Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to Romanian
Bine c-am scăpat de căţelul din Explorer, totuşi Mar 17, 2006

Mihai Badea wrote:

Eu am 3 partiţii şi mi le-a indexat pe toate fără să fie nevoie să fac vreo setare specială sau să descarc vreun plug-in. Am încă versiunea beta, dar am înţeles că în urmă cu câteva zile au lansat versiunea finală.


Bănuiam eu că mi s-a întâmplat numai mie
Oricum, aplicaţiile astea sunt un mare pas înainte pentru mine, şi dacă nu vorbeaţi aici de ele, cine ştie peste câţi ani aş fi auzit şi eu că există... ce bine că m-aţi scăpat de căţelul acela idiot care dă din coadă în search-ul din Explorer... nu numai că mi-era antipatic, dar nici nu era bun de nimic.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to German
+ ...
Rover, the dog Mar 18, 2006

Maria Diaconu wrote:

... ce bine că m-aţi scăpat de căţelul acela idiot care dă din coadă în search-ul din Explorer... nu numai că mi-era antipatic, dar nici nu era bun de nimic.


Să înţeleg să sînteţi o "cat person"? Căţelul respectiv, al cărui nume este (cum altfel, stereotipia stereotipiilor!) Rover, putea foarte uşor fi dezactivat: Change preferences -> Without an animated screen character


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to Romanian
Dezinstalat google, instalat yahoo Mar 18, 2006

Mihai Badea wrote:

Maria, dar acum la documente indexate îţi apar mai mult de 68.573 de fişiere?


Hmm... nu. Acum apar 7605... Deci asta cu yahoo. Pentru că l-am lăsat să indexeze numai partiţia E, de care am eu nevoie, nu partiţia C, la care se ducea singur implicit. Partiţia C chiar nu-mi trebuie, că e numai cu programe.
Deci google indexase partiţia C, dar pare-se că indexa şi tot ce cream după instalarea lui, documente care totuşi erau pe partiţia E (asta fiind partiţia mea de lucru). Dar în google nu am reuşit să găsesc opţiunile necesare pentru a rezolva problema, de aceea am instalat yahoo, în care am reuşit să rezolv. Acum, că ştiu despre ce o vorba, mă gândesc să instalez din nou google, care îmi plăcea mai mult ca design.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Google Desktop Mar 18, 2006

Nu ştiu dacă poţi opri Google Desktop să indexeze toate documentele, dar în orice caz îl poţi seta să nu caute pe partiţiile care nu te interesează: Desktop Preferences > Don't Search These Items - Add file or folder to exclude.


Totuşi, nu cred că Google Desktop ţi-a indexat partiţia C, dacă spui că e doar cu programe.

[Edited at 2006-03-18 11:36]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to Romanian
Partiţia C Mar 18, 2006

Mihai Badea wrote:

Totuşi, nu cred că Google Desktop ţi-a indexat partiţia C, dacă spui că e doar cu programe.


Foarte ciudat... da. Nu chiar numai cu programe, aproape numai programe. Acum am luat-o de la capăt, să văd unde ajunge.
Oricum, ideea generală e că, aşa cum mi s-a instalat şi cum l-am folosit, google desktop nu prea mi-a fost de folos. Cred că aş putea să mă lămuresc mai bine ce este şi ce face dacă îl mai instalez şi pe alt calculator, ceea ce probabil am să fac săptămâna viitoare.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to Romanian
Google desktop cu Mozilla Mar 18, 2006

Am reinstalat google desktop, am selectat în ce partiţii vreau să caute, am trecut înapoi de la Opera la Mozilla (uh, am făcut-o şi pe asta...), şi a meritat: acum a indexat cum trebuie şi găseşte ce trebuie. Să fi fost vina Operei... cert e că e tare neplăcut să te întorci la Mozilla Firefox după ce ai încercat Opera Şi mi-e greu să folosesc când un navigator, când altul, aşa că folosesc Mozilla Firefox pâ... See more
Am reinstalat google desktop, am selectat în ce partiţii vreau să caute, am trecut înapoi de la Opera la Mozilla (uh, am făcut-o şi pe asta...), şi a meritat: acum a indexat cum trebuie şi găseşte ce trebuie. Să fi fost vina Operei... cert e că e tare neplăcut să te întorci la Mozilla Firefox după ce ai încercat Opera Şi mi-e greu să folosesc când un navigator, când altul, aşa că folosesc Mozilla Firefox până când va ieşi google desktop pentru Opera.

Index status: 69555. Orice ar însemna asta şi oricâte partiţii ar acoperi, important e că este ceea ce-mi trebuie mie.
Mulţumesc pentru asistenţa tehnică, Mihai, ideile tale chiar m-au ajutat!

[Edited at 2006-03-18 16:36]
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Opera şi Firefox Mar 18, 2006

Cu plăcere, Maria.

Şi mie îmi place mai mult Opera, dar folosesc în principal Firefox pentru că am bara KudoZ şi pot schimba codarea cu clic dreapta. Totuşi, nu cred că sunt mari diferenţe de funcţionalitate între cele două, iar din punctul de vedere al securităţii, ambele stau destul de bine.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to Romanian
Căţelul Rover Mar 18, 2006

Bogdan Burghelea wrote:

Să înţeleg să sînteţi o "cat person"? Căţelul respectiv, al cărui nume este (cum altfel, stereotipia stereotipiilor!) Rover, putea foarte uşor fi dezactivat: Change preferences -> Without an animated screen character


Yeah, I'm a cat person... and a computer idiot, too!
Nu ştiam că poate fi dezactivat sau înlocuit cu alt animal (acum văd că este şi o pisică disponibilă), mulţumesc pentru pont. Oricum, funcţia de căutare din Explorer mi se pare că lasă de dorit.


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
Spanish to Romanian
+ ...
Google Desktop - Maria are totuşi dreptate Mar 20, 2006

Iată că mi-am instalat şi eu Google Desktop.
Totul a fost minunat, iar viteza de găsire a rezultatelor căutării este de invidiat.

Mai puţin roz a devenit problema când am încercat să îl testez.

Ca şi Maria am dat să caute un cuvânt despre care ştiam că se regăseşte sigur în peste 10000 de fişiere ("Nicolae" ca să nu se fie nici o problemă legată de caractere speciale s.a.)

Spre neplăcuta mea surprindere, a găsit 300 de fişier
... See more
Iată că mi-am instalat şi eu Google Desktop.
Totul a fost minunat, iar viteza de găsire a rezultatelor căutării este de invidiat.

Mai puţin roz a devenit problema când am încercat să îl testez.

Ca şi Maria am dat să caute un cuvânt despre care ştiam că se regăseşte sigur în peste 10000 de fişiere ("Nicolae" ca să nu se fie nici o problemă legată de caractere speciale s.a.)

Spre neplăcuta mea surprindere, a găsit 300 de fişiere (aproximativ).

Am bănuit că de vină ar fi adâncimea arborelui de foldere, dar pe acelaşi nivel, în foldere diferite, unele fişiere au fost găsite, altele nu.

Am încercat cu "advanced search" impunând intervale calendaristice de căutare, dar rezultatul a fost tot atât de dezarmant.

Am găsit soluţia, dar pentru asta ar trebui să mă plătească cei de la Google. Deschid şi închid toate fişierele de interes şi în felul acesta mi le indexează. Am făcut asta experimental, şi indiferent de adâncimea arborelui îmi găseşte fişiere pe care înainte nu mi le găsea.

Nicolae
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Microsoft a amânat lansarea Windows Vista Mar 28, 2006

În plus şi lansarea noii suite Office 12 a fost amânată Eu m-am plictisit groaznic de Office XP şi Windows XP. Amânasem de anul trecut să-mi cumpăr Office 2003 pentru a achiziţiona direct noul Windows şi Office...
Se pare că la originea amânării se află probleme de securitate.

[Edited at 2006-03-28 05:37]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to Romanian
Opţiune "match case" la căutarea pe google? Apr 5, 2006

Oare îmi scapă mie sau nu există o opţiune "match case" la căutarea pe google? Mie mi-ar folosi chiar foarte mult la căutarea de acronime.
Ştiţi vreun alt motor de căutare care să aibă aşa ceva?
Mulţumesc.


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 18:16
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Despre acronime Apr 5, 2006

Maria Diaconu wrote:

Oare îmi scapă mie sau nu există o opţiune "match case" la căutarea pe google? Mie mi-ar folosi chiar foarte mult la căutarea de acronime.
Ştiţi vreun alt motor de căutare care să aibă aşa ceva?
Mulţumesc.


Din câte ştiu, Google nu e ”case-sensitive”. Şi nici despre alte motoare care ar fi nu am auzit. Dar, cel puţin pentru acronime, o resursă utilă este Acronim Finder: http://www.acronymfinder.com/


 
Tudor Soiman
Tudor Soiman  Identity Verified
Local time: 18:16
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Firefox, căutare, altele Apr 8, 2006

Firefox se încarcă f. greu. Cui îi place şi vrea să-l facă să meargă mai repede: about:config în address bar. Se deschide o lungă listă de opţiuni. Se modifică următoarele
network.http.pipelining true
network.http.pipelining.maxrequests 30
network.http.proxy.pipelining true
Se va încărca mult mai repede, numai 1 dată şi jumătate mai încet decât IE (cui îi place tabbed browsing poate lua IE7 beta 2, nu-l încercaţi decât dacă aveţi o copie lega
... See more
Firefox se încarcă f. greu. Cui îi place şi vrea să-l facă să meargă mai repede: about:config în address bar. Se deschide o lungă listă de opţiuni. Se modifică următoarele
network.http.pipelining true
network.http.pipelining.maxrequests 30
network.http.proxy.pipelining true
Se va încărca mult mai repede, numai 1 dată şi jumătate mai încet decât IE (cui îi place tabbed browsing poate lua IE7 beta 2, nu-l încercaţi decât dacă aveţi o copie legală de Windows!)
Puteţi face şi alte modificări, nu trebuie să le ţineţi minte, vor apărea cu bold (şi user).

Pentru a deschide un site fără a avea browserul deschis, clic dreapta pe taskbar, toolbars şi bifaţi address. Cateva litere si se deschide site-ul dorit (evident dacă l-aţi mai vizitat) în browserul implicit.

În loc de Explorer folosiţi Total Commander (un fel de Norton Commander de pe vreamea lui Win 3.11 dar adus în zile noastre) - are tot două ferestre - sau, şi mai bine, varianta TC PoWerPack cu care puteţi face tot ce aţi putea dori vreodată, inclusiv căutare for, in, archives, text - whole words only, case sensitive, ASCII DOS, Unicode, UTF8, RegEx, Hex, files NOT containing text, sau după date between, not older than, file size, attributes +find duplicate files (same name, same size, same contents). Şi fişierele le puteţi vedea fără a deschide programul în care au fost create.Cine vrea să încerce il pot trimite.

NICI UN BROWSER NU VĂ APĂRĂ DE VIRUŞI ŞI HACKERI. Zone Alarm firewall este gratuit ca şi multe programe antivirus, cel mai bun fiind, probabil Kaspersky.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to German
+ ...
Opera 9.0 beta Apr 24, 2006

S-a lansat versiunea 9.0 beta - suficient de stabilă pentru a fi încercată de marele public - a programului Opera.
Pentru descărcare, încercaţi la http://www.opera.com/download/index.dml?ver=9.0b.

Eu o recomand, deoarece această variantă este stabilă (am încercat deja variantele alpha, care se presupune că sînt şi mai instabile, şi tot mergeau bine) şi
... See more
S-a lansat versiunea 9.0 beta - suficient de stabilă pentru a fi încercată de marele public - a programului Opera.
Pentru descărcare, încercaţi la http://www.opera.com/download/index.dml?ver=9.0b.

Eu o recomand, deoarece această variantă este stabilă (am încercat deja variantele alpha, care se presupune că sînt şi mai instabile, şi tot mergeau bine) şi aduce multe noutăţi şi chiar mi se pare mai rapidă decît pînă acum.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:16
English to Romanian
Problemă presantă cu Opera 9.0 beta May 3, 2006

Mi-am instalat Opera 9.0 beta şi am următoarea problemă: nu pot accesa căsuţa poştală yahoo. Sub nicio formă. Se întâmplă următorul lucru: tastez ID-ul şi parola, apăs Sign in, după care mă trimite din nou la pagina de Sign in, cu formularul gol, unde iar trebuie să introduc ID-ul şi parola, apăs Sign in, după care iar mă trimite la pagina de Sign in unde trebuie să introduc ID-ul şi parola... la nesfârşit. E un coşmar - nu pot accesa contul de pe yahoo... See more
Mi-am instalat Opera 9.0 beta şi am următoarea problemă: nu pot accesa căsuţa poştală yahoo. Sub nicio formă. Se întâmplă următorul lucru: tastez ID-ul şi parola, apăs Sign in, după care mă trimite din nou la pagina de Sign in, cu formularul gol, unde iar trebuie să introduc ID-ul şi parola, apăs Sign in, după care iar mă trimite la pagina de Sign in unde trebuie să introduc ID-ul şi parola... la nesfârşit. E un coşmar - nu pot accesa contul de pe yahoo
Nu am aceeaşi problemă cu IE sau Mozilla, unde totul merge normal. Ştie cineva ce anume trebuie să fac să rezolv problema? Ajutor, vă rog.

[Editat la 2006-05-03 08:05]
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »