Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 15:15
English to German
+ ...
CAT în Linux Sep 8, 2008

Chiar dacă deocamdată pare cam complicat, nu mai este mult şi vom putea folosi programele obişnuite de CAT şi în Linux fără complicaţii suplimentare.

http://www.translatewrite.com/foss/index.php?s=foss&p=wflinux


 
Monika Silea
Monika Silea  Identity Verified
Romania
Local time: 15:15
English to Romanian
+ ...
Mulţumesc Maria pentru confirmare! Sep 8, 2008

Maria Diaconu wrote:

Încearcă aşa: Mergi la piuliţa din dreapta sus, clic pe săgeată. Opţiuni - Mici ajustări - Locaţia de descărcare - Întreabă-mă unde salvez fiecare fişier înainte de a efectua descărcarea. Până nu am făcut asta, mi le trântea într-un fişier numit "Descărcări" undeva în My Documents unde eu nu umblu niciodată.
Într-adevăr, nu e ca la celelalte browsere, când descarci ceva de pe mail, fişierul respectiv îţi apare pe o bandă în josul paginii, acolo faci clic pe el şi îl poţi deschide. Dar propriu-zis opţiunea de OPEN WITHOUT SAVE nu văd să existe. Dacă nu-ţi trebuie, îl ştergi după aceea. Oricum, nici în alte browsere nu ţi le deschideau fără să le salveze, ci le salvau undeva în Temp files, unde nu aveai niciodată treabă cu ele.
HTH


Mulţumesc mult Maria! Opţiunea aceasta am văzut-o şi vroiam doar să ştiu dacă există cea de OPEN WITHOUT SAVE şi am eu orbul găinii sau chiar nu există opţiunea. Mulţumesc pentru confirmare!
Să aveţi o zi bună (adică cât mai multe zile bune - în ciuda cacofoniei) şi sporuri în tot ceea ce faceţi!


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 15:15
German to Romanian
+ ...
Google Chrome Sep 10, 2008

Am dat şi eu jos noul browser, ca să ştiu cum e. Sincer, nu mi se pare cine ştie ce. Nu pare să fie mai rapid decât Opera, cel puţin la mine. Apoi, lui Chrome îi trebuie încă îmbunătăţiri. De pildă, pt. mine, cea mai mare lipsă pe care o are Chrome este că nu ştie să dea jos torrente, în timp ce Opera ştie şi încă foarte repede. Lipsa download-managerului la Chrome iarăşi nu imi place; deşi ei zic că asta e o calitate, eu zic că e tot o lipsă; prefer să am downloa... See more
Am dat şi eu jos noul browser, ca să ştiu cum e. Sincer, nu mi se pare cine ştie ce. Nu pare să fie mai rapid decât Opera, cel puţin la mine. Apoi, lui Chrome îi trebuie încă îmbunătăţiri. De pildă, pt. mine, cea mai mare lipsă pe care o are Chrome este că nu ştie să dea jos torrente, în timp ce Opera ştie şi încă foarte repede. Lipsa download-managerului la Chrome iarăşi nu imi place; deşi ei zic că asta e o calitate, eu zic că e tot o lipsă; prefer să am download manager, să am lista cu tot ce am dat sau sunt pe cale să dau jos, să reiau downloaduri întrerupte, să dau seed la torrente direct din download managerul browserului, iar Opera îmi oferă toate astea. De asemenea, Chrome nu prea e nici personalizabil, deocamdată, adică nu ai de unde să dai jos la el skinuri faine, ca să arate cum vrei tu, în timp ce la Opera sau Firefox găseşti o grămadă. La mine contează ca o aplicaţie nu doar să meargă cât mai bine, ci pe cât posibil să şi arate cât mai bine; io la mine în calculator schimb tot ce se poate la look. Legat de look, la Opera e un skin super, Neanderthal, pe care il instalez de fiecare dată cand reinstalez programul. Mai sunt şi altele faine, dar eu m-am îndrăgostit de Neanderthal si parcă fără skinul ăsta, Opera nu mai e Opera. În concluzie, eu rămân un utilizator fidel de Opera ca Standardbrowser, iar anumite chestii care nu merg bine in Opera - se ştie că Opera are probleme cu Java, de pildă - alea le deschid în IE.Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 15:15
English to Romanian
Limită: max. 3 rânduri per comentariu Sep 17, 2008

Vreau de mult să scriu ceva de IT din propria experianţă (deci, numai eea ce folosesc efectiv).
1 Nu credeam că am să ajung să recomand Vista sau (mai ales) Office 97. Totusi, după ceva explorări, ambele pot fi făcute să arate ca sau (Office) să funcţioneze ca versiunile mai vechi. Sunt mai stabile, arată great, merg rezonabil de bine pe calculatoare mai sus de genunchiul broaştei.
2 S-au prăbuşit preţuri. Ne luăm monitor LCD mare (primar şi/sau secundar) printere
... See more
Vreau de mult să scriu ceva de IT din propria experianţă (deci, numai eea ce folosesc efectiv).
1 Nu credeam că am să ajung să recomand Vista sau (mai ales) Office 97. Totusi, după ceva explorări, ambele pot fi făcute să arate ca sau (Office) să funcţioneze ca versiunile mai vechi. Sunt mai stabile, arată great, merg rezonabil de bine pe calculatoare mai sus de genunchiul broaştei.
2 S-au prăbuşit preţuri. Ne luăm monitor LCD mare (primar şi/sau secundar) printere (chiar laser color), desktop/laptop mainstream (dar nepretenţioase, nu pt. traducători fiţoşi), la preţuri care anterior cumpărau nimic / aproape nimic, hard-disk-uri mari şi sau externe, multe altele...
3. Memory stickuri. Peste 3 luni, acela (superperformant) pe care l-aţi luat azi va costa 1/4 (dacă nu mai puţin). Dacă nu loveşte şi la noi criza financiară (Ceea ce e aproape /sigur
4. Office 2007 Home and student costă max. 2 milioane). Permite instalări legale pe 3 calculatoare (desktop/laptop,) dar nu for profit (se vinde la persoane fizicece). Instalarea pe 2 partiţii (XP şi Vista, de ex.) contează ca 2 instalări diferite. Include One Note. Never heard of One Note?! Hm...
5. Un gadget neaşteptat de util şi eficient (şi necostisitor) pt. cei care folosesc mult timp laptopul fără să îl mişte din loc: un soclu ventilat (cu/fără hub USB). Akasa!
6. Excepţional pentru fete (puţin cam mic pt. mine): mausul Logitech Nano, pentru laptopuri (şi nu numai). Baterii obişnuite (6 luni), maximum self-contained, scroll inerţial.
7. Folosesc un desktop şi un laptop Dell (Inspiron 531 şi 1720), dar mă impresionează logica cu care sunt gândite şi calitatea construcţiei Nu cele mai ieftine, dar nici scumpe. Am comparat. By the way, pe la televiziuni, fătucile agramatoase n-au Dell-uri)))
8. Conexiunea mea mobilă la Internet este Vodafone. Se instalează şi merge bine. Anterior am avut ceva ce începea cu "Z". E o poveste lungă. No further comment.
9. Vaă rog să semnalaţi pe forum ce aţi mai constatat că merită. Nici unul nu putem să cuprindem singuri tot ce se găseşte pe Internet.
10. Vista 64 biţi sau Vista (orice versiune) fără driverele originale pt. calculatorul respectiv sunt numai pentru cei care ştiu ce fac (am păţit-o şi eu odată).
11. Succes. Luaţi-vă UPS. Nu rataţi scăderile recente ale preţurilor. Poate că nu o se ne mai întâlnim cu ele. Helas...

[Edited at 2008-09-17 22:32]

[Edited at 2008-09-17 22:34]
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 15:15
English to German
+ ...
Logitech Sep 18, 2008

Lucian Alexandrescu wrote:
6. Excepţional pentru fete (puţin cam mic pt. mine): mausul Logitech Nano, pentru laptopuri (şi nu numai). Baterii obişnuite (6 luni), maximum self-contained, scroll inerţial.


Am ajuns să-mi placă atît de tare produsele Logitech, încît cumpăr (aproape) orice scrie pe el Logitech.

Din experienţa mea:
1. Boxe Logitech Z-3e - un sistem 2.1 de vîrf. Preţ: sub 250 lei.

2. Aparat foto digital Nikon P50, 8 MP, zoom 3× şi 4× digital. Preţ: cca. 400 lei


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:15
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Aplicaţie speed typing, text expander Sep 20, 2008

Eu folosesc Direct Access de la Nagarsoft - e o aplicaţie care duce la un nivel superior principiul tastelor scurte. Vine cu un pachet de abrevieri default, pe care le poţi accepta sau modifica. Crearea de abrevieri este simplă şi rapidă. În versiune demo are un contor care înregistrează timpul economisit folosind programul. Eu îl folosesc pentru acces rapid la foldere şi directoare, programe, pentru texte standard (fraze, paragrafe pentru emailuri sau mesaje întregi). E util pentru o... See more
Eu folosesc Direct Access de la Nagarsoft - e o aplicaţie care duce la un nivel superior principiul tastelor scurte. Vine cu un pachet de abrevieri default, pe care le poţi accepta sau modifica. Crearea de abrevieri este simplă şi rapidă. În versiune demo are un contor care înregistrează timpul economisit folosind programul. Eu îl folosesc pentru acces rapid la foldere şi directoare, programe, pentru texte standard (fraze, paragrafe pentru emailuri sau mesaje întregi). E util pentru orice gen de text folosit des pe calculator, pentru acces la programe şi foldere şi nu numai.

Eu am instalat acest beta pe calculator, pe XP şi pe Vista, merge bine, e stabil.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 15:15
German to Romanian
+ ...
EASEUS Partition Manager Oct 6, 2008

Nevoia recentă de a-mi mări o partiţie fără pierdere de date m-a îndemnat să caut un soft gratuit pt. partiţii, şi în cele din urmă l-am găsit: EASEUS Partition Manager Home Edition este freeware pt. homeuseri şi ştie să facă destule, având în vedere că e gratis.

http://www.partition-tool.com

Ce nu ştie: nu ştie să unească partiţii (merge partitions) cum ştie Partition Magic.


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Pastile Oct 8, 2008

Lucian, îmi place formula ta de informaţii-pastilă. Să încerc şi eu:

Am citit într-o revistă că, deşi e teoretic retras de pe piaţă, Windows XP se vinde în continuare mai bine decât Vista. Se pare că, la nivel mondial, numai 10% dintre companii au făcut deja trecerea la Vista. Unii sugerează deja să mai avem puţină răbdare şi să luăm direct versiunea Windows 7 anunţată pentru 2010....
See more
Lucian, îmi place formula ta de informaţii-pastilă. Să încerc şi eu:

Am citit într-o revistă că, deşi e teoretic retras de pe piaţă, Windows XP se vinde în continuare mai bine decât Vista. Se pare că, la nivel mondial, numai 10% dintre companii au făcut deja trecerea la Vista. Unii sugerează deja să mai avem puţină răbdare şi să luăm direct versiunea Windows 7 anunţată pentru 2010.

Na că nu mi-a ieşit pastila, am depăşit 3 rânduri. Mai încerc o dată:

Add-ons pentru Firefox. Fără de care n-aş putea trăi: Foxmarks, Fast Dial, Better Gmail 2. Cool add-ons: Cooliris.

Şi încă ceva pentru impulsivi
http://www.technologyreview.com/wire/21479/?nlid=1406&a=f
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 15:15
English to Romanian
Altă... pastilă Oct 12, 2008

În ultima vreme, cunoscătorii de pe Net ne sfătuiesc să nu instalăm Vista: nu pe calculatorul "de bază", pe care lucrăm zilnic, şi în nici un caz Vista 64 biţi. Am pus Vista (32 biţi) pe laptop şi merge (dar, "în nici un caz", acesta nu este calculatorul pe care traduc). Probabil că e mai bine să aşteptăm versiunea următoare de Windows (toamna viitoare).

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 15:15
English to Romanian
De ce nu Vista? Oct 12, 2008

Lucian Alexandrescu wrote:

În ultima vreme, cunoscătorii de pe Net ne sfătuiesc să nu instalăm Vista: nu pe calculatorul "de bază", pe care lucrăm zilnic, şi în nici un caz Vista 64 biţi. Am pus Vista (32 biţi) pe laptop şi merge (dar, "în nici un caz", acesta nu este calculatorul pe care traduc). Probabil că e mai bine să aşteptăm versiunea următoare de Windows (toamna viitoare).


Dar... motivul?
Eu nu am avut ocazia să folosesc Vista, dar mă gândesc că dacă îmi voi cumpăra un laptop, vine cu Vista... Nu mă grăbesc şi pot să aştept toamna viitoare, dar care ar fi cauza?


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 15:15
English to German
+ ...
Opera 9.60 Oct 13, 2008

A apărut, evident, Opera 9.60, în varianta "normală" www.opera.com şi portabilă http://www.opera-usb.com/index.htm

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 15:15
English to Romanian
Motivul! Oct 14, 2008

Despre Vista se spun multe lucruri negative, reale (destule) sau mai puţin reale (poate chiar mai multe). Pe scurt, aş spune aşa:
1. Are incompatibilităţi cu unele programe mai vechi pe care le folosim (mai rar sau mai des). Traducătorii utilizează uneori programe pe care "utilizatorul obişnuit" nu le foloseşte (de ex., pt. numărare de cuvinte din diferite texte, CAT-uri de toate felurile etc). Pot să nu meargă unele programe de securitate (firewall, antivirus etc, chiar dacă
... See more
Despre Vista se spun multe lucruri negative, reale (destule) sau mai puţin reale (poate chiar mai multe). Pe scurt, aş spune aşa:
1. Are incompatibilităţi cu unele programe mai vechi pe care le folosim (mai rar sau mai des). Traducătorii utilizează uneori programe pe care "utilizatorul obişnuit" nu le foloseşte (de ex., pt. numărare de cuvinte din diferite texte, CAT-uri de toate felurile etc). Pot să nu meargă unele programe de securitate (firewall, antivirus etc, chiar dacă altele merg fără probleme) şi/sau alte programe.
2. Apar probleme cu diverele pentru diferite echipamente hardware mai puţin "banale". Se susţine că situaţia cu diverele s-a îmbunătăţit mult, dar "se spune", de asemenea, că numai pentru Vista 32 pe biţi, nu şi pentru cea pe 64 biţi, care ar fi aceea (singura) care "merită".
3. Vista încetineşte calculatorul, chiar un calculator performant. Încetinirea nu este catastrofală, în unele programe nu o sesizez (de ex., în Solitaire) , dar... Dar. Uneori, dai click cu mausul şi, un anumit (scurt) timp, nu se întâmpă nimic. Te întrebi dacă a "luat" sau nu click-ul... poate mausul nu merge bine... poate altceva. Într-un sfârşit, se întâmplă ce trebuie să se întâmple. Userul răsuflă uşurat şi merge vesel mai departe (până la următorul click cu probleme, că la unele pare să reacţioneze "normal" de repede).
Altfel spus, folosind Windows XP, ne-am obişnuit cu o anumită "viteză de reacţie" a calculatoarelor. Dacă se modifică, ne întrebăm dacă nu e ceva în neregulă. În Vista (32 biţi, 64 n-am încercat), lucrurile sunt vizibil mai lente. Ca prin miere (sau melasă, pentru cine preferă). Calculatorul este Dell Inspiron 1720 cu 3 GB RAM, 2 HD de 250 GB. Am instalat Vista cu opţiunile default, am dezactivat unele chestii care, după mine, reduc senzaţia subiectivă de funcţionare rapidă a calculatorului (deschideri fancy ale meniurilor şi altele de acelaşi fel). Unul din cele 2 microprocesoare este ocupat 60% în permanenţă (!), celălalt - 0% sau în funcţie de ceea ce e de făcut în momentul respectiv.
4. Solicită prea des confirmări "de securitate" ale diferitelor acţiuni pe care le întreprindem. Acum (după SP1), mai rar decât la început, dar destul de des. În sine, astea nu sunt un lucru rău. Uneori sunt utile pentru un utilizator avizat, dar începătorii nu au decât 2 soluţii: dacă habar n-au ce fac, să dea mereu OK sau: dacă sunt mai temători (era să zic paranoici), să refuze permisiunea - şi să nu facă ceea ce îşi propuseseră.
5. Vista nu este indispensabilă. Nu văd nimic pe care să nu ştie/poate să-l facă decât ea şi de care să am nevoie reală.

2. poate să nu fie o problemă pentru mulţi utilizatori, dar 1. este (am impresia) mai mult regula decât excepţia. Cu 3. cred că se confruntă toată lumea. Este foarte frustrant să crezi că, dacă ţi-ai luat un calculator nou (mai) performant, vei "simţi" îmbunătăţirea, dar să constaţi că, de fapt, pe cel vechi era mai bine... Cu 4., pot să spun că m-am obişnuit. 5. cred că este un dezavantaj fatal. Vista 64 este mai "secure", dar eu nu traduc despre secrete atomice şi nici despre soarta lumii. XP cu măsurile de siguranţă uzuale mi se pare suficient.

Ar mai fi ceva. Viteza cu care este adoptată Vista de către utilizatorii din lume (mai ales de către companii / firme) este destul de mică. Terţele părţi (producătorii de hardware, software) nu se simt destul de motivaţi să producă/adapteze pentru Vista. A mai venit şi ştirea că următoarea versiune de Windows va apărea cam peste un an. Ca atare, pe drept sau pe nedrept, s-a creat percepţia că, în cel mai rău caz, Vista nu reprezintă viitorul, sau că, în cel mai bun caz, nu avem motive temeinice să nu mai aşteptăm puţintel... până la versiunea nouă de Windows. Mai ales că în lume bântuie şi o criză economică.
Personal, mă întreb plin de curiozitate dacă, în viitor, Vista va fi sau nu considerată un SO mai nereuşit decât Windows Millennium


[Edited at 2008-10-14 14:10]

[Edited at 2008-10-14 18:22]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 15:15
English to Romanian
Vista Oct 14, 2008

Foarte bună sinteza, Lucian, mulţumirile mele!
Dacă se pune problema să concureze cu Millennium ca nereuşită, m-am lămurit... am fost nevoită la un moment dat, mergând la un seminar de câteva zile, să mă descurc cu Millennium şi, cu toată bunăvoinţa, nu am reuşit să mă adaptez. Nu am plângeri majore faţă de Windows XP, aşa că nu l-aş schimba cu una, cu două.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 15:15
English to Romanian
More comments Oct 14, 2008

My pleasure, Maria!
Comparaţia Vista / Millennium mi s-a impus singură
Încă mai este posibil să cumpărăm un calculator cu Vista şi să facem downgrade la XP. La unele magazine on-line, sunt adunate la un loc (pe un singur link) toate driverele de XP necesare pentru tipul respectiv de calculator, dacă vine cu Vista.
În privinţa cumpărării unui notebook (sau desktop), multe preţuri sunt acum sunt fă
... See more
My pleasure, Maria!
Comparaţia Vista / Millennium mi s-a impus singură
Încă mai este posibil să cumpărăm un calculator cu Vista şi să facem downgrade la XP. La unele magazine on-line, sunt adunate la un loc (pe un singur link) toate driverele de XP necesare pentru tipul respectiv de calculator, dacă vine cu Vista.
În privinţa cumpărării unui notebook (sau desktop), multe preţuri sunt acum sunt fără precedent de mici. Nu ştiu dacă au să scadă şi mai mult. Poate. Dar s-ar putea şi să crească. Mă abţin să mă pronunţ.
Ieri am citit că Dell lansează un calculator (mic, nu 15'), cu durata bateriei de 12 ore.
Săptămâna trecută, am văzut la o colegă un Asus eee. Arată great, încape într-o poşetă (mare) şi poate fi dus fără probleme acolo unde parcă n-am merge chiar cu "tot" laptopul. Bootează groaznic de repede
Vista e minuţios cizelat vizual şi funcţional (în multe privinţe). Nu e viitorul, dar arată calea spre el.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 15:15
English to Romanian
Inexactităţi Oct 16, 2008

În postările mele anterioare sunt (cel puţin) 2 inexactităţi: unul din microprocesoare este ocupat sub Vista nu 60%, ci 30-35%; nu am putut să îmi confirm apariţia unui portabil cu durata bateriei de 12 ore. Mai curând 4 ore.
Îmi cer scuze!


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »