Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 19:49
German to Romanian
+ ...
Caută cu Altavista Dec 11, 2006

Altavista ( www.altavista.de ) ştie să găsească poze, mp3/audio, video, news etc. Ştie să caute ori în toate limbile, ori într-una sau mai multe limbi selectate. În setările avansate dacă intrii, ştie să caute după interval de timp sau după dată, după tipul de fişier (orice, .pdf, .doc., .xls, .ppt, .htm/.html, .txt), după domeniu, după URL etc. Lucrează repede şi bine, eu sunt foarte mulţu... See more
Altavista ( www.altavista.de ) ştie să găsească poze, mp3/audio, video, news etc. Ştie să caute ori în toate limbile, ori într-una sau mai multe limbi selectate. În setările avansate dacă intrii, ştie să caute după interval de timp sau după dată, după tipul de fişier (orice, .pdf, .doc., .xls, .ppt, .htm/.html, .txt), după domeniu, după URL etc. Lucrează repede şi bine, eu sunt foarte mulţumit.

Are şi un toolbar meseriaş, dar care din păcate e instalabil numai în IE. Pt. Opera, eu am băgat Altavista în bara personală şi am mereu un tab deschis cu ea.

[Bearbeitet am 2006-12-11 21:30]
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
English to German
+ ...
Dacă vă (mai) place Windows Vista Dec 13, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

Vrem sau nu, la Windows Vista vom trece cu toţii mai devreme sau mai târziu. Cu Office 2007 e altă poveste. Diferenţele faţă de Office 2003 par mai mari decât cele dintre Vista şi XP (în măsura în care sunt competent să le apreciez).
Am să trec Vista aproape imediat după ce va fi pusă pe piaţă. E un progres incontestabil. În privinţa lui Office 2007, am să aştept câteva luni, să văd ce mai spun şi alţii pe Internet. Posibil, am să rămân la 2003, iar dacă destul de mulţi vom face la fel, Microsoft va avea o problemă.
Pentru un traducător profesionist, celelalte OS şi Officeuri (open source) nu merită luate în discuţie, chiar dacă nu costă nimic.


Din păcate numai pentru vorbitorii de germană. Dacă voi avea ceva timp, am să încerc să fac un rezumat în română.

http://www.proz.com/topic/60782?pg=e


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
English to German
+ ...
Opera versiunea 9.10 beta Dec 17, 2006

Dacă nu vă este frică să testaţi programe în stadiul beta, atunci încercaţi Opera 9.10 beta de aici http://snapshot.opera.com/

Are şi protecţie contra metodelor de phishing.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 19:49
English to Romanian
Dacă ne place sau nu Windows Vista... Dec 17, 2006

Nu are importanţă. Începând din primele luni ale lui 2007, aproape orice calculator nou va veni cu Vista preinstalată.
Win XP va deveni mai greu accesibilă iar sfârşitul suportului oficial pentru XP se va apropia din ce în ce mai mult.
Vista va fi opţiunea cea mai lipsită de efort (Aşa cum este IE acum).
Listele de discuţii, siturile majore, utilitarele third party (câte vor mai fi!), articolele de review etc, etc se vor referi din ce în ce mai mult la Vista, ş
... See more
Nu are importanţă. Începând din primele luni ale lui 2007, aproape orice calculator nou va veni cu Vista preinstalată.
Win XP va deveni mai greu accesibilă iar sfârşitul suportului oficial pentru XP se va apropia din ce în ce mai mult.
Vista va fi opţiunea cea mai lipsită de efort (Aşa cum este IE acum).
Listele de discuţii, siturile majore, utilitarele third party (câte vor mai fi!), articolele de review etc, etc se vor referi din ce în ce mai mult la Vista, şi nu la XP, şi nu vom dori să rămânem pe dinafară. Astfel, indiferent de ce ne place (sau ce nu ne place), vom ajunge, în max. 2-3 ani, să ne instalăm Vista, de bunăvoie şi nesiliţi de nimeni))
Ideea nu-mi aparţine, am văzut-o pe Internet şi am avut o "iluminare".
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
English to German
+ ...
To support or not to support Dec 18, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

Nu are importanţă. Începând din primele luni ale lui 2007, aproape orice calculator nou va veni cu Vista preinstalată.
Win XP va deveni mai greu accesibilă iar sfârşitul suportului oficial pentru XP se va apropia din ce în ce mai mult.
Vista va fi opţiunea cea mai lipsită de efort (Aşa cum este IE acum).
Listele de discuţii, siturile majore, utilitarele third party (câte vor mai fi!), articolele de review etc, etc se vor referi din ce în ce mai mult la Vista, şi nu la XP, şi nu vom dori să rămânem pe dinafară. Astfel, indiferent de ce ne place (sau ce nu ne place), vom ajunge, în max. 2-3 ani, să ne instalăm Vista, de bunăvoie şi nesiliţi de nimeni))
Ideea nu-mi aparţine, am văzut-o pe Internet şi am avut o "iluminare".


Eu de mai bine de 10 ani trăiesc fără suport din partea Microsoft şi nu am avut nici o problemă pe care să nu o pot rezolva.

Cred că mai pot trăi încă 10 fără să apelez la ei.

Dacă Vista este atît de ticăloasă, precum se spune (oricum, consumă resurse fără nici o noimă - nu mă încîntă deloc ideea că pentru combinaţia Alt-Tab voi avea o mică fereastră de previzualizare, în loc de, atît de obişnuitul, icon al aplicaţiei sau, futilitatea futilităţii, să am ferestre 3D), nu voi schimba prea curînd sistemul de operare sau trec pe Linux (de fapt, FreeBSD cu interafţă Gnome sau K).

[Edited at 2006-12-18 06:25]


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
sitting ducks Dec 18, 2006

Da, eu personal sunt convinsă că Windows-ul nou va merge cum merg şi celelalte din toate punctele de vedere, inclusiv al vânzărilor. Sistemul e prea bine pus la punct. Consumă, consumă, căci suntem în era consumerismului. Puţine calculatoare mai vechi vor suporta noul Windows şi va atrage după sine o nouă generaţie de componente mai puternice. Aştept lansarea pentru a-mi reînnoi notebook-ul, pe ăsta îl am de doi ani şi aş vrea ceva mai... rapid, lat, roşu... altul... See more
Da, eu personal sunt convinsă că Windows-ul nou va merge cum merg şi celelalte din toate punctele de vedere, inclusiv al vânzărilor. Sistemul e prea bine pus la punct. Consumă, consumă, căci suntem în era consumerismului. Puţine calculatoare mai vechi vor suporta noul Windows şi va atrage după sine o nouă generaţie de componente mai puternice. Aştept lansarea pentru a-mi reînnoi notebook-ul, pe ăsta îl am de doi ani şi aş vrea ceva mai... rapid, lat, roşu... altul
Personal mi-a folosit asistenţa tehnică Microsoft când am avut nevoie, dar sunt mereu atentă ce instalez.

[Editat la 2006-12-18 08:31]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 19:49
English to Romanian
To support, to update, to patch... Dec 18, 2006

Nici eu n-am apelat la service, dar m-am ţinut la zi cu toate updateurile. Am folosit de mai multe ori Knowledge Base.
No more support, no more updates. No more updates, less security.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
English to German
+ ...
Sofism Dec 18, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:
No more support, no more updates. No more updates, less security.


Nu sînt chiar convins de acest sofism.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 19:49
English to Romanian
Sofism(2) Dec 18, 2006

Bogdan Burghelea wrote:

Lucian Alexandrescu wrote:
No more support, no more updates. No more updates, less security.


Nu sînt chiar convins de acest sofism.


Nici eu! Cu W98 nu s-a întâmplat (deocamdată) nimic.
Om trăi şi-om vedea.


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Întrebări Dec 18, 2006

1. De fapt ce anume înseamnă acel "beta" în coadă? Ce face în plus, că eu n-am constatat încă nimic nou, sau n-am ştiut unde să caut?
Există mai nou "beta" pentru mai multe programe: Opera, Yahoo, etc.
2. La fiecare nouă invenţie a lui Microsoft s-a bombănit la început şi pe urmă toţi au luat-o şi a fost bună.
3. De ce este Unix mai bun? Şi cum de nu se poate aplica şi la Windows? Sau invers mai degrabă, de ce nu se paote face un UNIX mai user-friendly ş
... See more
1. De fapt ce anume înseamnă acel "beta" în coadă? Ce face în plus, că eu n-am constatat încă nimic nou, sau n-am ştiut unde să caut?
Există mai nou "beta" pentru mai multe programe: Opera, Yahoo, etc.
2. La fiecare nouă invenţie a lui Microsoft s-a bombănit la început şi pe urmă toţi au luat-o şi a fost bună.
3. De ce este Unix mai bun? Şi cum de nu se poate aplica şi la Windows? Sau invers mai degrabă, de ce nu se paote face un UNIX mai user-friendly şi mai în ferestre, la fel ca Windows? O combinaţie între cele două ar fi probabil idealul.
La Unix mai este şi problema, aşa cum se discuta în alt forum, că majoritatea aplicaţiilor şi echipamentelor sunt făcute pentru Windows şi atunci ce faci. O iei de la zero cu totul, inclusiv cu învăţatul tuturor acestora?
4. Ce aduce în plus fiecare nouă variantă de Office? Care este de fapt ultima variantă? XP sau 2006?
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
English to German
+ ...
Întrebări Dec 20, 2006

Ruxi wrote:

1. De fapt ce anume înseamnă acel "beta" în coadă? Ce face în plus, că eu n-am constatat încă nimic nou, sau n-am ştiut unde să caut?
Există mai nou "beta" pentru mai multe programe: Opera, Yahoo, etc.
2. La fiecare nouă invenţie a lui Microsoft s-a bombănit la început şi pe urmă toţi au luat-o şi a fost bună.
3. De ce este Unix mai bun? Şi cum de nu se poate aplica şi la Windows? Sau invers mai degrabă, de ce nu se paote face un UNIX mai user-friendly şi mai în ferestre, la fel ca Windows? O combinaţie între cele două ar fi probabil idealul.
La Unix mai este şi problema, aşa cum se discuta în alt forum, că majoritatea aplicaţiilor şi echipamentelor sunt făcute pentru Windows şi atunci ce faci. O iei de la zero cu totul, inclusiv cu învăţatul tuturor acestora?
4. Ce aduce în plus fiecare nouă variantă de Office? Care este de fapt ultima variantă? XP sau 2006?


1. Acel "beta" în coada denumirii unui program sugerează că respectivul program (versiune) este în al doilea stadiu de dezvoltare: alpha - scrierea propriu-zisă a programului, netestată încă în "lumea reală" (mai bine zis, lumea largă); beta - programul deja testat şi pregătit a fi lansat pentru testare pe cele mai diverse calculatoare (există chiar şi o meserie - beta tester, adică persoane care îşi asumă riscul de a lucra cu programe instabile, doar de dragul de a fi primii care le folosesc) şi gamma - programul gata de a fi lansat pe piaţa consumatorilor obişnuiţi (sau RC - release candidate).

Versiuni "beta" ale multor (dacă nu chiar tuturor) programelor se găsesc, de obicei, gratuit pe Internet sau pot fi comandate de la producător. E o variantă de a obţine Windows Vista sau Microsoft Office gratis, de exemplu.

Opera 9.10 aduce o serie de îmbunătăţiri, e adevărat, nu foarte vizibile, dar utile. Una ar fi avertismentul pe care îl afişează în cazul unor pagini de Internet folosite pentru fraudele electronice.

2. No comment!

3. De ce este Unix mai bun? Pentru a răspunde la această întrebare ar trebui deschis nu doar un nou fir de discuţii, ci un nou site... Motivele sînt multe, am să enumăr aici doar principalii piloni ai argumentaţiei:
a) Unix este unul dintre cele mai vechi sisteme de operare (mama tuturor sistemelor de operare moderne, dacă vreţi). În timpul scurs de la apariţia sa, nu doar că a fost optimizat, dar s-a şi rafinat.
Windows este un sistem de operare ce are la bază un progrămel făcut aproape în joacă - QDOS (Quick and Dirty Operating System) - de o firmă mică (acum defunctă), cumpărat de Microsoft şi ridicat la rangul de clonă a UNIX-ului.
În dezvoltarea Windows-ului, Microsoft a fost permanent sub presiunea fie a pieţei, fie a timpului, fie a ambelor, aşa încît produsul lor arată ca o operă nefinisată şi neoptimizată.
Fiecare nouă generaţie de Windows (Win 1.1, Win 3.11, Win 95, Win 98) nu a avut timp să se maturizeze, ci a fost un pic petecită (s-au aplicat patch-uri) şi încorporată în următoarea, astfel încît a apărut un Frankenstein (ştiţi, cel din filmele de groază alb-negru, cu cusături vizibile pe faţă) pe care, în cele din urmă, nici un programator nu-l mai stăpînea.
E un fel de gogoaşă, ca cea din poveste: creşte, creşte şi nimeni nu o mai poate opri.

b) Unix este un sistem de operare dezvoltat special pentru reţele şi nevoile lor (chiar dacă a apărut în anii '60-'70). Toate problemele care ni se par acum cotidiene, şi pe care Windows-ul le-a remediat din mers, Unix-ul le are rezolvate demult (foarte demult).
Înţelegînd aceste nevoi, Microsoft a dezvoltat Windows NT (Network Technology), care trebuia să fie un fel de Unix cu interfaţă Windows. Chiar dacă a reuşit numai parţial (cîte servere de Internet rulează WinNT şi cîte Unix/Linux?), dovada rezultatului mai bun este stabilitatea şi fiabilitatea mai mare a lui Windows 2000 (care ar fi Windows NT v 5.0) sau Windows XP - Professional în special (Windows NT v 6.0).


Unix a fost dezvoltat ca un sistem de operare profesionist, de către profesionişti şi utilizat (aproape) exclusiv de profesionişti, care stăpînesc linia de comandă şi compilarea (recrearea, dacă vreţi) de programe. Pentru asemenea persoane ferestrele nu ar face decît să-i încurce şi să încarce inutil sistemul.

Cele mai noi distribuţii (pachete de programe şi interfeţe grafice) de Linux exact spre aceasta tind şi asta într-un mod gratuit.

Încet, încet se vor crea programe echivalente cu cele din lumea Windows şi pentru Unix/Linux, dar lucrul merge mai încet, deoarece acest deziderat este susţinut în special de voluntari, care adeseori lucrează gratis. Nu e nevoie neapărat de a învăţa de la zero, deoarece zonele în care Unix/Linux se deosebeşte de Windows oricum nu sînt accesibile şi comprehensibile utilizatorului obişnuit.
Iar reflexele şi ticurile dobîndite în Windows se pot foarte uşor porta (trece dintr-un sistem de operare în altul).

Un experiment intersant a făcut Apple-ul cu sistemul propriu de operare (MacOS), care din versiunea 10 este în miezul său (kernel) Unix (FreeBSD), peste care a aşezat interfaţa tipică Mac. Nimeni nu a simţit schimbarea, iar toţi s-au bucurat de securitatea, stabilitatea şi viteza mai mari.

S-a propus chiar odată crearea unei interfeţe Windows care să fie aşezată (să mascheze) peste un nucleu Linux/Unix. La încercarea unei firme de a face acest experiment (Lindows - Linux-Windows), Microsoft a ripostat dur, i-a dat în judecată şi sărmanii oameni au renunţat de tot (au ieşit chiar din afaceri).


4. Ce aduce în plus fiecare nouă variantă de Office? Trebuie testată fiecare în parte pentru a putea distinge. De regulă, sînt modificări mici pentru unii, mari pentru alţii, nesesizabile pentru cei care de abia se apucă să înveţe.


Care este de fapt ultima variantă? XP sau 2006?

XP este ultima, ca versiune finală şi Office 2006 e încă în versiune beta, pare-mi-se.




[Edited at 2006-12-20 12:28]


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
English to German
+ ...
Programe portabile Dec 20, 2006

Aţi auzit de programele portabile?

Portabile, în sensul că aceste programe se pot instala, fără nici un fel de probleme pe stick-uri de memorie USB sau memorii nevolatile (card-uri SD, sau CompactFlash) şi pot rula pe orice sistem gazdă (de regulă Windows), fără a fi nevoie să fie instalate pe sistemul gazdă.

În acest fel puteţi avea pe un stick de memorie toate programele importante pe care le folosiţi.

Eu am, de exemplu, vreo două browsere
... See more
Aţi auzit de programele portabile?

Portabile, în sensul că aceste programe se pot instala, fără nici un fel de probleme pe stick-uri de memorie USB sau memorii nevolatile (card-uri SD, sau CompactFlash) şi pot rula pe orice sistem gazdă (de regulă Windows), fără a fi nevoie să fie instalate pe sistemul gazdă.

În acest fel puteţi avea pe un stick de memorie toate programele importante pe care le folosiţi.

Eu am, de exemplu, vreo două browsere (K-Meleon - o clonă super-rapidă a lui Mozilla Firefox şi Opera), două programe de poştă electronică (POPcorn şi Mozilla Thunderbird), o suită de programe de birou (OpenOffice), WinAmp.

Cel mai mare avantaj pe care îl văd eu la aceste programe este securitatea sporită: dacă vreau să-mi verific e-mail-urile la un Internet Cafe, în loc să descarc (şi apoi să fie nevoie să şterg) e-mail-urile pe un calculator, la care nu pot controla cine are acces, rulez şi descarc datele pe stick-ul meu de memorie, pe care îl iau cu mine (mai puţine urme, mai multă confidenţialitate).

În plus, pot folosi programele pe care le cunosc şi în conjuncţie cu calculatoare la care nu am acces să fac modificări.

După cum aţi observat, ca programe portabile s-au făcut sau distribuit exclusiv programe gratuite - acestea toate din motive de copyright.

Dacă aveţi experienţe similare, aştept cu interes reacţii şi sfaturi.

O sursă bună de asemenea aplicaţii este www.portableapps.com .
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
English to German
+ ...
A apărut Opera 9.10 final Dec 21, 2006

A apărut versiunea finală Opera 9.10. Se poate descărca de la www.opera.com.

Am instalat-o, dar, sincer, nu văd nici o diferenţă faţă de versiunea beta (ultima, înainte de lansarea versiunii finale) pe care o foloseam deja.

Mai testez şi vă ţin la curent!

Numai bine!


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 19:49
English to Romanian
+ ...
A apărut şi Firefox 2 Dec 21, 2006

Şi cică are la rândul lui Phishing Protection:

http://www.mozilla.com/en-US/firefox/features.html#secure

Mulţam pentru recomandarea K-Meleon. Nu am apucat să-l încerc, dar pare promiţător. Am înţeles că e mult mai rapid pt că se integrează în interfaţa nativă Windows or something. Chestia mai descurajantă pare a fi configurarea. E de naşpa ?


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Unix şi Linux Dec 21, 2006

Bogdan, mulţumesc pentru ideea cu portabilele.
Pe urmă mulţumesc pentru explicaţii, dar s-au cam amestecat.
Despre Unix ştiu şi eu că e bun pentru servere şi reţele (am lucrat la programul de informatizare a unei instituţii), dar Linux este altceva.
Da, Linux este pentru profesionişti, care ştiu programare.
Da, păcat că nu l-au făcut mai simplu, aşa ca Windows. Tot n-am înţeles de ce, dar mă rog.
Linux este cu totul altă filozofie, la fel ca baz
... See more
Bogdan, mulţumesc pentru ideea cu portabilele.
Pe urmă mulţumesc pentru explicaţii, dar s-au cam amestecat.
Despre Unix ştiu şi eu că e bun pentru servere şi reţele (am lucrat la programul de informatizare a unei instituţii), dar Linux este altceva.
Da, Linux este pentru profesionişti, care ştiu programare.
Da, păcat că nu l-au făcut mai simplu, aşa ca Windows. Tot n-am înţeles de ce, dar mă rog.
Linux este cu totul altă filozofie, la fel ca baza de date ORACLE faţă de alte tipuri de baze de date, totul bazat pe programare.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »