Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 11:43
English to German
+ ...
O opinie Jan 8, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

OvidiuKatz wrote:

Versiunea free a lui AVG Antivirus scrie că este "for private and non-commercial use". Tot aşa e şi la Avast! Antivirus Home şi la alţi antiviruşi. Nu-i ilegal să le foloseşti ca freelancer?


That's a good question!

Probabil că răspunsul este pe undeva, prin licence.


Este foarte greu de făcut distincţia, în cazul unui traducător liber-profesionist sau chiar a unei agenţii de traduceri, unde începe şi unde se termină folosirea comercială a unui program atît de general, cum este anti-virusul.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 11:43
English to Romanian
Opinii Jan 8, 2007

Bogdan Burghelea wrote:

Este foarte greu de făcut distincţia, în cazul unui traducător liber-profesionist sau chiar a unei agenţii de traduceri, unde începe şi unde se termină folosirea comercială a unui program atît de general, cum este anti-virusul.


De acord! Totul este foarte relativ. Dacă folosesc programul Z (free pt. uz personal) acasă, este OK, dar la serviciu - nu. Dacă îl foloseşte un membru al familiei mele este OK, dar dacă îl folosesc eu (freelancer!) - nu mai este. Dacă îl folosesc în concediu, este OK, dar altfel - nu!
Let sleeping dogs lie. Să dea primul cu piatra acela care este nevinovat. Să nu vorbim de funie în casa spânzuratului.
Iar freelancerii să şteargă de pe calculatorul lor toate programele free pentru uz personal. Ce părere ai, Ovidiu? Ce mai rămâne?
Mă simt obligat să am Windows şi Office legale. În rest, depinde ce mai foloseşte fiecare (CAT, DTP etc).


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 11:43
English to German
+ ...
O opinie Jan 8, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Mă simt obligat să am Windows şi Office legale. În rest, depinde ce mai foloseşte fiecare (CAT, DTP etc).


Foarte interesant acest punct de vedere, mai ales că eu am o teorie radicală în ceea ce priveşte folosirea, în România, în special, a Windows-ului cu licenţă.

Opinia cea radicală:
Micro$oft a tolerat, poate chiar a încurajat folosirea programelor lor, dar în special a sistemelor de operare dezvoltate de ei, fără licenţă, atît în ţările dezvoltate, dar mai ales în ţările în curs de dezvoltare sau slab dezvoltate.

Motivul 1: impunerea unui cvasi-standard. În ziua de astăzi dacă întrebi pe cineva ce rulează pe calculator, cu excepţia calculatoriştilor maniaci (şi cu ochelari ca fundul de borcan), toţi vor răspunde "Uindos". Utilizatorului obişnuit i se pare grav dacă nu poate da click-dreapta (chiar şi mie mi s-a întîmplat, atunci cînd am folosit un Macintosh), nu are la locul lui (Start->Programs->Accessories->Games) Solitaire-ul de zi cu zi. Cînd am instalat prima dată XP-ul, mă uitam şi nu înţelegeam unde a dispărut (e cu un nivel mai sus, nu mai face parte din grupa Accesories).

Acestea toate indică un anume automatism, reflexe condiţionate. Dacă la aceasta adăugaţi şi o anumită vîrstă (de regulă, mai mare de 40 de ani) şi o anumită stîngăcie tehnologică (greutatea psihică, dar motorie în folosirea calculatorului), atunci avem sute de mii, milioane de oameni care măcar din comoditate, dacă nu din teamă, vor alege produse Microsoft, fără să clipească chiar.

În plus, dacă vă uitaţi la orice program care gestionează date personale (PIM - personal information manager, Outlook, de exemplu), este din start creat să fie "Outlook compatible".

Deci, o întreagă industrie consideră ca standard programele (adică concepţia şi soluţia arhitectonică) Microsoft. În timp, vor ajunge să depindă conceptual de Microsoft. Un sclav, chiar dacă bine hrănit şi întreţinut, este mai bun, decît un aliat inteligent, dar potenţial trădător.

Motivul 2: Prin piratare, software-ul ajunge (cvasi)gratis "cu îndrăzneală acolo unde nimeni nu a ajuns" (ca să parafrazez solganul lui Starship Entreprise).
Cîţi dintre specialiştii români, care acum lucrează la Microsoft, şi-au cumpărat primul Windows "cu licenţă"? 2%? Cred că sînt prea optimist. Şi similar, specialiştii din Rusia, India, China, etc.
Existenţa software-ului piratat nu apare ca o pierdere, ci ca o investiţie, e drept, neconformistă (şi cu atît mai interesantă şi cu potenţial de rezultate spectaculos) în educaţia unor oamenii care vor aduce înzecit cîştig.

Concluzia mea: Micro$oft nu merită compătimită că 60% din calculatoarele din România folosesc Windows fără licenţă. Au ei grijă să nu piardă.

[Edited at 2007-01-09 06:36]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 11:43
German to Romanian
+ ...
Na, la asta nu m-am gândit Jan 9, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

De acord! Totul este foarte relativ. Dacă folosesc programul Z (free pt. uz personal) acasă, este OK, dar la serviciu - nu. Dacă îl foloseşte un membru al familiei mele este OK, dar dacă îl folosesc eu (freelancer!) - nu mai este. Dacă îl folosesc în concediu, este OK, dar altfel - nu!


Na, la asta nu m-am gândit, la chestia cu familia! Adică dacă e ceva nasol, zic că familia foloseşte, asta chiar că e super! Na, în sfârşit ar fi şi familia mea bună la ceva.

Let sleeping dogs lie. Să dea primul cu piatra acela care este nevinovat. Să nu vorbim de funie în casa spânzuratului.
Iar freelancerii să şteargă de pe calculatorul lor toate programele free pentru uz personal. Ce părere ai, Ovidiu? Ce mai rămâne?
Mă simt obligat să am Windows şi Office legale. În rest, depinde ce mai foloseşte fiecare (CAT, DTP etc).


Nici la dat cu piatra nu m-am gândit; am întrebat dacă nu-i ilegal de folosit în scopuri comerciale un program care e free doar pt. uzul personal fiindcă mai prin vară parcă am citit prin presă de un caz nasol cu softuri ilegale, o microfirmă sau aşa ceva, nu mai ţin minte exact ce şi cum, şi s-a lasat cu amendă nasoală de tot, de vreo 100 de milioane vechi. De asta mă gândesc că poate fi riscant; există şi freeware absolut, indiferent de uz, dar foarte rar, iar la antiviruşi nimic din ce e absolut moca nu e şi de calitate. Am folosit diverse Testversionen, am folosit şi chestii free pt. uz personal, şi AVG, şi Avast! Home, care are o interfaţă mai user-friendly şi are skinuri meseriaşe ca să arate bine şi gaseşte viruşi ce nu-i găsea nici Norton şi nici Zone Alarm! Dar acuma mă tem, mai ales după integrare, că nu ştiu sigur dacă e legal. De asta mă bătea gândul să-mi cumpăr ceva şi oscilam între Avast! Pro + Outpost Firewall sau Kaspersky Internet Security, care are şi antivirus şi firewall şi care o am acum instalată ca Testversion. Nu de alta, dar mă gândeam că mai bine cumperi un program cu câteva milioane, cât de scump o fi, face sau nu face, decât sa plateşti o amendă mult, mult mai mare, care sigur nu face. Deci eu nu am nici o treabă cu cine ce foloseşte etc., fiecare e liber să folosească pe calcul lui ce vrea, normal, eu doar la asta m-am gândit, să nu păţim chestii de astea nasoale dacă folosim ca freelanceri programe free doar pt. uz personal. Dar acuma, dacă merge "soluţia familia"... mă gândesc că poate nu ar fi rău să îmi bag iarăşi Avast! Home ... nu ştiu, mă mai gândesc încă până îmi expiră Kaspersky Testversion. Sau poate îmi găsesc alt Testversion de la altă firmă şi tot aşa. Ce, e ilegal să tot testezi?

[Bearbeitet am 2007-01-09 14:56]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 11:43
English to Romanian
Ei, nici chiar aşa... Jan 9, 2007

Pe lume există milioane şi milioane de familii în care nişte programe free chiar sunt folosite şi de membri ai familiei, nu este doar o "tehnică" de a evita... De a evita ce? Nimeni nu controlează utilizatorii individuali (cu alte cuvinte, nimeni nu vine peste tine acasă, în puterea nopţii, să vadă ce ai pe calculator: programe free folosite în condiţii comerciale, programe piratate etc). Dacă utilizatorul individual diseminează programe piratate, atunci lucrurile se mai schimbă... See more
Pe lume există milioane şi milioane de familii în care nişte programe free chiar sunt folosite şi de membri ai familiei, nu este doar o "tehnică" de a evita... De a evita ce? Nimeni nu controlează utilizatorii individuali (cu alte cuvinte, nimeni nu vine peste tine acasă, în puterea nopţii, să vadă ce ai pe calculator: programe free folosite în condiţii comerciale, programe piratate etc). Dacă utilizatorul individual diseminează programe piratate, atunci lucrurile se mai schimbă.
Firma de care spune Ovidiu făcuse ea destule minuni
Aderarea la UE nu schimbă mare lucru. Şi în UE se piratează / se folosesc ilegal tot felul de programe. Mai puţin ca la noi, dar destul (ştiu ce vorbesc)!
Repet, pentru ca prăpăstioşii să înţeleagă bine
Nu va veni nimeni să verifice dacă eu folosesc antivirusul free ca să câştig bani (ca freelancer) pe calculatorul de acasă. Şi nici alte programe. Presupunerea este ridicolă. Cine să facă aşa ceva? Câţi oameni ar fi necesari pentru asemenea controale? Cât ar costa şi la ce câştiguri ar duce? Ar trebui controlaţi cel puţin 95% din utilizatorii de Internet din România. Ovidiu, get real!
Versiunile cu plată oferă de regulă anumite avantaje (funcţionalitate integrală, updatări, service etc).
Bogdan, am folosit Windows şi Office mai mult timp ilegal decât legal (cunosc teoria ta şi sunt de acord cu ea). Totuşi, în funcţie de raportul dintre câştiguri şi costul programelor, a venit un moment când mi s-a făcut jenă faţă de mine însumi. Dincolo de răcnetele conştiinţei mele, mi-am imaginat următoarea situaţie: o firmă client trimite undeva o traducere făcută de mine şi, într-un mod sau altul, cei de acolo constată că Wordul meu este ilegal. Scandal, pierderea clientului... Naşpa. Sunt clienţi pe care nu vreau să-i pierd din nici un motiv, necum pentru aşa ceva.
Mi se va replica: n-au cum să afle că Wordul tău e ilegal! Răspund: Why are you so damn sure?!
A, era să uit: Ovidiu, foloseşte cu încredere programele freeware, cele mai multe nu sunt "mai slabe" decât cele pe bani. Iar antivirusurile sunt toate cam la fel de bune la depistarea viruşilor. Diferenţele apar în alte zone (resurse, viteză etc).
N-o să vină nimeni să ne amendeze că folosim Winamp free pe calculatoarele noastre de freelanceri



[Edited at 2007-01-09 20:59]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 11:43
German to Romanian
+ ...
Freeware absolut vs. restricţionat Jan 11, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Nimeni nu controlează utilizatorii individuali (cu alte cuvinte, nimeni nu vine peste tine acasă, în puterea nopţii, să vadă ce ai pe calculator: programe free folosite în condiţii comerciale, programe piratate etc). Dacă utilizatorul individual diseminează programe piratate, atunci lucrurile se mai schimbă.
Firma de care spune Ovidiu făcuse ea destule minuni
Aderarea la UE nu schimbă mare lucru. Şi în UE se piratează / se folosesc ilegal tot felul de programe. Mai puţin ca la noi, dar destul (ştiu ce vorbesc)!
Repet, pentru ca prăpăstioşii să înţeleagă bine
Nu va veni nimeni să verifice dacă eu folosesc antivirusul free ca să câştig bani (ca freelancer) pe calculatorul de acasă. Şi nici alte programe. Presupunerea este ridicolă. Cine să facă aşa ceva? Câţi oameni ar fi necesari pentru asemenea controale? Cât ar costa şi la ce câştiguri ar duce? Ar trebui controlaţi cel puţin 95% din utilizatorii de Internet din România. Ovidiu, get real!


Păi tocmai asta e: probabilitatea e redusă încă la noi, dar nu e imposibil să se întâmple. E destul doamne fere să se întâmple o singură dată şi ai pus-o de mămăligă. De aia e bine de avut grijă să ai numai chestii legale în calc. Am tot citit cu stupefacţie despre cazuri din Germania că le-a ridicat poliţia hardul şi chiar tot calcul în miez de noapte unor puştani, care foloseau calcul personal pt. uz personal, şi pt. softuri ilegale, dar într-adevăr mai ales pt. muzică ilegală. Chestiile astea sunt aspru pedepsite în Germania, iar daunele ce le ai de plătit pt. aşa ceva sunt imense; la noi încă nu e aşa drastic, dar până când? Acuma cu aderarea, mă tem că o să se asprească şi la noi situaţia, de aia e bună prudenţa.

A, era să uit: Ovidiu, foloseşte cu încredere programele freeware, cele mai multe nu sunt "mai slabe" decât cele pe bani. Iar antivirusurile sunt toate cam la fel de bune la depistarea viruşilor. Diferenţele apar în alte zone (resurse, viteză etc).
N-o să vină nimeni să ne amendeze că folosim Winamp free pe calculatoarele noastre de freelanceri


Categoric că tot ce e freeware absolut, deci fără restricţii de uz personal vs. comercial, e ok, legal, unele chestii chiar sunt super, cum e şi Winamp. Winamp nu are restricţii de uz, oricine poate folosi versiunea free şi chiar să o şi răspândească, după completarea unui formular de răspândire etc. Versiunea Pro e contra cost, oferă features în plus şi oricum e avantajoasă ca preţ faţă de ce ştie să facă: mp3uri şi wmauri şi prăjeşte CDuri la viteze maxime, când versiunea free face parcă doar aacuri şi are restricţie de viteză de 2X sau 3X, nu mai ţin minte exact. Dar versiunea free (bundle, full sau lite) nu are restricţii de uz pt. utilizatorii comerciali. Oricine o poate folosi, dacă nu doreşte să cumpere versiunea Pro.

Sunt unele softuri freeware la fel de bune sau chiar mai bune decât cele cu bani. De pildă, chiar recomand IZArc, un progrămel care deschide şi face arhive într-o groază de formate, absolut gratis, fără restricţii de uz, poate fi şi răspândit etc. şi merge mai repede şi mai bine decât WinZip sau WinRar şi ştie să citească toate arhivele ăstora două:

www.izarc.org

Sau Spybot, care toată lumea îl ştie ce bine protejează calcul de tot felul de chestii, şi el e gratis, e freeware absolut, nu are restricţii de uz comercial vs. personal.

Ei, dar cu antiviruşii ăştia care restricţionează folosirea versiunii free, permiţând-o doar în scop personal, non-comercial, e deja altceva. Versiunea aia free nu mai e freeware absolut. Mai mult, unii, cum sunt cei de la avast!, la versiunea Home mai nou accentuează prin font de culoare roşie şi prin caractere scrise cursiv că trebuie să fii şi home-user only şi să îl foloseşti pt. non-comercial use, deci ambele condiţii în acelaşi timp trebuie îndeplinite; ba mai rău, zice că dacă eşti instituţie, chiar dacă non-profit, tot nu ai voie să foloseşti avast! Home, e musai să foloseşti avast! Pro:

http://www.avast.com/eng/avast_4_home.html

De asta zic că am dubii că e legal să folosesc eu, freelancer, avast! Home; dar familia ar avea voie să-l folosească. Deci ca să fiu legal şi să nu îmi tremure fundul pt. el, ori aplic "soluţia familia", ori îmi cumpăr avast! Professional. De meritat merită, fiindcă are tot ce îi trebuie, protejează calcul în toate felurile, şi mail protection, şi internet protection, şi Instant Messinging protection, şi P2P Protection, plus că scanează intensiv toate fişierele, inclusiv arhivele. Are interfaţă foarte user-friendly şi skinuri super, dar ce e mai important e că dintre toţi antiviruşii ce i-am testat şi folosit până acum, avast! - egal dacă Home sau Pro - consumă cele mai puţine resurse. În nici un caz nu paralizează calcul ca Bit Defender, nici nu îl încetineşte ca produsele Symantec. Mie îmi mergea avast! fără probleme şi mai de mult, pe calcul vechi şi sărac în resurse. Poate că totuşi îl cumpăr până la urmă, că e rentabil, dacă stau să mă gândesc bine: o licenţă pe 3 ani aduce cu sine oarece reducere, de vine vreo 2,5 dolari pe lună. Cam câteva rânduri de tradus, nici un sfert de pagină. Chiar e mult?

[Bearbeitet am 2007-01-11 00:17]


 
Andrada Constantinescu
Andrada Constantinescu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:43
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
problemă complexă... Jan 11, 2007

Tot citesc ce spuneţi voi aici şi-mi pun tot felul de întrebări.

Când eşti freelancer, ai şi altă meserie eventul, cu ce drept vine poliţia asta sau cum s-o numi autoritatea de controlează licenţele la tine-n casă să te caute de licenţe în calculatorul achiziţionat pe numele tău, de persoană fizică (mă refer la persoană fizică în general, nu PFA sau alte cele)? E calculatorul tău de acasă, pe care-l foloseşti în diverse scopuri. Nu are nimeni nicio dovad�
... See more
Tot citesc ce spuneţi voi aici şi-mi pun tot felul de întrebări.

Când eşti freelancer, ai şi altă meserie eventul, cu ce drept vine poliţia asta sau cum s-o numi autoritatea de controlează licenţele la tine-n casă să te caute de licenţe în calculatorul achiziţionat pe numele tău, de persoană fizică (mă refer la persoană fizică în general, nu PFA sau alte cele)? E calculatorul tău de acasă, pe care-l foloseşti în diverse scopuri. Nu are nimeni nicio dovadă că tu câştigi bani folosindu-l.

Eu una am firmă şi sediu acasă. Am 2 desktopuri şi un laptop. Calculatoarele sunt cumpărate unul pe numele meu, unul pe-al soţului. Laptopul este pe firmă. Pe laptop am toate licenţele. Pe desktopuri am o sumedenie de programe şi progrămele versiune free. Evident că folosesc mult desktopul meu şi pentru muncă, sincer, e cel mai folosit în acest scop. Din punct de vedere legal, n-are nimeni nicio dovadă că fac asta. Unde mai pui că n-are nimeni niciun drept să-mi controleze calculatorul personal pe motiv că l-aş putea folosi în scopuri profesionale.

Problema cu licenţele nu se pune cum o puneţi voi, că aţi putea fi acuzaţi de câştiguri folosind software-uri ilegale, se pune la modul general, că...sunt ilegale şi probabil va veni o vreme în care chiar se vor face controale prin calculatoarele oricărui ”muritor de rând”.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 11:43
English to German
+ ...
Încurajare Jan 11, 2007

Andrada Manole wrote:

Din punct de vedere legal, n-are nimeni nicio dovadă că fac asta. Unde mai pui că n-are nimeni niciun drept să-mi controleze calculatorul personal pe motiv că l-aş putea folosi în scopuri profesionale.

Problema cu licenţele nu se pune cum o puneţi voi, că aţi putea fi acuzaţi de câştiguri folosind software-uri ilegale, se pune la modul general, că...sunt ilegale şi probabil va veni o vreme în care chiar se vor face controale prin calculatoarele oricărui ”muritor de rând”.


Adevărat, dar drepturile se cîştigă. S-ar putea, deci, cîndva să trebuiască să apăraţi acest punct de vedere.

Big Brother is watching you!


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 11:43
English to Romanian
Prudenţa şi confiscarea calculatorului Jan 13, 2007

1. Apoi, până acum nimeni nu s-a legat de un utilizator privat care folosea programe ilegale pe calculatorul său, ori programe free în scopuri comerciale (adică, de ex., făcea şi el situri web contra cost, şi avea antivirus free). Nici nu cred că se va întâmpla aşa ceva vreodată (la noi sau afară). Ar trebuie confiscate vreo 95% din calculatoarele din lume...
2. E cu totul altceva dacă respectivul face _încă ceva_ ilegal, în plus (oferă muzică, sparge programe, furnizea
... See more
1. Apoi, până acum nimeni nu s-a legat de un utilizator privat care folosea programe ilegale pe calculatorul său, ori programe free în scopuri comerciale (adică, de ex., făcea şi el situri web contra cost, şi avea antivirus free). Nici nu cred că se va întâmpla aşa ceva vreodată (la noi sau afară). Ar trebuie confiscate vreo 95% din calculatoarele din lume...
2. E cu totul altceva dacă respectivul face _încă ceva_ ilegal, în plus (oferă muzică, sparge programe, furnizează programe ilegale şi destule altele). Ceva cu adevărat ilegal, nociv etc.
Intrarea în UE nu va schimba nimic la 1 şi, probabil, va înăspri lucrurile la 2. Nu cred că traducătorii vor fi afectaţi semnificativ.
Nu mi se pare ceva neaşteptat sau prea dur.
"Poliţia" respectivă nu e poliţie, ci se numeşte BSA, aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Business_Software_Alliance
Există, evident, şi o Romanian Branch, care conţine informaţii interesante.
Lucrurile astea s-au discutat de mult (2-3 ani), pe alte foruri decât cele de traducători, şi sunt bine cunoscute de cei mai mulţi utilizatori mai experimentaţi. De fapt, este vorba nu doar de programe, ci de drepturile de proprietate intelectuală în general.
Dacă am fi compozitori/interpreţi, scriitori, regizori etc, cred că şi noi am privi lucrurile într-un mod asemănător.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 11:43
English to German
+ ...
Despre BSA Jan 13, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Nu mi se pare ceva neaşteptat sau prea dur.
"Poliţia" respectivă nu e poliţie, ci se numeşte BSA, aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Business_Software_Alliance
Există, evident, şi o Romanian Branch, care conţine informaţii interesante.

Dacă am fi compozitori/interpreţi, scriitori, regizori etc, cred că şi noi am privi lucrurile într-un mod asemănător.


Găsesc doar un singur viciu în acest raţionament: de cînd o organizaţie ne-statală (BSA este o asociaţie a marilor producători de software, deci nu are nici măcar caracterul unui sindicat, ci mai curînd a unei organizaţii patronale) are dreptul să exercite activităţi care, în mod obişnuit, sînt permise doar organelor statului: percheziţii, verificare de documente, confiscare de programe şi de date, aplicarea de amenzi penale (!!!)?

În mod obişnuit, toţi sîntem autori de opere intelectuale mai mult sau mai puţin importante. Culmea este că protecţia asta se manifestă cam unilateral: marii autori sînt protejaţi, iar cei mici mai puţin. Legea ar trebui să fie egală pentru toţi, iar zeiţa justiţiei, legată la ochi.

OK, ştiu că sînt cam stîngist în păreri, dar, vorba cuiva: "Dacă pînă la 40 de ani nu eşti de stînga, nu ai inimă".


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:43
English to Romanian
De ce nu e google case-sensitive?... Jan 17, 2007

Maria Diaconu wrote:

Oare îmi scapă mie sau nu există o opţiune "match case" la căutarea pe google? Mie mi-ar folosi chiar foarte mult la căutarea de acronime.
Ştiţi vreun alt motor de căutare care să aibă aşa ceva?
Mulţumesc.


Mda, din nou aceeaşi problemă. Faptul că google nu e case-sensitive, nu are o opţiune match case pe undeva mă face să pierd timp. Un simplu exemplu, vreau să caut HOOH (peroxidul de hidrogen) şi îmi dă o mulţime de prostii care conţin exclamaţia "hooh" şi iar "hooh"...
Voi cum vă descurcaţi?


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 11:43
German to Romanian
+ ...
Îi mai dai ceva Jan 17, 2007

Nu dai să caute "HOOH" singur; dă-i "HOOH Hydrogen" de pildă, deci mai adaugi ceva şi o să vezi că rezultatele sunt mai bune.

 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Domeniul Jan 17, 2007

Maria, îi dai şi domeniul. Pentru exemplul tău îi dai chimie (chemistry, sau în ce limbă vrei termenul).
Ajută puţin, dar nu-ţi face selecţia exclusivă.
În legătură cu controlul PC-urilor. In general se realizează prin internet. Te poate depista pentru ilegalităţi comise în internet (schimb de muzică, sau site-uri interzise etc.) şi abia atunci vine acasă. Altfel n-am auzit să facă razii la domiciliu. Le-ar trebui o justificare, o dovadă. Ah, mai este şi posi
... See more
Maria, îi dai şi domeniul. Pentru exemplul tău îi dai chimie (chemistry, sau în ce limbă vrei termenul).
Ajută puţin, dar nu-ţi face selecţia exclusivă.
În legătură cu controlul PC-urilor. In general se realizează prin internet. Te poate depista pentru ilegalităţi comise în internet (schimb de muzică, sau site-uri interzise etc.) şi abia atunci vine acasă. Altfel n-am auzit să facă razii la domiciliu. Le-ar trebui o justificare, o dovadă. Ah, mai este şi posibilitatea să te toarne cineva şi atunci vin la sigur, la domiciliu.
Iar chestia cu utilizarea în scopuri comerciale eu o înţeleg şi altfel şi chiar mulţi producători de softuri menţionează asta. Nu ai voie sa vinzi produsul, sau să-l livrezi de ex. in produse pe care le comercializezi.
De ex. Adobe Acrobat Reader este livrat uneori împreună cu alte programe sau documente, pentru a se putea asigura deschiderea/citirea documentelor. Tu capeşi bani pentru produsul vândut de tine, dar te foloseşti pentru asta de Adobe în scopuri comerciale.
Şi la CD-uri cu muzică este aşa: ai voie să faci un număr de copii, pentru tine şi pentru un prieten,sau o rudă, dar n-ai voie să vinzi copiile, sau să le răspândeşti în masă.
Ceea ce n-am înşeles eu în acest context sunt de ex. produsele Microsoft care se numesc personal (sau aşa ceva) şi profesional. O fi o diferenţă tehnică numai, sau se referă şi la aspectul comercial (adică utilizator firmă şi utilizator privat) şi diferă preţul şi condiţiile de vănzare/cumpărare.
E posibil să fii înţeles şi eu ceva greşit, aşa că mă puteţi corecta.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 11:43
English to Romanian
Ruxi, ai dreptate! Jan 17, 2007

Dacă te denunţă, vin acasă, dar numai dacă faci mai mult decât să foloseşti un program fără licenţă (răspândeşti programe ilegale, faci schimb de muzică, mergi pe situri interzise etc), exact aşa cum spui.
Produsele Microsoft personale (SOHO etc), de ex., Office, includ mai puţine programe. Office Pro include şi Access (şi cred că şi altele), care nu sunt necesare multor utilizatori. Alte diferenţe nu sunt, pentru toate este necesară licenţă.
În rest, sunt
... See more
Dacă te denunţă, vin acasă, dar numai dacă faci mai mult decât să foloseşti un program fără licenţă (răspândeşti programe ilegale, faci schimb de muzică, mergi pe situri interzise etc), exact aşa cum spui.
Produsele Microsoft personale (SOHO etc), de ex., Office, includ mai puţine programe. Office Pro include şi Access (şi cred că şi altele), care nu sunt necesare multor utilizatori. Alte diferenţe nu sunt, pentru toate este necesară licenţă.
În rest, sunt de acord cu Ruxi.
Bogdan, în România, BSA nu vine, pur şi simplu, acasă la tine. E, totuşi, o ţară liberă Sunt însoţiţi de poliţie, au acte în regulă... Dar trebuie să fii infractor mare ca să facă aşa ceva.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 11:43
English to German
+ ...
Un amănunt Jan 18, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Bogdan, în România, BSA nu vine, pur şi simplu, acasă la tine. E, totuşi, o ţară liberă Sunt însoţiţi de poliţie, au acte în regulă... Dar trebuie să fii infractor mare ca să facă aşa ceva.


Au mandat de percheziţie, semnat de judecător? Cel căruia i se face controlul i se pune în vedere că are dreptul să nu spună nimic, că are dreptul de a fi asistat de un avocat? I se prezintă înainte acuziaţiile care i se aduc?

Dacă aceste condiţii nu sînt îndeplinite cumulativ, atunci întreaga activitate desfăşurată de BSA (cu sau fără poliţie alături) e ilegală sau chiar dacă e prevăzută într-o lege, acea lege e neconstituţională.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »