Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 22:08
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
conflicte de limbaje Dec 11, 2005

Mihai Badea wrote:
Eu mi-aduc aminte că şi în KudoZ mi s-au întâmplat chestii ciudate. De exemplu, lipeam un mesaj copiat din Word şi îmi apărea repetat de 2-3 ori. Prima oară mi-am spus că poate am făcut eu Copy & Paste de mai multe ori, dar mi-am dat seama că problema este probabil legată de modul în care sunt interpretate anumite semne.


Copy&Paste din Word nu e recomandabil, se pare că se introduc tot felul de semne şi codificări din Word în html şi poate să apară un rezultat mai straniu Dacă doriţi să scrieţi offline şi apoi să faceţi copy&paste e recomandabil să redactaţi mesajul în Word dacă doriţi şi să-l salvaţi ca .txt şi să facţi copy&paste din fişierul .txt sau să redactaţi direct în .txt. Astfel nu vot apărea probleme de acest gen.

Dacă observaţi că mesajele apar trunchiate pe forum singura soluţie de remediere posibilă este să apăsaţi pe Edit din josul mesajului şi să verificaţi dacă nu cumva după ultimul cuvânt vizibil apare vreo secvenţă mai ciudată de semne (oricât de scurtă sau simplă). Dacă apare, trebuie eliminată şi înlocuită cu un semn simplu, după caz. Cel mai bine e să copiem numai textul, fără alte semne sau simboluri, dacă acest lucru e posibil (dar nu e în toate cazurile). Dacă nu ăsta e motivul atunci cel mai probabil este un bug de vreun fel.

Au mai existat situaţii şi se întâmplă mai ales la copy&paste din diverse surse, intervin conflicte de limbaj.


[Edited at 2005-12-11 20:51]

[Edited at 2005-12-11 20:54]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Click Net Dec 20, 2005

În ciuda faptului că nu am mai avut probleme cu Zapp Internet Express, sunt tot mai tentat să trec la Click Net, mai ales că acum au o ofertă specială.

De Click Net am auzit în general de bine, însă mi-ar prinde bine nişte informaţii mai precise. A încercat cineva serviciul sau are cineva informaţii de încredere despre el? Mulţumesc.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 22:08
English to Romanian
Click Net Dec 20, 2005

Şi eu sunt foarte interesat de Click Net, dacă are cineva.
Internet Express se întrerupe mereu (nu mai prind nimic pe Net, deşi conexiunea pare să fie OK şi continuă să marcheze timpul de conectare), cu toate că şi la serviciu şi acasă am semnal maxim. Se întâmplă şi cu Mozilla, şi cu Internet Explorer. În plus, sunt unele probleme de instalare.
Într-un ziar din Cluj a apărut acum 2-3 zile un articol foarte critic faţă de Zapp Internet Express, din păcate nu a
... See more
Şi eu sunt foarte interesat de Click Net, dacă are cineva.
Internet Express se întrerupe mereu (nu mai prind nimic pe Net, deşi conexiunea pare să fie OK şi continuă să marcheze timpul de conectare), cu toate că şi la serviciu şi acasă am semnal maxim. Se întâmplă şi cu Mozilla, şi cu Internet Explorer. În plus, sunt unele probleme de instalare.
Într-un ziar din Cluj a apărut acum 2-3 zile un articol foarte critic faţă de Zapp Internet Express, din păcate nu am referinţa la îndemână.
Taxa de deconectare "prematură" se pare că este 200 de dolari
La pomul lăudat...
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 22:08
Italian to Romanian
În aşteptare Dec 20, 2005

Mihai Badea wrote:

În ciuda faptului că nu am mai avut probleme cu Zapp Internet Express, sunt tot mai tentat să trec la Click Net, mai ales că acum au o ofertă specială.

De Click Net am auzit în general de bine, însă mi-ar prinde bine nişte informaţii mai precise. A încercat cineva serviciul sau are cineva informaţii de încredere despre el? Mulţumesc.


Bănuiesc că te referi la clicknet express (ADSL). Eu tocmai am comandat acest serviciu şi aştept să mă anunţe când pot să ridic kitul de instalare. Vă voi împărtăşi experienţa mea, care sper să fie pozitivă. Oricum, mi s-a spus că viteza efectivă depinde de numărul utilizatorilor conectaţi la un moment dat în zona în care te afli.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Internet de bandă largă Dec 20, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Taxa de deconectare "prematură" se pare că este 200 de dolari
La pomul lăudat...



În plus, dacă nu reziliezi contractul cu o anumită perioadă înainte de sfârşitul primului an (nu ştiu exact cât şi nu am contractul la îndemână, dar oricum intenţionez să-i notific cu mult înainte, poate chiar zilele astea), contractul se prelungeşte în mod automat cu încă 1 an. Nu mi se pare corect, mai ales că nu te avertizează nimeni atunci când semnezi contractul. E o clauză, acolo, pierdută printre altele.

Am reţinut însă că se poate trece de la un abonament cu o valoare mare, la unul cu o valoare mai mică. Dar mi se pare că este şi acolo un fel de taxă de penalizare. Trebuie să iau contractul şi să-l studiez bine.

Lucia Abil wrote:

Bănuiesc că te referi la clicknet express (ADSL). Eu tocmai am comandat acest serviciu şi aştept să mă anunţe când pot să ridic kitul de instalare. Vă voi împărtăşi experienţa mea, care sper să fie pozitivă. Oricum, mi s-a spus că viteza efectivă depinde de numărul utilizatorilor conectaţi la un moment dat în zona în care te afli.


Da, de Click Net (ADSL) de la Romtelecom vorbeam. Sper să ne dai veşti bune. Aşteptare cât mai scurtă şi viteză maximă!


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 22:08
English to Romanian
Contracte, clauze şi chichiţe Dec 20, 2005

[quote]Mihai Badea wrote:
În plus, dacă nu reziliezi contractul cu o anumită perioadă înainte de sfârşitul primului an (nu ştiu exact cât şi nu am contractul la îndemână, dar oricum intenţionez să-i notific cu mult înainte, poate chiar zilele astea), contractul se prelungeşte în mod automat cu încă 1 an. Nu mi se pare corect, mai ales că nu te avertizează nimeni atunci când semnezi contractul. E o clauză, acolo, pierdută printre altele.
Am reţinut însă că se poate trece de la un abonament cu o valoare mare, la unul cu o valoare mai mică. Dar mi se pare că este şi acolo un fel de taxă de penalizare. Trebuie să iau contractul şi să-l studiez bine.[quote]
Corect, ambele. Contractul meu nu are decât două luni Nu-mi surâde nici abonamentul cu valoare mai mică, dar cu aceleaşi întreruperi.
Contractul are multe clauze care nu atrag atenţia, în articolul din ziar de care vorbeam într-o postare anterioară scria că plăteşti taxă de penalizare chiar şi atunci când reziliezi contractul pentru că, pur şi simplu, din motive tehnice, Zapp nu (mai) funcţionează sau funcţionează constant prost în zona respectivă, adică şi atunci când reziliezi din vina lor, nu a ta!
Trebuie să am o discuţie "serioasă" cu ei zilele astea, să văd ce se poate face (poate, totuşi, conexiunea se va îmbunătăţi).
În altă ordine de idei, acum vreo săpt. nu mi-a parvenit un e-mail cu (multe) documente ataşate, din cauză că a fost ceva în neregulă cu serverul de mail de la RDS. Evident, exista un deadline strict. E prima dată când păţesc aşa ceva la RDS. Se pare că serviciile nu se îmbunătăţesc, ci se deteriorează.
De-asta postez mesaje la ore aşa de mici, caut să recuperez (clientul a fost înţelegător, mai ales că nu a dat telefon sau mail de follow-up)
Evident că în contractul cu RDS este o prevedere că ei nu te despăgubesc indiferent ce se întâmplă din cauza lor, chiar dacă provoacă al treilea război mondial
Cel mult îţi scad din plata abonamentului, dar numai dacă anunţă ei că se opreşte conexiunea (n-au făcut-o niciodată) sau dacă îi anunţi tu (dar cum - când - poţi să ştii că nu mai merge mail-ul)? Iar reducerea este strict proporţională cu timpul de nefuncţionare, care nu e lung niciodată.
Ata ete. Poate Romtelecomul va fi mai bun.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
RDS Dec 21, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

E prima dată când păţesc aşa ceva la RDS. Se pare că serviciile nu se îmbunătăţesc, ci se deteriorează.


Cei de la RDS au nişte practici şi mai ciudate decât cei de la Zapp. Ca să-ţi poţi descărca mesajele trimise pe adresele de PC Net este obligatoriu să ai un e-mail rds şi abonament sau ore de dial-up la ei. Abia după ce fac ei manual corelaţia dintre cele două conturi poţi descărca şi mesajele de pe PC Net. Pe unele dintre ele, că altele par să se piardă în spaţiu.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 22:08
English to Romanian
Mesaje pierdute în spaţiu Dec 21, 2005

Mihai Badea wrote:
Cei de la RDS au nişte practici şi mai ciudate decât cei de la Zapp. Ca să-ţi poţi descărca mesajele trimise pe adresele de PC Net este obligatoriu să ai un e-mail rds şi abonament sau ore de dial-up la ei. Abia după ce fac ei manual corelaţia dintre cele două conturi poţi descărca şi mesajele de pe PC Net. Pe unele dintre ele, că altele par să se piardă în spaţiu.

Chiar şi acum pare să se întâmple ceva cu nişte mesaje de pe PCNet, că nu am primit nici un mesaj de pe PCNet de o zi şi jumătate, şi e imposibil să nu-mi fi venit ceva în acest interval.
Pe GMail a trebuit să renunţ la forwardarea pe PCNet sau RDSNet pt. că ambele produceau mesaje de eroare în livrarea poştei, evident, nu din cauza lui Google


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 22:08
German to Romanian
+ ...
RDS rulz Dec 22, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

E prima dată când păţesc aşa ceva la RDS. Se pare că serviciile nu se îmbunătăţesc, ci se deteriorează.


Ei, nici chiar aşa. Se mai întâmplă şi la ei un accident acolo din când în când, dar în rest e ok. Mie îmi merge super RDSul, nu am mai avut probleme majore din septembrie, când au avut într-adevăr lucrări pe reţea. Acum vreo săptămână au fost probleme cu telefonia RDSTEL, nu mi-a mers vreo 3 zile telefonul; dar acum e totul ok.

Cât despre conexiune, lumeeee, s-a îmbunătăţit pe buneeeee, că acuma la abonament de 9 USD ai conexiune de 512 kbps. Eu nu renunţ la RDS.

[Edited at 2005-12-22 12:17]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 22:08
English to Romanian
RDS rulz (2)... Dec 22, 2005

...acolo unde poate. În Bucureşti (dar şi în alte câteva oraşe) o mai dă şi în bară. Pierderea unui mail cu documente de lucru nu (mai) e glumă. La fel - neprimirea mesajelor forwardate de Gmail (sau de orice alt webmail).
512 kbps e viteză garantată (n-are cum...) sau e doar max. posibil sau numai pe metropolitan?

[Edited at 2005-12-22 14:20]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 22:08
German to Romanian
+ ...
Viteza RDS Dec 22, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:
512 kbps e viteză garantată (n-are cum...) sau e doar max. posibil sau numai pe metropolitan?

[Edited at 2005-12-22 14:20]


Nu ştiu nici eu exact cum e cu viteza RDS; oricum, e noutate, a aparut pe site la ei nu de mult, doar de vreo câteva zile:

http://www.rdslink.ro/cablelink/cable_abonamente.htm

După ei cică s-a mărit viteza conexiunii la toate abonamentele lor, deci e de bine.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 22:08
English to Romanian
Viteza RDS (2) Dec 23, 2005

Viteza este _până la_ cât scrie acolo, în funcţie de abonament.
Cunosc persoane (o firmă de vânzări prin Internet) care au telefonie RDS şi sunt mulţumiţi. Cunosc şi pe alţii care nu sunt mulţumiţi (spun că nu se aude bine). În orice caz, pentru cine vorbeşte mult de pe tel. fix este avantajos să treacă la telefonie RDS (abonament gratuit plus minute gratuite).


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 22:08
Italian to Romanian
Clicknet Express (ADSL) Dec 24, 2005

Îl am de două zile (Clicknet Express 1024 - 26 euro/lună la promoţie) şi nu-mi vine să cred. Eram obişnuită să fiu fericită cu viteza de 5 kbps la descărcare, ceea ce rar mi se întâmpla cu rds dial-up, iar acum când am văzut 102 kbps am avut un şoc. Când descarc peer-to-peer, depinzând deci şi de viteza celuilalt, ajung până la 30 kbps pe fiecare descărcare, dar nu am încercat mai mult de două simultan. Nu mai spun cum întorc paginile! Totuşi, trebuie să spun că vitez... See more
Îl am de două zile (Clicknet Express 1024 - 26 euro/lună la promoţie) şi nu-mi vine să cred. Eram obişnuită să fiu fericită cu viteza de 5 kbps la descărcare, ceea ce rar mi se întâmpla cu rds dial-up, iar acum când am văzut 102 kbps am avut un şoc. Când descarc peer-to-peer, depinzând deci şi de viteza celuilalt, ajung până la 30 kbps pe fiecare descărcare, dar nu am încercat mai mult de două simultan. Nu mai spun cum întorc paginile! Totuşi, trebuie să spun că viteza depinde de numărul utilizatorilor conectaţi în acelaţi timp şi nu ştiu dacă aceste extraordinare calităţi se vor meţine în timp sau dacă acum sunt prezente în toate zonele ţării. Cât priveşte căsuţa de e-mail, nu pot spune nimic pentru că nu am avut timp s-o folosesc prea mult. Sper să nu fiu nevoită să vă spun contrariul în viitor.

Sărbători fericite tuturor colegilor,

Lucia
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 22:08
English to Romanian
Clicknet Express Dec 24, 2005

Felicitări Lucia, să-l foloseşti sănătoasă! Ceea ce spui este foarte încurajator, să sperăm că va fi la fel şi mai târziu.

 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 22:08
Spanish to Romanian
+ ...
Imagine 4M/sec!! Dec 24, 2005

Lucia Abil wrote:

iar acum când am văzut 102 kbps am avut un şoc. Când descarc peer-to-peer, depinzând deci şi de viteza celuilalt, ajung până la 30 kbps pe fiecare descărcare


Felicitări Lucia, totuşi nu te lăsa impresionată, există mereu loc de mai mult. Eu de exemplu, pe când Evolva mergea bine pe metropolitan, trăgeam în mod curent prin DC cu 4M/sec, respectiv un film de 700M îl trăgeam în 3 - 4 minute, mai repede decât atunci când trăgeam de pe LAN, imagine that!!

Dar vrenurile acelea au apus, iar acum încerc să mă orientez către RDS

Sarbatori Fericite si La Mulţi Ani!
Nicolae


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »