Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Versiunile Windows mai vechi Feb 8, 2007

Bogdan, tu ai dreptate în ceea ce spui.
Problema cu vechile versiuni Windows nu este însă aşa de simplă. Ele pot să existe, dar cu timpul nu vei mai găsi drivere de hardware şi aplicaţii software pentru aceste versiuni.
Aşa se întâmplă de fiecare dată.
Nu ştiu nimic despre Mac, sau sitemele menţionate de tine.
Eu m-am obişnuit cu Windows şi mi-ar fi greu cu altceva.
Dar vorba lui Christian, poate se mai corectezază lucrurile până vom avea acce
... See more
Bogdan, tu ai dreptate în ceea ce spui.
Problema cu vechile versiuni Windows nu este însă aşa de simplă. Ele pot să existe, dar cu timpul nu vei mai găsi drivere de hardware şi aplicaţii software pentru aceste versiuni.
Aşa se întâmplă de fiecare dată.
Nu ştiu nimic despre Mac, sau sitemele menţionate de tine.
Eu m-am obişnuit cu Windows şi mi-ar fi greu cu altceva.
Dar vorba lui Christian, poate se mai corectezază lucrurile până vom avea acces la Vista. Nu mă grăbesc.
Discuţii şi spaimă au fost la fiecare nouă versiune de Windows.

Christian - ai dreptate, aşa am înţeles şi eu din linkuri. Ar fi cam spionaj ceea ce fac ei.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 04:32
English to Romanian
Probleme cu Vista Feb 8, 2007

Să luăm două exemple. Cumpărarea unei centrale termice şi cumpărarea unui automobil.
În ambele cazuri, trebuie să acceptăm (în orice ţară!) revizii tehnice, verificări ale unor parametri de funcţionare etc., cu consecinţe mai mult sau mai puţin severe dacă nu ne supunem.
Dacă maşina are un defect de construcţie important (de ex., la frâne), este "rechemată". E spre binele nostru să ne ducem. Se va face tot posibilul (depinde ce înseamnă asta) pentru a fi an
... See more
Să luăm două exemple. Cumpărarea unei centrale termice şi cumpărarea unui automobil.
În ambele cazuri, trebuie să acceptăm (în orice ţară!) revizii tehnice, verificări ale unor parametri de funcţionare etc., cu consecinţe mai mult sau mai puţin severe dacă nu ne supunem.
Dacă maşina are un defect de construcţie important (de ex., la frâne), este "rechemată". E spre binele nostru să ne ducem. Se va face tot posibilul (depinde ce înseamnă asta) pentru a fi anunţaţi de rechemare.
La un SO, anunţarea este foarte simplă şi, pentru a nu crea dificultăţi utilizatorilor nu prea experimentaţi (marea majoritate), remedierea se face, de cele mai multe ori, automat, prin sistemul de patch, update etc. Ce e rău în asta? (Ştiu, unii preferă un anumit grad de control, care li se oferă prin diferite opţiuni; fiind vigilent, şi eu utilizez aceste opţiuni).
Informaţiile culese cu această ocazie despre sistemul de calcul nu sunt personalizate (Microsoft intră în posesia senzaţionalei informaţii că, undeva în Bucureşti, există un WinXP pe un sistem cu placă de bază X, placă video Y etc).
Cu ce ar putea să mă afecteze această "dezvăluire" de informaţii?
Dacă m-am pricopsit cu mai ştiu eu ce soft care mi-a transformat calculatorul într-un zombie (dăunător pentru alţii), este de datoria cui îşi dă seama de acest lucru să stopeze acel program. Dacă îmi arde casa, vecinii au dreptul să anunţe pompierii, dacă eu par să nu-mi dau seama de situaţie, ca să nu le ia foc şi lor casele. E un exemplu cam Rooseveltian, dar nu e vina mea că am ajuns din nou la aşa ceva, cu educaţia mea târzie în domeniului unui "consum lucid, critic", pe care (vrând-nevrând), o dobândim în orice societate care oferă consum mai mult sau mai puţin nelimitat.
Christian, sunt foarte deschis faţă de discutarea acestor aspecte, la urma urmelor, ne privesc direct pe fiecare dintre noi! De aceea, te-aş ruga ca, atunci când ai timp, să ne mai furnizezi câteva linkuri către surse de informaţie asupra chestiunilor pe care le menţionezi. Sunt foarte curios.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 04:32
English to Romanian
Protecţia datelor Feb 8, 2007

Pe scurt (că au intervenit doi clienţi; iar un weekend de lucru
S-a trezit vigilentul din mine şi am realizat că păstrarea confidenţialităţii datelor pe care le deţinem este esenţială (şi obligatorie legal) pentru aceia care am semnat confidentiality agreements sau pentru aceia care lucrăm cu documente ce conţin date după care cetăţeanul poate fi identificat personal.
Singura versiune de Vista care con
... See more
Pe scurt (că au intervenit doi clienţi; iar un weekend de lucru
S-a trezit vigilentul din mine şi am realizat că păstrarea confidenţialităţii datelor pe care le deţinem este esenţială (şi obligatorie legal) pentru aceia care am semnat confidentiality agreements sau pentru aceia care lucrăm cu documente ce conţin date după care cetăţeanul poate fi identificat personal.
Singura versiune de Vista care conţine criptare este Ultimate. De asemenea, facilităţi de acest fel are şi XP Pro.
Probabilitatea de a se intra pe calculatorul meu (sau al unui alt traducător farma/medical sau juridic - contracte, sau notarial - acte; astea nu sunt decât câteva exemple) pentru a se fura date este minimă, dar nu este de loc exclusă.
Cred că ar trebui să fim atenţi.
Collapse


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 03:32
Romanian to German
+ ...
Surse Feb 8, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:
Cred că ar trebui să fim atenţi.


Aşa trebuie înţeles şi mesajul meu.

N-am mai vrut să monopolizez firul cu alte comentarii, dar mai vreau să clarific ceva. Scriam mai înainte: "Poate că este şi rezultatul unei educaţii târzii (nu tardive), în spiritul unui consum lucid, critic dacă vreţi, pe care o dobândeşti vrând-nevrând într-o anumită societate." Cu asta mă refeream la faptul că în primii câţiva ani după stabilirea mea aici aş fi semnat orice contract (chiar şi de asigurări), fără să citesc "clauzele scrise cu litere mărunte" (das Kleingedruckte - cum spun nemţii cu ironie) în naivitatea mea, eu crezând în poveştile unei societăţi drepte, cu oameni harnici, care funcţionează ca ceasul şi cu respectul strict al legii. Cu timpul m-am convins că şi aici supa se fierbe tot cu apă - ca să rămân la o zicătoare tot nemţească. Apoi am studiat (şi) şi am lucrat şi în marketing, publicitate şi public relations, unde am învăţat cum se împachetează adevărurile, ca să pară... alte adevăruri. Mai mult nu spun.

Link-urile la care făceam referire le-am postat mai înainte şi doresc să adaug:
http://www.infoworld.com/article/07/01/10/HNnsamadevistasecure_1.html
http://www.gripe2ed.com/scoop/story/2006/10/24/0456/5625
http://www.errorforum.com/microsoft-windows-vista-error/4190-all-windows-vista-criticism.html
http://www.cs.auckland.ac.nz/~pgut001/pubs/vista_cost.html
http://oncomputer.t-online.de/c/10/29/02/78/10290278,si=0.html ("Vista spionează")
http://de.biz.yahoo.com/29012007/286/wirtschaft-computer-experte-wirft-microsoft-spionage-vista.html ("Un expert IT acuză Microsoft de spionaj")
http://www.focus.de/digital/pc/microsoft_nid_33204.html ("Codul Vista spart")


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 04:32
English to German
+ ...
Anonim? Feb 9, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Să luăm două exemple. Cumpărarea unei centrale termice şi cumpărarea unui automobil.
În ambele cazuri, trebuie să acceptăm (în orice ţară!) revizii tehnice, verificări ale unor parametri de funcţionare etc., cu consecinţe mai mult sau mai puţin severe dacă nu ne supunem.
Dacă maşina are un defect de construcţie important (de ex., la frâne), este "rechemată". E spre binele nostru să ne ducem. Se va face tot posibilul (depinde ce înseamnă asta) pentru a fi anunţaţi de rechemare.


Mi se pare forţată analogia: cu un vehicul sau o centrală defectă pot fi omorîţi oameni şi/sau provocate pagube materiale însemnate, cu un sistem de operare defect sau virusat, mai puţin (ca să nu spun, deloc).

La un SO, anunţarea este foarte simplă şi, pentru a nu crea dificultăţi utilizatorilor nu prea experimentaţi (marea majoritate), remedierea se face, de cele mai multe ori, automat, prin sistemul de patch, update etc. Ce e rău în asta? (Ştiu, unii preferă un anumit grad de control, care li se oferă prin diferite opţiuni; fiind vigilent, şi eu utilizez aceste opţiuni).
Informaţiile culese cu această ocazie despre sistemul de calcul nu sunt personalizate (Microsoft intră în posesia senzaţionalei informaţii că, undeva în Bucureşti, există un WinXP pe un sistem cu placă de bază X, placă video Y etc).
Cu ce ar putea să mă afecteze această "dezvăluire" de informaţii?


Adevărul este că noi, utilizatorii obişnuiţi nu ştim, de fapt, care sînt informaţiile pe care Microsoft le culege din calculatoarele noastre. E doar aparent faptul că Microsoft adună informaţii despre un calculator anonim, undeva în capitala României, Budapest .
Evident, nimeni nu-şi pune mintea, dar dacă ar vrea, dintr-un simplu patch sau update, Bill Gates (sau John Negroponte, for that matter) poate şti că în Book-rest sau Budapest, în orice caz, în localitatea cu coordonatele latitudine nordică: 44°24'49" longitudine estică: 26°05'48" (poate chiar mai exact) un calculator are instalat WinXP (sau Vista), că se conectează la Internet folosind IP 192.xxx.xxx.xxx, interogat de placa de reţea care are MAC-ul xx.xx.xx.xx.xx.xx (număr foarte fix, de altfel), pentru care un oarecare Laurean Filipescu a încheiat un contract de furnizare servicii Internet cu RDS, să spunem.

Dacă acest personaj mai face şi greşeala de a fi activ social (semnează o petiţie on-line împotriva viitorului război din Iran, de exemplu), s-ar putea la următoarea vizită pe la Ambasada americană să i se spună politicos, dar ferm că nu primeşte viză, iar în conformitate cu Legea imigrării nu poate fi informat de ce.

Scenariu de tip Big Brother? Fără îndoială!
Greu de crezut? Think again.

Să nu mă credeţi că sînt paranoic, dar văd aici o similitudine cu de acum faimoasa "Ordonanţă DIICOT".

Pe scurt, ministrul Justiţiei a reuşit să obţină o ordonanţă de urgenţă, prin care DIICOT (fostul PNA, DNA) putea, fără a avea mandat din partea unui judecător să asculte telefoanele şi să intercepteze toate formele de comunicare electronică, inclusiv să intre în calculatoarele oamenilor şi să vadă cam ce ascunde românul prin hard diskuri.

Pericolul care derivă din această ordonanţă nu este doar faptul că nu se respectă mai multe drepturi fundamentale ale omului, ci că această încălcare se putea face perfect legal. Ştim cu toţii că se ascultă fără mandat telefoanele, dar măcar această practică să fie ilegală.

Tot aşa şi cu Microsoft, fiţi siguri că toate update-urile şi patch-urile nu sînt atît de inocente pe cît par, dar colectarea aceasta ilegală de date măcar să nu fie liber consimţită.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 04:32
English to German
+ ...
Parţial de acord Feb 9, 2007

Ruxi wrote:

Bogdan, tu ai dreptate în ceea ce spui.
Problema cu vechile versiuni Windows nu este însă aşa de simplă. Ele pot să existe, dar cu timpul nu vei mai găsi drivere de hardware şi aplicaţii software pentru aceste versiuni.


Nu ştiu dacă este chiar aşa... eu folosesc fără probleme programe care au fost scrise pentru Windows 95 şi chiar Windows 3.11 pe un calculator cu Windows XP. Pînă acum retrocompatibilitatea a funcţionat fără prea mari probleme.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 04:32
English to Romanian
Surse (2) Feb 9, 2007

Christian, iată că am ajuns la concluzia care, cred, se impune: trebuie să fim atenţi.
Mulţumiri pentru surse (poate reuşesc să le citesc până luni).
Bogdan, cred că nu există nici un motiv major de a instala Vista anul acesta (să zicem). Poate doar curiozitatea, timpul liber prea abundent, banii "excedentari" etc.
Dar peste un timp va începe să aibă loc ceea ce menţionează Ruxi: pe de o parte nu mai sunt drivere, pe de altă parte încep să apară tot felul d
... See more
Christian, iată că am ajuns la concluzia care, cred, se impune: trebuie să fim atenţi.
Mulţumiri pentru surse (poate reuşesc să le citesc până luni).
Bogdan, cred că nu există nici un motiv major de a instala Vista anul acesta (să zicem). Poate doar curiozitatea, timpul liber prea abundent, banii "excedentari" etc.
Dar peste un timp va începe să aibă loc ceea ce menţionează Ruxi: pe de o parte nu mai sunt drivere, pe de altă parte încep să apară tot felul de utilitare noi care nu mai merg decât pe Vista; versiunile noi ale multor programe mai vechi încep să nu mai fie compatibile decât cu Vista. Aşa am păţit cu W98SE (pe care, altfel, nu l-aş fi schimbat; pe laptop îl folosesc şi acum, dar viaţa i se măsoară în săptămâni
Cred că trebuie să mai treacă cel puţin 2 ani până să se întâmple aşa ceva cu XP în relaţie cu Vista, pe scară semnificativă.
Poate mai scad şi preţurile Vistei până atunci.
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Articol despre Windows Vista în PC World Feb 20, 2007

The Most Annoying Things About Windows Vista

 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 04:32
English to Romanian
+ ...
Resursă posibil utilă Mar 3, 2007

Doresc să recomand un site web, posibil util: zamzar.com. Este un convertor online pentru numeroase formate.

Tatiana


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 04:32
English to German
+ ...
Un servicu super! Mar 4, 2007

Tatiana Neamţu wrote:

Doresc să recomand un site web, posibil util: zamzar.com. Este un convertor online pentru numeroase formate.

Tatiana


Cu multe mulţumiri! Demult căutam ceva asemănător!


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 04:32
English to German
+ ...
Opera 9.20 Mar 4, 2007

A apărut, pentru testare Opera 9.20 beta
http://my.opera.com/desktopteam/blog/

Are cîteva chestii super-faine, după părerea mea:
a) cînd deschizi un tab nou, îţi apare un meniu adaptabil cu nouă pagini predefinite, ce pot fi schimbate după dorinţă oricînd. Dacă nu vă place, se poate opri acest aşa-numit "speed-dial".
b) ferestrele de previzualizare (atun
... See more
A apărut, pentru testare Opera 9.20 beta
http://my.opera.com/desktopteam/blog/

Are cîteva chestii super-faine, după părerea mea:
a) cînd deschizi un tab nou, îţi apare un meniu adaptabil cu nouă pagini predefinite, ce pot fi schimbate după dorinţă oricînd. Dacă nu vă place, se poate opri acest aşa-numit "speed-dial".
b) ferestrele de previzualizare (atunci cînd ţii cursorul mai mult timp pe un tab) sînt destul de mari ca să îţi dai seama şi despre conţinutul paginii.

Vor mai fi fiind şi altele, dar încă nu am apucat să le testez.

[Edited at 2007-03-04 08:51]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 04:32
German to Romanian
+ ...
Nu posibil utilă, ci superutilă Mar 10, 2007

Tatiana Neamţu wrote:

Doresc să recomand un site web, posibil util: zamzar.com. Este un convertor online pentru numeroase formate.

Tatiana


Mersi mult de tot, Tatiana, e o minunăţie resursa asta! De ce oi fi vazut abia azi postarea? Convertorul ăsta e integrabil şi în Opera şi ce e cel mai super la el e că ştie să convertească fişiere video de pe myspace, youtube şi alte de astea în mpguri, pe care le vezi după aia în Winamp; tocmai am încercat cu un clip Tristania de pe youtube şi merge! Iuuuu! O să îmi dau jos o grămadă de chestii super! Am mai încercat io mai de mult nişte pluginuri pt. Firefox cu care se pot da jos chestii de astea de pe youtube, myspace etc., dar baiul e că odată date jos, nu aveam cum să le văd, că nu mi le deschidea nimica, nici un program din ce aveam io, deci trebuiau şi convertite şi nu aveam cu ce. E minune zamzarul ăsta, o să zic şi eu la lume de el.

[Bearbeitet am 2007-03-10 20:01]


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 04:32
English to Romanian
+ ...
Nu-i aşa? Mar 11, 2007

OvidiuKatz wrote:

E minune zamzarul ăsta, o să zic şi eu la lume de el.


Aşa am zis şi eu când am aflat de el


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 04:32
German to Romanian
+ ...
VTP 6 Mar 11, 2007

Vista Transformation Pack 6 face ca Windows XP să arate asemănător cu Vista. La mine văd că merge fără probleme. Se dă jos gratis de la:

http://www.jcxp.net/forums/index.php?showtopic=13415


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 04:32
German to Romanian
+ ...
Ashampoo® Office 2006 Mar 19, 2007

O alternativă la Micro$$$oft Office. Din păcate, ca şi MS-Works, nu are Powerpoint, are doar TextMaker care e compatibil cu Word şi PlanMaker care e compatibil cu Excel.

http://www.ashampoo.com/frontend/products/php/product.php?session_langid=2&idstring=0138

L-am testat de curiozitate, iar compatibilitatea e într-adev
... See more
O alternativă la Micro$$$oft Office. Din păcate, ca şi MS-Works, nu are Powerpoint, are doar TextMaker care e compatibil cu Word şi PlanMaker care e compatibil cu Excel.

http://www.ashampoo.com/frontend/products/php/product.php?session_langid=2&idstring=0138

L-am testat de curiozitate, iar compatibilitatea e într-adevăr de 100% la fişierele Word. Deci deschide fără probleme şi editează şi salvează fişiere Word deja existente şi de asemenea ştie să salveze documente noi în format Word XP / 2003. Deschise apoi cu Word, fişierele făcute cu Ashampoo Textmaker sunt absolut ok, nu au nici o hibă. Mai mult, am trimis câteva traduceri făcute cu el la 2 birouri de traduceri, să văd cum reacţionează; cum nu a fost nici o reacţie, înseamnă că şi ei pe calculatoarele lor au deschis şi vizualizat şi editat fără probleme fişierele.

Problema cea mai mare cu Textmakerul ăsta ar fi că nu are Korrekturhilfe pt. română şi nici nu poţi să-i bagi de niciunde. Dar la cât costă, zic că e suficient de bun, adică ştie să facă destule.

Şi încă un pont: din când în când se fac oferte speciale la toate softurile Ashampoo, deloc neglijabile, deci şi la Officeul ăsta ar trebui să se facă. Trebuie pândit când se reduce; normal primeşti mail de înştiinţare.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »