Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Denise Idel
Denise Idel
Israel
Local time: 15:21
Hebrew to Romanian
+ ...
avertisment!! Sep 4, 2008

Monika Silea wrote:

Ma ucide Denise I

[Edited at 2008-09-04 13:34]


Monika, ai grijaaa!!!


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:21
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
o idee Sep 4, 2008

Robert Tanase wrote:

Ce mai, îmi place programul, vreau să-l cumpăr. Numai că locuiesc în Olanda, iar Microsoft nu mă lasă să cumpăr programul în română.


Te vede de unde eşti, mama lui! Eu ştiu că nu mă lăsa să descarc versiune demo pentru Office 2007 decât dacă eram din SUA (mai demult). Am păcălit sistemul cu un program de anonimizare. Poate merge pur şi simplu să schimbi ţara pe situl Microsoft, să o pui pe România, eventual. Deşi cred că acum poţi să descarci direct de pe situl lor şi să achiţi cu cardul (nu mai ştiu ce am descărcat de la ei în felul acesta). probabil situl lor e conceput aiurea, dar nu cred că ţi-ar refuza versiunea pe care o doreşti dacă le scrii un mail să-i întrebi (de sănătate).

PS: se pare că Chrome are spell checker în română, funcţionează în timp real - s-a apucat să-mi sublinieze nişte cuvinte. Bravo lui!


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:21
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Cumva webmail? Sep 4, 2008

Monika Silea wrote:

Firefox si IE, spre exemplu, cand deschid un document anexat la un e-mail (attachment) ma intreaba daca vreau doar sa-l deschid sau daca vreau sa-l salvez. Are Chrome cumva aceasta optiune? Daca da, pe unde?


Cumva te referi la webmail? Cred că nu ţine neapărat de navigator, ar trebui să funcţioneze la fel... Eu o să intru mai târziu şi încerc.


 
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 13:21
English to Romanian
+ ...
Şmecherii Sep 4, 2008

Cristiana Coblis wrote:

...
Poate merge pur şi simplu să schimbi ţara pe situl Microsoft, să o pui pe România, eventual.
...
PS: se pare că Chrome are spell checker în română, funcţionează în timp real - s-a apucat să-mi sublinieze nişte cuvinte. Bravo lui!


Mersi pentru sugestii, Cristiana. Am încercat şi eu figura, normal, dar la informaţiile de facturare nu pot introduce o adresă fictivă, că nu mai pot cere banii înapoi de la oficiul de taxe şi ies în pierdere. Declarând altă adresă am putut descărca versiunea demo în română. Oricum o să merg în ţară peste câteva săptămâni, până atunci mai pot păcăli versiunea demo că timpul stă pe loc. De aia întreb care o fi preţul într-un magazin tradiţional.

Şi Firefox are corector ortografic pentru română, ca pentru multe alte limbi, dar nu e integrat, trebuie căutat şi instalat. Eu l-am instalat ponind de la pagina asta. Din păcate nu acceptă decât ortografia cu diacriticele tip sedilă (ş, ţ), nu şi pe cele cu virguliţă (ș, ț). Chrome e mai deştept?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:21
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
corectorul Chrome Sep 4, 2008

Robert Tanase wrote:
Din păcate nu acceptă decât ortografia cu diacriticele tip sedilă (ş, ţ), nu şi pe cele cu virguliţă (ș, ț). Chrome e mai deştept?


Nah! Nu le recunoaște încă nici el. Tocmai am testat. Eu nu folosesc Firefox de asta am descoperit apa caldă Oricum corectorul lui Chrome este ceva, dar nu ceva de speriat

Da, ai dreptate, situl Microsoft e prost conceput, nu poți face decât ce vor ei, nu ce vrei tu. Cu alte cuvinte dacă ai niște nevoi mai speciale (și nici nu e așa de greu), deja apar probleme.

PS: pentru preţuri de referinţă sau orientative, încearcă să cauţi pe Internet pe siturile de la Flamingo, Domo, Media Galaxy, cam astea cred că sunt magazinele mai mari de IT şi electrocasnice.





[Editat la 2008-09-04 16:07]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 14:21
English to Romanian
Chrome Sep 4, 2008

Mi se pare bun. La mine merge mai repede decât Firefox. S-a instalat fără niciun fel de probleme.
Limba pentru meniu şi pentru spelling checker se setează din Options - imaginea unei chei franceze, colţul din dreapta sus.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:21
English to Romanian
Chrome rapid Sep 4, 2008

Şi la mine merge mai repede decât Firefox, eu credeam că e doar o iluzie optică

[Edited at 2008-09-04 20:07]


 
Monika Silea
Monika Silea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:21
English to Romanian
+ ...
Clarificare Sep 5, 2008

Cristiana Coblis wrote:

Cumva te referi la webmail? Cred că nu ţine neapărat de navigator, ar trebui să funcţioneze la fel... Eu o să intru mai târziu şi încerc.


Adica, de exemplu cand fac download la un attachment intr-un mail de pe yahoo (spre exemplu), cu Firefox imi ofera optiunile de SAVE sau OPEN. Cu Chrome, nu am optiunea de OPEN WITHOUT SAVE.
Sper ca m-am exprimat mai clar acum... Limba asta romana ma ucide


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:21
English to German
+ ...
Viteza ucide! Sep 6, 2008

Maria Diaconu wrote:

Şi la mine merge mai repede decât Firefox, eu credeam că e doar o iluzie optică

[Edited at 2008-09-04 20:07]


Şi la mine merge chiar mult mai repede decît Opera 9.52 (de abia aştept 9.60) - care oricum e mai rapid decît Firefox, dar e atît de instabil (crapă cam la 10 minute), încît nu-mi pun problema de a-l folosi nici măcar ca al doilea browser.


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 14:21
Romanian to English
+ ...
I'm a fan Sep 6, 2008

Google Chrome e browserul meu preferat acum. Adio, Vulpe de foc!

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:21
English to Romanian
Descărcarea fişierelor ataşate în Chrome Sep 6, 2008

Monika Silea wrote:

Cristiana Coblis wrote:

Cumva te referi la webmail? Cred că nu ţine neapărat de navigator, ar trebui să funcţioneze la fel... Eu o să intru mai târziu şi încerc.


Adica, de exemplu cand fac download la un attachment intr-un mail de pe yahoo (spre exemplu), cu Firefox imi ofera optiunile de SAVE sau OPEN. Cu Chrome, nu am optiunea de OPEN WITHOUT SAVE.
Sper ca m-am exprimat mai clar acum... Limba asta romana ma ucide


Încearcă aşa: Mergi la piuliţa din dreapta sus, clic pe săgeată. Opţiuni - Mici ajustări - Locaţia de descărcare - Întreabă-mă unde salvez fiecare fişier înainte de a efectua descărcarea. Până nu am făcut asta, mi le trântea într-un fişier numit "Descărcări" undeva în My Documents unde eu nu umblu niciodată.
Într-adevăr, nu e ca la celelalte browsere, când descarci ceva de pe mail, fişierul respectiv îţi apare pe o bandă în josul paginii, acolo faci clic pe el şi îl poţi deschide. Dar propriu-zis opţiunea de OPEN WITHOUT SAVE nu văd să existe. Dacă nu-ţi trebuie, îl ştergi după aceea. Oricum, nici în alte browsere nu ţi le deschideau fără să le salveze, ci le salvau undeva în Temp files, unde nu aveai niciodată treabă cu ele.
HTH


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:21
English to Romanian
Viteza care (nu) ucide (încă) şi problema cu descărcările în Opera Mini Sep 6, 2008

Bogdan Burghelea wrote:

Maria Diaconu wrote:

Şi la mine merge mai repede decât Firefox, eu credeam că e doar o iluzie optică


Şi la mine merge chiar mult mai repede decît Opera 9.52 (de abia aştept 9.60) - care oricum e mai rapid decît Firefox, dar e atît de instabil (crapă cam la 10 minute), încît nu-mi pun problema de a-l folosi nici măcar ca al doilea browser.


Pe mine încă nu m-a ucis, dar îmi dă dureri de cap. Serios.
Revenind la Opera, şi mai precis la Opera Mini, pentru telefonul mobil:
Sunt foarte mulţumită de el, cu această mică excepţie: nu reuşesc să-l fac să-mi descarce fişierele ataşate pe mail. Îmi afişează diverse erori. Aş vrea să înţeleg următorul mecanism:
Apăs pe download. Am două opţiuni: Save şi Open. Apăs Save. Primesc mesajul "Vă recomandăm să modificaţi setările de permisiune când navigaţi prin sistem. Apăsaţi "Asistenţă" pentru mai multe informaţii." Apăs asistenţa şi mă trimite la Opera Mini FAQ.
http://www.operamini.com/help/faq/
Eu aici nu găsesc nimic relevant cu privire la descărcarea fişierelor din mail în telefon. Dacă cineva mai experimentat îmi poate da o sugestie, mulţumesc.


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 14:21
English to Romanian
+ ...
OpenOffice Sep 6, 2008

În curând versiunea 0.3 finală.
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/OOoRelease30

Şi dicţionare pentru limba română, la această versiune, care folosesc di
... See more
În curând versiunea 0.3 finală.
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/OOoRelease30

Şi dicţionare pentru limba română, la această versiune, care folosesc diacritice cu VIRGULIŢĂ!
http://extensions.services.openoffice.org/project/dictionaries-ro
Collapse


 
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 13:21
English to Romanian
+ ...
OpenOffice Sep 7, 2008

Am folosit de câteva ori OpenOffice ca s-o scot la capăt cu probleme care depăşeau Office-ul Microsoft. E un program excelent, păcat că nu poate fi folosit cu tradosul!
Aştept cu interes să-l porteze şi pentru Mac (NeoOffice e abia la versiunea 2.3 parcă), iar OpenOffice sub X11 nu e o soluţie.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
OpenOffice şi Trados Sep 7, 2008

Robert Tanase wrote:

Am folosit de câteva ori OpenOffice ca s-o scot la capăt cu probleme care depăşeau Office-ul Microsoft. E un program excelent, păcat că nu poate fi folosit cu tradosul!


Se pot traduce fişiere OpenOffice cu TagEditor. Din păcate, nu se poate traduce direct în fişierul OpenOffice, ca în Word. Altfel, şi eu am o părere foarte bună despre OpenOffice. Are nişte filtre excelente, care uneori te ajută să recuperezi fişiere Word care păreau compromise.


[Edited at 2008-09-07 20:14]


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »