Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 21:48
English to Romanian
+ ...
Patch pentru diacritice Vista Sep 23, 2007

Cristiana Coblis wrote:


Bănuiesc că te referi la Yahoo (care e încă pe ASCII, fără speranţă de modernizare). Trebuie descărcat un patch.
Vezi şi http://www.secarica.ro/html/info_winvista.html


Cristiana, te referi chiar la ”hotfixul” pe care-l propune Secara pe sit? Cel ce trebuie obtinut de la Microsoft?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:48
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Hotfix şi Vista Sep 23, 2007

Da, e pe la mijlocul paginii un text scris cu roşu în care se vorbeşte despre acest hotfix.
Lucian, este posibil. Cei care au răbdare, să aştepte. Eu aveam nevoie de un notebook nou, în locul celui vechi, cu ecran de 17 ţoli (deşi tendinţa actuală este de a lua gadgeturi cu ecran cât mai mic, se pare), cu o anumită configuraţie şi nu era decât cu Vista Business. Mă deranjează mai mult că notebookul e negru, decât că are Vista. Pentru mine, era vremea de o schimbare, ch
... See more
Da, e pe la mijlocul paginii un text scris cu roşu în care se vorbeşte despre acest hotfix.
Lucian, este posibil. Cei care au răbdare, să aştepte. Eu aveam nevoie de un notebook nou, în locul celui vechi, cu ecran de 17 ţoli (deşi tendinţa actuală este de a lua gadgeturi cu ecran cât mai mic, se pare), cu o anumită configuraţie şi nu era decât cu Vista Business. Mă deranjează mai mult că notebookul e negru, decât că are Vista. Pentru mine, era vremea de o schimbare, chiar dacă unii zic că e numai de look Lucrez intens pe Vista şi nu am avut probleme notabile, îmi fac treburile în mod normal. Tot ce-mi trebuie merge pe Vista fără probleme. E drept că poate fi loc de mai bine şi va fi mult mai bine, dar chiar şi aşa, eu îl prefer Repet, cei care sunt mai răbdători, poate e mai înţelept să mai aştepte

[Editat la 2007-09-23 15:45]
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 20:48
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Bug diacritice Sep 23, 2007

Cristiana Coblis wrote:
Trebuie descărcat un patch.
Vezi şi http://www.secarica.ro/html/info_winvista.html


Bug-ul n-a fost încă rezolvat, adică Ms n-a emis încă un update automat care să rezolve problema. Se pare că nici ei nu ştiu prea bine care e cauza problemei. Din păcate, nu numai YM e afectat, ci toate programele care nu implementează corect codarea Unicode. Am avut o surpriză neplăcută cu Star Transit.

Patch-ul trebuie cerut, nu se descarcă pur şi simplu. După ce l-am primit, totul a mers bine.

În rest, nici eu nu m-am lovit de multe bug-uri în Vista, dar aş păstra totuşi XP-ul pentru depanări în situaţii de urgenţă.

Dan

[Edited at 2007-09-23 21:09]


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 21:48
Italian to Romanian
Boicot Vista Sep 24, 2007

Lucian Alexandrescu wrote:

Nu credeam că am să spun vreodată "lasă, că merge şi aşa".
Pe de o parte, Vista nu aduce, în general, nimic despre care să pot să spun "îmi este absolut necesar". Siguranţa / securitatea) sunt cam la fel ca la XP. Costul este mare, ca şi cerinţele hardware.
Sunt mulţumit de XP şi m-am obişniut (de mult) cu el. Este clar superior faţă de W98SE şi _nu_ este (clar) inferior faţă de Vista. Pentru cei care folosesc calculatorul cu o gamă relativ limitată de aplicaţii, este foarte stabil.
Cele de mai sus sunt şi concluzii personale, dar şi ceea ce susţin sursele de informaţie de pe Web pe care le folosesc curent.
Poate mai târziu, după ce va apărea SP2 (SP1 Vista este deja "pe ţeavă").
Mai bine este (deocamdată) duşmanul lui bine
Sunt curios să citesc şi părerile altora.


şi Microsoft trebuie să reactiveze vechiul Windows XP este cam tot ce am putut înţelege din articolul Vista-Boykott - Microsoft muss das alte Windows XP reaktivieren http://www.welt.de/webwelt/article1209683/Microsoft_muss_das_alte_Windows_XP_reaktivieren.html

Poate colegii care lucrează cu limba germană vor face un rezumat.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:48
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
sunt destule articole şi în engleză pe net Sep 24, 2007

Din câte am înţeles eu, Vista schimbă puţintel (cam mult) regulile jocului. Personal, mi se pare normal ca Microsoft (ca orice societate comercială şi nu organizaţie caritabilă) să-şi protejeze softurile şi să îşi autopromoveze sistemele şi soluţiile (adică să construiască un sistem prin care acestea să se sprijine/vândă unele pe altele). Se pare că unele elemente din Vista lovesc în dezvoltatorii de softuri AV, altele interferează cu indexările Google, altele verific�... See more
Din câte am înţeles eu, Vista schimbă puţintel (cam mult) regulile jocului. Personal, mi se pare normal ca Microsoft (ca orice societate comercială şi nu organizaţie caritabilă) să-şi protejeze softurile şi să îşi autopromoveze sistemele şi soluţiile (adică să construiască un sistem prin care acestea să se sprijine/vândă unele pe altele). Se pare că unele elemente din Vista lovesc în dezvoltatorii de softuri AV, altele interferează cu indexările Google, altele verifică originalitatea programelor şi contracarează pirateria etc. Mulţi care făceau bani serioşi pe spatele sistemelor Microsoft (sau pe spatele slăbiciunilor acestora) se văd acum loviţi în plin într-un fel sau altul. Singurii avantajaţi par a fi producătorii de hardware, care vor cunoaşte o nouă eră de prosperitate. Mi se pare oricum pozitiv să intervină o reînnoire a calculatoarelor, au apărut în ultima perioadă sisteme extrem de puternice (vezi chiar procesorul quad core) care merită folosite, altfel la ce bun mai există.

Depinde ce şi cât vrei să crezi, toţi jucătorii flutură adevărul lor, care nu este absolut. Oricum, când sunt atât de mulţi bani în joc, nimeni nu mai joacă curat. Personal, nu cred foarte mult din ceea ce se scrie de către niciuna din părţi şi sunt sigură că toţi vor avea numai de pierdut, inclusiv Microsoft. Cel mai puţin îi cred pe diverşi direct afectaţi financiar care ţipă de mila "utilizatorului de rând". Este clar că lansarea Vista a fost întârziată din raţiuni obiective şi acum se văd acele raţiuni. Pretty sneaky if you ask me!

Astea sunt concluziile mele, habar n-am dacă aşa e au ba. Restul las pe seama "specialiştilor", care se descurcă de minune în a-şi pune beţe-n roate unii altora şi fără mine


[Editat la 2007-09-24 21:29]
Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 21:48
English to Romanian
+ ...
Windows Vista și protejarea softurilor Sep 24, 2007

Cristiana Coblis wrote:

Din câte am înţeles eu, Vista schimbă puţintel (cam mult) regulile jocului. Personal, mi se pare normal ca Microsoft (ca orice societate comercială şi nu organizaţie caritabilă) să-şi protejeze softurile şi să îşi autopromoveze sistemele şi soluţiile (adică să construiască un sistem prin care acestea să se sprijine/vândă unele pe altele).


De acord!

Deocamdată am decis să rămân cu Vista. Merge Office 2003, merge Trados. Merg și alte programe fără de care nu aș putea lucra. Pare în regulă pentru moment. Să mai rezolv problema diacriticelor pe Messenger și mă declar mulțumită.

Ah, am totuși o problemă: tastatura românească pe Vista are caracterele z și y la locul lor, la fel ca și accesul la alte semne, cum ar fi: parantezele drepte, @ etc. Asta ar fi super dacă eu nu aș fi lucrat (deja de 3 ani) numai cu tastatura românească având tastele inversate. Obișnuința, bat-o vina ...


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 21:48
German to Romanian
+ ...
Interesant articol Sep 24, 2007

Lucia Abil wrote:

şi Microsoft trebuie să reactiveze vechiul Windows XP este cam tot ce am putut înţelege din articolul Vista-Boykott - Microsoft muss das alte Windows XP reaktivieren http://www.welt.de/webwelt/article1209683/Microsoft_muss_das_alte_Windows_XP_reaktivieren.html

Poate colegii care lucrează cu limba germană vor face un rezumat.


La Windows Vista Business si Ultimate există mai nou posibilitatea de downgrade la XP. Oferta de downgrade cică e foarte generoasă: Fujitsu-Siemens Computers dă un DVD cu XP gratis la cumpărarea unui computer nou cu Vista, ba mai mult decât atât, cică tot FSC are un program în plină desfăşurare încă, dar nu pt. multă vreme, prin care vinde calculatoare cu XP preinstalat. Şi HP vinde notebookuri şi PCuri pt. firme şi utilizatori finali cu XP. Microsoft confirmă chestia cu downgradeul şi zice că nu e nouă, că asemenea posibilitate de downgrade la windowsuri mai vechi exista dintotdeauna, dar noutatea downgradeului de la Vista la XP e acuma că XP e dat pe DVD. Cică la firme e mai mare tendinţa de downgrade la XP, fiindcă firmele multe dintre ele de aia nu vor să treacă la Vista, fiindcă vor să fie sigure că Vista suportă o grămadă de aparatură veche de birou ce o au ele. Cică upgradeul e mai simplu la utilizatorii finali.

Şi Acer e de aceeasi părere: că firmele sunt mai reticente la Vista decât utilizatorii finali şi dă vina pe Microsoft fiindcă nu merge grozav de bine afacerea cu calculatoare, fiindcă, zice Acer, nimeni nu dă banii pe un computer nou numai pt. Vista. Plus că, Vista s-a dovedit că are puncte slabe, vulnerabilităţi, probleme de securitate, astfel că un service pack e necesar, dar service-packul se va lansa abia la începutul anului viitor

Ce e bine de ştiut din articolul ăsta: Microsoft cică le va furniza producătorilor de calculatoare versiuni de XP până în ianuarie 2009, iar updateuri la XP vor fi până pe 14 aprilie 2009, iar critical security updateuri pt. el or să fie până pe 8 aprilie 2014. Deci, teoretic, încă aproape 7 ani putem sta liniştiţi şi cu XP.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 21:48
English to Romanian
Vista vs XP Sep 24, 2007

Din câte am citit pe Net, după 1 Feb. 2008 nu va mai fi posibil să cumpărăm un calculator cu XP preinstalat. Numai cu Vista. Eventual, s-ar putea opta pentru un downgrade (adică, instalarea lui XP după Vista, costul rămânând cel de Vista).
Multe lucruri încă nu sunt clare, dar dacă nu în februarie, atunci ceva mai târziu în 2008 lucrurile aşa vor fi.
(Dacă n-am înţeles bine, vă rog mult să mă corectaţi).
Vista schimbă prea multe lucruri, are probleme cu
... See more
Din câte am citit pe Net, după 1 Feb. 2008 nu va mai fi posibil să cumpărăm un calculator cu XP preinstalat. Numai cu Vista. Eventual, s-ar putea opta pentru un downgrade (adică, instalarea lui XP după Vista, costul rămânând cel de Vista).
Multe lucruri încă nu sunt clare, dar dacă nu în februarie, atunci ceva mai târziu în 2008 lucrurile aşa vor fi.
(Dacă n-am înţeles bine, vă rog mult să mă corectaţi).
Vista schimbă prea multe lucruri, are probleme cu driverele pt. hardware mai puţin răspândit şi cu unele programe (mai vechi sau mai noi).
Are, însă, interfaţa Aero care este f. frumoasă (pentru cine are destul calculator ca să o poată folosi).
By the way, după părerea mea, singura versiune de Vista care merită (pt. cine vrea să renunţe la XP) este cea mai scumpă - Vista Ultimate.
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 21:48
Italian to Romanian
Windows XP şi MS Office 2003 Sep 25, 2007

OvidiuKatz wrote:

Lucia Abil wrote:

şi Microsoft trebuie să reactiveze vechiul Windows XP este cam tot ce am putut înţelege din articolul Vista-Boykott - Microsoft muss das alte Windows XP reaktivieren http://www.welt.de/webwelt/article1209683/Microsoft_muss_das_alte_Windows_XP_reaktivieren.html

Poate colegii care lucrează cu limba germană vor face un rezumat.


La Windows Vista Business si Ultimate există mai nou posibilitatea de downgrade la XP. Oferta de downgrade cică e foarte generoasă: Fujitsu-Siemens Computers dă un DVD cu XP gratis la cumpărarea unui computer nou cu Vista, ba mai mult decât atât, cică tot FSC are un program în plină desfăşurare încă, dar nu pt. multă vreme, prin care vinde calculatoare cu XP preinstalat. Şi HP vinde notebookuri şi PCuri pt. firme şi utilizatori finali cu XP. Microsoft confirmă chestia cu downgradeul şi zice că nu e nouă, că asemenea posibilitate de downgrade la windowsuri mai vechi exista dintotdeauna, dar noutatea downgradeului de la Vista la XP e acuma că XP e dat pe DVD. Cică la firme e mai mare tendinţa de downgrade la XP, fiindcă firmele multe dintre ele de aia nu vor să treacă la Vista, fiindcă vor să fie sigure că Vista suportă o grămadă de aparatură veche de birou ce o au ele. Cică upgradeul e mai simplu la utilizatorii finali.

Şi Acer e de aceeasi părere: că firmele sunt mai reticente la Vista decât utilizatorii finali şi dă vina pe Microsoft fiindcă nu merge grozav de bine afacerea cu calculatoare, fiindcă, zice Acer, nimeni nu dă banii pe un computer nou numai pt. Vista. Plus că, Vista s-a dovedit că are puncte slabe, vulnerabilităţi, probleme de securitate, astfel că un service pack e necesar, dar service-packul se va lansa abia la începutul anului viitor

Ce e bine de ştiut din articolul ăsta: Microsoft cică le va furniza producătorilor de calculatoare versiuni de XP până în ianuarie 2009, iar updateuri la XP vor fi până pe 14 aprilie 2009, iar critical security updateuri pt. el or să fie până pe 8 aprilie 2014. Deci, teoretic, încă aproape 7 ani putem sta liniştiţi şi cu XP.


Mulţumesc frumos, Ovidiu, pentru rezumat. Este bine de ştiut. Eu am achiziţionat atât upgrade-ul la Vista Business, cât şi cel la Office 2007, dar nu le-am instalat încă. Calculatorul meu este, în sfârşit, stabil şi mi-e teamă să nu-l dau peste cap, adică, vorba lui Lucian, să dau binele din mână pe mai binele de pe gard. Aşa că eu rămân la XP şi la Office 2003 cât timp s-o putea.


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 21:48
Italian to Romanian
+ ...
Italiana Sep 25, 2007

As avea si eu o intrebare: pentru perechea de limbi italiana si romana, sunt programe serioase de traducere?

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 21:48
English to Romanian
Pe scurt, nu Sep 25, 2007

Radu2007 wrote:

As avea si eu o intrebare: pentru perechea de limbi italiana si romana, sunt programe serioase de traducere?

După câte ştiu, nu există programe (deci, software, nu programe culturale) serioase de traducere pentru nici o pereche de limbi. Cele mai bune programe de acest fel accesibile publicului sunt cele ale lui Google (din câteva limbi "mari" în engleză).
Cele mai avansate programe de traducere automată (inaccesibile publicului larg) sunt, probabil, cele din arabă în engleză. Dar araba este o limbă grea. Traducerille din arabă făcute de oameni au destule probleme. Mă îndoiesc că programele reuşesc mult mai mult.
Prin traducerile făcute de calculatoare, sensul textului sursă se înţelege în general, dar "pentru publicare" sunt necesare intervenţii masive.
La şah, calculatoarele au ajuns să bată omul. La traduceri, mai este.


[Edited at 2007-09-25 19:22]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
PDF-XChange Viewer Nov 13, 2007

Nu ştiu dacă şi vouă vi s-a întâmplat să completaţi acelaşi formular (format original PDF) din nou şi din nou, dar dacă da s-ar putea ca PDF-XChange Viewer să vă placă (eu l-am folosit, de exemplu, la completarea declaraţiei pentru contribuţia de sănătate de 6,5%; acum nu mai trebuie decât să completez data, să o semnez şi să o bag în plic). Este conceput în principal ca o alternativă la ... See more
Nu ştiu dacă şi vouă vi s-a întâmplat să completaţi acelaşi formular (format original PDF) din nou şi din nou, dar dacă da s-ar putea ca PDF-XChange Viewer să vă placă (eu l-am folosit, de exemplu, la completarea declaraţiei pentru contribuţia de sănătate de 6,5%; acum nu mai trebuie decât să completez data, să o semnez şi să o bag în plic). Este conceput în principal ca o alternativă la Adobe Reader, dar îţi permite să şi editezi. Eu am mai încercat pentru asta Foxit Pro, dar PDF-XChange Viewer mi se pare mult mai uşor de folosit. Este un program gratuit şi nu adaugă nicio menţiune la salvare (aşa cum face, de exemplu, versiunea de încercare de la Foxit Pro).



[Edited at 2007-11-13 14:13]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 21:48
English to Romanian
Am aflat ceva nou despre sistemul de fişiere NTFS Dec 10, 2007

http://windowssecrets.com/comp/071206
Urmaţi linkul şi citiţi în Contents
TOP STORY: Hide sensitive files with Alternate Data Streams
Încă nu m-am hotărât să folosesc metoda aceasta pentru a-mi ascunde fişierele "senzitive", dar am aflat ceva ce nu ştiam.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 21:48
German to Romanian
+ ...
Noua telefonie mobilă de la RDS Dec 23, 2007

Sfârşitul anului ne aduce o nouă binefacere de la RDS: noua telefonie mobilă la preţ de telefonie fixă:

http://www.rcs-rds.ro/newsletter/2007.12/art-01.html

Reţeaua se cheamă Digi.Mobil 3G network. Abonamentul e moca, fiindcă e un serviciu suplimentar oferit în cadrul contractului de telefonie fixă RDS, care oricum e şi el moca la rândul lui, dac
... See more
Sfârşitul anului ne aduce o nouă binefacere de la RDS: noua telefonie mobilă la preţ de telefonie fixă:

http://www.rcs-rds.ro/newsletter/2007.12/art-01.html

Reţeaua se cheamă Digi.Mobil 3G network. Abonamentul e moca, fiindcă e un serviciu suplimentar oferit în cadrul contractului de telefonie fixă RDS, care oricum e şi el moca la rândul lui, dacă ai internet RDS. Minutele incluse sunt tot alea ca şi la telefonia fixă, adică nu contează dacă le consumi de pe fix sau de pe mobil, iar după depăşirea lor, plăteşti pomana: numai 0,01 Euro în RDS fix sau mobil şi 0,02 Euro în Romtelecom, 0,08 Euro în reţelele mobile altele decât Cosmote, care e 0,10 Euro. SMSuri în reţea la daor 0,01 Euro, iar în Orange la 0,04 Euro; în alte reţele încă nu se pot trimite; sper să fie posibil pe Vodafone cât de curând. Dar oricum, noul RDS mobil e pomana pomenilor, iar dacă o să meargă bine şi o să aibă semnal bun şi acoperire în toată ţara, chiar mă gândesc să renunţ la Vodafone. Dar deocamdată RDSul mobil e abia la începuturi.

Se pare că minunea a început la Oradea, dar deja s-a extins şi se tot extinde şi în alte oraşe din ţară, inclusiv aici în Constanţa. Acum 2 zile m-am trezit acasă cu un băiat de la RDS care mi-a dat să semnez un act adiţional la contractul de telefonie fixă şi mi-a dat un telefon mobil moca. Adică de fapt în custodie. Nu părea cine ştie ce, o marcă de care eu unul nici nu am mai auzit până acuma, made in China: Huawei U120S, disponibil în 2 culori, negru sau maro metalizat.

http://www.digimobil.info/u120.php

Mie mi-au dat maro şi arată mai bine în realitate decât în poza de pe site:

http://www.huawei.com/mobileweb/en/products/view.do

Dar având în vedere că e moca, până la urmă chiar ştie să facă destule. Memorie internă cică are 8 MB, dar mie îmi arată doar vreo 6 şi ceva, deci nu cine ştie ce, dar are slot de card micro SD de până la 1 GB; pe unul din siteuri scrie că duce până la 2 GB, dar în cărticica lui cu instrucţiuni scrie că numai până la 1 GB, aşa că o să-i iau zilele astea un card de 1 GB şi o să îl umplu cu mp3uri; am deja un mp3 player, dar nu strică încă unul. Merge să asculţi muzică la el cu orice fel de căşti cu mufă de 3,5 mm; la mine, cu nişte căşti Panasonic ce le am, se aude chiar foarte fain; bine, poţi asculta şi fără căşti, la difuzorul lui, dar se aude mai naşpa; playerul are şi equaliser cu 6 preseturi. Are şi Kurztaste pt. muzică.

Altfel, telul e personalizabil, i-am băgat deja o mulţime de tonuri mp3 şi backgrounduri în el. Pentru asta, trebuie dat jos driver pt. cablul USB şi un soft moca, MobTime Cell Phone Manager, de la:

http://www.digimobil.info/download.php

Telul e conectabil la calculator prin mini USB, deci merge cu orice cablu mini USB, ori de la un mp3 player, ori de la o cameră foto digitală ori alt aparat de prin casa omului care are aşa ceva din dotare, deci nu mai trebuie cumpărat cablu de date; încărcătorul e destul de slim, deci nu ditamai gogoloiul şi e tot pe mini USB. Bateria cică îl ţine până la 300 minute în standby, dar asta nu ştiu încă dacă e adevărat, trebuie să văd în timp. Ştie să citească fişiere Word, care se copie în folderul Weitere Optionen (Other). Baiul mare e că n-are nici un joc; trebuie să văd ce e de făcut în privinţa asta. Alte chestii nu mi se par importante, mai sunt detalii şi o poză mai mare la:

http://mariusbutuc.blogspot.com/2007/11/huawei-u120.html


[Bearbeitet am 2007-12-23 02:08]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 21:48
English to Romanian
Nou scam nigerian Dec 25, 2007

Pot fi afectaţi cei care au conturi e-mail free la Google, Yahoo etc. Amănunte:
http://bits.blogs.nytimes.com/2007/11/09/e-mail-scammers-ask-your-friends-for-money/
Odată "spart", contul respectiv devine inaccesibil proprietarului, pentru că a fost schimbat passwordul!
Am avut răbdare să citesc şi comentariile foarte lungi de la
... See more
Pot fi afectaţi cei care au conturi e-mail free la Google, Yahoo etc. Amănunte:
http://bits.blogs.nytimes.com/2007/11/09/e-mail-scammers-ask-your-friends-for-money/
Odată "spart", contul respectiv devine inaccesibil proprietarului, pentru că a fost schimbat passwordul!
Am avut răbdare să citesc şi comentariile foarte lungi de la acest articol. Sunt destul de instructive, merită consumul de timp.
Iar aici: http://gethuman.com/
se găsesc numere de telefon şi instrucţiuni pentru a putea contacta un operator uman la o serie de companii greu accesibile în alt mod (Google, Yahoo etc. sunt pe la mijlocul listei).
Just in case: n-am nici cea mai mică intenţie de a pleca în Nigeria/Africa
S-ar putea ca toată chestia asta să aibă o legătură cu lupta unora împotriva marilor provideri de adrese e-mail gratuite.
Crăciun Fericit!
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »