Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Efectul dezvoltării conexiunilor de bandă largă Jan 8, 2006

Fiindcă mi s-au terminat cam repede orele la Zapp, azi m-am conectat prin străvechiul dial-up şi nu mi-a venit să-mi cred ochilor când am văzut viteza de descărcare: a început cu 28 KB şi s-a stabilizat la 9! Până azi, nu depăşisem niciodată 5 KB.

Dar, cu un ochi râd, cu unul mi-e teamă c-o să plâng. Pe de o parte, ştiu că voi avea o alternativă cât de cât viabilă în cazul în care conexiunea principală va cădea, pe de altă parte, cu cât vor trece mai mu
... See more
Fiindcă mi s-au terminat cam repede orele la Zapp, azi m-am conectat prin străvechiul dial-up şi nu mi-a venit să-mi cred ochilor când am văzut viteza de descărcare: a început cu 28 KB şi s-a stabilizat la 9! Până azi, nu depăşisem niciodată 5 KB.

Dar, cu un ochi râd, cu unul mi-e teamă c-o să plâng. Pe de o parte, ştiu că voi avea o alternativă cât de cât viabilă în cazul în care conexiunea principală va cădea, pe de altă parte, cu cât vor trece mai mulţi pe Zapp/Clicknet, cu atât se va reduce mai mult viteza la ei. Totuşi, treaba asta cred că o să-i afecteze mai mult pe cei care folosesc Internetul pentru a descărca filme şi muzică. Am înţeles că ţi se reduce substanţial viteza abia după ce depăşeşti o anumită limită de trafic.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:41
English to Romanian
Avantaj mic, dar important, al lui Firefox faţă de Opera Jan 20, 2006

Deşi folosesc Opera de mai mult timp, cred că de când am început să discutăm în acest fir, abia acum am descoperit ceva ce pentru mine este un inconvenient.
Lucrând într-un document în Word, este posibil să selectezi un cuvânt şi să îl tragi cu mausul în browser, dându-i drumul în caseta de căutare a lui Google (sau orice alt motor de căutare, dicţionar, kudoz search, orice), dacă acesta este deschis. Valabil pentru cuvinte şi pentru fraze oricât de lungi. Mie mi se
... See more
Deşi folosesc Opera de mai mult timp, cred că de când am început să discutăm în acest fir, abia acum am descoperit ceva ce pentru mine este un inconvenient.
Lucrând într-un document în Word, este posibil să selectezi un cuvânt şi să îl tragi cu mausul în browser, dându-i drumul în caseta de căutare a lui Google (sau orice alt motor de căutare, dicţionar, kudoz search, orice), dacă acesta este deschis. Valabil pentru cuvinte şi pentru fraze oricât de lungi. Mie mi se pare foarte util şi comod. Problema este că merge cu Firefox şi nu cu Opera. Deci mă întorc din când în când la Firefox, dacă vreau să folosesc această funcţie. În Opera se poate doar cu copy-paste, din câte ştiu, nu sunt sigură dacă îmi scapă ceva. La acest capitol, Firefox s-a gândit mai bine.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:41
English to Romanian
Opera şi yahoo messenger Jan 20, 2006

O problemă pe care nu o înţeleg, oricât m-aş gândi...
Când aveam Firefox ca browser implicit, din yahoo messenger puteam să execut clic pe acel "pliculeţ" ca să intru direct în căsuţa de mail yahoo. Cu Opera nu merge deloc această funcţie, oricât am încercat.
Altă hibă: când primesc un mesaj pe yahoo, mă anunţă messengerul, dau clic pe anunţul respectiv ca să ajung direct în căsuţa poştală. Mă întreabă ceva de genul "Do you want to be signed in direct
... See more
O problemă pe care nu o înţeleg, oricât m-aş gândi...
Când aveam Firefox ca browser implicit, din yahoo messenger puteam să execut clic pe acel "pliculeţ" ca să intru direct în căsuţa de mail yahoo. Cu Opera nu merge deloc această funcţie, oricât am încercat.
Altă hibă: când primesc un mesaj pe yahoo, mă anunţă messengerul, dau clic pe anunţul respectiv ca să ajung direct în căsuţa poştală. Mă întreabă ceva de genul "Do you want to be signed in directly when you click a link in yahoo messenger?". Apăs "yes". De cele mai multe ori, Opera se blochează aici. Nu mai intră în căsuţa yahoo. Foarte, foarte rar reuşeşte să intre, dar nu îmi pot da seama de ce uneori da, alteori nu. Aceeaşi problemă pe 2 calculatoare diferite, furnizori de Internet diferiţi, se întâmplă numai cu Opera, niciodată cu Firefox. Totuşi, Opera este browser implicit. În rest, nu are absolut nicio problemă, dar uneori nereuşita cu yahoo mă deranjează, trebuie să intru pe site-ul yahoo, să tastez ID, parolă, tot tacâmul.

Are cineva aceeaşi problemă? Sper că am explicat-o corect.

PS Nu e din vina firewall-ului, sunt sigură de asta.

[Edited at 2006-01-20 19:20]
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Xbench - soft gratuit pentru terminologie Feb 4, 2006

“This product supports a number of input formats including:
- Tabbed text files
- Microsoft Glossaries (.csv files)
- Exported Trados Workbench memories
- Exported Trados Multiterm glossaries
- Trados TagEditor files
- Trados Word bilingual uncleaned files
- Installed IBM TranslationManager folders
- Exported IBM TranslationManager dictionaries
- SDLX .itd files
- Star Transit projects
- Wordfast glossaries
- Wordfast mem
... See more
“This product supports a number of input formats including:
- Tabbed text files
- Microsoft Glossaries (.csv files)
- Exported Trados Workbench memories
- Exported Trados Multiterm glossaries
- Trados TagEditor files
- Trados Word bilingual uncleaned files
- Installed IBM TranslationManager folders
- Exported IBM TranslationManager dictionaries
- SDLX .itd files
- Star Transit projects
- Wordfast glossaries
- Wordfast memories”
http://www.apsic.com/en/products_xbench.html

Este în variantă beta, însă cred că e destul de stabilă. Eu îl folosesc cu succes pentru glosarele Microsoft. Face căutarea mult mai uşoară.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:41
English to Romanian
Ce ştie google despre noi? Feb 8, 2006

Nu numai ce ştie, dar şi ce poate spune...

Un articol care mi s-a părut foarte interesant:
http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Tehnologie/10881/Cautarea-pe-net---proba-incriminatorie/

Despre căutările pe google ca "probă incriminatorie", despre "Google search history" (un nou serviciu lansat de Google
... See more
Nu numai ce ştie, dar şi ce poate spune...

Un articol care mi s-a părut foarte interesant:
http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Tehnologie/10881/Cautarea-pe-net---proba-incriminatorie/

Despre căutările pe google ca "probă incriminatorie", despre "Google search history" (un nou serviciu lansat de Google, acum în versiune beta) şi despre Google Zeitgeist (o statistică săptămânală a căutărilor pe google).
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 17:41
Italian to Romanian
pcont Feb 19, 2006

A folosit cineva acest program de contabilitatate în partidă simplă?
Versiunea de probă se poate descarca la http://www.bitomic.net/pcont/
Totuşi, aş fi vrut să ştiu dacă merită să-l instalez.
Mulţumesc,
Lucia


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 17:41
English to Romanian
Lucia, Feb 19, 2006

Cum merge conexiunea la Net prin Romtelecom? (dacă s-a "materializat", să nu zic implementat).
Sorry, despre programul de contabilitate nu ştiu nimic


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 17:41
Italian to Romanian
Merge bine Feb 19, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:

Cum merge conexiunea la Net prin Romtelecom? (dacă s-a "materializat", să nu zic implementat).


Deocamdată, merge bine. Viteză bună şi întreruperi destul de rare şi de doar câteva secunde, cu excepţia unei singure zile, când a durat cam 1/2 oră.
Nu mă aşteptam să fiu încântată, totuşi sunt.
În ceea ce priveşte căsuţa de e-mail, nu pot spune nimic deoarece nu am folosit-o.

Numai bine,
Lucia


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Alternativă Feb 19, 2006

Lucia Abil wrote:

A folosit cineva acest program de contabilitatate în partidă simplă?
Versiunea de probă se poate descarca la http://www.bitomic.net/pcont/
Totuşi, aş fi vrut să ştiu dacă merită să-l instalez.
Mulţumesc,
Lucia


Nu am încercat pcont. Folosesc deja un program de care sunt mulţumit: Translation Office 3000.

Dacă programul românesc mi-ar permite să imprim declaraţii care să fie acceptate la fisc, ar fi foarte tentant. Dar, cu siguranţă, suntem departe de un asemenea moment. Pentru evidenţa clienţilor, lucrărilor, facturilor etc. mă descurc foarte bine cu Translation Office 3000. Şi acest program poate fi descărcat într-o versiune de evaluare.


[Edited at 2006-02-19 22:23]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 17:41
English to Romanian
Şi noi pe cine să mai criticăm?! Feb 19, 2006

Lucia Abil wrote:
Lucian Alexandrescu wrote:
Cum merge conexiunea la Net prin Romtelecom? (dacă s-a "materializat", să nu zic implementat).

Deocamdată, merge bine. Viteză bună şi întreruperi destul de rare şi de doar câteva secunde, cu excepţia unei singure zile, când a durat cam 1/2 oră.
Nu mă aşteptam să fiu încântată, totuşi sunt.
În ceea ce priveşte căsuţa de e-mail, nu pot spune nimic deoarece nu am folosit-o.
Numai bine,
Lucia

I was afraid of that...
Mulţumesc Lucia!


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 17:41
English to German
+ ...
Opera 9.0 Feb 21, 2006

A apărut Opera 9.0 Technical Preview 2. Se poate descărca la http://snapshot.opera.com/windows/w90p2.html.

Are cîteva funcţii foarte interesante, precum Widgets (un ceas animat sau un convertor valutar şi altele asemenea)


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Google Desktop Mar 2, 2006

Aţi încercat Google Desktop? Eu nu am avut curiozitatea până astăzi. Aveam de ales între Google Desktop şi Yahoo! Desktop Search şi l-am ales pe primul fiindcă era mai puţin de descărcat (vreo 5 mega faţă de 20). Mi se pare că face o treabă excelentă. Cel mai mult îmi place că poţi vedea rapid documentele în cache, fără să mai fie nevoie să le deschizi cu programele în care sunt create.


[Edited at 2006-03-02 22:54]


 
octavia_brati
octavia_brati
Local time: 17:41
English to Romanian
Rapoarte Contabile in aplicatia pCont Mar 6, 2006

Mihai Badea wrote:

Lucia Abil wrote:

A folosit cineva acest program de contabilitatate în partidă simplă?
Versiunea de probă se poate descarca la http://www.bitomic.net/pcont/
Totuşi, aş fi vrut să ştiu dacă merită să-l instalez.
Mulţumesc,
Lucia


Dacă programul românesc mi-ar permite să imprim declaraţii care să fie acceptate la fisc, ar fi foarte tentant.

[Edited at 2006-02-19 22:23]


Referitor la problema ridicata de domnul Mihai Badea privind regimul rapoartelor fiscale tiparite cu ajutorul tehnicii de
calcul:

Conform ordinului nr. 1040 din 8 iulie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla:

"Capitolul Registru-Jurnal de Incasari si Plati (cod 14-1-1/b):

In conditiile conducerii evidentei contabile in partida simpla cu ajutorul tehnicii de calcul, fiecare operatiune economico-financiara se va inregistra in ordine cronologica, in functie de data de intocmire sau de intrarea a documentelor. In aceasta situatie Registru-jurnal de incasari si plati se editeza lunar, iar paginile vor fi numerotate pe masura editarii lor.

Registru-jurnal de incasari si plati parafat si inregistrat la organul fiscal teritorial va fi completat lunar, prin preluarea totalului sumelor din Registru-jurnal de incasari si plati obtinut cu ajutorul tehnicii de calcul."

Practic Registru-jurnal de incasari si plati detaliat (operatie cu operatie) tiparit de aplicatia pCont este un document acceptat de catre Organul Fiscal Teritorial. Mai trebuie doar completat manual “Registru-jurnal de incasari si plati parafat”
in care se trece doar totalul lunar (o singura inregistrare pe luna). In cazul in care doriti sa fiti absolut sigur, puteti sa consultati Organul Fiscal Teritorial de care apartineti.

Vizualizarea rapoartelor tiparite din aplicatia pCont se poate face la adresa: http://www.bitomic.net/pcont/reports.aspx


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:41
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Copernic Desktop Search Mar 6, 2006

Eu mi-am instalat Google Desktop de două ori şi de două ori l-am dezinstalat. Prima oară a început să nu mai funcţioneze corect după ce am şters profilul de Windows de pe care îl instalasem iniţial. Am încercat să-l reinstalez dar nu m-a lăsat deloc. A doua oară l-am dezinstalat pentru că mi-a limitat indexarea. Zicea că am atins numărul maxim de fişiere care pot fi indexate, ceea ce mi s-a părut absurd. Dar poate n-am înţeles eu bine.

Acum folosesc Copernic De
... See more
Eu mi-am instalat Google Desktop de două ori şi de două ori l-am dezinstalat. Prima oară a început să nu mai funcţioneze corect după ce am şters profilul de Windows de pe care îl instalasem iniţial. Am încercat să-l reinstalez dar nu m-a lăsat deloc. A doua oară l-am dezinstalat pentru că mi-a limitat indexarea. Zicea că am atins numărul maxim de fişiere care pot fi indexate, ceea ce mi s-a părut absurd. Dar poate n-am înţeles eu bine.

Acum folosesc Copernic Desktop Search şi sunt mulţumit deocamdată.

Mihai Badea wrote:

Aţi încercat Google Desktop? Eu nu am avut curiozitatea până astăzi. Aveam de ales între Google Desktop şi Yahoo! Desktop Search şi l-am ales pe primul fiindcă era mai puţin de descărcat (vreo 5 mega faţă de 20). Mi se pare că face o treabă excelentă. Cel mai mult îmi place că poţi vedea rapid documentele în cache, fără să mai fie nevoie să le deschizi cu programele în care sunt create.


[Edited at 2006-03-02 22:54]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 17:41
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
straniu... Mar 6, 2006

Eu folosesc Google deskbar de vreo doi ani fără probleme. Cred că recent a apărut o versiune nouă, numită Google desktop, care include şi vechiul deskbar, pe lângă alte lucruri. Eu nu am folosit-o prea des şi ca atare nu mi-a făcut probleme.

În schimb folosesc foarte mult Google deskbar. E util pentru că poţi face căutări pe google direct din orice aplicaţie office sau de alt fel fără a mai deschide un navigator web. M-am obişnuit cu google deskbar şi mi se pare
... See more
Eu folosesc Google deskbar de vreo doi ani fără probleme. Cred că recent a apărut o versiune nouă, numită Google desktop, care include şi vechiul deskbar, pe lângă alte lucruri. Eu nu am folosit-o prea des şi ca atare nu mi-a făcut probleme.

În schimb folosesc foarte mult Google deskbar. E util pentru că poţi face căutări pe google direct din orice aplicaţie office sau de alt fel fără a mai deschide un navigator web. M-am obişnuit cu google deskbar şi mi se pare că e mult mai uşor să efectuez căutări direct în deskbar decât să deshid o altă aplicaţie când am nevoie.

[Edited at 2006-03-06 17:12]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »