Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to Romanian
Vizualizare comentarii în Word May 24, 2007

Sunt în destul de mare grabă şi am o întrebare privitoare la vizualizarea comentariilor în Word, mai precis Word 2000. Eu am primit nişte pagini tipărite care au comentariile în dreapta paginii. Am depistat funcţia de imprimare a comentariilor, şi anume Print - Options - Comments, dar pe lângă asta aş vrea să ştiu dacă le pot vizualiza în acelaşi mod, adică în dreapta paginii, şi în vizualizarea normală a documentului, nu numai la tipărire.
Mulţumesc mult pentru s
... See more
Sunt în destul de mare grabă şi am o întrebare privitoare la vizualizarea comentariilor în Word, mai precis Word 2000. Eu am primit nişte pagini tipărite care au comentariile în dreapta paginii. Am depistat funcţia de imprimare a comentariilor, şi anume Print - Options - Comments, dar pe lângă asta aş vrea să ştiu dacă le pot vizualiza în acelaşi mod, adică în dreapta paginii, şi în vizualizarea normală a documentului, nu numai la tipărire.
Mulţumesc mult pentru soluţii, dacă nu m-am exprimat clar vă rog să mă atenţionaţi şi voi încerca să reformulez
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Print Layout May 24, 2007

Ar trebui să se vadă în Print Layout (pe bara de instrumente View >Print Layout). Dacă nu se văd, înseamnă că documentul a fost creat într-o altă versiune de Word şi, probabil, există o incompatiblitate.

[Edited at 2007-05-24 15:07]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to Romanian
Nu Print Layout May 24, 2007

Mihai Badea wrote:

Ar trebui să se vadă în Print Layout (pe bara de instrumente View >Print Layout). Dacă nu se văd, înseamnă că documentul a fost creat într-o altă versiune de Word şi, probabil, există o incompatiblitate.


Mulţumesc, Mihai, dar eu mă refer la vizualizarea normală, obişnuită, la cea de lucru, nu la cea pentru tipărire.


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to Romanian
+ ...
Sigur sunt comentarii? May 24, 2007

Sau tracked changes? Butonează pe la opţiunile de urmărire a schimbărilor...

Tocmai am un doc cu din astea şi Mihai are dreptate, în Normal View nu se văd aşa, în dreapta, în balonaşe roşii.

[Editat la 2007-05-24 15:19]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Print Layout May 24, 2007

Pentru mine asta este vizualizarea de lucru. O prefer celei Normal, în afară de cazul în care am un document foarte lung şi lucrez cu Trados.

În Normal nici la mine nu apar comentariile. Pot să le văd doar ca ferestre pop-up, dacă trec cursorul peste cuvintele vizate de comentarii.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to Romanian
Rămâne cum spuneţi, mulţumesc Mihai şi Valentin May 24, 2007

Da, Valentin, sigur sunt comentarii (proofreaders know ) şi da, Mihai, le văd dacă trec cursorul peste.
OK, am înţeles, nu se poate obţine exact ceea ce vreau eu.
Spor la lucru şi vouă


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to German
+ ...
Posibilă soluţie May 24, 2007

Maria Diaconu wrote:

Sunt în destul de mare grabă şi am o întrebare privitoare la vizualizarea comentariilor în Word, mai precis Word 2000. Eu am primit nişte pagini tipărite care au comentariile în dreapta paginii. Am depistat funcţia de imprimare a comentariilor, şi anume Print - Options - Comments, dar pe lângă asta aş vrea să ştiu dacă le pot vizualiza în acelaşi mod, adică în dreapta paginii, şi în vizualizarea normală a documentului, nu numai la tipărire.


Din cîte ştiu eu, în modul de vizualizare "Normal", dacă deschizi un comentariu, în partea de jos a ferestrei, se afişează toate comentariile, unul după altul.

Alt mod de vizualizare a comentariilor concomitent cu textul de bază, în Word 2000 (pe care îl folosesc în mod obişnuit de peste 6 ani) nu cunosc.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Nici eu nu am găsit altă soluţie May 24, 2007

Singura modalitate pare a fi cea descrisă de Bogdan mai sus. Este o problemă care mă sâcâie şi pe mine. Eu folosesc bara de Reviewing în Word 2003, pe care există o pictogramă care se numeşte "Reviewing pane". Poţi activa această opţiune, când ai nevoie să vizualizezi comentariile, după care o poţi dezactiva. Partea proastă e că ia o muşcătură din ecran în partea de jos (de asta eu prefer să tot apăs pe funcţie în loc s-o las activată). Pe de altă parte şi baloanele... See more
Singura modalitate pare a fi cea descrisă de Bogdan mai sus. Este o problemă care mă sâcâie şi pe mine. Eu folosesc bara de Reviewing în Word 2003, pe care există o pictogramă care se numeşte "Reviewing pane". Poţi activa această opţiune, când ai nevoie să vizualizezi comentariile, după care o poţi dezactiva. Partea proastă e că ia o muşcătură din ecran în partea de jos (de asta eu prefer să tot apăs pe funcţie în loc s-o las activată). Pe de altă parte şi baloanele respective în print layout ocupă o parte din ecran.
În pofida inconvenientului, prefer şi eu de departe modul Normal, în special la revizie

[Editat la 2007-05-24 17:57]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to Romanian
Vizualizare comentarii în Word May 24, 2007

Bogdan Burghelea wrote:
Din cîte ştiu eu, în modul de vizualizare "Normal", dacă deschizi un comentariu, în partea de jos a ferestrei, se afişează toate comentariile, unul după altul.

Alt mod de vizualizare a comentariilor concomitent cu textul de bază, în Word 2000 (pe care îl folosesc în mod obişnuit de peste 6 ani) nu cunosc.


Da. Aşa este. Nu-i problemă, în partea de jos le văd. Dar eu doream să le văd în partea dreaptă... Dacă nu se poate, nu se poate.
Mulţumesc tuturor că şi-au rupt puţin timp pentru a trata această chestiune


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to German
+ ...
Propunere May 26, 2007

Maria Diaconu wrote:
Mulţumesc tuturor că şi-au rupt puţin timp pentru a trata această chestiune


Hai să deschidem un fir de discuţie special pentru Word şi programe CAT.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to German
+ ...
Opera 9.21 May 26, 2007

A apărut Opera 9.21, reparînd unele mici defecte ale versiunii 20. www.opera.com

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Se poate în Word 2007 May 29, 2007

Maria Diaconu wrote:
Da. Aşa este. Nu-i problemă, în partea de jos le văd. Dar eu doream să le văd în partea dreaptă... Dacă nu se poate, nu se poate.
Mulţumesc tuturor că şi-au rupt puţin timp pentru a trata această chestiune


Scotocind prin faimoasa panglică, tocmai am observat că în Word 2007 există opţiunea de a afişa reviewing panel vertical sau orizontal Very nice


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Minimize to Tray în Opera Jun 1, 2007

Ctrl + H

O combinaţie utilă pentru cei care ascultă muzică de pe net şi vor să scape de un element din bara de activităţi (taskbar). Condiţia este , desigur, ca browserul lor principal să nu fie chiar Opera.

[Edited at 2007-06-01 17:44]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Antiviruşi care îşi fac treaba Jun 9, 2007

Astăzi am descărcat de pe net un fişier dubios şi l-am încărcat pe www.virustotal.com pentru o scanare multiplă (sunt folosite simultan mai multe programe antivirus). Iată ce a ieşit, aici.

 
Mihaela BUFNILA
Mihaela BUFNILA  Identity Verified
Romania
Local time: 21:26
English to Romanian
+ ...
Iar despre diacritice Jun 23, 2007

Nu vorbesc despre disconfortul unui text plin de cuvinte subliniate cu roşu şi nici de bătaia de cap presupusă de interpretarea cuvintelor, lucruri pe care le cunoaşteţi foarte bine. Spun doar că din punct de vedere tehnic, lipsa semnelor diacritice îmi sminteşte CAT-ul şi-l duce în eroare. Tot ce-ar trebui să treacă de pragul de recunoaştere nu trece, din cauza unor virguliţe şi-a unor căciuliţe aparent lipsite de importanţă.

Au fost situaţii în care am îna
... See more
Nu vorbesc despre disconfortul unui text plin de cuvinte subliniate cu roşu şi nici de bătaia de cap presupusă de interpretarea cuvintelor, lucruri pe care le cunoaşteţi foarte bine. Spun doar că din punct de vedere tehnic, lipsa semnelor diacritice îmi sminteşte CAT-ul şi-l duce în eroare. Tot ce-ar trebui să treacă de pragul de recunoaştere nu trece, din cauza unor virguliţe şi-a unor căciuliţe aparent lipsite de importanţă.

Au fost situaţii în care am înapoiat textele, împreună cu linkul tastaturii lui Secărică, dar am făcut-o cu strângere de inimă, bineînţeles. Au fost şi clienţi care nu s-au mai întors în veci.

Am aflat însă de acest program; http://www.autocorect.lx.ro/
E făcut de doi IT-şti îmbibaţi de programare care, în topul nevoilor mele de lucru, ocupă un loc fruntaş.

Sper să vă fie de folos şi să vă scape de această problemă, în cazul în care vă loviţi de ea


[Edited at 2007-06-23 10:15]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »