Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:52
English to German
+ ...
K-Meleon Dec 21, 2006

Valentin Alupoaie wrote:
Mulţam pentru recomandarea K-Meleon. Nu am apucat să-l încerc, dar pare promiţător. Am înţeles că e mult mai rapid pt că se integrează în interfaţa nativă Windows or something. Chestia mai descurajantă pare a fi configurarea. E de naşpa ?


După testele mele empirice, K-Meleon e mai rapid chiar decît Opera şi bara cu unelte de căutare e chiar mai deşteaptă decît la Opera sau Firefox - ca un fapt divers, are chiar link direct către www.leo.org pentru perechea de limbi germană-engleză sau viceversa.

Nu ştiu unde şi cum se integrează, mie mi se pare un program obişnuit (l-am avut şi instalat normal, şi portabil) şi nu am avut nevoie să configurez nimic (în afară de butoane şi înfăţişare, eu fiind un maniac al ergonomiei).

Sincer, mi s-a părut un program corect, nu e lacom de resurse, e stabil şi îşi face bine treaba (i. e. afişează toate paginile fără nici un fel de probleme).

Un singur motiv m-a făcut să nu renunţ complet la Opera în favoarea lui K-Meleon: nu are suport pentru citerea paginilor wap.

Acuma veţi întreba la ce îţi trebuie pe un calculator "normal" (PC, adică), cu ecran de 17-19-21 ţoli, să deschizi pagini wap. Păi, îţi trebuie, dacă eşti (uneori) conectat prin telefonul mobil, unde eşti facturat la trafic de date, şi nici viteza nu te dă pe spate.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Firefox 3 Dec 21, 2006

Între timp a apărut chiar şi Firefox 3 , dar e abia în stadiul alpha 1. Eu mai aştept, că n-am de gând să mă iau la trântă cu bugurile.

Într-adevăr, Firefox 2 are protecţie anti-phishing şi pare mai eficient decât Opera în privinţa asta. Am încercat un link către un presupus site Moneybookers. Firefox 2 mi l
... See more
Între timp a apărut chiar şi Firefox 3 , dar e abia în stadiul alpha 1. Eu mai aştept, că n-am de gând să mă iau la trântă cu bugurile.

Într-adevăr, Firefox 2 are protecţie anti-phishing şi pare mai eficient decât Opera în privinţa asta. Am încercat un link către un presupus site Moneybookers. Firefox 2 mi l-a semnalat ca fishing, Opera 9 nu. Cred că se poate întâmpla şi invers. Depinde de bazele de date pe care le folosesc.


[Edited at 2006-12-21 19:24]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 00:52
German to Romanian
+ ...
Uraaa! Se ştie data exactă!!!! Dec 28, 2006

Dan Marasescu wrote:

Fiindcă veni vorba, s-a anunţat oficial data de lansare pentru Windows Vista?


Începând cu 30 ianuarie 2007, Windows Vista va fi disponibil pt. utilizatorii finali şi small business atât preinstalat pe un calculator nou cât şi de unul singur:

http://www.microsoft.com/germany/windows/windowsvista/default.aspx


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Winamp – Media Library Jan 3, 2007

Am descoperit de curând această parte din Winamp. De obicei, ascultam muzică pe Yahoo! Music LAUNCHcast. Dezavantaje: publicitate + multe posturi accesibile doar în SUA contra unei taxe. Prin Winamp ai acces la câteva sute de posturi, majoritatea fără publicitate. O recomandare: UKRADIO (rock clasic din anii '70 şi '80).

 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 00:52
German to Romanian
+ ...
Winamp Jan 3, 2007

Winamp e cel mai tare player, ştie să facă o groază de chestii: asculţi muzică, vezi filme la el, asculţi şi radio şi ai o groază de unde alege, moca. Mie cel mai mult îmi place Morituri Te Salutant - denn Dunkelheit muss nicht teuer sein, dar şi Dunkle Welle - das dunkelste Radio im Netz, Schwarze Welle - das Radio mit den besten dunklen Liedern, Library of Shadows, Wasteland etc. Din fericire sunt o groază de altele pe gustul meu; de obicei dau sa caute gothic şi găseşte destul... See more
Winamp e cel mai tare player, ştie să facă o groază de chestii: asculţi muzică, vezi filme la el, asculţi şi radio şi ai o groază de unde alege, moca. Mie cel mai mult îmi place Morituri Te Salutant - denn Dunkelheit muss nicht teuer sein, dar şi Dunkle Welle - das dunkelste Radio im Netz, Schwarze Welle - das Radio mit den besten dunklen Liedern, Library of Shadows, Wasteland etc. Din fericire sunt o groază de altele pe gustul meu; de obicei dau sa caute gothic şi găseşte destule. Apoi poţi să faci mp3uri din CDuri audio cu Winamp Pro la viteză incredibilă, ca să nu îţi uzezi CDurile originale, mai bine asculţi de pe hard direct. De asemenea, Winamp vede şi majoritatea playerelor portabile, de poţi să copii muzică din calculator pe mp3playerul portabil şi invers, iar de auzit se aude super, are preseturi multe şi bune şi îl mai poţi personaliza şi tu din equalizer. Foarte important şi util e că îl poţi face să arate super dacă îi dai jos skinuri meseriaşe. Eu mi-am adunat la colecţie pâna acuma vreo 300 şi ceva de skinuri şi pe măsură ce mai găsesc care să-mi placă, mai adun.

[Bearbeitet am 2007-01-03 17:11]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 00:52
German to Romanian
+ ...
Oferte speciale... Jan 3, 2007

... cu ocazia sărbătorilor de iarnă la două softuri utile.

Prima ar fi licenţă pe 3 ani la preţ de 2, deci 1 an gratis, la Outpost Firewall Pro de la Agnitum, unul din cele mai bune şi mai complexe firewalluri de când a murit Sygate (RIP):

http://www.agnitum.de/products/outpost/features.php

A doua ofertă bună este o reducere de preţ la
... See more
... cu ocazia sărbătorilor de iarnă la două softuri utile.

Prima ar fi licenţă pe 3 ani la preţ de 2, deci 1 an gratis, la Outpost Firewall Pro de la Agnitum, unul din cele mai bune şi mai complexe firewalluri de când a murit Sygate (RIP):

http://www.agnitum.de/products/outpost/features.php

A doua ofertă bună este o reducere de preţ la plata online cu card, ofertă valabilă până pe 15 ianuarie 2007 la The Bat! Professional, până acum cel mai bun mail-client pe care l-am folosit. Cine nu îl are încă şi îl vrea, acum e momentul! Noua versiune Christmass Edition, pe lângă alte îmbunătăţiri, deja e compatibilă cu Windows Vista:

http://www.ritlabs.com/de/products/thebat/news_detail.php?ID=1767
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Firewall Jan 4, 2007

Şi cei de la Zone Alarm au acum o reducere: 49,95 USD în loc de 69,95 USD pentru ZoneAlarm® INTERNET SECURITY SUITE. Eu am beneficiat de o ofertă adresată, cred, doar utilizatorilor de ZoneAlarm varianta gratuită: 39,95 USD pentru ZoneAlarm® INTERNET SECURITY SUITE + Iolo System Mechanic 7.

Din câte am citit, ZoneAlarm Pro (care e inclus în suită) pare cel mai solid firewall de pe piaţă, urmat fiind de Outpost Firewall Pro.

Revizii interesante se găsesc la
... See more
Şi cei de la Zone Alarm au acum o reducere: 49,95 USD în loc de 69,95 USD pentru ZoneAlarm® INTERNET SECURITY SUITE. Eu am beneficiat de o ofertă adresată, cred, doar utilizatorilor de ZoneAlarm varianta gratuită: 39,95 USD pentru ZoneAlarm® INTERNET SECURITY SUITE + Iolo System Mechanic 7.

Din câte am citit, ZoneAlarm Pro (care e inclus în suită) pare cel mai solid firewall de pe piaţă, urmat fiind de Outpost Firewall Pro.

Revizii interesante se găsesc la http://www.consumersearch.com/www/software/firewalls/index.html#intro şi http://www.pcworld.idg.com.au/index.php/id;159719021 .

Pentru cine nu este pregătit să treacă la o versiune pe bani, cele mai bune opţiuni par Zone Alarm (varianta gratuită) şi Comodo.


[Edited at 2007-01-04 17:31]
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:52
English to German
+ ...
Firewall-uri Jan 7, 2007

Mihai Badea wrote:

Din câte am citit, ZoneAlarm Pro (care e inclus în suită) pare cel mai solid firewall de pe piaţă, urmat fiind de Outpost Firewall Pro.



[Edited at 2007-01-04 17:31]


Eu am folosit un timp ZoneAlarm, versiunea gratuită, dar nu mi-a plăcut (îngreuna sistemul, dădea alarme false şi oprea conexiunea la Internet, greşeli de tipul acesta).

Am trecut la Outpost şi pot spune că e super-bun. Extrem de uşor de configurat, resurse consumate minime şi transparenţă.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:52
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Ai dreptate Jan 7, 2007

Au existat unele versiuni ale firewall-ului ZA care prezentau probleme, dar s-au reglat pe parcurs. La un moment dat, era chiar o "muncă" să-l configurezi, dar acum este mult mai uşor. Folosesc suita ZA de trei ani pe toate calculatoarele din reţea şi sunt mulţumită de ea.

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 00:52
English to Romanian
Zone Alarm Jan 7, 2007

Şi eu folosesc numai ZA versiunea gratuită (3 calculatoare) de cel puţin trei ani. Am folosit suita CA (AV şi FW). Nu era rea, dar costa şi era cam "invadatoare", se băga în foarte multe locuri de pe calculator.
ZA gratuită este foare stabilă, practic nu mi-a făcut probleme niciodată, de nici un fel.
Versiunea contra cost a ZA este şi ea o suită (AV, FW, antispyware) şi am auzit că nu este recomandată: vrând să facă multe lucruri, este incomodă de utilizat şi cap
... See more
Şi eu folosesc numai ZA versiunea gratuită (3 calculatoare) de cel puţin trei ani. Am folosit suita CA (AV şi FW). Nu era rea, dar costa şi era cam "invadatoare", se băga în foarte multe locuri de pe calculator.
ZA gratuită este foare stabilă, practic nu mi-a făcut probleme niciodată, de nici un fel.
Versiunea contra cost a ZA este şi ea o suită (AV, FW, antispyware) şi am auzit că nu este recomandată: vrând să facă multe lucruri, este incomodă de utilizat şi capricioasă.
Experienţa fiecăruia depinde de sistem şi... de noroc?
By the way: versiunea gratuită a lui AVG de la Grisoft este disponibilă în continuare (undeva în josul paginii de upgrade la versiunea cu bani; trebuie căutată cu atenţie).
Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 00:52
English to Romanian
+ ...
Minunat ... Jan 7, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:


By the way: versiunea gratuită a lui AVG de la Grisoft este disponibilă în continuare (undeva în josul paginii de upgrade la versiunea cu bani; trebuie căutată cu atenţie).


Asta este chiar o veste bună. Mulţumim pentru informaţii. Chiar acum intru să descarc. Eu folosesc de ceva vreme AVG şi AdAware de la Lavasoft ca antispyware. Nu am activat Firewall-ul. Nu am avut probleme. Dar are cineva răbdare să-mi spună ce probleme aş putea avea?


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:52
English to German
+ ...
AVG free Jan 7, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Şi eu folosesc numai ZA versiunea gratuită (3 calculatoare) de cel puţin trei ani. Am folosit suita CA (AV şi FW). Nu era rea, dar costa şi era cam "invadatoare", se băga în foarte multe locuri de pe calculator.
ZA gratuită este foare stabilă, practic nu mi-a făcut probleme niciodată, de nici un fel.
Versiunea contra cost a ZA este şi ea o suită (AV, FW, antispyware) şi am auzit că nu este recomandată: vrând să facă multe lucruri, este incomodă de utilizat şi capricioasă.
Experienţa fiecăruia depinde de sistem şi... de noroc?
By the way: versiunea gratuită a lui AVG de la Grisoft este disponibilă în continuare (undeva în josul paginii de upgrade la versiunea cu bani; trebuie căutată cu atenţie).


Merci, de informaţie, chiar aveam nevoie de ea!


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 00:52
English to Romanian
Info despre AVG Jan 7, 2007

Informaţia am gasit-o în Langa List. Din pacate, Langa List a fuzionat cu altceva acum. Nu prea îmi mai place, dar sper sa ma obisnuiesc.
Versiunea gratuita este aceea pe care o avem acum cu totii.
Hint: se poate cumpăra doar o licenţă pt. versiunea contra cost si se poate încerca sa se instaleze pe mai multe calculatoare. Pretul mi se pare rezonabil.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 00:52
German to Romanian
+ ...
Nu-i ilegal? Jan 7, 2007

Versiunea free a lui AVG Antivirus scrie că este "for private and non-commercial use". Tot aşa e şi la Avast! Antivirus Home şi la alţi antiviruşi. Nu-i ilegal să le foloseşti ca freelancer?

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 00:52
English to Romanian
Ilegal? Jan 7, 2007

OvidiuKatz wrote:

Versiunea free a lui AVG Antivirus scrie că este "for private and non-commercial use". Tot aşa e şi la Avast! Antivirus Home şi la alţi antiviruşi. Nu-i ilegal să le foloseşti ca freelancer?


That's a good question!

Probabil că răspunsul este pe undeva, prin licence.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »