Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:55
English to Romanian
Apropo de IE Aug 4, 2009

Am un HP Scanjet 4070. A mers perfect pe calculatorul vechi (pe care aveam probabil IE5 sau 6, nu mai ştiu, că nu-l foloseam)... când mi-am schimbat calculatorul, l-am instalat frumos, nu afişa niciun fel de eroare, dar nu puteam deschide HP Director, pentru a avea control asupra scanării. El scana, dar orbeşte, adică nu puteam umbla la setări. Pur şi simplu, când apăsam pe HP Director, nu reacţiona în niciun fel. Nu m-aş fi gândit niciodată care putea fi cauza... căutând pe in... See more
Am un HP Scanjet 4070. A mers perfect pe calculatorul vechi (pe care aveam probabil IE5 sau 6, nu mai ştiu, că nu-l foloseam)... când mi-am schimbat calculatorul, l-am instalat frumos, nu afişa niciun fel de eroare, dar nu puteam deschide HP Director, pentru a avea control asupra scanării. El scana, dar orbeşte, adică nu puteam umbla la setări. Pur şi simplu, când apăsam pe HP Director, nu reacţiona în niciun fel. Nu m-aş fi gândit niciodată care putea fi cauza... căutând pe internet, am descoperit că unele softuri de la HP nu sunt compatibile cu IE7. De unde şi până unde nu ştiu, cert este că, după ce am dezinstalat IE7, pe care oricum îl ţineam degeaba, HP Director s-a deschis normal, iar scanerul mergea cum trebuie. Dacă aţi avut probleme similare, încercaţi şi această soluţie.Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 02:55
German to Romanian
+ ...
Scanner Aug 5, 2009

Dragă Maria,

Precis cred că e de la driver toată treaba, nu are a face cu IE. Dacă ai schimbat Windoof-ul, precis a trebuit să instalezi driver nou, diferit de cel pt. XP; deci driverele diferă, cele de XP de cele de Vista / Windows 7RC. Aşa şi imprimanta mea, HP Deskjet 5740, pe XP era foarte deşteaptă şi ştia să printeze faţă-verso, cu driverul pt. XP, normal, iar pe Vista şi mai nou pe Windows 7 RC, cu driverul nou, imprimanta mea s-a prostit şi nu mai ştie să
... See more
Dragă Maria,

Precis cred că e de la driver toată treaba, nu are a face cu IE. Dacă ai schimbat Windoof-ul, precis a trebuit să instalezi driver nou, diferit de cel pt. XP; deci driverele diferă, cele de XP de cele de Vista / Windows 7RC. Aşa şi imprimanta mea, HP Deskjet 5740, pe XP era foarte deşteaptă şi ştia să printeze faţă-verso, cu driverul pt. XP, normal, iar pe Vista şi mai nou pe Windows 7 RC, cu driverul nou, imprimanta mea s-a prostit şi nu mai ştie să printeze faţă-verso şi nici să-mi arate Tintenfüllstand, deci câtă cerneală mai are cartuşul în el. Asta e, nu am ce face: alt driver pt. Vista şi Windows 7 RC nu există; ori îl dai jos de pe siteul HP pt. Vista, ori îl instalezi cu Windows Update ca optionale Update, tot ăla e şi asta e: atâta poate, atâta ştie. Şi cu scannerul e cam aceeaşi chestie, şi eu am un HP Scanjet 4370. Dar eu la scanner totdeauna folosesc Abbyy Fine Reader, cu el scanez şi în jpg, şi în pdf, că mie nu mi-a plăcut niciodată softul din dotare de la HP. Şi pe XP instalam doar driverul cât să meargă scannerul şi atât, că foloseam Abbyy. Dacă schimbi programul de scanare şi scanezi cu altceva, atunci foloseşti setările de la programul cel nou pe care îl foloseşti.

În concluzie, există vreo 3 soluţii: ori te obişnuieşti cu driverele noi de la perifericele vechi, care de ale naibii sunt făcute mult mai parcimonioase în funcţii, ca să te facă să îţi iei periferice noi, ori faci exact asta: îţi iei periferice noi când eşti în bani, dar nu acuma; acuma nu-i momentul, mai bine aştepţi să apară Windows 7 oficial pe piaţă şi apoi hardware compatibile cu el şi atunci îţi iei; dar eu zic că e ok, te obişnuieşti şi aşa. Ori dacă nu şi nu, iaca, bagi Windoof XP - asta dacă îţi merge pe calcul nou; faci un test într-un weekend când n-ai ce face, îl instalezi şi vezi cum se comportă, vezi dacă ai drivere pt. toate cele - sunet, placa video etc.; că dacă mere numai cu drivere de Vista, atunci e cam nasol. Vezi şi tu. Dacă nu merge, reistalezi Vista / Windows 7 RC. Numai bine.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:55
English to Romanian
Ce chestie!... Aug 5, 2009

http://blogs.zdnet.com/security/?p=3907&tag=nl.e019
Link-urile din articol sunt şi ele instructive.
Pentru traducătorii conştienţi că trăim (tot timpul!) în "lumea reală".


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:55
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Google Reader şi feed aggregators Oct 16, 2009

Am descoperit şi eu apa caldă: Google Reader şi voiam să vă întreb voi ce folosiţi pentru a vă aduna fluxurile în acelaşi loc şi ce funcţii recomandaţi / vă sunt mai utile
Am dat peste Google Reader căutând o soluţie să pot strânge în acealaşi loc fluxuri RSS la care eram abonată. Eu lucrând mai multe calculatoare, fluxurile RSS îmi erau împrăştiate, lucru ce a devenit incomod. Pe lângă asta, mi
... See more
Am descoperit şi eu apa caldă: Google Reader şi voiam să vă întreb voi ce folosiţi pentru a vă aduna fluxurile în acelaşi loc şi ce funcţii recomandaţi / vă sunt mai utile
Am dat peste Google Reader căutând o soluţie să pot strânge în acealaşi loc fluxuri RSS la care eram abonată. Eu lucrând mai multe calculatoare, fluxurile RSS îmi erau împrăştiate, lucru ce a devenit incomod. Pe lângă asta, mi se pare iar util că se pot partaja fluxurile cu prieteni şi colegi, am avut nevoie recent de o astfel de funcţie şi mi-a fost greu să fac o listă cu fluxurile pe care doream să le partajez şi să copiez toate linkurile... o corvoadă. Acum vreo săptămână am început să-mi consolidez listele de fluxuri şi să le trec pe toate în Google Reader şi sunt aşa de mulţumită că-l ţin tot timpul deschis într-o filă de browser şi de câteva ori pe zi îl vizitez, în pauze, să văd ce mai e nou. Pot vedea dintr-o privire ce fluxuri conţin noutăţi şi le pot deschide din listă, nu mai e nevoie să le deschid pe fiecare separat (şi să fiu dezamăgită că le-am deschis degeaba dacă nu conţin noutăţi).
Încă nu am folosit funcţia de Note şi funcţia Trends nu mi se pare prea utilă momentan, face nişte clasificări, de altfel destul de logice şi făţoase. Folosesc însă steluţele şi etichetele bineînţeles ca să marchez lucruri interesante şi să clasific fluxurile.

[Editat la 2009-10-16 21:55 GMT]
Collapse


 
Sandra & Kenneth Grossman
Sandra & Kenneth Grossman  Identity Verified
Israel
Local time: 02:55
French to English
+ ...
Cool! Oct 16, 2009

Multumesc, Cristiana!
Am descoperit si eu Google Reader cu ocazia asta.
Apa calda e grozava.
Sanda


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:55
English to Romanian
+ ...
"apa calda" - mi-a placut Oct 17, 2009

folosesc "apa calda" de cand a aparut. A devenit din ce in ce mai bun in timp. Totusi exista functii pe care mi le doresc si pe care inca nu le-au implementat baietii. Printre ele, functia de sortare dupa numele articolului - utila in cazul in care urmaresc citeva forumuri (inclusiv PROZ) ca feed-uri.

Acum citeva saptamani am aflat ca programul FeedDemon a achimbat prefixul - a ajuns la versiunea 3. Printre noutati - sincronizarea cu contul Google Reader. ATENTIE, la instalare se o
... See more
folosesc "apa calda" de cand a aparut. A devenit din ce in ce mai bun in timp. Totusi exista functii pe care mi le doresc si pe care inca nu le-au implementat baietii. Printre ele, functia de sortare dupa numele articolului - utila in cazul in care urmaresc citeva forumuri (inclusiv PROZ) ca feed-uri.

Acum citeva saptamani am aflat ca programul FeedDemon a achimbat prefixul - a ajuns la versiunea 3. Printre noutati - sincronizarea cu contul Google Reader. ATENTIE, la instalare se ofera sa aduca o lista de "recommended feeds". Daca se raspunde YES la aceasta intrebare si se alege sincronizarea cu contul Google Reader - toate acele feeds cu care vine programul implicit vor aparea si in Google Reader.
Altfel, merge bine, sunt disponibile mai multe formate de afisare.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:55
English to Romanian
De la XP la Windows 7, mai puţin complicat Oct 24, 2009

Punctul 2 din articol:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/10/23/AR2009102304277.html

Deci, peste XP se instalează Vista (n-ar trebui să apară probleme), apoi peste Vista se instalează Windows 7 (din nou, n-ar trebui să apară probleme). Nu este nevoie ca Vista pe care o folosim să fie activabilă (se folos
... See more
Punctul 2 din articol:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/10/23/AR2009102304277.html

Deci, peste XP se instalează Vista (n-ar trebui să apară probleme), apoi peste Vista se instalează Windows 7 (din nou, n-ar trebui să apară probleme). Nu este nevoie ca Vista pe care o folosim să fie activabilă (se foloseşte doar câteva ore).
Nu e simplu, dar mi se pare mai puţin complicat decât altfel. Cred că ar fi de preferat ca versiunile de Vista şi 7 să fie identice (de ex., Ultimate/Ultimate).
După cum reiese şi din textul articolului, dacă merge, atunci e bine. Dacă nu... nu.
Personal n-am încercat, dar aşa am să încerc. N-am niciun chef să reinstalez tot ce am pe desktop.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 02:55
English to German
+ ...
Cititor fluxuri RSS Oct 25, 2009

Eu folosesc cititorul de fluxuri RSS sau Atom integrat în browserul Opera. Fac acest lucru, fiindcă prefer soluţiile integrate - de ce să mai instalez încă un program, dacă un program pe care îl am deja poate face acest lucru.

 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 02:55
German to Romanian
+ ...
Cred că mai bine e o instalare nouă Oct 25, 2009

Lucian Alexandrescu wrote:

Punctul 2 din articol:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/10/23/AR2009102304277.html

Deci, peste XP se instalează Vista (n-ar trebui să apară probleme), apoi peste Vista se instalează Windows 7 (din nou, n-ar trebui să apară probleme). Nu este nevoie ca Vista pe care o folosim să fie activabilă (se foloseşte doar câteva ore).
Nu e simplu, dar mi se pare mai puţin complicat decât altfel. Cred că ar fi de preferat ca versiunile de Vista şi 7 să fie identice (de ex., Ultimate/Ultimate).
După cum reiese şi din textul articolului, dacă merge, atunci e bine. Dacă nu... nu.
Personal n-am încercat, dar aşa am să încerc. N-am niciun chef să reinstalez tot ce am pe desktop.


N-aş face aşa ceva. Pe de o parte, e pierdere de timp: adică instalezi două versiuni de Windows, şi Vista, şi Windows 7, deci ia mult mai mult timp decât dacă faci instalare nouă Windows 7 şi câteva programe; instalarea de Windows 7 ştiu că durează vreun sfert de oră, cam aşa, cel puţin la mine; iar apoi nu am mare lucru de instalat, chestii care iarăşi nu durează prea mult: Office, Office Proofing Tools doar româna, Abbyy Fine Reader şi eu mai bag şi Digimax Viewer, un progrămel de la Samsung pt. vizualizat poze - de fapt documente scanate ca jpg -, de pe un CD care a fost împreună cu o cameră foto pe care nici nu o mai am, că am dat-o, dar i-am păstrat softul; nu că n-ar fi atâtea alte progrămele similare, dar eu m-am obişnuit cu ăsta şi cu interfaţa lui. În rest, tot ce instalez nu e de pe CD, sunt softuri freeware ce le dau jos de pe net şi mai bine dau jos la ele versiunea cea mai nouă.

Pe de altă parte, la o instalare nouă de Windows 7, pe partiţie proaspăt formatată etc., există şi avantajul eliminării de malware ce ar putea fi p-acolo, fiindcă aşa ceva niciodată nu e exclus să fie, cu tot antivirusul instalat.

Cu instalarea intermediară de Vista, ca să-i zic aşa, mai e o problemă: s-ar putea să fie lume care să nici nu aibă Vista, că dacă o avea, doar nu folosea XPul în continuare, sau cine ştie; şi atunci, dacă omul nu are Vista, înseamnă că trebuie să îşi facă rost de ea, deci deja o corvoadă prea mare, plus ca dacă tot o foloseşti doar un pic acolo la instalare, până să bagi Windows 7 peste ea, eu zic că nu prea merită corvoada asta.

Personal, nu mă grăbesc cu Windows 7. Ştiu că e foarte fain, de mers merge super, că am testat Windows 7 RC cât a fost gratis la download ca Testversion şi e într-adevăr superok, şi ca funcţii şi ca look. Adică totul a fost foarte bine până mi s-a stricat imprimanta, asta acum vreo câteva săptămâni; nu a mai fost reparabilă, că era un model mai vechi care nu se mai fabrică şi de asta nu sunt nici piese pt. ea, aşa mi-a zis tanti aia de la HP, aşa că mi-am luat alta nouă, că era musai. Baiul e că asta nouă nu e nici ea cel mai nou model; na acuma, am luat şi eu ce am găsit la ofertă, să nu am cheltuială foarte mare, adică un LaserJet P 1005, care m-a costat sub 350 ron, deci mai puţin decât o imprimantă cu jet urmaşa la cea pe care o aveam înainte; bine, a fost tanti aia de treabă şi mi-a luat înapoi un cartuş pt. aia veche ce îl luasem tot de la ei până să mi se strice imprimanta şi nu apucasem încă să-l folosesc, fiindcă nu se terminase chiar de tot cartuşul din ea. Iniţial, asta am şi intenţionat: să-mi iau o imprimantă tot cu jet şi care să folosească acelaşi tip de cartuş negru ca şi cea care mi s-a stricat, ca să-l pot folosi pe cel ce îl aveam, dar tanti de la HP mi-a zis că e mai ieftină o imprimantă cu laser alb-negru, tonerul la ea ţine cam cât 2 catuşe tip 339 cum aveam la cea cu jet şi costă cam tot pe acolo, cu foarte puţin mai mult decât 2 cartuşe pt. DeskJet, iar calitatea tipăriturii e mai bună cu laser decât cu jet şi dacă mie oricum nu-mi trebuie la acte imprimantă color - şi aşa este, chiar nu folosesc color la nimic -, apoi atunci mai bine să îmi iau un LaserJet alb-negru şi îmi ia cartuşul pt. DeskJetul vechi înapoi. Aşa că tanti de la HP m-a convins, mi-a dat LaserJetul şi mi-a scăzut cartuşul de DeskJet pe factură şi a ieşit rentabilă cumpărătura; şi aşa este, LaserJetul ăsta nou merge super, e mai bun decât un DeskJet, numai că deocamdată nu merge sub Windows 7, că nu există driver nici via Microsoft Update, nici ca download pe siteul HP, iar cu driverul de Vista de pe CDul din dotare nu merge instalarea sub Windows 7, că am încercat eu; aşa că, asta e: de când cu imprimanta nouă, am băgat iarăşi XP SP 3; o să bag Windows 7 pe la sfârşitul lui noiembrie, că abia atunci cică o să fie disponibil la download pe situl producătorului driverul care îmi trebuie mie. În orice caz, eu sigur-sigur o să fac instalare nouă, că totuşi cred că e mai bine.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:55
English to Romanian
XP sau Windows 7? Oct 26, 2009

Am citit cu interes postarea lui Ovidiu.
Marea întrebare cred că este: indiferent de metodă, de ce ar trece la Win 7 cineva care foloseste XP si nu are motive motive majore de nemulţumire?
Am să aştept până apare Service Pack 1 la Win 7. Pâna atunci, mă gândesc şi urmăresc ce se mai comentează pe Net. Atunci va trebui însă să mă hotărăsc. Până acum, n-m auzit decât două lucruri nefavorabile despre Win 7: instalarea durează mult (dar se face o singură dată)
... See more
Am citit cu interes postarea lui Ovidiu.
Marea întrebare cred că este: indiferent de metodă, de ce ar trece la Win 7 cineva care foloseste XP si nu are motive motive majore de nemulţumire?
Am să aştept până apare Service Pack 1 la Win 7. Pâna atunci, mă gândesc şi urmăresc ce se mai comentează pe Net. Atunci va trebui însă să mă hotărăsc. Până acum, n-m auzit decât două lucruri nefavorabile despre Win 7: instalarea durează mult (dar se face o singură dată) şi Win 7 boot-ează lent.
Pe netbook nu cred că am să pun vreodată Win 7 în loc de XP, dar pe desktop aş fi tentat (totuşi, am instalate multe programe şi nici nu pot să-mi permit riscul de a rămâne un timp semnificativ fără calculatorul principal pe care lucrez).
Am să pun însă curând Win 7 pe laptop (când voi avea timp) şi pe desktopul soţiei (când voi avea timp şi bani). Pe ambele am Vista Ultimate. Ca sistem de operare, Vista este stabil şi este chiar foarte bun după ce îl setezi în fel şi chip şi te obişnuieşti cu el. N-am avut nicio blocare. Este însă l-e-n-t şi... să adauge fiecare plângerile preferate.
Pe scurt, cred că orice e mai bun decât Vista dar cine e mulţumit cu XP să nu se grăbească.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 02:55
English to German
+ ...
To Vista or not to Windows 7 Nov 13, 2009

Lucian Alexandrescu wrote:
Pe scurt, cred că orice e mai bun decât Vista dar cine e mulţumit cu XP să nu se grăbească.


Mi-am înlocuit în sfîrşit laptopul normal cu unul tot normal (am mai scris pe forum că pentru perioada de tranziţie am folosit un netbook), care avea Vista Home Premium preinstalat.

Chiar dacă configuraţia este decentă (Intel Celeron 2,2 GHz, 1 GB RAM, Intel Media Accelerator 4500M) Vista rula într-adevăr l-e-e-e-n-t, astfel încît am instalat XP SP2 şi pot spune că zbîrnîie.
Cred că pentru moment soluţia este cine nu simte neapărat nevoia unui nou sistem de operare, să rămînă la XP.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Imprimantă virtuală Nov 19, 2009

Celor care au nevoie de o imprimantă virtuală gratuită, rapidă şi fără publicitate, le recomand DoPDF (http://www.dopdf.com/). Eu am descoperit recent acest progrămel şi sunt încântat de el.

Dacă însă trebuie să creaţi PDF-uri cu restricţii, probabil că cea mai bună soluţie rămâne
... See more
Celor care au nevoie de o imprimantă virtuală gratuită, rapidă şi fără publicitate, le recomand DoPDF (http://www.dopdf.com/). Eu am descoperit recent acest progrămel şi sunt încântat de el.

Dacă însă trebuie să creaţi PDF-uri cu restricţii, probabil că cea mai bună soluţie rămâne PrimoPDF (http://www.primopdf.com). Nu mai este totuşi preferatul meu pentru că de câteva versiuni a început să se mişte destul de greu.
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Chrome are un rival Feb 14, 2010

Opera a făcut progrese importante la capitolul viteză. Versiunea 10.50 beta (http://www.opera.com/browser/next/ ) este semnificativ mai rapidă decât versiunile anterioare. Pe computerul meu, Opera este mai rapid decât IE, Firefox şi Safari. Chrome este încă cel mai rapid.

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:55
English to Romanian
Program OCR gratuit (deja inclus în Office) Mar 27, 2010

Limitări: imaginile scanate pe care se face OCR trebuie să fie în format TIF şi să fie scanate în Grayscale (ca orice imagini pentru OCR); acurateţea (în special a formatării) nu este formidabilă, dar cred că este cea mai bună dintre prog... See more
Limitări: imaginile scanate pe care se face OCR trebuie să fie în format TIF şi să fie scanate în Grayscale (ca orice imagini pentru OCR); acurateţea (în special a formatării) nu este formidabilă, dar cred că este cea mai bună dintre programele OCR gratuite. Link-ul este:
http://weblogs.asp.net/jgalloway/archive/2006/10/01/Free-OCR-software_3F00_-You-may-already-have-it_2E002E002E00_.aspx
Vezi şi:
http://office.microsoft.com/en-us/help/hp010771031033.aspx
Dacă programele Document Image sunt deja instalate, programul de OCR (se numeşte MODI) este accesibil prin:
Start, All Programs, Office, Microsoft Office Tools. Dacă nu sunt deja instalate, se recurge la: Control Panel, Add/Remove Programs, Microsoft Office, Change (nu Repair!). Dacă, la instalare, Office nu şi-a pus singur fişierele necesare pe hard-disk, se cere şi CD-ul Office original.
Am încercat pe Office 2003, fişierul necesar era pe hard-disk (dar a trebuit să caut puţin după el).
La ce serveşte chestia asta: să transpunem în Word un document pe care nu îl avem decât pe hârtie sau în format PDF sau ca în general ca imagine (printabilă, dar needitabilă).
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »