Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Hosting Jan 28, 2009

Monica Tuduce wrote:

Eu am hosting la Proz. Dar nu furnizorul celui care primeşte mesajul contează?



Şi eu tot la Proz. Orice e-mail redirecţionat este returnat cu mesajul "This message was created automatically by mail delivery software.A message that you sent could not be delivered to one or more of its recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed: [adresele de e-mail]. This message has been rejected because it has a potentially executable attachment [numele fişierului] This form of attachment has been used by recent viruses or other malware.If you meant to send this file then please package it up as a zip file and resend it."

Nu ai şi tu cumva instalat un add-on? Reuşeşti să redirecţionezi mesajele ca ataşamente cu extensia .eml?

[Edited at 2009-01-28 10:43 GMT]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Câteva sugestii Jan 28, 2009

Maria Diaconu wrote:

Mihai Badea wrote:

Nu am niciuna dintre aceste probleme. Chrome se mişcă la fel de rapid ca la început, funcţia de copiere merge normal, iar Firefox nu mi s-a mai blocat de la versiunea 1.7. Nu-i exclus ca sistemul tău de operare să fie afectat de viruşi, spyware sau de alte probleme.


Hm... da, e concluzia logică. Totuşi, am făcut o scanare cu Avast şi nu mi-a găsit nimic.
Voi încerca şi cu alt antivirus.


Scanare online cu BitDefender (doar cu IE)
Spybot-S&D
Ad-Aware
CCleaner (ca orice program de curăţare a regiştrilor, trebuie folosit cu grijă; neapărat trebuie făcut backup la regiştri înainte de curăţare)

Totuşi, nu există nicio garanţie că sistemul tău îşi va reveni complet. Uneori, cea mai bună soluţie este reinstalarea sistemului de operare.


[Edited at 2009-01-28 11:10 GMT]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:10
English to Romanian
În sfârşit! Office 2007 e (aproape) la fel ca Office 2003! Mar 26, 2009

În sfârşit!
Cu ajutorul unui progrămel gratuit, de aici:
http://news.office-watch.com/t/n.aspx?articleid=799&zoneid=12
bunele şi bătrânele meniuri şi toolbars apar din nou şi sunt funcţionale ("funcţionabile"
Nu sunt chiar identice cu cele vechi, dar Office 2007 devine utilizab
... See more
În sfârşit!
Cu ajutorul unui progrămel gratuit, de aici:
http://news.office-watch.com/t/n.aspx?articleid=799&zoneid=12
bunele şi bătrânele meniuri şi toolbars apar din nou şi sunt funcţionale ("funcţionabile"
Nu sunt chiar identice cu cele vechi, dar Office 2007 devine utilizabil pentru cei obişnuiţi cu cu Office 2003 (sau mai vechi)
Programul l-am găsit în newsletterul Office Watch / Office for Mere Mortals al lui Woody Leonhard.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:10
English to Romanian
403 forbidden - eroare la căutarea pe Google May 4, 2009

Ştiţi ceva despre eroarea 403 forbidden la căutarea pe Google?
Mie mi-a apărut azi toată ziua. Indiferent de browser.
Arată în felul următor:


Forbidden
Your client does not have permission to get URL /custom?client=pub-1756064267161983&channel=8428095463&cof=FORID:1&q=a&hl=ro&sa=G&newwindow=1 from this server. (Client IP address:

Ne cerem scuze pentru neplăceri, dar această solicitare nu a putut fi procesată.

Faceţi clic aici pentru a continua căutarea pe Google.
[/quote]

Dacă faci clic pe "aici", apare din nou aceeaşi eroare.

[Editat la 2009-05-04 16:08 GMT]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:10
English to Romanian
Rezolvarea erorii 403 forbidden la căutarea pe Google May 4, 2009

Maria Diaconu wrote:

Ştiţi ceva despre eroarea 403 forbidden la căutarea pe Google?
Mie mi-a apărut azi toată ziua. Indiferent de browser.


Nu ştiu exact dacă s-a rezolvat din această cauză sau s-a rezolvat de la sine, dar recomand oricui are această problemă: am făcut o scanare cu Spybot S&D, mi-a găsit ceva malware, l-a anihilat, după care a început să meargă şi căutarea pe Google. Evident, folosesc un antivirus, întâmplător chiar azi dimineaţă am făcut o scanare, nu mi-a găsit nimic suspect, dar nu strică niciodată să scanezi şi cu altceva... şi voila, problemă rezolvată. Sper să fie de folos şi altora, că eu am tot căutat soluţii pe internet şi nu am găsit rezolvări viabile. Probabil din cauză că nu am putut căuta cu Google itself


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 09:10
German to Romanian
+ ...
Windows 7 May 6, 2009

Noul Windows 7 RC (Release Candidate) se dă jos gratis de pe siteul Microsoft şi este disponibil în 5 limbi: engleză, germană, franceză, spaniolă şi japoneză. Se poate folosi fără probleme până la 1 martie 2010, după care se restartează tot la 2 ore; iar la 1 iunie 2010 se opreşte de tot dacă nu îi bagi cod de activare. Cică e îmbunătăţit în multe privinţe şi se zice că ar consuma resurse mai puţine decât Vista; necesită un procesor de 32 sau 64 biţi de minim 1 GHz... See more
Noul Windows 7 RC (Release Candidate) se dă jos gratis de pe siteul Microsoft şi este disponibil în 5 limbi: engleză, germană, franceză, spaniolă şi japoneză. Se poate folosi fără probleme până la 1 martie 2010, după care se restartează tot la 2 ore; iar la 1 iunie 2010 se opreşte de tot dacă nu îi bagi cod de activare. Cică e îmbunătăţit în multe privinţe şi se zice că ar consuma resurse mai puţine decât Vista; necesită un procesor de 32 sau 64 biţi de minim 1 GHz, minim 1 GB RAM, 16 GB liberi pe hard, placă video de minim 128 RAM care să suporte DirectX 9 şi unitate DVD R/W. De asemenea, se zice că merge fără probleme cu periferice mai vechi.

A testat careva noul Windows 7? Merită osteneala de dat jos şi instalat?

[Bearbeitet am 2009-05-06 15:16 GMT]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:10
English to Romanian
La ce bun Windows fără IE? Jun 12, 2009

Microsoft Corp vrea să vândă în Europa noua versiune a sistemului de operare Windows fără browser-ul Internet Explorer, în contextul în care gigantul american a trebuit să suporte în ultima vreme critici din partea autorităţilor europene ... See more
Microsoft Corp vrea să vândă în Europa noua versiune a sistemului de operare Windows fără browser-ul Internet Explorer, în contextul în care gigantul american a trebuit să suporte în ultima vreme critici din partea autorităţilor europene antitrust, scrie Reuters.
http://www.cotidianul.ro/microsoft_vrea_sa_vanda_in_europa_sistemul_windows_fara_internet_explorer-87930.html

Atunci cum o să mai intrăm pe Internet ca să descărcăm Opera?
Collapse


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 09:10
English to Romanian
+ ...
Viruşi... Jun 13, 2009

Descarci Opera înainte de a instala noul windos şi îl salvezi pe stick, cd, dvd, hard disk portabil

Eu folosesc Avira Antivirus. Are şi versiune free pe care o utilizez de aproximativ 2 ani şi nu am avut nicio problema până acum. Totuşi cea mai bună protecţie a propriului calculator ne-o asigurăm chiar noi, având grjă cu fişierele pe care le descărcăm şi le deschidem şi cu site-urile pe care le vizit�
... See more
Descarci Opera înainte de a instala noul windos şi îl salvezi pe stick, cd, dvd, hard disk portabil

Eu folosesc Avira Antivirus. Are şi versiune free pe care o utilizez de aproximativ 2 ani şi nu am avut nicio problema până acum. Totuşi cea mai bună protecţie a propriului calculator ne-o asigurăm chiar noi, având grjă cu fişierele pe care le descărcăm şi le deschidem şi cu site-urile pe care le vizităm.

Prietenul meu este chemat destul de des să deviruseze calculatoare, însă sinceră să fiu nu am înţeles niciodată cum reuşesc unele persoane să-şi umple calculatoarele de viruşi. În ultimul timp circulă un virus care se plimbă cu stickurile... Un deştept s-a dus la o firmă să instaleze nişte update-uri şi pentru ca anterior virusase calculatorul unui nene de la acea firmă s-a dus şi a băgat stick-ul direct în serverul de internet Pentru că antivirusul îi dădea tot felul de mesaje, l-a oprit... Urmarea a fost că s-a virusat toată reţeaua şi nu a mai avut nimeni acces la internet... Astfel de accidente pot fi evitate prin utilizarea unor stick-uri cu protecţie la scriere, aşa cum înainte se utilizau dischete cu protecţie la scriere şi prin scanarea stick-urilor înainte de a le utiliza pe orice calculator.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:10
English to Romanian
Foolproof... Jun 13, 2009

... dar nu şi tâmpit (prost făcut grămadă) proof.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:10
English to Romanian
Wolfram Alpha Jun 16, 2009

Foloseşte cineva Wolfram Alpha?
I-aţi găsit utilitatea?
http://www.wolframalpha.com/


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Wolfram Alpha Jun 16, 2009

Mi-a plăcut
L-am întrebat "Why?". A răspuns, fără să stea prea mult pe gânduri: "Why not?"
Cred că e util la rezolvat probleme complicate, o să-l testez pe temele lui Andrei

Interesante mi s-au părut reţelele sinonimice pe care le generează, păcat că e numai în engleză


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:10
English to Romanian
Wolphram Alpha Jun 16, 2009

Cristiana Coblis wrote:

Mi-a plăcut
L-am întrebat "Why?". A răspuns, fără să stea prea mult pe gânduri: "Why not?"
Cred că e util la rezolvat probleme complicate, o să-l testez pe temele lui Andrei

Interesante mi s-au părut reţelele sinonimice pe care le generează, păcat că e numai în engleză


Super, nu mă gândisem să-l testez aşa, eu am căutat, spre exemplu, diverse oraşe şi mi-a dat informaţii geografice, statistice etc.
Caută Bucharest şi-ţi va da "Nearby larger city: Istanbul"...
La ideea ta, am încercat şi eu cu întrebarea "where?" şi mi-a dat IP-ul meu!!! Reminds me of Big Brother...


 
Testeronline
Testeronline
Romania
Local time: 09:10
English to Romanian
+ ...
Fain wolframu` Jun 22, 2009

Wolfram|Alpha isn't sure what to do with your input.



 
Alice Crisan
Alice Crisan  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 07:10
English to Romanian
+ ...
Inca unul asemanator: Bing Jun 27, 2009

http://www.bing.com/

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Windows 7, cu IE Aug 4, 2009

Maria Diaconu wrote:

Microsoft Corp vrea să vândă în Europa noua versiune a sistemului de operare Windows fără browser-ul Internet Explorer, în contextul în care gigantul american a trebuit să suporte în ultima vreme critici din partea autorităţilor europene antitrust, scrie Reuters.
http://www.cotidianul.ro/microsoft_vrea_sa_vanda_in_europa_sistemul_windows_fara_internet_explorer-87930.html

Atunci cum o să mai intrăm pe Internet ca să descărcăm Opera?


Au renunţat la idee (de fapt, era vorba ca IE să vină pe un CD separat). IE va fi preinstalat, dar la prima lansare utilizatorii vor avea posibilitatea să-şi aleagă un alt browser şi, eventual, să dezinstaleze IE.


Articol PCWorld


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »