Pot spune că cel care m-a satisfăcut cel mai tare a fost Atlantis Word (www.atlantiswordprocessor.com) cu toate că nici el nu m-a făcut să-mi doresc să renunţ la Word. Ca program îi dau nota 8 din 10, în care Word 2000 primeşte 9 din 10, iar un program de 10 din 10 încă nu am găsit.

Concluzia preliminară: pentru prelucrare de text, Microsoft Word este programul care care îndeplineşte cel mai bine această sarcină.

Dar şi familia Word este destul de complexă şi reflectă fenomenul cel mai enervant în domeniul programelor de calculator: ceea ce un autor englez a numit "featuritis".

De-a lungul timpului am folosit mai multe versiuni de Word pentru PC: Word 6 - cel ce face parte din suita Office 95 (consumă resurse extrem de puţine - rulează fără probleme şi pe un 486, dar bara de unelte nu se poate personaliza decît foarte puţin), Word 7 - cel ce apare odată cu Office 97 (cel mai echilibrat) şi Word 9 (numit şi Word 2000 - cel pe care îl folosesc şi în ziua de astăzi). Nu mă întrebaţi unde a dispărut Word 8, pentru că nu ştiu. Am mai folosit sporadic şi Word pentru MacIntosh, dar pot spune că, făcînd abstracţie de unele restricţii tipice Apple (lipsa click dreapta), programul arată şi se comportă exact ca cel pentru PC.

Ei bine, odată cu Word 2003 evoluţia acestuia a început să-mi displacă profund. Există un studiu făcut pe eşantioane de utilizatori profesionişti ai calculatorului şi s-a constatat că aceştia preferă ca interacţiunea dintre program şi utilizator să fie inteligentă într-un singur sens. Adică, interfaţa să nu aibă iniţiative sau, dacă are, acestea să fie cît se poate de transparente.

Word 2003 tocmai aici greşeşte: din dorinţa de a simplifica lucrurile, le complică, cel puţin pentru cei care erau obişnuiţi cu versiunile anterioare.
De exemplu, mie mi se părea foarte practic modul în care puteam selecta caracteristica paragrafului din meniul tip "drop down" în Word 2000. În Word 2003, acea funcţie se realizează cu ajutorul unei ferestre, e drept, mai mici, ce se deschide în partea dreaptă a ferestrei principale de text. Mi se pare stîngace soluţia oferită: pentru o funcţie care se foloseşte poate de zece ori în redactarea unui text obişnuit, e nevoie ca utilizatorul să renunţe la spaţiul de afişare a foii de lucru, cu care interacţionează, de fapt, cel mai mult.

Din această cauză nici nu am mai riscat să testez Word XP, pentru că mă aşteptam la surprize şi mai neplăcute. În plus, nu mi se pare normal să trebuiască să "degradez" un program, pentru a avea funcţionalitatea de normală. Mai potrivit mi s-ar părea ca acel procent mic, care are nevoie de acele funcţii exotice să facă modificările, iar pentru marea masă, programul să rămînă acelaşi.

Din acest punct de vedere sînt atît de conservator, încît n-aş fi făcut nici trecerea de la Word 97 la Word 2000, dacă cel dintîi mi-ar fi oferit o funcţie similară cu cea a clipboard-ului (care permite copierea, administrarea şi utilizarea a 12 elemente simultan).

Mi se pare trist că ne bucurăm ca de un pas înainte atunci cînd ni se dă ceea ce ni se cuvine, de fapt.

O noapte bună tutuor (m-am apucat să scriu eseul ăsta, pentru că am băut prea multă cafea astăzi)

Aşa încît, nu văd cum ar putea Word 2007 să aducă o schimbare atît de mare, încît să merite

[Edited at 2006-10-15 22:46]

[Edited at 2006-10-15 22:47]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:42
English to Romanian
Word şi alte programe Oct 16, 2006

Bogdan, 100% de acord despre Word 97, a fost (este) cel mai bun. Despre Word 2007 nu mă pronunţ mai amănunţit până nu lucrez cu el. În Word 2003 se poate opta pentru stiul vechi de meniuri (ceea ce am şi făcut imediat după instalare).

 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:42
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Pe când Vista? Oct 16, 2006

Am testat şi eu acum câteva luni Office 2007 şi mi s-a părut foarte simplificat. Nu găseam nimic şi nici nu-mi închipuiam unde ar putea să încapă într-un meniu atât de limitat. Am renunţat din cauza Trados-ului, dar cred că tot va trebui să mă obişnuiesc.

Fiindcă veni vorba, s-a anunţat oficial data de lansare pentru Windows Vista?

Merci,
Dan

[Editat la 2006-10-16 12:36]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 03:42
German to Romanian
+ ...
Vista Oct 16, 2006

Valentin Alupoaie wrote:

Testul ăsta cică vă zice dacă aveţi calculator destul de strong pentru Vista, a apărut pe forumul francez.

Mi-a recunoscut greşit capacitatea hardului şi deloc unitatea optică (deşi nu sunt tocmai vechituri), în rest a fost OK

Use the force!

http://www.ati.com/technology/windowsvista/AreYouVistaReady.html


Mie îmi recunoaşte toate, a trecut cu bine testul, dar şi mie îmi afişează hardul aiurea, adică vede doar cât am liber pe o anumită partiţie. S-ar putea să nu vadă cum trebuie hardurile partiţionate, sau cine ştie?

Dar e un test direct de la Microsoft, downloadabil de la

http://www.microsoft.com/germany/windows/windowsvista/getready/upgradeadvisor/default.mspx

Calcul meu trece şi testul ăsta si în baza system-scanului, cică Windows Vista Business ar fi the best for me, după ei.

Nu am testat Vista deocamdată şi nici nu am de gând; e şi mare de câţiva giga, dar nu asta ar fi problema, că nu e musai să-l dai jos, se poate comanda şi CD cu Vista Beta parcă la vreo 12 euro şi ceva, până în 15 la tot cazul, cu versiune de aia cu limită de timp, care mere parcă până în iunie 2007. Merită testat dacă ai un calculator separat, deci nu să faci experimente pe calcul cu care munceşti zilnic; sau măcar un hard separat. Altfel e naşpa, încă nu e versiune finală, cine ştie ce hibe poate avea, deci nu e e folosit ca sistem de operare pe calcul zilnic. Plus că, din câte am citit pe forumurile nemţeşti, cică e problemă cu driverele la periferice, imprimante, dar mai ales scannere. Aşa că asta ar putea însemna adio scanner şi posibil şi imprimantă. Cînd o apărea versiunea finală Vista, or apărea şi de la producătorii de periferice precis şi drivere pt. ea.

Aşa că mai bine aştepăm versiunea finală. Va fi disponibilă la începutul lui 2007 pt. end-useri, aşa scrie peste tot, inclusiv pe siteul oficial al Microsoftului, care e sursa cea mai credibilă.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 03:42
English to Romanian
Noutăţi Oct 19, 2006

Download IE7 (final) aici:
http://www.microsoft.com/windows/ie/default.mspx

Un "tour" al Office 2007 (fără descărcarea/instalarea programului!) aici:
http://www.microsoft.com/office/preview/beta/testdrive.mspx
Noile facilităţi nu sunt
... See more
Download IE7 (final) aici:
http://www.microsoft.com/windows/ie/default.mspx

Un "tour" al Office 2007 (fără descărcarea/instalarea programului!) aici:
http://www.microsoft.com/office/preview/beta/testdrive.mspx
Noile facilităţi nu sunt extraordinare, dar reorganizarea meniurilor etc este extraordinară. Aproape tot ce-mi pusesem la îndemână este accesibil prin 1 click în noul Word, plus alte facilităţi bine gândite, la fel de accesibile (la unele mă gândisem şi eu, dar nu mai aveam loc). Alte facilităţi care mă interesau s-au mutat, dar ergonomic. M-am liniştit. Nu va dura mult să mă adaptez la Office 2007. Mi se pare o realizare remarcabilă (cât costă, asta-i cu totul altă poveste).

Şi, ca să ne mai descreţim frunţile, iată ce se consideră acum a fi monitoare "mari", la preţuri "rezonabile":
http://blogs.techrepublic.com.com/Ou/?p=348&tag=nl.e019
Din fericire, nu se adresează traducătorilor.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:42
English to Romanian
Căutarea imaginilor pe google Dec 9, 2006

Uneori am nevoie de această facilitate, care nu există: căutarea imaginilor pe google într-o anumită limbă. Chiar nu se poate? Ştie cineva o soluţie? Eu nu o găsesc.

[Editat la 2006-12-09 23:09]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Căutarea imaginilor pe google Dec 9, 2006

Maria Diaconu wrote:

Uneori am nevoie de această facilitate, care nu există: căutarea imaginilor pe google într-o anumită limbă. Chiar nu se poate? Ştie cineva o soluţie? Eu nu o găsesc.

[Editat la 2006-12-09 23:09]


Nu ştiu dacă poţi căuta direct imagini, dar dacă dai o căutare obişnuită, iar apoi apeşi pe link-ul Imagini din stânga sus, obţii imagini care ilustrează cuvântul căutat. Te ajută?


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:42
English to Romanian
Nu merge prin căutarea obişnuită Dec 10, 2006

Mihai Badea wrote:
Nu ştiu dacă poţi căuta direct imagini, dar dacă dai o căutare obişnuită, iar apoi apeşi pe link-ul Imagini din stânga sus, obţii imagini care ilustrează cuvântul căutat. Te ajută?


Nu, din păcate, tot imagini din toate limbile arată.


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Ba merge! Dec 10, 2006

Maria, uite o soluţie, pe care eu o folosesc şi la căutarea unui termen:
Lângă cuvântul pe care îl cauţi pui şi limba în care să caute. De ex. pentru a căuta cuvântul "mare" numai în româneşte pui lângă el şi "ro" (fără ghilimele). Dacă vrei poze apeşi şi pe Foto (sus) şi îţi dă numai poze cu titluri în limba română care conţin acel termen.
Asta vroiai tu?
Asta pentru Google, în rest n-am încercat.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Jumătate de soluţie Dec 10, 2006

Maria Diaconu wrote:

Nu, din păcate, tot imagini din toate limbile arată.


Cred că depinde şi de ce cuvinte cauţi. Să înţeleg că ai de căutat cuvinte care se scriu la fel în mai multe limbi? În cazul ăsta, o jumătate de soluţie ar fi să cauţi doar pe site-urile cu anumite extensii (ro pentru română, uk şi us pentru engleză ...). Pentru asta, introduci cuvântul căutat şi adaugi site:ro.

Nu ştiu dacă ai cum să izolezi site-urile .com scrise într-o anumită limbă.

[Edited at 2006-12-10 13:14]


 
panbanisha (X)
panbanisha (X)
Local time: 03:42
merge trados cu office 2007 Dec 10, 2006

Dan Marasescu wrote:

Am testat şi eu acum câteva luni Office 2007 şi mi s-a părut foarte simplificat. Nu găseam nimic şi nici nu-mi închipuiam unde ar putea să încapă într-un meniu atât de limitat. Am renunţat din cauza Trados-ului, dar cred că tot va trebui să mă obişnuiesc.

Fiindcă veni vorba, s-a anunţat oficial data de lansare pentru Windows Vista?

Merci,
Dan

[Editat la 2006-10-16 12:36]


Merge tradosul, doar că trebuie
1. trecut securitatea pe medium (ca sa ceara confirmare)
2. adăugat add-in-ul trados
3. adăugat, dacă nu apare singur, meniul

nu am acum în faţă un Office 2007, dar merge sigur


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 03:42
English to Romanian
Cuvânt + extensia .ro Dec 10, 2006

Ruxi şi Mihai, mulţumesc!
Da, asta era soluţia la care nu mă gândisem: extensia .ro.
Evident, da, Mihai, voiam să caut imagini corespunzătoare unor cuvinte care se scriu la fel în mai multe limbi, sau, de cele mai multe ori, nume de mărci. Chestia cu extensia rezolvă parţial problema, în sensul că îmi dă site-urile .ro, ceea ce nu înseamnă că sunt toate în româneşte. Dar e probabil singura soluţie viabilă în momentul de faţă.
Uf, că nu mă descurcam
... See more
Ruxi şi Mihai, mulţumesc!
Da, asta era soluţia la care nu mă gândisem: extensia .ro.
Evident, da, Mihai, voiam să caut imagini corespunzătoare unor cuvinte care se scriu la fel în mai multe limbi, sau, de cele mai multe ori, nume de mărci. Chestia cu extensia rezolvă parţial problema, în sensul că îmi dă site-urile .ro, ceea ce nu înseamnă că sunt toate în româneşte. Dar e probabil singura soluţie viabilă în momentul de faţă.
Uf, că nu mă descurcam singură
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »